مهندسی

بهترین دانشگاه ایران در مهندسی عمران کدام است؟

بهترین دانشگاه ایران در مهندسی عمران

مهندسی عمران رشته‌ای از که سال‌ها در ایران تدریس شده و می‌شود و دانشگاه‌های مختلفی این رشته را با بهترین اساتید ارائه می‌دهد؛ بهترین دانشگاه ایران در مهندسی عمران را تنها به یک دانشگاه نمی‌توان منحصر کرد و دانشکده‌های ارائه دهنده این رشته اغلب با امکانات، اساتید و واحدهایی جامع این رشته را به دانشجویان آموزش می‌دهند.در ادامه رتبه بندی‌های جهانی دانشگاه‌های در مهندسی عمران، رتبه بندی دانشگاه‌های ایران در این رشته و برترین دانشگاه‌های مهندسی عمران را معرفی خواهیم کرد.

 

ویدئو پییشنهادی :نرم افزار های مهندسی عمران  

 

قطعا برای ورود به بهترین دانشگاه ایران در مهندسی عمران نیاز است تا رتبه‌ی خوبی را کنکور سراسری رشته فنی بدست آورد تا به تحصیل در این دانشگاه‌ها منجر شد. تحصیل در رشته مهندسی عمران مزیتی برای ورود به بازار کار محسوب می‌شود.

دانشجویانی که در این دانشگاه‌ها به نحصیل می‌پردازند از پایه‌ی قوی علمی در مباحث فیزیک و ریاضیات برخوردار هستند که باعث می‌شود در موضوعات طراحی و ساخت پل و سازه‌های مختلف توانمند باشند.

 

بهترین دانشگاه ایران در مهندسی عمران

برترین دانشگاه‌های رشته مهندسی عمران را بشناسیم

برای دانستن برترین دانشگاه مهندسی عمران باید به رنکینگ جهانی QS مراجعه بکنیم؛ این رتبه بندی دانشگاه‌ها را بر اساس چهار معیار صورت می‌گیرد دو معیار برای رتبه‌بندی نظرات دانشگاهیان و کارمندان دانشگاه است و دو معیار دیگر بر مبنای تعداد مقالات پژوهشی سنجیده می‌شود.

بنابر آخرین رتبه‌بندی‌های صورت گرفته دانشگاه MIT یا مؤسسه تکنولوژی ماساچوست همچنان بر صدر قرار دارد؛ این دانشگاه یکی ز مراکز آموزشی در آمریکا است که ۳۶ دانشگاه از این کشور هم در رتبه‌بندی دانشگاهی QS قرار دارند، به عنوان مثال دانشگاه USB نیز در رتبه چهارم از این سنجش قرار دارد.

رتبه‌بندی دیگر دانشگاه‌هایی که در جمع ۱۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند به ترتیب زیر است:

 1. دانشگاه MIT
 2. دانشگاه صنعتی دلفت هلند
 3. امپریال کالج لندن
 4. UCB آمریکا
 5. دانشگاه کمبریج انگلستان
 6. دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه ملی سنگاپور NUS
 7. دانشگاه TSINGHUA چین
 8. دانشگاه استنفورد
 9. دانشگاه هنگ کنگ
 10. دانشگاه توکیو ژاپن

دانشگاه‌های قاره اروپا مانند اتریش و دانمارک هر کدام به نوبه خود یک نماینده در این رتبه‌بندی دارند؛ دیگر دانشگاه‌های قاره اروپا هم رتبه‌های بالای ۲۰۰ دارند که دانشگاه علم و فناوری نروژ با رتبه ۲۴۶ یکی از آن‌ها است.

در قاره آسیا نیز به جز نمایندگان چین و سنگاپور، دانشگاه کیوتو، تکنولوژی هاربین، دانشگاه ژجیانگ، دانشگاه بمبئی، مؤسسه علوم و فنون کره، دانشگاه ملی کره جنوبی، دانشگاه ملی تایوان، توهوکو و نمایندگانی از هند هم دارای رتبه‌ی جهانی هستند.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران در مهندسی عمران

ایران جزء کشورهای خاورمیانه‌ای است که هر ساله حداقل یک دانشگاه را در رتبه‌بندی جهانی دارد؛ به عنوان مثال کشورهای ترکیه و عربستان دارای دو دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی هستند. دانشگاه فنی استامبول با رتبه ۵۰۱-۵۵۰ و دانشگاه نفت و مواد معدنی پادشاه فهد با رتبه ۲۲۵ نسبت به دانشگاه‌های خاورمیانه در جایگاه خوبی قرار دارند.

 

رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران در مهندسی عمران

در ایران هم دانشگاه تهران با رتبه جهانی ۶۵۱-۷۰۰، به عنوان بهترین دانشگاه ایران در مهندسی عمران شناخته می‌شود.

البته این آمار برای ایرانی‌ها ممکن است خیلی خوشایند نباشد که تنها یک دانشگاه را در رتبه‌بندی جهانی دارد؛ اما جای نگرانی نیست در رتبه‌بندی دیگر به نام شانگهای که بر اساس معیارهای کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیئت علمی، مقالات ارائه شده و عملکرد سرانه به ارزیابی دانشگاه‌های جهان می‌پردازد، دانشگاه‌های ایران رتبه‌های خوبی را کسب کرده‌اند.

طبق آخرین آمار از رتبه‌بندی شانگهای بهترین دانشگاه ایران در مهندسی عمران را می‌توان به ترتیب زیر دانست:

 1. دانشگاه آزاد با رتبه ۵۱ تا ۷۵
 2. تهران با رتبه ۷۶ تا ۱۰۰
 3. صنعتی شریف با رتبه ۱۵۱ تا ۲۰۰
 4. صنعتی امیر کبیر با رتبه ۱۵۱ تا ۲۰۰
 5. تربیت مدرس با رتبه ۱۵۱ تا ۲۰۰
 6. علم وصنعت ایران با رتبه ۲۰۱ تا۳۰۰
 7. دانشگاه سمنان با رتبه ۲۰۱ تا ۳۰۰
 8. دانشگاه گیلان با رتبه ۲۰۱ تا ۳۰۰
 9. دانشگاه تبریز با رتبه ۲۰۱ تا ۳۰۰

رتبه‌بندی تایمز

یکی دیگر از رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی رتبه‌بندی تایمز است؛ در این ارزیابی که بر مبانی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجه بین‌المللی، صورت می‌گیرد که بهترین دانشگاه ایران در مهندسی عمران در این رتبه‌بندی به ترتیب دانشگاه‌های:

 • نوشیروانی بابل
 • یاسوج
 • صنعتی امیرکبیر
 • کاشان

در صدر دانشگاه‎‌های برتر ایران قرار دارند.

بر اساس رتبه‌بندی ISC، دانشگاه‌های تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، تربیت مدرس، صنعت اصفهان، دانشگاه تبریز، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی نوشیروان بابل و دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات بر اساس معیارها این پایگاه استنادی جهان اسلام، در ابتدای لیست بهترین دانشگاه ایران در مهندسی عمران قرار گرفته‌اند.

 

بهترین دانشگاه ایران در مهندسی عمران

کلام پایانی

تحصیل در بهترین دانشگاه ایران در مهندسی عمران مزیتی محسوب می‌شود که هم در بازار کار به کمک می‌آید و هم برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌های خارج از کشور دارند، می‌تواند به عنوان نقطه مثبتی در رزومه به چشم بخورد؛ چرا که اساتید راهنمایی که در دانشگاه‌ها برتر دنیا قرار دارند اغلب با یکدیگر فعالیت‌های پژوهشی داشته‌اند.

این موضوع باعث می‌شود که استاد راهنما در دانشگاه خارجی نگاه متفاوت‌تری نسبت به افرادی داشته باشند که در دانشگاه‌های برتر تحصیل کرده‌اند.

به همین دلیل اگر برنامه‌ی شما برای ادامه تحصیل مشخص است حتما در انتخاب دانشگاه و قبولی در آن از هیچ تلاشی فرنگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا