رشته مهندسی برقمهندسیمهندسی مکانیکنرم افزارهای مهندسی

اتوکد بهتر است یا رویت؟

در دنیای امروز سرعت و دقت از اصلی­‌ترین معیار هاست. در مهندسی عمران نیز، دیگر تنها آموزه‌­های دانشگاهی کافی نیست و کسانی موفق‌­تر هستند که توانایی بهره بردن از دانش خود را با حداکثر کیفیت و سرعت داشته باشند. استفاده از نرم­‌افزارها می‌تواند در این راه به ما کمک کند.

زمانیکه می‌­خواهیم وارد دنیای نرم­‌افزار­ها شویم همیشه اولین سوال ما این است که کدام نرم­‌افزار مفید­تر است و راه را برای ما هموار­تر می‌کند؟

در این مقاله می‌خواهیم با مقایسه دو نرم­‌افزار رویت (revit)­ و اتوکد (AutoCAD)­ که هر دو محصول شرکت اتودسک(autodesk) هستند، به سوال اتوکد بهتر است یا رویت؟ پاسخ داده و دریابیم کدام یک برای یادگیری ما مناسب‌تر است.

شباهت‌­های نرم‌­افزار رویت و اتوکد

از شباهت‌­های نرم‌­افزار اتوکد و رویت می‌­توان به توانایی ترسیم نقشه‌­های دو بعدی و سه بعدی اشاره کرد. در بخش دو بعدی که شامل رسم جزئیات روی نقشه است، اتوکد حرف اول را می‌زند، اما در بخش سه بعدی که شامل عمق، ارتفاع و جای‌گیری دقیق اجزای سازه­‌ی مورد نظر است، رویت با اختلاف از اتوکد پیشی می‌گیرد.

اتوکد بهتر است یا رویت؟
مقایسه نرم افزار اتوکد و رویت

از شباهت‌ها گفتیم، اما این تفاوت هاست که روی تصمیم‌گیری ما تاثیر خواهد گذاشت. پس به سراغ آنها می‌رویم:

تفاوت های نرم افزار رویت و اتوکد

مدل سازی

مدل‌سازی که به معنی پیاده‌سازی ایده‌هاست، در اتوکد با خطوط، منحنی ها و… نمایش داده می­‌شود که به اندازه کافی قابل لمس نیست. در رویت اما تمامی اجزای مختلف نقشه به شکل هوشمند و قابل ویرایش وجود دارند. به طور مثال در اتوکد برای رسم یک در صرفا از چند خط و منحنی استفاده می‌­کنیم، ولی در رویت در به شکل حقیقی­‌اش در دسترس است و حتی می‌توانیم در آن تغییراتی ایجاد کنیم.

تغییر و ترمیم

در تمامی مراحل رسم ممکن است اشتباهاتی به وجود آید و یا حتی پس از اتمام ترسیم، نظرات کارفرما تغییر کند، حالا ما باید به فکر ایجاد این تغییرات در نقشه باشیم؛ مثلا اگر قرار بر اضافه کردن یک در بر روی یک دیوار باشد، در اتوکد باید ابتدا دیوار ویرایش شده سپس در جای گذاری شود.

جدا بودن بخش‌های مختلف نقشه نیز اوضاع را پیچیده‌تر م‌کند و تغییرات ایجاد شده روی یک بخش باید به صورت جداگانه روی سایر بخش‌­ها نیز پیاده شود. برای ویرایش نقشه در رویت به دلیل اینکه به صورت یک مدل کامل قابل مشاهده است، صرفا باید تغییر را در جای مورد نظر ایجاد کنیم، سایر اجزای نقشه خودشان را با آن تغییر تطبیق خواهند داد. سه بعدی بودن طرح در رویت به ما این فرصت را نیز می‌دهد که ایرادات را سریع‌تر و راحت­‌تر پیدا کنیم؛ در حالی که در اتوکد برای مشاهده و بر طرف کردن ایراد­ها نیازمند دقت بسیار هستیم. بنابراین نتیجه می‌­گیریم که کار با رویت دقت و سرعت بیشتری را به ما عرضه می‌کند.

 

ساده بودن

اگر شخصی که در زمینه طراحی آموزش ندیده باشد، بخواهد نقشه را مشاهده کند، قطعا رویت گزینه ی بهتری خواهد بود؛ همانطور که اشاره شد نقشه به صورت یک مدل کامل سه بعدی و برای همه قابل درک است، اما اتوکد چیزی جز خطوط نیست و حتما باید فردی آشنا به طراحی، نقشه را بخواند تا متوجه شود.

استفاده‌ی گروهی

یکی از مزایای رویت آن است که این امکان را به ما می‌دهد که چند گروه به صورت همزمان روی یک پروژه کار کنند و تحویل پروژه­‌ها در مدتی محدود­تر نسبت به اتوکد امکان­‌پذیر است، اما در اتوکد در هر بازه‌­ی زمانی فقط یک گروه می‌­تواند روی پروژه کار کند.

رویت در بین نرم افزار­های طرح BIM

تفاوت اصلی اتوکد و رویت، حضور رویت در بین نرم افزار­های BIM است؛ طرحی که برای انجام مدل‌سازی های ساختمان بر حسب استاندارد، روز به روز در حال پیشرفت است. نرم­‌افزار­های حاضر در این طرح، اطلاعات مصالح مورد نیاز را به طور پیش‌فرض در خود دارند و دیگر نیازی به جستجو برای پیدا کردن این اطلاعات نخواهیم داشت. لازم به ذکر است که این اطلاعات قابل تغییر نیز هست؛ به طور مثال اگر در شرایطی نیاز به تغییر طول یک تیر داشته باشیم، به سادگی می­‌توان این تغییر را اعمال کرده و اندازه‌­ی جدید را به عنوان معیار‌مان قرار دهیم.

جمع‌بندی:

اتوکد بهتر است یا رویت؟ کدام بهتر است
اتوکد بهتر است یا رویت؟

برای پاسخ به سوال اتوکد بهتر است یا رویت؟ به یک جمع بندی کلی می‌­پردازیم:

رویت، در اکثر مواقع برتری قاطعی نسبت به اتوکد دارد. انجام پروژه‌ها با رویت به زمان کمتری نیاز دارد و کار با آن نیز ساده­‌تر است؛ همچنین اگر صرفا نگاهی رو به آینده داشته باشیم رویت گزینه­‌ی اصلی ما خواهد بود، چرا که همان­طور که گفته شد رویت از طرح BIM پیروی می‌کند که انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور در همه‌­ی پروژه‌­ها از آن استفاده شود. اما همچنان دلایلی برای یاد­گیری اتوکد وجود دارد که از بین آنها می‌­توان به همه­‌گیر نبودن رویت، به خصوص در ایران، آشنایی اکثر مهندسین با اتوکد و این نکته که بسیاری از نقشه ها به زبان اتوکد هستند، اشاره کرد. به طور کلی بهترین گزینه برای افراد علاقه‌مند به طراحی یادگیری هر دو نرم‌­افزار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا