اکسلمدیریت

آموزش تابع AVERAGEIF در اکسل

در اکسل برای محاسبه میانگین سلول‌هایی که معیارهای خاصی دارند از تابع AVERAGEIF استفاده می‌شود. اگر یک کاربر همیشگی برای اکسل باشید، از عملکرد عالی این فرمول آگاه هستید. در تابع AVERAGEIF در اکسل، مجموع همه مقادیر را گرفته و بر تعداد آن‌ها تقسیم می‌کنند. اما گاهی موقعیتی پیش می‌آید که نیاز است تعدادی مقادیر را کنار گذاشته و میانگین تعدادی دیگر را به دست آورید که در این صورت برخی از مقادیر خاص را می‌خواهید.

برای انجام چنین کاری باید یک تابع جایگزین در اکسل پیدا کنید که بتواند این امکان را به شما بدهد. در این زمان است که تابع averageif وارد عمل می‌شود. بنابراین می‌تواند میانگین سلول‌ها را در صورت داشتن معیارهای خاصی در اکسل برگرداند. به علاوه اعمال معیارها به صورت انواع داده‌ها مانند تاریخ، مقادیر عددی و متن ممکن شده است. با توجه به چنین کاربردی آموزش AVERAGEIF در اکسل از جمله اهداف این مقاله خواهد بود. شما هم اگر کنجکاو عملکرد این تابع هستید با ادامه مطلب همراه شوید.

تابع AVERAGEIF در اکسل

اگر بخواهید میانگین مقادیر موجود در محدوده‌ای از سلول‌ها را بگیرید که با کمک آن معیارهای مشخص شده شما برآورده شوند، به تابع averageif deutsch نیاز است. در آموزش تابع AVERAGEIF در اکسل استدلال‌هایی وجود دارد که باید به آن تسلط پیدا کنید. استدلال‌ها عبارت‌اند از:

  • Range: برای مشخص کردن محدوده سلول‌هایی که باید توسط این تابع ارزیابی شوند، طراحی‌شده است.
  • Criteria: برای میانگیری براساس کدام معیار تصمیم به میانگین‌گیری دارید. این استدلال به شما کمک می‌کند.
  • sum range: در این گزینه محدوده سلول‌هایی که قرار است با هم میانگین شوند، نشان می‌دهد. چنانچه بخواهید از شر آن خلاص شوید، می‌توانید سلول‌های محدوده را به صورت جمعی میانگین بگیرید.

پیشنهاد مطالعه: legend در اکسل چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

آموزش استفاده از تابع AVERAGEIF در اکسل

تابع averageif در اکسل همانند توابع sumif در سلول مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اینکه بتوانید از این تابع برای میانگین‌گیری استفاده کنید، تنها کافی است بر روی سلولی که تابع می‌خواهید کلیک کرده و سپس فرمول averageif را درون آن تایپ کنید. برای راحتی تایپ فرمول، از کادری با نام نوار فرمول که بالای ستون‌ها واقع شده، استفاده کنید. البته قبل از این عمل باید سلول را انتخاب کرده باشید. در نهایت هم سینتکس تابع را وارد نمایید. آموزش تابع AVERAGEIF بسیار ساده است و یادگیری آن چندان زمانبر نیست.

مثال‌ هایی از کاربرد تابع AVERAGEIF در اکسل

در آموزش  تابع AVERAGEIF در اکسل بعد از آشنایی با کلیات تابع و نحوه استفاده از آن، نوبت به آوردن نمونه‌هایی از کاربرد تابع averageif در اکسل می‌رسد. این تابع از بسیاری جهات کاملاً شبیه تابع SUMIF است و تنها در یک مرحله متفاوت عمل می‌کند. برای اینکه بیشتر متوجه شوید، به مثال‌های بعدی توجه کنید.

کاربرد تابع AVERAGEIF در اکسل

مثال از معیارهای عددی

برای شروع کار با یک مقادیر ساده برای توضیح پتانسیل تابع excel averageif deutsch شروع کنید. مقادیر 10، 3، 4، 6، 7، 2 و 11 را در نظر بگیرید. مسئله این است که میانگین مقادیری بیش از ۵ در محدوده A1:A7 را حساب کنید. در این زمان باید سلول A9 را انتخاب کنید و شرط ‎AVERAGEIF(A1:A7,”>5”)= را بنویسید. نتیجه اعمال تابع AVERAGEIF به طور متوسط ​​۱۰، ۶، ۷، ۱۱ خواهد بود. این نتیجه را می‌توان در سلول A9 8.5 مشاهده خواهید کرد.

آموزش AVERAGEIF در اکسل

دو مثال از معیارهای متن

در زیر دو مثال از معیارهای متنی برای تابع AVERAGEIF برای معیارهای متنی آورده شده است:

اولین قدم این است که یک صفحه گسترده با مقادیر ساده برای توضیح پتانسیل تابع AVERAGEIF در سناریوهای متنی بگیرید. در این مثال متن Apple  در محدوده A1 تا A7 در نظر بگیرید. حال نوبت به میانگین مقادیری از محدوده B1 تا B7 می‌رسد. مرحله بعد تایپ متن شرطی AVERAGEIF(A1:A7,”Apple”.B1:B7)= خواهد بود. در این مثال آموزش تابع AVERAGEIF در اکسل نتیجه سلول‌های A2، A3 و A7 را می‌گیرد. مرحله بعد میانگین سلول‌های مربوط به B2، B3 و B7 است‌. نتیجه نیز در سلول B9 برای شما 6 نشان داده می‌شود.

مثال همان صفحه گسترده شده در همان مثال متن شماره 1 است. تنها به جای مقادیر مربوط به متن Apple، آن مقادیری را در نظر بگیرید که با متن Apple  مطابقت ندارند. بنابراین در این مثال AVERAGEIF(A1:A7,”<>Apple”,B1:B7)= شرط خواهد بود. حال سلول‌های A1، A4، A5، A6 جای سلول‌های A2، A3 و A7 را می‌گیرد. نتیجه این فرض به صورت میانگین در سلول‌های B1، B4، B5 و B6 مشاهده خواهد شد. در نهایت نیز میانگین ۱۰، ۶، ۷ و ۲ که ۶‌.۲۵ است در سلول B9 نمایش داده می‌شود.

تابع میانگین در اکسل

یک مثال از معیار تاریخ

مثال دیگر از آموزش  تابع AVERAGEIF در اکسل مربوط به معیار تاریخ است که تفاوتی با معیارهای عددی و متنی ندارد. در این مثال در محدوده سلول‌های A1 تا A7 تعدادی تاریخ و مقداری در نظر بگیرید. باید فرض کنید میانگین مقادیر را در کنار تاریخ‌های بعد از ۰۱ مارس ۲۰۲۱ می‌خواهید. بنابراین این بار دستور averageif AVERAGEIF(A1:A7,”> 01 /03/ 2021 ,B1:B7)= خواهد بود. در این حالت سلول‌های A4 ،A5 ،A6 ،A7 پر می‌شوند و سلول‌های کناری آن‌ها را میانگین فرامی‌گیرد. هنگامی‌که مقادیر ۶، ۷، ۲ و ۱۱ در نظر گرفته شوند، در سلول B9 میانگین 6.5 نشان داده خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای گام به گام استفاده از cell style در اکسل

تفاوت تابع AVERAGEIF با دیگر تابع های میانگین در اکسل

در microsoft exel تابع‌های گروه average برای میانگین‌گیری یا گرفتن معدل استفاده می‌شوند. انواع آن‌ها با یکدیگر تفاوت‌های جزئی دارند. تابع AVERAGE در اکسل میانگین یک محدوده عددی را محاسبه می‌کند که معمولاً سلول‌های خالی و سلول‌هایی که حاوی متن یا مقادیر منطقی هستند را نادیده می‌گیرد. تابع AVERAGEA نیز مشابه AVERAGE است و تنها با یک تفاوت کار می‌کند. عملکرد این تابع چنین خواهد بود که حاصل جمع اعداد محدوده را تقسیم‌بر تعداد سلول‌های حاوی داده در محدوده مشخص شده نشان می‌دهد.

بعد از این تابع مانند تابع if در اکسل فرصت تغییر محاسبات با بررسی تحقق شروط با کمک توابع ‌averageifS و averageif ممکن می‌شود. ‌averageifS در حالت پیشرفته تابع به جای یک شرط از چند شرط به صورت هم‌زمان پشتیبانی می‌کند. این عملکرد را تا حدودی می‌توان به تابع countif در اکسل مشابه کرد. در واقع این تفاوتی است که average ifs با averageif دارد. دیگر تفاوت این دو نوع تابع در این است که در تابع AVERAGEIFS، اگر در average_range متن یا سلول خالی داشته باشد، پیام averageifs div/0 ارسال می‌شود. averageif function نیز تعریف تابع averageif است که توضیح می‌دهد میانگین این تابع مکان مرکز گروهی از اعداد در یک توزیع آماری است

آموزش تابع AVERAGEIF

مزایا و معایب تابع AVERAGEIF در اکسل

برای اینکه بدانید آموزش AVERAGEIF در اکسل به چه دلیل به شما پیشنهاد می‌شود، باید مزایا و معایب آن را موردبررسی قرار داد.

مزایای تابع averageif :

  1. یادگیری و پیاده‌سازی آسان‌تر
  2. اضافه کردن قابلیت استفاده از عملگرهای منطقی
  3. اجرای سریع دستور calculate average
  4. اضافه کردن تاریخ به معیارهای آرگومان با توجه به انعطاف‌پذیری بالای آن

معایب تابع averageif:

  1. رخ دادن خطا هنگام خالی بودن محدوده و یا برآورده نشدن معیارها در محدوده سلول‌های اکسل
  2. نشان دادن صفر در صورت مشخص نکردن معیارها
  3. نادیده گرفتن سلول‌های دارای مقادیر TRUE یا FALSE

پیشنهاد مطالعه: نحوه رفرنس دهی در اکسل

سخن پایانی

تابع AVERAGEIF از جمله توابعی است که هنگام محاسبات میانگین‌گیری وارد عمل می‌شود. این تابع برخلاف توابع ساده‌تر فرصت ایجاد شرط و شروط را فراهم کرده است. به این ترتيب که محاسبات براساس معیارهایی عددی، متنی یا تاریخی تعریف می‌شوند. برای کار با این تابع به آموزش تابع AVERAGEIF در اکسل نیاز پیدا می‌کنید.

آسانترین راه یادگیری اکسل

اگر به فکر یادگیری اکسل هستید و دوست دارید تمام مباحث اکسل را به صورت کاملاً حرفه‌ای بیاموزید، پیشنهاد می‌شود که از دوره آموزش جامع اکسل مکتب خونه استفاده کنید. در مکتب خونه انواع دوره آموزش اکسل از مقدماتی تا پیشرفته وجود دارد و به صورت عملی و گام‌به‌گام شما را به فردی حرفه‌ای در اکسل تبدیل می‌کند. هم‌اکنون بازار کار متخصصین اکسل بسیار داغ و سرمایه‌گذاری در چنین مهارتی ارزش‌افزوده بالایی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا