مدیریت

راهنمای گام به گام اجرای اسکرام در سازمان‌ها

اجرای اسکرام در سازمان‌ها:

بسیاری از افراد زمانی که وارد محیط Agile می‌شوند، دلهره اجرای اسکرام(Scrum) را دارند، زیرا تاکنون به دلیل اجرای مدل Waterfall راحتی و آسانی را تجربه کرده‌اند، حتی اگر این کار باعث شکست آن‌ها در دراز مدت شده باشد.

بسیاری از افراد نسبت به تغییرات جدید پیرامون خود احساس ناآرامی می‌کنند زیرا این تغییرات از ابتدا اعمال نشده‌اند و در هنگام بروز آن‌ها را آشفته می‌کنند.

با نگاهی به سناریوی بازار دو سال پیش، نظرسنجی انجام شده نشان می‌دهد که 58٪ از سازمان‌ها اجرای اسکرام را به عنوان چارچوب اصلی خود برای کار بر روی محصولات انتخاب کرده‌اند.

امروزه، Scrum سهم خود را در بازار گسترش داده و در حال پیشرفت است. علاوه بر این، تیم‌ها در حال حاضر آن را بر اساس نیازهای خود سفارشی می‌کنند.

 

تعریف اسکرام:

در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل اسکرام به زبانی ساده بپردازیم. اسکرام روشی برای ارائه محصول با کیفیت است که این محصول به صورت تکراری و افزایشی در بازه زمانی معین به بازار عرضه می‌شود. این یک تصویر ساده از اجرای اسکرام می‌باشد.

اسکرام، چارچوبی است که در آن افراد می‌توانند مشکلات پیچیده را برطرف کنند، در حالی که از دیگر سو؛ محصولاتی با بالاترین ارزش ممکن را ارائه می‌دهند.”

“اسکرام یک روش چابک برای مدیریت پروژه از طریق توسعه نرم افزار است. توسعه نرم افزار چابک با استفاده از اجرای اسکرام اغلب به عنوان یک روش درک می‌شود. اما به جای مشاهده اسکرام به عنوان یک روش، اغلب آن را به عنوان چارچوبی برای مدیریت یک فرایند در نظر می‌گیرند.”

برای تنظیم چارچوب اسکرام، به برخی از نقش‌ها برای پشتیبانی از این فرایند نیاز داریم، این نقش‌ها عبارتند از:

  • استاد اسکرام

استاد اسکرام تیم را در تقویت و ساده سازی فرآیندهایی که می‌توانند به اهداف خود برسند، پشتیبانی می‌کند. آن‌ها همچنین تیم را از هر دو مداخله داخلی و خارجی محافظت می‌کنند.

  • مالک محصول

صاحب محصول مسئول به حداکثر رساندن ارزش محصولات تولید شده است، آن‌ها صاحبان پسماند محصول هستند و از سالم بودن و اولویت بندی محصولات عقب مانده مطمئن می‌شوند.

اجرای اسکرام

  • تیم توسعه

تیم توسعه شامل کسانی است که محصول را به عنوان یک کل ایجاد می‌کنند، آن‌ها در واقع در برنامه نویسی، آزمایش و غیره شرکت دارند تا اطمینان حاصل کنند که یک محصول با کیفیت به صورت بسته بندی زمانی تحویل داده می‌شود. آن‌ها تیمی خود سازمان دهنده هستند که تمامی افراد تیم با هم مسئولیت تمام کارهای لازم برای تولید یک نرم افزار یا محصول را بر عهده دارند.

چرا اسکرام را باید انتخاب کرد؟

دلایل محبوبیت چارچوب اجرای اسکرام در بازار فناوری به شرح زیر می‌باشد:

اولین و مهمترین نکته مربوط به “مشتریان خوشحال” می شود: تاکنون در مورد رضایت مشتری صحبت شده است اما اسکرام یک قدم جلوتر بوده و بر ارائه لذت تمرکز می‌کند.

دومین اصل مربوط به “بهبود بازگشت سرمایه” است: اکثر پروژه‌ها شاهد کاهش هزینه‌ها و نتایج سریعتر بوده‌اند که این امر به نوبه خود اعتماد به نفس مشتریان را بالا برده و تیم‌ها را ارتقا می‌بخشد.

وقتی فقط روی کاغذ صحبت می‌کنیم این موارد کوچک به نظر می‌رسند اما اینها واقعاً مزایای بزرگی هستند که استفاده از اسکرام، می‌تواند منجر به بروز این مزایا شود.

اگرچه در مورد مزایای اسکرام بسیار صحبت شده است، نباید آن را با عصای جادویی اشتباه گرفت که می‌تواند همه مشکلات را درمان کند. ممکن است سناریوهایی وجود داشته باشد که رویکرد Agile مناسب محصول شما نباشد. واقعاً مهم است که تشخیص دهید چابک راهی درست برای ایجاد محصول شماست یا خیر!

دلیل مهم بعدی می تواند پشتیبانی مدیریت از چارچوب Agile و فلسفه آن در زمینه توانایی تیم‌ها باشد. وقتی درباره اتخاذ Agile صحبت می‌کنیم، آن فقط یک رویکرد پایین به بالا نیست بلکه در تمامی جهات حرکت کرده و بیشتر از سمت بالا به پایین متمرکز می‌باشد. اگر مدیریت عالی با تغییر همسو شود و آن را با اهداف خود ادغام کند، این رویکرد چابک معجزه خواهد کرد!

 

اکنون که نکات ارزیابی پذیرش Agile آشکار شد، حال به نحوه اجرای اسکرام می پردازیم:

اگر از شما خواسته شود اسکرام را برای محصول خود پیاده سازی کنید؟ تا چه حد در به کار گیری آن راحت خواهید بود؟ جهت چگونگی اجرای اسکرام در راستای تولید محصول پیش شرط های کمّی وجود دارد که عبارتند از:

  • برای پس زمینه محصول خود آماده باشید

این مورد یک مرحله بسیار اساسی در اجرای اسکرام است. برای شروع این کار، شما باید مالک محصول خود را شناسایی کنید که می‌تواند به طور فعال با سهامداران کار کند و یک محصول باقیمانده ایجاد کند که دارای الزاماتی باشد که می‌تواند ارزش ارائه داده و براساس نیاز بازار در اولویت قرار بگیرد.

یک مالک محصول مالکیت پس مانده محصول را بر عهده می گیرد. یک محصول عقب مانده معمولاً شامل دو نوع کار است:

حماسه : الزامات سطح بالا که بسیار جزئی و بدون جزئیات زیاد ترسیم شده‌اند.

داستان‌ها: الزامات جامع تری برای آنچه که باید انجام شود.

در طول مرحله توسعه، تیم ها ممکن است با برخی از الزامات روبرو شوند که شامل موارد عقب مانده نیستند اما مورد نیاز هستند، بنابراین تیم از حق افزودن موارد در محصول عقب مانده برخوردار است اما فقط محصول می تواند آن‌ها را اولویت بندی کند.

  • تیم خود را بسازید

تعریف تیم اسکرام مجدداً یک گام اساسی است، زیرا این تیمی است که ملزم به همکاری نزدیک و ارائه یک محصول با کیفیت است. این تیم متشکل از 5 تا 9 عضو خواهد بود که شامل توسعه دهندگان، آزمایشگران، پشتیبانی، طراحان، تحلیل گران تجارت و غیره می‌باشد. همه اعضای تیم برای رسیدن به یک هدف مشترک که در تعهدنامه تعیین شده است، کار خواهند کرد.

معمولاً برای ایجاد یک تیم دارای عملکرد و خود سازمانده تلاش می شود، بهتر است بدانید که به دست آوردن تیم اول بسیار آسان و قابل انجام است اما خود سازماندهی نیاز به زمان داشته و بایستی خودکار صورت بگیرد. برای تشکیل یک تیم خود سازمان یافته واقعاً تلاش و زمان زیادی لازم است!

استاد اسکرام چه کسی خواهد بود؟

تاکنون، محصول عقب مانده و تیمی وجود دارد که باید روی آن کار شود، اما کسی باید باشد که اطمینان کسب کند که همه این کارها بدون وقفه و مشکل انجام خواهد شد، تیم تشویق شده و به طور مولد درگیر می‌شود و به پتانسیل خود پی می‌برد.

به طور خلاصه، برای تمامی این کارها به استاد اسکرام نیاز دارید. استاد اسکرام از موثر و مترقی بودن تیم اسکرام اطمینان حاصل می‌کند. این فرد در برنامه ریزی کاری به تیم کمک خواهد کرد.

نحوه ایجاد TIME-BOXING در Scrum

وقتی در مورد اسکرام صحبت می کنیم، در مورد Sprints صحبت می‌کنیم. Sprints یک جعبه زمانی برای تیم اسکرام است که متعهد شده در این مدت زمان اقلام را تحویل دهد.

این دامنه معمولاً بین یک هفته تا یک ماه است، هر مدت که برای تیم تثبیت گردد، در کل ثابت خواهد ماند. Sprint با تعهد یک تیم در مورد محصول عقب مانده شروع می‌شود، آن‌ها محصول را توسعه می‌دهند، آن را کد می‌زنند، آن را آزمایش می‌کنند و یک نمایش در پایان Sprint ارائه می‌دهند.

Sprint با مرور گذشته اتمام می‌یابد، جایی که تیم در مورد آنچه که خوب پیش رفته است تأمل کرده و راه‌های پیشرفت بیشتر را بررسی می‌کند.

دریافت، تنظیم، حرکت!! – با کمک اسپرینت رانندگی کنید

Sprint اولین دنده را حرکت می‌دهد. در Sprint Planning تیم مواردی را از لیست انتخاب می‌کند. آن‌ها هدف Sprint خود را تعیین کرده و کار بر روی موارد را شروع می‌کنند، در طول دوره Sprint تیم هر روز برای یک دیدار سریع به نام Daily Standup / Daily Scrum دوباره جمع می‌شود تا در مورد پیشرفت خود و موانع موجود صحبت کند.

هر چند وقت یکبار، آن‌ها کار را متوقف می‌کنند تا در مورد موارد آینده صحبت کنند، این کار به Backlog Grooming/Story Time معروف است. در روز اتمام چرخه، تیم مواردی را که روی آن کار کرده است را برای سهامداران یا صاحب محصول نمایش می‌دهد. Sprint با آخرین گروه بندی به نام Retrospective کار خود را آغاز می‌کند، آن‌ها نحوه کار خود را بررسی می‌کنند و روی ایده‌ها کار می‌کنند تا با سازگاری بهتر ایجاد محصول را آغاز کنند.

جمع بندی:

اندازه گیری موفقیت و شکست‌ها واقعاً مهم است، این کار فرصتی برای پیشرفت ارائه می‌دهد. این امر در مورد اسکرام نیز صدق می‌کند. در آن در مورد نمودارهای مختلف صحبت می‌شود، این نمودارها با سونوگرافی یا اشعه ایکس مقایسه می‌شوند، آن‌ها نشان می‌دهند که کارکرد تیم چگونه بوده است. استاد اسکرام؛ چگونگی عملکرد تیم، نحوه تغییر کاربری، موانع و سازگای تیم با محیط جدید را بررسی می‌کند.

به طور کلی، می‌توان گفت اگر اسکرام با روحیه مناسب و جهت گیری متمرکز اجرا شود، واقعاً موثر خواهد بود. داستان‌های موفقیت بسیاری وجود دارد که در آن‌ها اسکرام به تیم‌ها کمک کرده است تا محصولات را به موقع و با رضایت کامل مشتری به بازار تحویل دهند.

مشارکت پویا، کار تیمی و همکاری در تیم‌های Scrum باعث ایجاد مکان دلپذیرتری برای کار می‌شود و از همه مهم‌تر اگر تیم‌ها خوشحال باشند، برای خوشحال کردن مشتری تمام تلاش خود را خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا