مقالات دیجیتال مارکتینگ

هرآن چه باید درباره بازاریابی ربایشی یا درون گرا بدانید

یکی از روش‌های بازاریابی که شما می‌توانید توسط آن، به‌صورت کاملا مقرون‌به‌صرفه و نتیجه بخش، مشتری‌های راغب را به سمت کسب و کار یا تجارت خود جذب کنید، بازاریابی ربایشی یا درون گرا است. در ادامه این مطلب به صورت کامل با تعریف این نوع بازاریابی، اهمیت به‌کارگیری آن که باعث شده امروزه کسب و کارهای بیشتری به آن متمایل شوند، مهم‌ترین ابزارهای موردنیاز آن و همچنین نحوه عملکرد inbound marketing آشنا خواهیم شد. با این شیوه بازاریابی شما می‌توانید یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای بیزنس خود داشته باشید. پس اگر شما به دنبال راهی برای جذب مشتریان بیشتر و بهتر هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

ویدئو پیشنهادی: آموزش دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی ربایشی یا inbound marketing چیست؟

بازاریابی ربایشی با عناوین دیگری نظیر بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی درون گرا نیز شناخته می‌شود. هر نوع از روش‌های بازاریابی را که به جای تلاش شما برای جلب کردن نظر مخاطب، خود او به‌صورت طبیعی به سمت شما بیاید را بازاریابی ربایشی می‌گویند. در این نوع از بازاریابی در واقع شما با پیاده‌سازی اقدامات و سیاست‌هایی، باعث می‌شوید که کاربر به هنگام نیاز و خرید، به شما مراجعه کند. درست مانند دیجی کالا که تقریبا به نخستین مرجع افراد برای گرفتن استعلام قیمت و در بیشتر اوقات، خرید محصولات تبدیل شده است.

بازاریابی درون گرا روش‌های مختلفی نظیر پادکست‌ها، پست‌های وبلاگی، پست در شبکه‌های اجتماعی، ویدئوهای کاربردی و آموزشی و … دارد که شما می‌توانید از طریق آن‌ها تأثیر بسیار زیادی بر روی مخاطب خود بگذارید. در مقابل بازاریابی درون گرا، نوع دیگری بازاریابی وجود دارد که با عنوان بازاریابی برونگرا شناخته می‌شود و در ادامه به بررسی تفاوت‌هایی این دو خواهیم پرداخت.

بازاریابی ربایشی یا inbound marketing

اهمیت بازاریابی جاذبه ای

این نوع بازاریابی را از سال 2006 تاکنون می‌توان مفیدترین روش برای جذب مشتری در جهان دانست. از این رو اهمیت ویژه‌ای برای آن قائل می‌شوند. بازاریابی ربایشی یا درونگرا صرفه‌جویی در هزینه‌ها و همچنین زمان را به دنبال دارد که یک موضوع بسیار مهم برای صاحبان کسب و کارها محسوب می‌شود. چراکه در این روش نیازی نیست تا با تبلیغات گران‌قیمت، شرکت خود را به هزاران نفر معرفی کنید تا شاید یک نفر از میان آن‌ها به سمت شما جذب شود.

البته به خاطر داشته باشید که این روش نیاز به زمان زیادی دارد و به دنبال نتیجه‌گیری آنی از آن نباشید؛ به همین خاطر شما می‌توانید به این بازاریابی به چشم یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نیز نگاه کنید که تأثیرات شگفت‌انگیز آن را خواهید دید. در روش بازاریابی جاذبه ای شما در راستای تولید محتوای ارزشمند و کارآمد فعالیت خواهید کرد؛ پس می‌توان آن را کاملا بهینه و مفید نیز دانست. بازاریابی درون گرا باعث ایجاد برندنیگ در فضای آنلاین شده و مخاطبان را از فضای مجازی به روش‌های مختلف به سمت شما کشیده و به بیشتر دیده شدن شما کمک بسیاری می‌کند.

تفاوت بازاریابی درون گرا و برونگرا

روش بازاریابی تأثیر بسیار زیادی بر میزان فروش شما خواهد گذاشت و شما باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا بتوانید بهترین روش را برای فروش بیشتر محصولات خود انتخاب کنید. نمونه‌های بازاریابی ربایشی را در قسمت‌های قبلی ذکر کردیم. محصولی که از طریق این روش‌ها به مخاطب معرفی می‌شود، معمولا احساس نیاز مخاطب را برانگیخته می‌کند. در این حالت این محصول برای کاربر مطلوب واقع شده و به خاطر نیازش به آن در پی آن خواهد آمد. از نمونه‌های بازاریابی برونگرا می‌توان به پیام‌های بازرگانی تلویزیونی و یا تماس‌ها و ایمیل‌های سرد و بی‌نتیجه اشاره نمود. به همین دلیل می‌توان گفت محصولی که از این طریق به مخاطب معرفی می‌شود معمولا ناخواسته بوده و حالت مزاحم خواهد داشت.

امروزه میزان کارایی بازاریابی برونگرا بسیار کاهش یافته است و مردم دیگر به این نوع از بازاریابی بها نمی‌دهند. پس شما بهتر است به‌عنوان یک صاحب تجارت از این روش برای جذب مشتری و افزایش فروش استفاده نکنید و روش‌های نوین را جایگزین آن کنید. به عنوان تفاوت دیگر این دو نوع بازاریابی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در بازاریابی جاذبه ای به جای اینکه شما خودتان با مشتری بالقوه تماس بگیرید و سعی کنید که او را متقاعد به خرید کنید، مشتری راغب خودش با شما تماس خواهد گرفت. این موضوع را می‌توان اصلی‌ترین تفاوت بین بازاریابی درون گرا و برونگرا دانست.

بازاریابی ربایشی یا inbound marketing

مهم‌ترین ابزارها در بازاریابی ربایشی یا درون گرا

دامنه فعالیت بازاریابی درون گرا بسیار گسترده است و شما از طریق مختلف می‌توانید به این کار اقدام کنید. در این قسمت چند نمونه از رایج‌ترین ابزارها برای این نوع بازاریابی را به شما معرفی می‌کنیم.

 • تولید محتوا

وقتی‌که شما یک محتوا با هر فرمتی نظیر مقاله و … را تولید می‌کنید، در واقع به روش بازاریابی درون گرا اقدام به جذب مشتری کرده‌اید. تولید محتوا باعث دیده شدن کسب و کار شما شده و تقویت اعتماد مخاطب را برای شما به دنبال دارد. برای اینکه نتیجه کار شما بهتر شود، باید به صورت مداوم و منظم اقدام به تولید محتواهای مفید و ارزشمند بکنید.

ویدئو پیشنهادی:اصول تولید محتوا
 • وبلاگ نویسی

وبلاگ نویسی نیز از دیگر ابزارهایی است که شما از طریق آن می‌توانید در زمینه بازاریابی ربایشی فعالیت کنید. وبلاگ نویسی باعث شده تا شما با دیده شدن بیشتر و همچنین دریافت بک لینک از سایت‌های معتبر دیگر، بتوانید رتبه بهتری را در نتیجه جست‌وجوی گوگل دریافت کنید. در وبلاگ نویسی تمرکز تولید محتوا بر روی موضوعاتی است که نیاز مردم هستند.

 • فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

فعالیت مداوم و منظم در شبکه‌های اجتماعی نیز باعث جلب اعتماد هرچه بیشتر مشتریان شده و یکی از روش‌ها بازاریابی جاذبه ای محسوب می‌شود. در این روش شما می‌توانید با تولید محتوای سودمند و به اشتراک‌گذاری آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف، با مخاطب خود تعامل داشته باشید.

ویدئو پیشنهادی: اینستاگرام مارکتینگ
 • ایمیل مارکتینگ

ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی را در قسمت‌های قبلی یکی از نمونه‌های بازاریابی برونگرا معرفی کردیم، اما اگر آن را به شیوه درست انجام دهید می‌تواند در دسته بازاریابی درون گرا قرار بگیرد. برای ایمیل مارکتینگ در بازاریابی ربایشی، قدم اول اجازه گرفتن از مخاطب است. سپس به جای ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی و کد تخفیف‌ها، باید محتوا و مطالب آموزشی و یا لینک‌های مرتبط به پست‌های وبلاگی‌تان را برای مخاطب ارسال کنید. در این صورت شما با این روش می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کم و به‌صورت مؤثر، اقدام به بازاریابی جاذبه ای کنید.

 • بهینه‌سازی سایت یا سئو

یکی از کارآمدترین روش‌ها برای بازاریابی درون گرا را می‌توان بهینه‌سازی سایت یا همان سئو دانست. چنانچه روش‌های بازاریابی و وب‌سایت شما مطابق با ضوابط سئو نباشد، رشد چندانی را در فعالیت‌های خود شاهد نخواهید بود. بدون سئو و بهینه‌سازی، بهترین مطالب وب‌سایت شما هم شانس کمی برای دیده شدن توسط مخاطب دارند.

 • تبلیغات گوگل ادورز

تبلیغات گوگل ادورز نیز از دیگر روش‌هایی است که به شما برای بازاریابی درون گرا کمک خواهد کرد. با این روش کسب و کار شما در صفحه اول جست‌وجوی گوگل قرار خواهد گرفت. در این حالت وقتی مشتری به دنبال فروشنده‌ای معتبر برای خرید می‌گردد، سایت شما جزو اولین گزینه‌ها به او نشان داده می‌شود؛ این موضوع هم بازدید سایت شما را بالا می‌یزذ و هم زمینه اعتمادسازی برای مخاطب را فراهم می‌کند.

 • بهینه‌سازی تجربه کاربری

بهینه‌سازی تجربه کاربری به این معنی است که با به‌کارگیری اعضای بیشتر، فروش بیشتری داشته باشید. به این ترتیب زمان پاسخگویی به مخاطب کوتاه‌تر خواهد شد. برای انجام این بهینه‌سازی شما باید تجربه کاربران خود را با بهبود دسترسی‌های موجود در سایت یا دیگر بسترها ارتقا دهید؛ یعنی کاری کنید که کاربران بیشتری در سایت شما عضو شوند و زمان خود را سپری کنند.

بازاریابی ربایشی یا inbound marketing

نحوه و عملکرد بازاریابی درون گرا

بازاریابی جاذبه ای طی مراحلی انجام شده که شما باید قدم به قدم آن‌ها را طی کنید تا به موفقیت در این امر برسید. این مراحل از قرار زیر هستند:

 • جذب کاربر

اولین قدم در این بازاریابی را می‌توان جذب کاربر دانست. روش‌هایی که شما می‌توانید از طریق آن‌ها اقدام به جذب کاربر بکنید را در قسمت‌های قبلی عنوان کردیم. همان‌طور که می‌دانید اصل بازاریابی ربایشی مراجعه مشتری به فروشنده است، پس شما باید از طریق کانال‌های مختلف، شرایطی را مهیا کنید که مشری به سمت شما متمایل شده و جذب شود.

 • تبدیل مشتری به لید

تبدیل مشتری بالقوه به یک مشتری راغب قدم بعدی در مسیر بازاریابی درون گرا است. احتمال خرید توسط یک لید که درباره محصولات و خدمات شما تحقیق کرده و با آگاهی به شما مراجعه کرده است بسیار بیشتر است، پس شما باید توان تبدیل مشتری به لید را داشته باشید.

مقاله پیشنهادی:لید یا سرنخ چیست؟
 • نهایی کردن خرید

یک لید اغلب قصد خرید دارد، اما درباره پرداختن پول در ازای محصول و یا سرویس شما مردد است و نمی‌داند کار درستی انجام می‌دهد یا خیر! در این مرحله شما باید او را با مهارت خودتان متقاعد به خرید کنید. از طریق برانگیختن حس نیاز او به محصولتان و یا منحصر به فرد نشان دادن محصول خود می‌توانید این کار را انجام دهید.

 • جلب رضایت مشتری

قطعا شما می‌خواهید که خرید مشتری از شما ادامه‌دار باشد و با یک بار خرید کردن به انتها نرسد، پس باید برای جلب رضایت او نیز تلاش کنید. مشتری باید از خریدی که انجام می‌دهد رضایت داشته باشد تا برای خرید بعدی نیز به شما مراجعه کند. در نتیجه جلب رضایت مشتری را نیز می‌توان یکی از مراحل بازاریابی درون گرا دانست.

سخن پایانی

امروزه روش‌های بازاریابی نیز مانند سایر فعالیت‌ها دچار تحولاتی شده‌اند و بازاریابی برونگرای سنتی جای خود را به بازاریابی درون گرای نوین داده است. این نوع از بازاریابی مزیت‌های بسیاری نسبت به نوع دیگر داشته و استفاده از آن در دیجیتال مارکتینگ بسیار توصیه می‌شود. در بازاریابی ربایشی به جای اینکه شما به دنبال مشتری‌ها بروید، آن‌ها هستند که نسبت به محصول شما احساس نیاز کرده و به دنبال شما می‌آیند و این موضوع اصلی‌ترین تفاوت این دو بازاریابی است. شما از طریق ابزارهای مختلفی که در این مطلب ذکر نمودیم می‌توانید اقدام به بازاریابی جاذبه ای بکنید. همچنین برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از این بازاریابی بگیرید باید طبق اصول و دستورالعمل خاصی پیش بروید و از مهارت فروشندگی خود نیز استفاده کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا