رشته مهندسی برقنرم افزارهای مهندسی

آموزش اتوکد برای رشته برق و اهمیت آن برای بازار کار

اتوکد الکتریکال یک برنامه‌ی نرم افزاری است که ابزارهای فوق‌العاده قدرتمندی را برای طراحی مدارهای برق صنعتی و ساختمانی شامل می‌شود. این ابزارها، امکان طراحی مدارها و سیستم‌های پیچیده‌ی الکتریکی را به‌طور نرم افزاری، ممکن می‌سازند. با توجه به اهمیت نقشه‌کشی برق برای کاهش هزینه‌های زمانی، آموزش اتوکد برای رشته برق بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. در این مطلب، نکات مهم و کاربردهای این نرم افزار را برای رشته‌ی برق بیان کرده‌ایم.

اهمیت آموزش اتوکد الکتریکال برق

در صنایع مختلف، نقشه‌ها، لطف بزرگی در حق هزینه‌های پیاده‌سازی و اجرای هر پروژه کرده‌اند. زمانی‌که شما یک نقشه را تهیه می‌کنید، به‌طور کامل و از ابعاد مختلف، پروژه را بررسی خواهید کرد. این در حالی است که هنوز هزینه‌ای بابت اجرا و پیاده‌سازی آن نکرده‌اید. بنابراین خطایابی و رفع آن بسیار ساده‌تر صورت می‌گیرد.

مرجع کامل و جامع آموزش اتوکد از صفر + اعطای گواهینامه معتبر

 

صنعت برق و الکترونیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. با تهیه‌ی نقشه‌ی مربوط به سیم‌کشی و مدارها، می‌توان سیستم‌های بسیار بزرگ و پیچیده را بسیار سریع‌تر و با هزینه‌ی پایین‌تری، تهیه و اجرا کرد.

اهمیت آموزش اتوکد الکتریکال برق

یکی از نرم‌افزارهایی که به منظور نقشه‌کشی برق به‌کار گرفته می‌شود، اتوکد الکتریکال است. شما با نصب این برنامه روی سیستم خود می‌توانید نقشه‌ی سیستم برق‌کشی مورد نظر را پیاده‌سازی کنید. طراحی کامپیوتری سبب می‌شود تا خطاهای احتمالی، به‌راحتی شناسایی و برطرف شوند. به‌علاوه این‌که امکان طراحی سه‌بعدی در برنامه‌هایی مانند اتوکد، درک نقشه و بررسی آن را از ابعاد مختلف، تسهیل می‌کند.

معرفی دوره آموزش اتوکد الکتریکال ۲۰۲۴

این دوره‌، یکی از آموزش‌های ارائه شده در مکتب خونه است. دوره برای سطح مقدماتی تهیه شده و به زبان ساده از ابتدای کار با نرم افزار اتوکد ارائه شده است. ابتدا در یک سرفصل جداگانه، مباحث مربوط به نرم افزار اتوکد عمومی و سپس در سرفصل مجزا، در خصوص اتوکد الکتریکال (ویژه‌ی برق) مطرح شده است. لازم به ذکر است که در پایان این دوره‌ی آموزشی، شما مهارت نقشه کشی الکتریکی با اتوکد را به‌طور کامل به‌دست می‌آورید.

آموزش اتوکد الکتریکال 2024

 

ارائه‌ی مثال‌های کاربردی و تمرینات عملی در لابه‌لای این آموزش‌ها، سبب می‌شوند تا شما به‌خوبی با پروژه‌های واقعی و تکنیک‌های مهم آن آشنا شوید. طراحی مدارات برق صنعتی، نحوه‌ی ترسیم تابلو برق، ترفندهای طراحی برق ساختمان و غیره از مهم‌ترین مباحث آموزشی این دوره خواهند بود.

مروری بر ویژگی‌های نرم افزار اتوکد الکتریکال

نرم‌افزارهای زیادی برای پیاده‌سازی نقشه‌های پیچیده‌ی برق و الکترونیک وجود دارند. اتوکد الکتریکال یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین این برنامه‌ها است. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و امکانات ارائه شده در این برنامه، در فهرست زیر عنوان شده است.

 • قابلیت طراحی مدارهای الکترونیکی، نقشه‌کشی فنی و غیره
 • دسترسی به ابزارهای کامل برای طراحی هر مدل نقشه و مدار
 • امکان طراحی نقشه به‌صورت دو بعدی و سه بعدی
 • قابلیت دریافت خروجی از نقشه‌های طراحی شده در فرمت pdf
 • امکان ردیابی خطاهای مدار و حل آن
 • قابلیت دریافت گزارشات به‌صورت اتوماتیک
 • امکان افزودن متون توضیحی بیش‌تر در کنار نقشه
 • تغییرات آسان و سریع نقشه
 • هماهنگی با دیگر برنامه‌های اتوکد
 • قابلیت شماره‌گذاری سیم‌ها برای خوانایی بیش‌تر و جلوگیری از خطا
 • امکان پوشه‌بندی
 • امکان مشاهده‌ی نقشه‌ها در ویوی سه بعدی
 • مدیریت فایل‌ها با استفاده از درگ اند دراپ (ساده‌ترین روش ممکن)
 • سهولت در به‌اشتراک گذاری نقشه‌های dwg

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، امکانات و ویژگی‌های اتوکد، می‌تواند حجم وسیعی از نیازها و کاربردهای مربوط به نقشه‌کشی در صنعت برق و الکترونیک را به‌خوبی پوشش‌دهی کند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش اتوکد در شهرسازی به همراه بررسی کاربردها و مزایای آن

تفاوت اتوکد الکتریکال و ایپلن

همان‌طور که اشاره شد، برنامه‌های نرم افزاری زیادی برای نقشه‌کشی برق وجود دارد. به‌غیر از اتوکد الکتریکال، ‌ایپلن نیز نرم افزار دیگری است که در این زمینه استفاده می‌شود. در این بخش قصد داریم تا مقایسه‌ی مفصلی را میان این دو برنامه ارائه دهیم. نکاتی که در این‌جا مطرح می‌شوند، به شما نشان خواهد داد که یادگیری و استفاده از کدام برنامه، برایتان کاربردی‌تر خواهد بود.

تفاوت اتوکد الکتریکال و ایپلن

 • اتوکد در زمینه‌ی طراحی، کارایی بهتری را از خود نشان می‌دهد.
 • نقشه‌های پیچیده‌تر و پرحجم با اتوکد بهتر ترسیم خواهند شد.
 • ایپلن متن باز است.
 • ایپلن ساده‌تر بوده و آموزش کار با آن، راحت‌تر است.
 • برای طراحی‌های صنعتی، نرم افزار اتوکد توصیه می‌شود.

کاربرد نرم افزار اتوکد برق

همان‌طور که در بخش های قبلی مطلب اشاره کردیم، توسط اتوکد می‌توان مدارهای الکترونیکی را بادقت بالا و تمام جزئیات ترسیم نمود. این طراحی، برای پیاده‌سازی واقعی بسیار کمک‌کننده خواهد بود. در واقع کاربرد اصلی این نرم افزار را می‌توان در عناوین زیر خلاصه کرد.

 • طراحی مدارهای الکتریکی
 • نمودار سیم کشی
 • برنامه‌ی سیم کشی
 • نمودار بلوکی
 • تهیه‌ی لیست قطعات
 • رفع خطا پیش از اجرا
 • افزایش بهره‌وری در پروژه
 • طراحی استاندارد
 • تسریع در روند اجرای پروژه
 • مدل‌سازی سه‌بعدی

طراحی و نقشه‌کشی برق در اتوکد

در فرآیند نقشه‌کشی با نرم افزار، از یک‌سری سمبل‌های الکتریکی استفاده می‌شود. این سمبل‌ها، استانداردهای مختلفی داشته و با تگ‌ها و علائم مختلف، نشان داده می‌شوند. اگر شما بخواهید نقشه‌کشی را به‌روش دستی انجام دهید، ممکن است بارها و بارها مجبور به تغییر دادن علائم و سمبل‌ها شوید. این کاری طاقت‌فرسا خواهد بود. بنابراین استفاده از نرم افزارهای نقشه‌کشی، الزامی به‌نظر می‌رسد.

آموزش جامع نرم‌افزار اتوکد (AutoCAD) 2024 – دوبعدی و سه‌بعدی

 

در اتوکد شما می‌توانید از سمبل‌های نقشه‌کشی به‌راحتی استفاده کنید. چراکه کتابخانه‌های مختلفی برای بیان استانداردهای گوناگون سمبل‌ها وجود داشته و تنها کافی است تا آن‌ها را انتخاب نمایید. هم‌چنین شماره‌گذاری قطعات و تگ گذاری در اتوکد به‌صورت اتومات انجام می‌شود که کار را بسیار ساده‌تر خواهد کرد.

مروری بر ویژگی‌های نرم افزار اتوکد الکتریکال

ابزارهای قدرتمندی مانند انتخاب رنگ سیم، شماره سیم به‌طور خودکار، سایز سیم و غیره در اتوکد سبب می‌شوند تا ترسیم مدار فرمان و مدار قدرت بسیار ساده و سریع انجام شود. شما می‌توانید تمام این نقشه‌ها را در قالب یک پروژه نگهداری و بررسی کنید.

چه کسانی به آموزش اتوکد برای رشته برق نیاز دارند؟

واضح است که آموزش اتوکد برای رشته برق، برای فعالین این حوزه مفید و الزامی خواهد بود. مهندسین برق (گرایش برق قدرت و برق الکترونیک) و هم‌چنین تکنیسین‌های فعال در حوزه‌ی برق و تأسیسات می‌توانند با دریافت آموزش‌های ضروری برای کار با این برنامه، به ارتقای مهارت‌های حرفه‌ای خود کمک کنند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش ترسیم سه بعدی در اتوکد برای خلق آثار هنری واقع‌بینانه

چطور می‌توان به آموزش اتوکد برای رشته برق پرداخت؟

منابع زیادی وجود دارند که برای یادگیری مباحث کاربردی اتوکد برای رشته‌ی برق استفاده می‌شوند. شما می‌توانید از کتاب آموزش اتوکد الکتریکال، هم‌چنین دوره‌های آموزش اتوکد الکتریکال برق ساختمان یا به‌طور تخصصی در دوره‌های آموزش نقشه کشی برق صنعتی با اتوکد شرکت کنید. در این منابع صفر تا صد کار با اتوکد برای این تخصص‌ها را فرا خواهید گرفت.

خلاصه این‌که شما می‌توانید برحسب توع تخصص خود، دوره‌ی مناسب برای آموزش اتوکد برق ساختمان و یا آموزش اتوکد برق صنعتی را بیابید. اگر از دوره‌های معتبر استفاده کنید، بعد از انجام تمرینات عملی کافی، تسلط لازم برای ورود به بازار کار حرفه‌ای را کسب خواهید کرد.

توصیه می‌کنیم تا برای انتخاب منبع کامل، سرفصل‌های آموزشی را مطالعه کنید. یک کتاب خوب یا حتی یک دوره‌ی آموزشی جامع، از روی سرفصل‌های آن تعیین خواهد شد. سعی کنید دوره‌هایی را انتخاب کنید که آموزش را از ابتدایی‌ترین موضوعات آغاز کرده‌اند. به‌علاوه این‌که گنجاندن تمرینات عملی و پروژه‌های واقعی، علاوه بر آماده‌سازی شما برای بازار کار، کمک می‌کند تا رزومه‌ی قوی‌تری را بسازید.

مهارت‌های آموزش اتوکد در رشته برق

در پکیچ آموزش اتوکد الکتریکال، شما با چگونگی تهیه‌ی این برنامه آشنا شده و به‌طور مفصل آموزش نصب اتوکد الکتریکال را یاد می‌گیرید. سپس، محیط کاری برنامه و ابزارهای مربوطه توضیح داده شده و شما تکنیک‌های مختلف برای کار با اتوکد برای نقشه‌کشی مدارهای برقی را یاد می‌گیرید. اگر مطالعات خود را در رابطه با کاربرد اتوکد در برق ساختمان یا کاربرد اتوکد در برق صنعتی ارتقا دهید، قادر هستید تا امکانات بی‌نظیر این برنامه را به‌خوبی به‌کار بگیرید.

پیشنهاد مطالعه: آموزش اتوکد تاسیسات – بررسی کاربردها و مزایا

جمع‌بندی

در این مطلب، در خصوص آموزش اتوکد برای رشته برق صحبت کردیم. همان‌طور که ملاحظه کردید، این نرم افزار کاربردهای زیادی در زمینه‌ی نقشه‌کشی برق ساختمان و برق صنعتی دارد. در این‌جا، فهرستی از امکانات و ویژگی‌های مهم اتوکد الکتریکال را معرفی کرده و سپس آن را با نرم‌افزارهای مشابه مانند ایپلن مقایسه کردیم.

آموزش کاربردی اتوکد

 

در نهایت، منابعی را برای یادگیری و آموزش اتوکد برای نقشه کشی برق ارائه داده و شما را برای یادگیری ابزارها و کار با این برنامه، آماده کردیم.

آموزش اتوکد در مکتب خونه

یکی از بهترین منابع آموزشی اتوکد، استفاده از دوره‌های آموزش اتوکد مکتب خونه است. در مکتب خونه، شما می‌توانید دوره‌های آموزشی از سطح مقدماتی تا پیشرفته را برای نرم افزار اتوکد بیابید. این دوره‌ها به زبان ساده، تمام ابزارها و امکانات اتوکد الکتریکال را تشریح کرده و شما را برای کار نقشه کشی و طراحی با آن، آماده می‌سازد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا