مهندسی

ویژگی های یک مهندس معماری موفق

معماری هم فرآیند و هم محصول برنامه ریزی، طراحی و ساخت ساختمانها یا سازه های دیگر است. علم و هنر طراحی و مهندسی ساختمان‌ها و سازه‎‌های بزرگ از مهمترین ویژگی های یک مهندس معماری موفق است. کسی که در زمینه مهندسی معماری تحصیل می‌کند، هم به علوم و هم به هنر علاقه خواهد داشت.

برای تحصیل در رشته معماری باید توانایی هنری و مهارت در ریاضیات داشته باشید. آثار معماری، در شکل مادی ساختمانها، اغلب به عنوان نمادهای فرهنگی و به عنوان آثار هنری تلقی می شوند. تمدن های تاریخی اغلب با دستاوردهای معماری باقی مانده خود شناخته می شوند.

مهندسی معماری

این عمل که در دوران ماقبل تاریخ آغاز شد، به عنوان راهی برای بیان فرهنگ برای تمدن ها در هر هفت قاره مورد استفاده قرار گرفته است. به همین دلیل معماری را نوعی هنر می دانند. متون معماری از زمان های قدیم نوشته شده است. مهندسی معماری با معماری خانه های بومی روستایی آغاز شد و در طول سالها، زمینه برای مهندسی معماری منشعب شده است و همه چیز را شامل می شود، از طراحی کشتی گرفته تا تزئینات داخلی. رشته های مهندسی چون مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی کامپیوتر و … مهارت خاص خود را می طلبد تا در این حرفه موفق شوید. اگر به دنبال شغل معماری هستید، آماده انجام کارهای بیشتر از طراحی ساختمان‌ها باشید. شما باید بتوانید زوایا، خطوط و اعداد را تطبیق دهید و بتوانید امکانات خلاقانه ای را در نظر بگیرید که مشتریان شما نمیتوانند درک کنند.

معمار کسی است که کار برنامه ریزی، طراحی و نظارت بر ساختمان ها را انجام می دهد. متخصصانی که به دنبال شروع حرفه‌ای در رشته معماری هستند یا در تلاش برای تغییر شغل و معمار شدن هستند، باید ویژگی‌های کلیدی شخصیت معماران را در نظر بگبرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های یک مهندس معماری موفق در ادامه با مکتبخونه همراه باشید.

 

ویژگی های یک مهندس معماری موفق چیست؟

برای اینکه معمار به عنوان یک فرد موفق شناخته شود، باید تلاش زیادی انجام داد تا شرایط و تجربه لازم را کسب کرد. با این حال، داشتن توانایی ها و ویژگی های خاصی که شما را در مقابل رقبا متمایز می کند نیز مفید است. واقعیت این است که اکثر پروژه‌ها توسط تیمی از افراد با تخصص و چشم انداز‌های فردی ارائه می‌شوند.

پروژه گروهی فرایندی است که با گرد هم آوردن بسیاری از متخصصان با تخصص برای کمک به شما در ایجاد پروژه ساختمان کمک می‌کند که این به نفع شماست؛ بنابراین، سوال بهتر ممکن است این باشد که چه چیزی یک معمار بزرگ را بسازد؟ در اینجا ما قصد داریم مهم‌ترین ویژگی‌هایی که معماران موفق دارند را برای شما بگوییم:

 • شوق داشتن:

هر معمار خوب باید به کاری که انجام می دهد علاقه داشته باشد. این همان چیزی است که شما باید با آن کار را آغاز کنید. به عنوان یک معمار داشتن شوق، شما را در ابتدای این مسیر شغلی قرار می دهد. داشتن شوق به شما اطمینان می دهد که آرزو و جاه طلبی لازم را برای موفقیت وجود دارد، حتی در صورت مواجهه با فشار، شما را در رسیدن به اهداف خود سوق می دهد. کسانی که مشتاق و با علاقه به انجام کار با استاندارد بالا می پردازند، کسانی هستند که تمایل دارند با اخلاق کاری بیشتر و سطح بهره وری بیشتر به اهداف برسند.

 • مهارت‌های مذاکره:

معماران باید اجتماعی باشند. آن‌ها باید بتوانند به وضوح با مشتریان خود و هم‌چنین طراحان داخلی، مهندسان و کارکنانی که با آن‌ها کار می‌کنند ارتباط برقرار کنند. هم‌چنین، معماران باید دیدگاه‌ها و ایده‌های خود را برای یک طراحی خاص به اشتراک بگذارند و در برخی موارد، دیگران را در مورد اهداف خود متقاعد کنند. شما با مهارت ‌های مذاکره و ارتباط عالی، می‌توانید هدف خود را به اندازه کافی واضح نشان دهید تا دیگران متوجه شوند.

 • عاشق یادگیری:

برای ادامه کار به عنوان معمار، باید بتوانید متعهد به ادامه تحصیل باشید. شما باید در جایی که می‌خواهید کار کنید مجوز بگیرید و این فرایند معمولا شامل تحصیل و تجربه می‌شود. مطمئن شوید دانشگاهی را انتخاب می‌کنید که دارای مدرک معتبر برای معماری می‌باشد. پس از کسب مدرک، می‌توانید برای امتحانات مجوز بگیرید، با این حال، تحصیلات شما به همین جا ختم نمی‌شود و معماران باید همچنان در جریان صدور مجوزهای جدید باشند.

 • آگاهی به موضوعات:

حوزه معماری فقط به طراحی محدود نمی‌‌شود. معماران از مجموعه ای از موضوعات که ممکن است لزوما مربوط به حرفه ای مانند سیاست و سخنرانی باشند، آگاهی دارند. علاوه بر این، دانش ساخت و ساز، املاک، بازاریابی و تجارت نیز مهم است و معماران باید بتوانند آنچه را که می‌دانند به طور روزانه در کار اعمال کنند.

 • آن‌ها عاشق طبیعت هستند:

معماری حول علم و ریاضیات می‌چرخد، اما معماران نیز اغلب احترام و عشق عمیقی به طبیعت دارند. فرانک لوید معتقد بود که طراحی معماران هرگز نباید طبیعت را مختل کند، بلکه باید منحنی های او را دنبال کرده و زیبایی فضای باز را افزایش دهد.

 • سخت کار کردن:

معماری شامل چیزی فراتر از نشستن پشت میز طراحی می‌شود. معماران می‌توانند بعد از ساعت کار در محل کار، دیر وقت در دفتر کار کنند یا در خانه کار کنند تا جزئیات را مشخص کنند. این وظیفه معمار است که اطمینان حاصل کند که هر پروژه محکم و ایمن است و ایمنی را نمی‌توان با کمی تلاش انجام داد.

 • معماران هدفند:

هدف معماری بهبود زندگی بشر است. به عنوان یک معمار، برای همه فعالیت های زندگی فضاهای بی انتها، آزاد و شادی ایجاد کنید. تنوع نامتناهی این فضاها می تواند به اندازه خود زندگی متنوع باشد و باید از نظر ایده اصلی و شکوفا شدن به موجودی زیبا مانند طبیعت معقول باشد.

 • اعتماد به نفس:

شما با مشتریانی روبرو می‌شوید که ممکن است طرح های شما را دوست نداشته باشند و از کارهای شما انتقاد کنند. در هر شغلی که شامل ترجیحات شخصی و سلیقه شما باشد، می‌توانید برای اکثر افراد جذاب باشید، اما نه برای همه. ضروری است که اجازه ندهید انتقادات و نظر یک نفر در مورد کار شما باعث ناراحتی تان شود.

به خود و کیفیت کاری که تولید می‌کنید اعتقاد داشته باشید. همیشه اعتماد خود را در نحوه کار و ارتباط خود برای تسهیل تعامل با مشتریان نشان دهید تا پروژه شما با یک نکته مثبت به پایان برسد.

 • آسان گرفتن:

در زمینه ای از کار که طرح ها می‌توانند تغییر کنند و بودجه بر اصول کلیدی تاثیر می‌گذارد، نزدیک شدن به پروژه با نگرشی آرام و منطقی مهم است. داشتن معماری آسان یک ویژگی عالی برای داشتن یک معمار است، زیرا ماهیت کار شما به این معنی است که شما با موقعیت های استرس زا روبرو خواهید شد. توانایی انتقاد کردن این اطمینان را به شما می‌دهد که تمرکز خود را بر روی پروژه حفظ کرده و آن را با موفقیت به اتمام برسانید.

 • خلاقیت:

در صنعت معماری، خلاق بودن و داشتن توانایی نگاه متفاوت به امور، کمک زیادی به شما می‌کند که مورد توجه قرار بگیرید و از دیگران متمایز شوید. متفکران خلاق راه حل‌های زیادی را کشف می‌کنند، آن‌ها را با الزامات پروژه مقایسه می‌کنند و سپس نسخه های موفق و الهام بخش را به شما رائه می‌دهند؛ به عبارت دیگر، متفکران خلاق راه حل هایی را ارائه می‌دهند که پروژه‌های بهتری را تولید می‌کنند. هم‌چنین از به چالش کشیدن ارزشهای سنتی و ارائه جایگزینی نترسید تا مطمئن شوید که شغلی طولانی و موفق دارید.

 • ذوق هنری:

معماری به عنوان هنر و علم طراحی ساختمان ها و سازه ها تعریف شده است. یک تعریف گسترده تر در این محدوده شامل طراحی هر محیط، سازه یا شی، از شهرسازی، طراحی شهری و معماری منظر گرفته تا مبلمان و اشیا می شود. داشتن ذوق هنری یکی از ویژگی های یک مهندس معماری است.

ویژگی های مهندس معمار

 • کار گروهی:

به عنوان یک فارغ التحصیل تازه کار، در انتهای زنجیره قرار خواهید گرفت و ب احتمال زیاد با یک معمار ارشد برای پروژه همکاری خواهید کرد. شما باید به خوبی با هم تیمی های خود کار کنید و توانایی برقراری ارتباط واضح و مختصر را داشته باشید. سخت کار کنید و تا آنجا که می‌توانید از دیگران یاد بگیرید و تیم خود را رهبری کنید.

 • رهبری:

هنگامی که تجربه لازم را کسب کردید، این فرصت را خواهید داشت که تیم شخصی خود را در یک پروژه هدایت کنید. رهبر بودن می‌تواند استرس زا باشد، علاوه بر حجم کاری خود، باید اطمینان حاصل کنید که بقیه برای پیشگیری از تاخیر در مسیر خود باقی می‌مانند.

مهارت های ارتباطی و کارگروهی که در روزهای اولیه خود به عنوان معمار توسعه داده اید، می‌تواند به شما بسیار کمک کند. به عنوان یک رهبر، شما باید بی طرف باشید و بتوانید هر گونه بی میلی را که ممکن است از طرف اعضای تیم شما ایجاد شود، پیش بینی کرده و اقدامات لازم را برای کاهش آن انجام دهید.

 • تدبیر:

همه پروژه‌ها دارای چالش های منحصر به فرد و چند پیچ و تاب در طول راه هستند. شما به تیمی نیاز دارید که موانع را زود شناسایی کرده و پروژه را با منابع متناسب برای غلبه بر آن‌ها بارگذاری کند. تخصص، فناوری، آزمایش و تحقیق از جمله منابع اساسی مورد نیاز برای حل پیچیده ترین چالش های طراحی و تحویل ساختمان هستند.

 • آینده نگری:

وقتی صحبت از داشتن یک پروژه موفق می‌شود، آینده نگری ضروری است. یک تیم طراحی خوب انتظارات خود را در مورد آنچه که پروژه شامل آن می‌شود مانند مدت زمان انجام آن، نقاط عطف پروژه اصلی، شرایط منحصر به فرد و ملاحظات مشابه از قبل تعیین می‌کند. اهداف باید در ابتدای پروژه تعیین شوند تا همه اعضای تیم اهداف یکسانی را دنبال کنند. علاوه بر این، یک تیم طراحی با آینده نگری به شما کمک می‌کند تا چالش ها را زودتر از موعد حل کنید.

 • همکاری:

ارتباط موثر و به موقع ضروری است و تصمیم گیری بهتر را تقویت می‌کند، انتظارات را تقویت می‌کند، اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد، آگاهی را افزایش می‌دهد، انسجام تیم را تقویت می‌کند و راه حل های کلی بهتری را ایجاد می‌کند. این نکته ضروری است که همکاری گاهی اوقات به عنوان یک فعالیت مثبت تلقی می‌شود که بدون ساختار و اعتدال مناسب می‌تواند بی تاثیر باشد.

 • تطبیق پذیری:

معماران باید در صورت مواجهه با مسائل یا شرایط غیر منتظره آماده باشند تا طرح ها و حجم کار خود را تطبیق دهند. همه برنامه ها و پروژه‌ها در هر لحظه و در هر مرحله مستعد تغییر هستند، این بدان معناست که موفق‌ترین معماران توانایی سازگاری سریع و کار‌آمد با محیط متغیر خود را دارند. آن‌ها اطمینان می‌دهند که همه مشکلات پیش ‌آمده حل شده و پروژه می‌تواند ادامه یابد.

بازار کار مهندس معماری موفق

یک مهندس معمار در جامعه از طریق مختلفی می تواند وارد بازار کار شود. مهندسان معماری که در شرکت های خصوصی فعالیت می کنند، بسته به میزان مهارت، توانمندی، سابقه کار و نوع توافقی که با کارفرما کرده اند، درآمدهای متفاوتی دارند. آنهایی که خود، شرکت شخصی راه اندازی کرده اند، در کنار سختی های زیاد کار، اگر بتوانند به خوبی مشتری جذب کرده و پروژه های زیادی بگیرند، درآمد بسیار خوبی خواهند داشت.

در مجموع مهندس معمار هرچه خلاق تر، توانمندتر و کارنامه کاری بهتری داشته باشد، به درآمدهای بالاتری دست می یابد. در زیر به برخی از موقعیت های شغلی برای یک مهندس معماری اشاره می کنیم:

 • کار به صورت پروژه ای
 • کارآفرینی، استخدام دولتی یا کارمند شرکت خصوصی
 • کار به جای مهندس عمران یا بالعکس!
سخن آخر

در نهایت معماران باید مهارت‌های سخت ( مهارت‌هایی که به صورن نهادی آموخته شده و قابل آزمایش هستند، مانند طراحی) را با مهارت هایی که با تجربه زندگی همراه هستند مانند ابتکار عمل ترکیب کنند.

مدرک معماری شما را به بسیاری از آن‌ها مجهز می‌کند، اما همچنین می‌توانید با گذراندن وقت خود به تمرین، مطالعه، تماشای آموزش های آنلاین یا درخواست مشاوره، آن‌ها را ارتقا دهید. به یاد داشته باشید که برای یادگیری طراحی ساختمان‌های بزرگ نیازی به استعداد فوق العاده در هنر یا ریاضی ندارید.

این ضرب‌المثل را همیشه به یاد داشته باشید که معماران بزرگ متولد نمی‌شوند بلکه ساخته می‌شوند. برای اطلاع از سایر مقالات مرتبط ما در رابطه با ویژگی های یک مهندس عمران موفق، ویژگی های یک مهندس کامپیوتر موفق، ویژگی های یک مهندس برق موفق، ویژگی های یک مهندس معماری موفق و ویژگی های یک مهندس مکانیک موفق به سایت مکتبخونه مراجعه کنید. از اینکه تا پایاین این مطلب ما را همراهی کردید، سپاس گزارم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا