علوم انسانیمعرفی رشته های تحصیلی

آشنایی با رشته حسابداری

مقدمه‌ای بر آشنایی با رشته حسابداری: 

آشنایی با رشته حسابداری و پیش نیازهای ورود به بازارکار این رشته و همجنین کسب توانایی‌ها و مهارت‌های لازم این رشته برای ورود به بازار کار و موفقیت در این رشته لازم و ضروری است. رشته‌ی حسابداری یکی از محبوب‌ترین رشته‌های علوم انسانی می‌باشد. این رشته دارای داوطلبان بسیار زیادی در مقاطع مختلف تحصیلی می باشد.

قطعا با افزایش شرکت‌ها و تمام مجموعه‌های تولیدی و صنعتی خدماتی و… بازارکار این رشته در ایران مانند سایر نقاط جهان پیشرفت همه‌گیری داشته است. در مقاله آشنایی با رشته حسابداری به آموزش رشته حسابداری و مبانی آن می پردازیم:

هدف از انتخاب این رشته و آشنایی با رشته حسابداری

آشنایی با رشته حسابداری

 

در این مقاله به آموزش رشته حسابداری و مبانی آن می پردازیم. علم حسابداری مجموعه ای از فرآیند های گردآوری، دسته‌بندی، ثبت کردن ، محاسبات ریاضی و آماری و مختصر کردن اطلاعات و تهیه گزارش مختصر مالی و صورت های مالی به صورت های مستند یا نرم افزاری سیستمی است که در طی این فرایند کارفرمایان سرمایه گذاران موسسات تجاری اداری و … به جمع بندی و سود دهی می‌رسند.

در واقع هدف رشته حسابداری محاسبه و سوددهی به شرکت‌ها و مجموعه‌ها است .با گسترش سود دهی و فعالیت و معاملات اقتصادی هدف رشته حسابداری و توانایی‌ها و مهارت‌های لازم رشته حسابداری و پیش نیاز های ورود به بازار کار حسابداری و نر‌م افزار های معروف حسابداری بسیار گسترده شده است.

آشنایی با رشته حسابداری (تعریف حسابرسی)

در تعریف حسابرسی می توان گفت به شاخه ای از حسابداری که در آن به امر رسیدگی دقیق و بی طرفانه به حساب‌ها ، بررسی اسناد مالی و حسابداری براساس قوانین و اصول و ضوابط حسابداری و در واقع بررسی فعالیت‌های حسابدارن به منظور عیب یابی و کاهش هرگونه خطای محاسباتی و ارائه گزارش بررسی خود به مدیر عاملان شرکت‌ها و یا سازمان‌های قانونی نظارتی می‌گویند و این موضوع در هدف رشته حسابداری در زمینه بهبود سیستم مالی بسیار اهمیت دارد.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با رشته روانشناسی
آشنایی با رشته روانشناسی

آشنایی با رشته حسابداری (توانایی‌های لازم برای رشته حسابداری)

برای شناخت و کار در این حوزه و ورود به بازارکار این رشته در ایران باید دو توانایی بارز و ملموس تقویت شود:

 1.  آشنایی با دانش و محاسبات ریاضی و داشتن هوش ریاضی
 2. توانایی تهیه گزارشات و نگارش مستندات از عملیات مالی 

این دو مورد از ابتدایی‌ترین پیش نیاز های ورود به بازار کار حسابداری می باشند که باید به منظور بهبود سیستم مالی از این موضوع استفاده نمود.

همچنین داشتن موارد زیر نیز از توانایی‌ها ومهارت‌های لازم رشته حسابداری به شمار می‌رود:

 •  توانایی‌های لازم برای کار با کامپیوتر و IT
 •  آشنایی و تسلط کافی به نرم افزار excel و نرم افزار‌های معروف حسابداری نرم‌افزار حقوق و دستمزد‌، CRM و…
 •  تسلط و آشنایی بالا با قوانین مالیاتی
 •  تسلط به اصول و قوانین وزارت کار و بیمه
 •  ساخت و نگارش مستندات و رزومه
 •  روابط عمومی بالا
 •  توانایی آنالیز و محاسبه جند فرآیند مالی پیچیده به طور همزمان و طولانی مدت 
 •  دارا بودن دانش و تجربه کافی
ویدیو پییشنهادی : حسابداری برای مدیران
حسابداری برای مدیران

این چند مورد کلی و بسیار مهم از توانایی‌ها و مهارت‌های لازم رشته حسابداری و در واقع می‌توان گفت از پیش‌نیازهای ورود به بازار کار حسابداری و کسب درآمد از بازار کار این رشته در ایران محسوب می شود.

در حال حاضر بازار کار این رشته در ایران بسیار داغ و پر طرفدار است زیرا امروزه با گسترش فعالیت های اقتصادی کوچکترین نهاد‌ها و مجموعه ها نیز به این حرفه نیازمندند، بنابراین وضعیت بازار کار این رشته می‌تواند برای افراد ماهر و کاربلد و دارای پیش نیاز‌های ورود به بازار کار حسابداری مفید و درآمدزا باشد .

برای آشنایی با رشته حسابداری باید شاخه بندی های حسابداری را شناخت ، به طور کلی حسابداری به ۶ دسته تقسیم می شود :

آشنایی با رشته حسابداری | شاخه‌های حسابداری

 

آشنایی با رشته حسابداری

 حسابداری مالی

که بیشتر در شرکت و موسسه های تجاری و خصوصی کاربرد دارد. 

 حسابداری صنعتی

که همانطور که از اسمش پیدا است در مراکز و موسسات شرکت های صنعتی تولیدی به کارتان می‌آید.

حسابداری دولتی

بیشتر در ارگان ها و سازمان های دولتی کاربرد دارد.

 حسابداری مالیاتی

در ادارات دارایی و محاسبات مالیات شرکت های خصوصی کارآیی دارد.

 حسابداری بیمه

در دفاتر و موسسات بیمه کاربرد دارد.

حسابداری بانک‌ها

که در انواع شعب بانک ها انجام می شو .

آشنایی با رشته حسابداری | بازارکار این رشته در ایران

وضعیت بازار کار این رشته در ایران و سایر نقاظ جهان  بسیار خوب است، زیرا یک حسابدار با توجه به تحصیلات و توانایی‌ها و مهارت‌های خود میتواند در جایگاه های شغلی مختلف از کوچکترین دفاتر تا بزرگترین و رسمی ترین اداره جات اعم از : مراکز تجاری خدماتی و … با سطح کاری گسترده ای کار کنند و هر حسابدار با توجه به پیش نیاز های ورود به بازار کار حسابداری و یادگیری توانایی‌های لازم و طی کردن طول دوره تحصیل دوره کارشناسی حسابداری در یک یا چند شاخه از حسابداری مانند (حسابداری مالی‌، حسابداری شرکتی‌، حسابداری مالیاتی‌، حسابداری بیمه و…) فعالیت کند و هدف رشته حسابداری نیز همین است که افراد بتوانند شغلی مناسب با خود را بیابند.

 

آشنایی با رشته حسابداری | طول دوره تحصیل دوره کارشناسی حسابداری

طول دوره تحصیل دوره کارشناسی حسابداری :طول دوره تحصیل دوره کارشناسی حسابداری حدودا ۴ سال و حداکثر ۶ سال می باشد 

آشنایی با رشته حسابداری | لیست دروس عمومی و تخصصی این رشته به صورت زیر است :

 دروس تخصصی 

این دروس شامل انواع شاخه بندی حسابداری ماننداصول حسابداری، حسابداری میانه، حسابداری صنعتی، حسابرسی، حسابداری مالیاتی، مدیریت مالی، اصول تنظیم و کنترل بودجه، متون حسابداری و … هستند که باید در مسیر رسیدن به هدف رشته حسابداری و پیشرفت در این حوزه و حوزه مالی آن‌ها را پاس کنید.

 دروس عمومی

دروس عمومی این دوره شامل  اصول علم اقتصاد، مبانی کاربرد کامپیوتر، ریاضیات کاربردی، حقوق بازرگانی، پول و ارز بانکداری، مبانی سازمان مدیریت، مدیریت تولید، آمار کاربردی، پژوهش و عملیات، جامعه شناسی و … هستند.

آشنایی با رشته حسابداری | برخی از نرم‌افزارهای مورد نیاز یک حسابدار

آشنایی با رشته حسابداری

 

یکی دیگر از توانایی های لازم و پیش نیاز های ورود به بازارکار حسابداری آشنایی و یادگیری نرم افزار های معروف حسابداری از کمپانی ها وشرکت های معتبر ایرانی است .
لذا در مقاله آشنایی با رشته حسابداری سعی داریم بهترین نرم افزار های معروف حسابداری شرکتی سازمانی را معرفی کنیم که یک هدف رشته حسابداری نیز معرفی و استفاده از این نرم افزار های معروف حسابداری است.

 

 

در ادامه به چند نمونه از این  ‌نرم‌افزار های کمک کننده به بازار کار این رشته در ایران اشاره می کنیم:

نرم‌افزار هلو

در طول ۲دهه اخیر می‌توان گفت یکی از قدیمی‌ترین ، محبوب ترین‌، و پرکاربرد ترین نرم‌افزارهای معروف حسابداری نرم افزار هلو می‌باشد که چندین سال است برای اصناف و شرکت‌ها و فروشگاه ‌ها در زمینه محاسبات مالی و مشاوره به کاربران خدمت رسانی می‌کند.

نرم‌افزار سپیدار

یکی از نرم‌افزار‌های معروف و طراحی شده برای شرکت‌های کوچک،  نرم‌افزار سپیدار سیستم می باشد که محاسبات شرکتی در ابعاد کوچک با این نرم افزار انجام می شود و از پرکاربرد ترین نرم افزار های معروف حسابداری شرکتی است.

نرم‌افزار آرین سیستم

یکی دیگر از نرم‌افزار های معروف حسابداری نرم افزار شرکتی آرین سیستم است، که برای شرکت های بزرگ استفاده می‌شود  و همین نرم‌افزار را می‌توان در ابعاد کوچکتر تحت عنوان نرم‌افزار شرکتی فرداد برای شرکت های کوچکتر خدماتی ، تولیدی و.. است و این نرم‌افزار هم نقشی مهم در تحقق هدف رشته حسابداری که بهبود سیستم مالی است بازی میکند.

نرم افزار راهکاران

با کمک نرم‌افزار راهکاران قادر خواهید بود از وضعیت نقدینگی سازمان خود در لحظه مطلع باشید و اطلاعات کافی و به‌موقع جهت پیش‌بینی از وضعیت نقدینگی در آینده و تجزیه و تحلیل رویدادهای مالی را در دسترس داشته باشید.

 

 

این مقاله مختصری بر آشنایی با رشته حسابداری و زیر شاخه های آن‌، هدف رشته حسابداری‌، طول دوره تحصیل دوره حسابداری، بازار کار این رشته در ایران‌، تعریف حسابرسی‌، توانایی های لازم، پیش نیاز های ورود به بازارکار حسابداری و هدف رشته حسابداری و … بود  و هدف شناساندن این  رشته پرطرف‌دار  به شما دوستان عزیز بوده است. در صورت داشتن پیشنهاد و یا انتقاد لطفا آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر. من میخام بسته ی اموزشی حسابرسی رو بخرم یا دانلود کنم . اصلا نمیشع. لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا