برنامه نویسی و IT

زامبی پیج چیست؟

آشنایی با صفحان زامبی و راه های مقابله با آن

گاهی اوقات ممکن است برایتان پیش آمده باشد با این که محتوا و مطالبی به سایت خود اضافه می کنند و همچنین اصول سئو را رعایت می کنید و تمام مواردی که لازم است برای بالا بردن رتبه سایت در نتایج اولیه موتور جستجوگر گوگل انجام داده اید، ولی باز سایت شما در رتبه های بالای گوگل دیده نمی شود که دلیل این امر جز زامبی پیج نمی باشد.

 

 

صفحات زامبی (Zombie Pages)، صفحاتی هستند که نه کاملا غیر قابل استفاده‌اند و نه کاملا قابل استفاده‌اند. در حقیقت صفحات زامبی صفحات و محتواهایی بدون استفاده‌ای هستند که در میان محتواهای فعال باعث می شوند انرژی و قدرت محتواهای فعال را نیز از بین برود. به طوری که نمی گذارند مطالب مفید سایت در صفحه اول گوگل و یا حتی صفحه اول موتور جستجوگر گوگل مشاهده شوند.

 

 

صفحات زامبی ممکن است همه‌جا دیده شوند به عنوان مثال در میان لینک‌های داخلی، صفحات بدون استفاده، محتواهای کوتاه و بدون کیفیت، تگ ها و برچسب ها، دسته‌بندی‌ها و منوهای سایت و غیره و هر جایی که به ذهنتان برسد می تواند حاوی تعداد زیادی زامبی یا به اصطلاح صفحات زامبی باشد.

از جمله صفحات زامبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اگر قسمتی از مطالب وبلاگ مثلا در 4 تا 5 ماه گذشته هیچ بازدیدی نداشته است.
 2. اگر مطلبی پاک شده است ولی مدیر سایت فراموش کرده است که تگ‌ها و برچسب‌های مطلب را پاک کند.
 3. اگر فرد صفحاتی در وردپرس داشته باشد که دیگر به آنها نیاز نداشته ولی فراموش کرده که آنها را حذف کند.
 4. اگر لینک‌های شکسته در سایت وجود داشته باشد.
 5. موجودی محصولات موجود در سایت تمام شده و یا حتی تمام نشده ولی در طی چند ماه گذشته هیچ بازدید و فروشی نداشته باشد.

اصلی ترین بخش هایی که در آنها صفحات زامبی وجود دارد

از جمله اصلی ترین بخش هایی که در آنها صفحات زامبی وجود دارد به شرح زیر می باشد:

 • پست های قدیمی و اخبار تاریخ گذشته و بدون استفاده
 • دسته بندی و برچسب های غیر مفید و غیر قابل استفاده
 • نتایج جستجوها در سایت
 • محصولاتی که هیچ گونه فروشی و بازدیدی نداشته باشند
 • محصولات بدون محتوا یا با محتوای کم مثلا کمتر از 300 کلمه
 • محصولات، صفحات و مطالب تکراری و یا با عناوین تکراری
 • لینک های شکسته و یا بدون استفاده

اصلی ترین بخش هایی که در آنها صفحات زامبی وجود دارد

راه های پیدا کردن زامبی پیج

یکی از راه های یافتن محتواها و مطالب بی فایده، استفاده از ابزار Google Search Console می باشد. می توان با استفاده از این ابزار بازدید را بر مبنای Page مرتب کرد و مشاهده کرد مثلا در طی 4 تا 5 ماه گذشته کدام‌یک از مطالب یا محصولات فرد هیچ بازدیدی نداشته و یا آن که بازدید خیلی کمی را از طریق گوگل به خود اختصاص داده است. البته طبیعتا از ابزارها و آمارگیرهای معتبر دیگر نیز می توان استفاده کرد.

با توجه به نوع و ماهیت زامبی‌‌ پیج‌ها رفتار برخورد با صفحات زامبی می تواند متفاوت و متغیر باشد. مثلا برچسب های بدون استفاده و لینک های شکسته و غیره باید فوری باید پاک شوند.

 

راه های پیدا کردن زامبی پیج

روش های مقابله با صفحات زامبی

پاک کردن زامبی پیج‌ها: بسیاری از زامبی ها از قبیل لینک‌های شکسته و برچسب های بدون استفاده، اخبار تاریخ گذشته و بدون استفاده و حتی محصولات بدون فروش را می توان بدون فکر کردن پاک کرد. زمان پاک کردن صفحات زامبی بایستی به این نکته توجه کرد که آنها را به صفحات و مقالات مرتبط با آن Redirect کرد و  Redirect ها را از نوع 301 که دائمی می باشند، انتخاب کرد.

 

به روز رسانی های صفحات زامبی: ممکن است یک مطلب در سایت شما از چند سال گذشته نوشته شده باشد و دیگر کاربرد گذشته را نداشته باشد و یا با پیشرفت تکنولوژی تغییراتی در آن ایجاد شده است و می توان آن را تکمیل کرده و به آن ویدئوها و تصاویر جدیدی اضافه کرد و متن مطالب را ویرایش نموده و به‌روز رسانی کرد و حتی در صورت لزوم تاریخ آن را تغییر داده و به روز کرد تا آن مطلب دیگر بخشی از صفحات زامبی نباشد.

تالیف و گردآوری مطالب قدیمی: شاید در برخی از موارد لازم باشد که با استفاده از چند مطلب بتوان به یک مطلب جدید تبدیل کرد. همان طور که گفته شد مطالبی که پاک شده را می توان به یک مطلب جدید تبدیل کرد و در این صورت چندین صفحات زامبی پاک می شود.

 

روش های مقابله با صفحات زامبی به شرح زیر می باشد

نحوه حذف اصولی zombie page

اگر فردی قصد حذف اصولی صفحات زامبی را داشته باشد بایستی آهسته و پیوسته این کار را انجام دهد. قابل توجه است که اگر به صورت یک جا تمامی صفحات اضافی بر روی وب سایت پاک شود متاسفانه سایت با مشکلاتی از قبیل افت بازدید و افت رتبه سایت رو‌به‌رو خواهد شد.

از این رو برای حذف اصولی زامبی پیج فرد بایستی ابتدا صفحاتی که می خواهد پاک کند، مشخص کرده و یک صفحه پشتیبان برای هر کدام نیز انتخاب کند تا بتواند صفحه پاک شده را به صفحه پشتیبان که بسیار بهتر است که ReDirect، 301 بزند.

 

 

با حذف صفحات اضافی می توان مانع رشد وب سایت شده و صفحات مفید وب سایت را مشاهده کرد و حذف صفحات اضافی را نیز درک کرد که در نهایت این کار منجر‌ به رشد سایت در کلمات گوناگون خواهد شد.

تاثیر صفحات زامبی بر روی سئو

از تاثیر زامبی پیج‌ها بر روی سئو می توان گفت که صفحات zombie بازدید کنندگان و گوگل هیچ انگیزه و ارزش خاصی ندارد، برخی از توسعه دهندگان فقط از آنها برای رتبه‌بندی کلمات کلیدی خاص استفاده می کنند که بعضی اوقات می توانند به دلیل اینکه این صفحات دارای محتوای چرخشی و بی‌فایده هستند، برای سئو سایت نابودی ایجاد کنند. بازدید کنندگان اطلاعات زیادی در مورد ماهیت تجارت کسب نمی کنند و هیچ انگیزه ای برای حرکت از طریق سایت ندارند. از این رو صفحات زامبی برای سئو سایت خطرناک می باشد.

 

تاثیر صفحات زامبی بر روی سئو

 

بسیاری از توسعه‌دهندگان آژانس بازاریابی دیجیتال از صفحات دیگری استفاده می کنند که هیچ گونه جذابیت برای وب‌سایت ندارند تا بتوانند کلمات کلیدی خاصی را رتبه‌بندی کنند. برخلاف Dead page، یک زامبی پیج فقط از نابودی خودداری می کند. با به‌روزرسانی ها و الگوریتم های جدید Google برای رتبه‌بندی وب‌سایت خود در صفحه نتیجه موتور جستجو، صفحات Zombie موجود در وب سایت فرد می تواند از تمام تلاش های وی برای رتبه بالاتر بکاهد.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا