مهندسی

ویژگی های یک مهندس عمران موفق

مهندسی عمران چیست ؟

مهندسان عمران و محیط زیست متخصصانی هستند که با طراحی، ساخت و مدیریت محیط ساخته شده و طبیعی سروکار دارند. کار مهندسان عمران روزانه بر زندگی اکثر مردم جهان تاثیر می‌گذارد. آن‌ها باید دارای مجموعه ای بسیار گسترده از حسابداری  تا زمین شناسی باشند. مهندسان عمران اغلب باید پروژه‌های بسیار پیچیده‌ای را مدیریت کنند و بسیاری از این پروژه ها را در یکی از زمینه های مختلف مانند ساختمان، مهندسی سازه، مهندسی محیط زیست، هیدرولیک و مهندسی حمل و نقل تخصص دهند. مهندسی سیستم ها نیز به تدریج در حال تبدیل به یک حوزه متمایز از مهندسی عمران است.

برای مهندسین عمران که در ابتدای کار خود هستند یا برای کسانی که به دنبال موفقیت بیشتر در حرفه خود هستند، داشتن ویژگی های خاصی از مهارت‌ها که امروزه برای موفقیت مهندسان عمران ضروری است، مهم است. در ادامه در مورد ویژگی های یک مهندس عمران موفق صحبت خواهیم کرد.

مهم ترین ویژگی های یک مهندس عمران موفق چیست ؟

اما در ادامه می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه بعضی از مهندسان عمران به موفقیت های بزرگی دست پیدا می‌کنند و در واقع رمز موفقیت آن‌ها چیست برای دانستن این موضوع حتما ویژگی های زیر را مطالعه کنید :

 • مهارت های فنی :

این ویژگی از همه مهم تر است و یک مهندس عمران بدون این مهارت‌ها فایده ای ندارد. فرد باید به خوبی مهارت داشته باشد و در زمینه ریاضیات و فیزیک دانش داشته باشد و همچنین باید حداقل از مبانی مهندسی آگاه باشد. به منظور بهبود این مهارت‌ها، قرار گرفتن بیشتر در معرض دنیای خارج ضروری است.

 • مهارت‌های ارتباطی :

این چیزی است که اکثر مهندسان فاقد آن هستند و در حالی که ویژگی بسیار مهمی است. تقریبا همه شرکت ها، کارمندی با مهارت‌های ارتباطی وسیع را ترجیح می‌دهند، زیرا برای اینکه یک کار به درستی انجام شود، باید تعاملات روان بین مهندسان و کارگران وجود داشته باشد. فردی که مهارت‌های ارتباطی ضعیفی دارد نمی‌تواند از پتانسیل کامل خود استفاده کند. مهندسان باید بتوانند با مشتریان، مقامات، اعضای تیم و سایر کارگران ماهر گوش دهند تا نگرانی و درخواست های آن‌ها را به طور موثر‌تر درک کنند. مهارت‌های گفتاری قوی نیز از این جهت برای مهندسان عمران ضروری است تا بتوانند اطلاعات فنی پیچیده را به همکاران و سایر ذینفعان پروژه به طور مختصر توضیح دهند.

 • کار گروهی :

کار گروهی منجر به اتمام موفقیت آمیز یک پروژه می‌شود. هیچ کس نمی‌تواند یک پروژه را به تنهایی تکمیل کند. آن‌ها به مشارکت دیگران نیاز دارند. وظایفی وجود دارد که می‌توان به صورت جداگانه انجام داد، اما بیشتر اوقات، یک مهندس بخشی از یک تیم بزرگ‌تر است و باید بتواند در آن به خوبی کار کند. ادب و درایت در ایجاد اعتماد تیم کمک زیادی می‌کند جزئیات پروژه غالبا به مدیران و مشتریان ارائه می‌شود و این تعاملات ممکن است تبدیل به تقابل شود. یک مهندس باید موقعیت همه را درک کند و نباید احساس حمله کند، اعضای تیم را مطلع نگه دارد و همیشه حقایق را به دقت ارائه دهد.

 • ویژگی های تیم سازی :

اگر قصد دارید حرفه خود را در موقعیت رهبری یا مدیریتی ادامه دهید، این یکی از مهم ترین ویژگی های شخصیتی است. از آن‌جا که هر قسمت از تیم نقش مهمی در هر پروژه ایفا می‌کند و اکثر اعضای تیم نیاز به راهنمایی دارند. بسیار مهم است که رهبر تیم نقاط قوت و ضعف هر یک از اعضا را برای به حداکثر رساندن نقش خود در یک پروژه و بهبود این نقاط ضعف در طول زمان، و در نتیجه ایجاد یک تیم قوی، بسیار مهم و ضروری است.

 • راستگویی :

به عنوان یک مهندس، باید راستگو باشید حتی اگر شرایط به نفع شما نباشد، یا حتی اگر برخورد با آن دردناک باشد و حتی با نیازها، خواسته ها، باورها، و مقاصد سازمان مغایرت داشته باشد. این یکی از ویژگی های کلیدی شخصیت و اساسی ترین شغل یک مهندس خوب است. پروژه ها با عدم صداقت شکست می‌خورند زیرا ممکن است مشکلات ایجاد شده به درستی حل نشوند.

 • قابل اعتماد :

این یکی از ویژگی‌های شخصیتی است که در گذر زمان با اعضای سازمان از جمله رئیس و اعضای تیم ایجاد می‌شود. اگر سازمان با اعتماد ایجاد شود، پروژه ‌ها به احتمال زیاد نتیجه مثبتی خواهند داشت زیرا اعضای تیم با هم بهتر کار می‌کنند. همچنین یکی از شایع‌ترین علل اختلاف در یک تیم است که منجر به ترک افراد یا حتی خیانت به یکدیگر می‌شود.

ویژگی های مهندس عمران موفق

 • خلاقیت :

فردی با ذهن خلاق دارایی بسیار ارزشمندی برای آن محل کار خود است زیرا چنین افرادی همیشه در هر پروژه ایده‌های منحصر به فرد و محسور کننده ای ارائه می‌دهد. این برای یک طراح یا حتی یک معمار بسیار مهم است. بنابراین این یک شخصیت دیگر است که یک مهندس عمران باید برای موفقیت در حرفه خود داشته باشد. صنعت مهندسی توانایی حل خلاقانه مشکلات را دارد. مهندسان قادر به ارائه راه حل های خلاقانه و ایده های بزرگ و باارزش هستند زیرا مشاغل به راه حل‌های خلاقانه تر وابسته هستند تا فرایندهای موجود را بهبود ببخشند. به طور همزمان، یک مهندس موفق باید هنگام ارائه راه حل خلاقانه به عملی بودن توجه داشته باشد که خود مستلزم خلاقیت است.

 • تصمیم گیری :

هنگام کار به عنوان رهبر و مدیر یک پروژه، یک مهندس عمران هنگام تصمیم گیری باید اطلاعات موجود، اهداف متناقض سازنده، اخلاق حرفه‌ای، مسئولیت‌های مالی و نگرانی‌های ایمنی را در نظر بگیرد. آن‌ها باید به خود، تیم خود، و اطلاعات موجود اعتماد داشته باشند تا بتوانند تصمیمات روشن و موثر را اتخاذ کنند. همچنین، هنگام اشتباهات، مهندسان عمران بیشتر درس می‌گیرند و پروژه را در مسیر جدید هدایت می‌کنند.

 • خود انگیزشی :

زمینه ای که باید تجربه شود برای همه بسیار مهم است. ممکن است مراحلی وجود داشته باشد مانند برخورد خشن، اخراج شدن و یا حتی ممکن است افسردگی ایجاد شود در صورتی که همه چیز بر وفق مراد شما پیش نرود، آن زمان در زندگی شما است که واقعا مورد آزمایش قرار می‌گیرید که آیا ترسو هستید و یا شجاعت کافی برای حرکت به مرحله بعدی را دارید. بنابراین یک مهندس باید برای خود یک ذهنیت خود‌انگیزشی ایجاد کند تا بتواند بازمانده قوی‌ترین افراد شود.

 • دانش فناوری به روز شده :

از نظر فنی، مهندسی به طور پیوسته دچار تغییر می‌شود و وظیفه مهندسان است که با فناوری‌های رو به رشد در سراسر جهان مطابقت داشته باشند. حتی اگر فردی سطح دانشگاهی خود را بالا ببرد، احتمال موفقیت یک مهندس متوسط دیگر با اطلاعات به روز شده همچنان زیاد است. بنابراین ضروری است که با فناوی‌های جدید توسعه یافته در ارتباط باشید تا در کنار بقیه رشد کنید.

 • کمال گرا :

کمال چیزی است که هر مهندس عمران باید به آن برسد. هر پروژه‌ای که باید به اتمام برسد. باید دقت داشته باشد و طبق طراحی کامل ساخته شود. در عین حال، این ویژگی مشخص حتی می‌تواند به عنوان جنبه منفی همچنان در مقابل جنبه مثبت قرار گیرد. این بستگی به ماهیت فرد و نحوه مدیریت آن‌ها برای انجام کارهای مختلف دارد.

زمان ارزشمندترین عامل پیش روی هر فارغ التحصیلی است که آماده ساختن دنیای جدیدتر می‌باشد. فردی که مهارت بدست آوردن کار خود را در مدت زمان مشخص توسعه دهد، می‌تواند به شرکتی که به آن اختصاص داده شده کمک کند. حتی مستلزم قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی از جهان خارج است تا بتواند بدون هیچ گونه خسارتی موثر عمل کند. هر چه مدیریت زمان بهتر باشد، نتیجه آن‌ها بهتر خواهد بود.

 • مدیریت موثر خطرات :

برنامه های پروژه همیشه کامل نیستند و ممکن است مشکلات در هر زمان بوجود بیایند. این شامل مراحل پیش بینی شده و آن‌هایی است که پیش‌بینی نکرده اید. یکی از ویژگی های نادر شخصیتی یک مهندس این است که خطرات را مدیریت کرده و از تکرار آن جلوگیری کند. ایجاد تیمی از متخصصان که دارای مهارت‌های تکمیلی هستند بسیار مفید خواهد بود.

 • تفکر انتقادی :

مهندسان عمران باید قادر به حل مشکلات مهمی باشند که در زندگی روزمره آن‌ها تجربه می‌شود. بنابراین، برای قطع همه مشکلات مشابه، یک مهندس باید متفکر انتقادی باشد و آن‌ها باید هر زمان که نیاز باشد بدون هیچ گونه مشکلی راه حل‌های سریع ارائه دهند. داشتن چنین افرادی در کنار خود همیشه یک نعمت است.

 • توانایی تجزیه و تحلیل :

توانایی حل مشکلات با تجزیه و تحلیل صحیح همراه است. مهندسان ملزم به تحلیل هستند تا راه‌حل ایجاد کنند. تجزیه و تحلیل محدوده پروژه یا مشخصات محصول تضمین می‌کند که یک مهندس الزامات مربوطه را به طور کامل درک کرده و منابع را به طور موثر برای دستیابی به نتیجه مطلوب به کار می‌گیرد. برای تضمین راه‌حل موفقیت آمیز، ممکن است قبل از انجام منابع، روش‌های مختلف مورد آزمایش قرار گیرد. همچنبن ذکر این نکته لازم است که مهارت تجزیه و تحلیل صرفا مربوط به مهندسی عمران نمی‌باشد بلکه در بیشتر رشته های مهندسی از جمله مهندسی مکانیک تجزیه و تحلیل یکی از مهم ترین نکات است که حتما باید به آن توجه شود.

ویژگی های مهندس عمران

مهندس شدن هرگز آسان نبوده و نیست. هر رشته ای دارای مهارت های خاصی است و حتی مسئولیت های بزرگی را به دنبال دارد. بنابراین برای اینکه یک مهندس موفق باشید رعایت نکات بالا را از الزامات کار خود بدانید. رشته های مهندسی چون مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران ، مهندسی معماری ، مهندسی کامپیوتر و … مهارت خاص خود را می طلبد تا در این حرفه موفق شوید.

برای اطلاع از سایر مقالات مرتبط ما در رابطه با ویژگی های یک مهندس عمران موفق ، ویژگی های یک مهندس کامپیوتر موفق، ویژگی های یک مهندس برق موفق، ویژگی های یک مهندس معمار موفق و ویژگی های یک مهندس مکانیک موفق به سایت مکتبخونه مراجعه کنید. از اینکه تا پایاین این مطلب ما را همراهی کردید، سپاس گزارم.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا