اکسل

محاسبه واریانس و کوواریرانس در اکسل

محاسبه واریانس و کو واریرانس در اکسل

همانطور که می‌دانید به کمک نرم افزار اکسل که یکی از پرطرفدارترین نرم‌افزارهای شرکت Microsoft می‌باشد، می‌توانید عملیات گوناگون ریاضی را در کسری از ثانیه محاسبه کنید. یک از عملیات ریاضی که به لطف اکسل به راحتی قابل محاسبه می‌باشد، واریانس است. واریانس، اندازه گیری میزان توسعه بین اعداد در یک مجموعه داده است. واریانس اندازه می‌گیرد که هر عدد در مجموعه چقدر از میانگین فاصله دارد.

با استفاده از نمودار مجموعه داده، می‌توانیم رابطه خطی نقاط مختلف داده یا اعداد را مشاهده کنیم. ما این کار را با رسم یک خط انجام می‌دهیم، به این ترتیب فاصله هر نقطه داده را از خود خط متوجه می‌شویم. در نمودار زیر، نقاط داده، آبی رنگ هستند، خط نارنجی خط رگرسیون و فلش‌های قرمز فاصله از داده‌های مشاهده شده و خط رگرسیون هستند.

هنگامی که می‌خواهیم اقدام به محاسبه انحراف معیار در اکسل کنیم، باید با توجه به رابطه همه این نقاط داده، میزان فاصله‌ای که در نقطه داده بعدی انتظار داریم  را محاسبه کنیم. ما در این مقاله از مجله علمی آموزشی مکتب خونه می‌خواهیم در راستای یادگیری اکسل ، محاسبه واریانس و کو واریانس در اکسل را به شما آموزش بدهیم. پس با ما همراه باشید.

محاسبه واریانس در اکسل و کو واریرانس دراکسل

محاسبه واریانس در اکسل

محاسبه واریانس در اکسل آسان است. اگر مجموعه داده‌ها را قبلاً وارد نرم افزار کرده باشید. با استفاده از یک فرمول ساده می‌توانید محاسبه خود را انجام دهید. فرض کنید بخواهیم واریانس ۲۰ روز بازدهی روزانه در صندوق بورس را با نام SPY که در S&P 500 محاسبه کنیم. برای این کار باید طبق فرمول زیر عمل کنیم.

فرمول =VAR.S (داده‌های انتخابی

دلیل اینکه می‌خواهید از VAR.S استفاده کنید و VAR.P را استفاده نمی‌کنید، این است که اغلب کل جمعیت داده را برای اندازه‌گیری ندارید. برای مثال، اگر همه بازده‌های تاریخچه این صندوق را در جدول خود داشته باشیم، می‌توانیم از اندازه‌گیری جمعیت VAR.P استفاده کنیم، اما از آنجایی که ما فقط ۲۰ روز گذشته را برای نشان دادن مفهوم اندازه‌گیری می‌کنیم، از VAR.S استفاده خواهیم کرد.

 

ویدئو پیشنهادی : آفیس
آفیس

 

محاسبه واریانس در اکسل

همانطور که می‌بینید، مقدار واریانس محاسبه شده ۰٫۰۰۰۰۱۸۶۷۴ به خودی خود اطلاعات کمی در مورد مجموعه داده به ما می‌گوید.

 ایجاد ماتریس کوواریانس در اکسل یا جدول کوواریانس در اکسل

در این آموزش نحوه ایجاد ماتریس کوواریانس در اکسل یا جدول کوواریانس در اکسل را خواهیم گفت. کوواریانس اندازه گیری میزان تفاوت دو متغیر تصادفی با هم است. این شبیه به واریانس است، اما در جایی که واریانس به شما می‌گوید که یک متغیر چگونه تغییر می‌کند، کوواریانس به شما می‌گوید که چگونه دو متغیر با هم متفاوت هستند.

فرمول کوواریانس:

فرمول کوواریانس

بیایید از مقادیر سه ستون که در زیر نشان داده شده است، برای محاسبه ماتریس کوواریانس در اکسل استفاده کنیم.

ایجاد ماتریس کوواریانس در اکسل

مرحله ۱:  در گوشه سمت راست بالای برگه داده، روی تجزیه و تحلیل داده‌ها یا (Date Analysis) کلیک کنید.

محاسبه واریانس در اکسل

مرحله ۲:  از کادر باز شد، گزینه Covariance را انتخاب کرده و ok را کلیک کنید.

محاسبه واریانس در اکسل

مرحله ۳: روی کادر Input Range کلیک کنید و محدوده A1:C10 را انتخاب کنید، تیک “Labels in first row” و محدوده خروجی را مانند تصویر زیر انتخاب کنید و ok را بزنید.

محاسبه واریانس در اکسل

نتیجه به صورت زیر خواهد شد:

محاسبه واریانس در اکسل و کو واریرانس دراکسل

به این ترتیب شما با موفقیت توانستید، ماتریس کوواریانس را در اکسل ایجاد نمایید.

 

مقاله پیشنهادی : دنباله در اکسل
دنباله در اکسل

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا