برنامه نویسی و IT

منظور از طراحی UX چیست

UX چیست

طراحی UX چیست و یک طراح UX در واقع چه کاری انجام می‌دهد؟ این سوالی است که از زمان اتمام برنامه طراحی UX از شما خواسته می‌شود. با کمال تعجب، این سؤال نه فقط از طرف دوستان و خانواده بلکه از کارفرمایان و افرادی که در صنعت فناوری کار می‌کنند نیز مطرح می‌شود.

قبل از اینکه بفهمیم یک طراح UX چه کاری انجام می‌دهد مهم است که ابتدا مشخص کنیم که طراحی UX واقعاً چیست. طراحی UX بر تعامل بین کاربران واقعی انسان (مثل من و شما) و محصولات و خدمات روزمره مانند وب سایت‌ها، برنامه‌ها و حتی دستگاه‌های قهوه تمرکز دارد.

 

ویدیو پییشنهادی : طراحی وب سایت (Front-End)
طراحی وب سایت (Front-End)

 

UX به تمامی رفتار‌ها و احساسات و حالت‌های کاربران گفته می‌شود که اگر در حال تجربه یک سیستم یا یک محصول باشند بازخورد و احساسات مختلف در آنان (کاربران) رخ می‌دهد.

شاید بگویید که چرا طراحان از UX استفاده می‌کنند؟! باید در پاسخ به این سوال بگوییم که طراحی UX زیبای منحصر به فردی را به سایت می‌دهد و منجر می‌شود که کاربری که در حال دیدن از سایت است از دیدن آن سایت لذت ببرد و عواطف کاربر درگیر دیدن سایت شود.

 

UX چیست

تاثیر UX چیست

قابل ذکر است که UX تاثیر بسیاری مثبت و مستقیمی بر روی سئوی یک سایت دارد. UX یک رشته بسیار متنوع است و جنبه‌های روانشناسی، تجارت، تحقیقات بازار، طراحی و فناوری را با هم ترکیب می‌کند. در حقیقت، طراحی UX جدید نیست این اصطلاح از اوایل دهه نود میلادی آغاز شده است.

UX زمینه طراحی تجربه کاربری یک رشته طراحی مفهومی است و ریشه در عوامل انسانی و ارگونومی دارد زمینه‌ای که از اواخر دهه 1940 به بعد بر روی تعامل بین کاربران انسانی، ماشین‌ها و محیط‌های متنی تمرکز دارد تا سیستم‌هایی را طراحی کند که آدرس‌دهی (address) کنند. دونالد نورمن، استاد و محقق در زمینه طراحی قابلیت استفاده و علم شناسی اصطلاح تجربه کاربری (user experience) را ابداع کرد و آن را برای مخاطبان مختلف، به صورت گسترده‌تر به ارمغان آورد.

 

 

دونالد نورمن این چنین درباره UX گفت: من این اصطلاح را اختراع کردم زیرا فکر کردم رابط انسانی و قابلیت استفاده از آن بسیار خوب است. می‌خواستم تمام جوانب تجربه شخص را با سیستم‌های مختلف ازجمله گرافیک، طراحی، صنعتی، رابط، تعامل بدنی و کتابچه راهنمای کاربر را پوشش دهم. از آن زمان تا به حال این اصطلاح بسیار گسترش یافته است چنان که شروع به بدست آوردن معنای خود کرده است.

 

تاثیر UX چیست

 دلیل اهمیت UX چیست

امروزه با تأکید بسیار زیاد بر طراحی کاربر محور، توصیف و توجیه اهمیت طراحی و افزایش تجربه کاربر تقریباً امری غیر ضروری به نظر می‌رسد. به سادگی می‌توانیم بگوییم UX به اندازه نیاز‌های کاربران عمل مناسبی از خود نشان داده است به همین علت UX در عمل طراحی، بسیار مهم و ضروری است.
تجربه کاربر (User Experience) چیست

تجربه کاربر (به اختصار UX) این‌گونه است که شخص آن را هنگام ارتباط برقرار کردن با یک سیستم احساس می‌کند. سیستم UX می‌تواند یک وب سایت، یک برنامه وب یا یک نرم افزار دسکتاپ باشد و در متن‌های مدرن، که عموما با نوعی از تعامل انسان و رایانه (HCI) مشخص می‌شود.

 

 

کسانی که روی UX کار می‌کنند (به نام طراحان UX) نحوه احساس کاربران در مورد یک سیستم را بررسی و ارزیابی می‌کنند به مواردی مانند سهولت استفاده، درک ارزش سیستم، سودمندی، کارایی در انجام کارها و.. می‌پردازند.

طراحان UX همچنین زیر سیستم‌ها (sub-systems) و فرآیندهای درون یک سیستم را بررسی می‌کنند. به عنوان مثال: آنها ممکن است روند پرداخت یک وب‌سایت تجارت الکترونیکی را مطالعه کنند تا ببینند آیا کاربران روند خرید محصولات از وب‌سایت را آسان و دلپذیر می‌دانند یا خیر.

آنها می‌توانند با مطالعه کردن مؤلفه‌های زیر سیستم (sub-systems) عمیق‌تر جستجو کنند. از جمله اینکه ببینند تجربه کاربران برای پر کردن زمینه‌های ورودی به فرم وب سایت چقدر کارآمد و دلپذیر است.

مهم‌ترین چیزی که ما از UX می‌دانیم این است که طراحی UX یک رشته گسترده و بسیار شگفت انگیز است اما نمی‌تواند و نخواهد توانست برخی از موارد را انجام دهد.

 

تاثیر UX چیست

آیا طراحی UX کاربر محور است؟

طراحی UX کل سفر یک کاربر را دربرمی‌گیرد. UX یک رشته چند رشته‌ای است. UX از پیش زمینه‌های مختلفی مانند:

  • طراحی بصری
  • برنامه‌نویسی
  • روانشناسی و طراحی تعامل، ناشی می‌شوند.

کارهای معمولی یک طراح UX متفاوت است اما اغلب شامل تحقیقات کاربر، ایجاد شخصیت، طراحی فریمورک و نمونه‌های اولیه تعاملی و همچنین آزمایش نقشه‌ها است. این وظایف می‌تواند از یک سازمان تا سازمان دیگر بسیار متفاوت باشد اما آنها همیشه از طراحان UX خواسته‌اند تا بیشتر از کاربران حمایت کنند و نیازهای کاربران را در مرکز تمام تلا‌ش‌های طراحی و توسعه خود قرار دهند.

به همین دلیل است که اکثر طراحان UX به نوعی از فرآیند کار خود در حوضه کاربرپسند عمل می‌کنند و تلاش خود را به بهترین وجه‌ممکن به صورت کاملا آگاهانه هدایت می‌کنند تا زمانی که همه مسائل مربوطه و نیازهای کاربران را بهینه و ارزیابی کنند.

 

 

چگونه می‌توانیم یک سایت را براساس UX طراحی کنیم

شرایطی وجود دارد که افراد می‌توانند با استفاده از UX سایتی را طراحی کنند که بسیار کاربرپسند باشند و کاربران زیادی را بتواند به خود جذب کند. در این بخش می‌خواهیم مراحلی را توضیح دهیم که با استفاده از آنان می‌توانید سایت خود را با استفاده از UX طراحی کنید این موارد عبارت اند از :

  1. در مورد نیاز‌های کاربران سایت خود تحقیق و پژوهش انجام دهید و کاملا بفهمید نیاز‌های مخاطبین شما چیست.
  2. حتما از قبل از تجربه کاربران با یک سایت اطلاعات کسب کنید تا دقیق از نیازهای کاربران سایت باخبر شوید.
  3.  مسیری برای کاربر طراحی کنید که از همان ابتدا مشخص باشد و کاربرد را به سمت نیز‌های خود هدایت شود. به طور مثال: وقتی کاربر وارد سایت می‌شود پیامی برای او ارسال شود که چه کمکی از دست شما برای او ساخته است و به چه چیزی نیاز دارد و با توجه به درخواست کاربر، کاربر را به سمت رفع نیازخود هدایت کنید.
  4. ساخت وایرفریم و پروتوتایپ (Wireframe and prototype) باعث می‌شود به کاربر سایت خط درست داده شود
  5.  طراحی کردن رابط کاربری و تحویل دادن آن به توسعه دهنده
  6. با انجام آزمون و خطاهای مختلف در کل سایت مشکلات و اشکالات سایت خود را دریابید و روی آنان تحلیل و بررسی انجام دهید.

با انجام دادن این مراحل شما می‌توانید سایتی طراحی کنید که کاربران با وارد شدن در آن تمام نیازهایشان رفع شود و از تجربه کردن سایت شما لذت ببرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا