برنامه نویسی و ITهوش مصنوعی

کاربردهای ChatGPT | بررسی ۵۰ کاربرد شگفت‌انگیز ChatGPT که زندگی بشر را دگرگون می‌کند

احتمالاً همه ما نام ChatGPT را شنیده و شاید از آن هم استفاده کرده باشیم؛ اما آیا واقعاً کاربرد چت جی پی تی فقط چت کردن و پرسش و پاسخ معمولی است؟ قطعاً خیر. در این مطلب از مجله مکتوب می‌خواهم شما را با ٥٠ تا از کاربردهای ChatGPT آشنا کنم که واقعاً می‌تواند جنبه‌های بسیاری زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهد و به کسب‌وکارها و انجام امور روزانه ما بسیار کمک کند.

کاربردهای ChatGPT

هوش مصنوعی (AI) بر اساس گفته مدیران ارشدی همچون ساندار پیچایی، تکنولوژی تحول‌آفرین‌ترینی است. مدل‌های تولیدی هوش مصنوعی انجام کارهای متعددی را ممکن می‌سازند که به بهره‌وری و اتوماسیون کمک می‌کنند. چت‌جی‌پی‌تی، برجسته‌ترین مدل زبان بزرگ تولیدی هوش مصنوعی است و ماهانه 1.7 میلیارد بازدید دارد. چت‌جی‌پی‌تی دارای کاربردهای مختلفی بوده که برای افراد، شرکت‌ها و صنایع مختلف مفید است.

مرجع کامل آموزش CHATGPT و انواع ابزارهای هوش مصنوعی + اعطای گواهینامه تخصصی برای بازار کار

 

در این مقاله، ما ۵۰ مورد برتر استفاده از چت‌جی‌پی‌تی را توضیح خواهیم داد.

کاربردهای ChatGPT در کار با متن

چت‌جی‌پی‌تی به عنوان یک مدل زبان، می‌تواند برای یک دسته گسترده از موارد استفاده مبتنی بر متن استفاده شود. برخی از متداول‌ترین کاربردهای چت ‌جی ‌پی ‌تی در انجام امور متنی شامل موارد زیر می‌شود.

۱. تولید محتوا با چت جی پی تی

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند برای تولید محتوای با کیفیت بالا برای وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها یا پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی در عرض چند ثانیه استفاده شود. این شامل ایجاد محتوایی مانند موارد زیر استفاده شود:

 • توضیحات محصول
 • پست وبلاگ
 • پست رسانه‌های اجتماعی
 • پیشنهاد برای یک ایده تجاری
 • محتوای بلند مانند مقالات کامل

برای مثال من در اینجا به چت جی پی تی گفتم یک پست وبلاگی کامل در رابطه با اینترنت اشیا برای من بنویسد.

تولید محتوا با چت جی پی تی

در تولید محتوا با chatgpt هرچقدر به این چت بات جزئیات بیشتری در رابطه با محتوایی که می‌خواهم برای ما تولید کند، بدهیم می‌تواند خروجی بهتری به ما بدهد.

٢. ترجمه متون با chatgpt

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند برای خدمات ترجمه استفاده نیز استفاده شود، جایی که می‌تواند متن را به طور خودکار از یک زبان به زبان دیگر ترجمه کند. این چت بات به بسیاری از زبان‌های زنده دنیا مسلط بوده و روزبه‌روز هم به تعداد زبان‌ها افزوده خواهد شد. برای نمونه برای این کاربرد من به chatgpt گفتم که متن انگلیسی را به زبان فارسی برای من ترجمه کند.

ترجمه متون با chatgpt

در ترجمه با چت جی پی تی می‌توانیم نوع لحن ترجمه را نیز مشخص کنیم یا از آن بخواهیم که به صورت خلاصه ترجمه را به ما ارائه کند.

3. استفاده به عنوان نوعی ربات گفتگو یا چت بات

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند برای ایجاد ربات‌های گفتگوی هوشمند استفاده شود که می‌توانند با کاربران به زبان طبیعی صحبت کنند. این ربات‌های گفتگو می‌توانند برای خدمات مشتریان، فروش یا پشتیبانی برای تولید پاسخ‌های مانند انسانی استفاده شوند، همچنین برای دستیاران مجازی شخصی نیز این چت بات مورد استفاده قرار گرفته و این کاربرد از معمولی‌ترین موارد استفاده chatgpt است.

پیشنهاد مطالعه: آموزش چت با چت جی پی تی و کاربردهای آن در گفتگو

۴. کشف دانش

با استفاده از روش‌های جستجوی بهبود یافته، شرکت‌ها می‌توانند اطلاعات مرتبط را به چت‌جی‌پی‌تی از پایگاه داده‌های خود ارسال کنند. این اطلاعات به چت‌جی‌پی‌تی کمک می‌کنند تا کارمندان را با داده‌های خصوصی شرکت آشنا کرده و آن‌ها را در کشف اطلاعات تجاری با استفاده از زبان طبیعی همراهی کند.

کاربردهای chatgpt در کدنویسی و توسعه نرم‌افزار

شاید چند سال قابل اگر می‌گفتیم که هوش مصنوعی خودش می‌تواند یک مهندس و توسعه‌دهنده نرم‌افزار باشد، حرف خنده‌دار و دور از واقعیتی می‌گفتیم؛ اما حالا با chatgpt و مدل‌های هوش مصنوعی مشابه، این امر امکان‌پذیر شده و اتفاقاً یکی از جذاب‌ترین کاربردهای chatgpt همین امور کدنویسی است که خود شامل زیر وظایفی مختلفی می‌شود که در زیر بحث خواهند شد.

آموزش برنامه‌نویسی با هوش مصنوعی ChatGPT

 

در ادامه چندین کاربرد این چت بات در رابطه با برنامه نویسی آورده شده است.

۵. کدنویسی با chatgpt

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند برای وظایف ساده یا تکراری مانند عملیات ورودی/خروجی فایل، دست‌کاری داده و پرس‌وجوی پایگاه داده کد بنویسد و این یکی از رایج‌ترین کاربردهای chatgpt است. با این حال، مهم است به‌ یاد داشت که توانایی نوشتن کد این مدل محدود است و کد تولیدشده ممکن است همیشه دقیق، بهینه یا خروجی مطلوب نباشد. برای مثال من به chatgpt گفتم که یک برنامه ماشین ساده پایتون برای من بنویسد.

کدنویسی با chatgpt

ممکن است در برخی از موارد chatgpt از نوشتن کد امتناع کند اما می‌توان با تغییر پرامپت و نوشتن دستور به روشی دیگر کدهای لازم را با آن تولید کند.

6. دیباگ و خطایابی کدها

ChatGPT همچنین می‌تواند ابزار مهمی برای برنامه‌نویسان باشد. این چت بات می‌تواند با ارائه دلایل ممکن برای خطاها و ارائه راه‌حل‌هایی برای حل آن‌ها، در اشکال‌یابی کد کمک کند. برای مثال من از chatgpt خواستم کدی را برای من دیباگ و درست آن را بنویسد.

دیباگ و خطایابی کدها

٧. تکمیل کد

ChatGPT می‌تواند با پیش‌بینی خطوط یا بخش‌های بعدی کد بر اساس متن و کد فعلی، در تکمیل کد به کاربر کمک کند. این موضوع به ویژه برای برنامه‌نویسانی مفید است که امکان دارد سینتکس و نحوه نوشتن توابع آن زبان برنامه‌نویسی را به خوبی مسلط نباشند که در زمان و زحمت آن‌ها را صرفه‌جویی می‌کند. برای نمونه من قسمتی از یک کد را به ChatGPT دادم و گفتم که آن را تکمیل کند.

تکمیل کد

8. بازنگری کد

یکی دیگر از کاربردهای ChatGPT بازنگری کد است. این ربات می‌تواند روش‌هایی را برای بهبود و بهینه‌سازی ساختار، خوانایی و عملکرد کد پیشنهاد دهد. بازنویسی کد به معنای اصلاح کد موجود برای بهبود کیفیت آن بدون تغییر عملکرد آن است. ChatGPT می‌تواند پیشنهاداتی برای تغییر نام متغیرها، حذف کد تکراری و دیگر بهبودهایی که می‌توانند کد را مؤثرتر و قابل‌دسترس برای برنامه‌نویسان دیگر کنند، ارائه دهد.

9. مستندسازی کد

وقتی یک برنامه‌نویس کد خود را وارد ChatGPT می‌کند، می‌تواند الگوهای مستندسازی مناسب را بر اساس زبان برنامه‌نویسی و نوع کدی که در حال مستندسازی آن است، پیشنهاد دهد. به عنوان مثال، اگر کد یک تابع باشد، ChatGPT می‌تواند یک الگوی مستندسازی تابع را پیشنهاد دهد که شامل پارامترها، مقادیر بازگشتی و توضیحاتی از هدف تابع باشد. برای مثال من به ChatGPT کد داخل تصویر زیر را برای من مستندسازی کند.

مستندسازی کد

11. تولید قطعه کدها

ChatGPT قابلیت تولید قطعات کد در چندین زبان برنامه‌نویسی بر اساس ورودی و نیازهای کاربر را دارد. یک قطعه کد، چند خط کوتاه از کد است که یک ویژگی، تابع یا تکنیک خاص را در یک زبان برنامه‌نویسی نشان می‌دهد. قطعات کد می‌توانند در توضیح چگونگی انجام یک وظیفه خاص یا حل یک مشکل در کد مفید باشند و می‌توانند به عنوان پایه‌ای برای پروژه‌های برنامه‌نویسی پیچیده‌تر استفاده شوند. برای مثال من از این ربات خواستم تا یک قطعه کد برای بارگذاری تصویر توسط کاربر در زبان سی شارپ برای من بنویسد:

تولید قطعه کدها

11. توضیح تکنیک‌ها و مفاهیم برنامه‌نویسی

ChatGPT قادر است توضیحات و مثال‌هایی از مفاهیم برنامه‌نویسی، یک محصول نرم‌افزاری، دستورات و توابع ارائه دهد که به یادگیری و درک زبان‌های برنامه‌نویسی کمک می‌کند و این از مهم‌ترین کاربردهای ChatGPT در امور کدنویسی است.

این قابلیت می‌تواند به ویژه برای برنامه‌نویسان مبتدی که ممکن است با مفاهیم برنامه‌نویسی آشنا نباشند یا برنامه‌نویسان حرفه‌ای که با یک زبان برنامه‌نویسی جدید کار می‌کنند، مفید باشد. برای مثال من از چت جی پی تی خواستم که برنامه‌نویسی شی گرا را برای من شرح داده و مثالی از آن بزند.

توضیح تکنیک‌ها و مفاهیم برنامه‌نویسی

کاربردهای صوت و تصویر

در سپتامبر ۲۰۲۳، OpenAI قابلیت‌های چندمدلی را برای چت‌جی‌پی‌تی ارائه کرد که شامل پردازش تصویر است؛ بنابراین، چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند کاربردهای بصری مانند موارد زیر داشته باشد:

آموزش کاربرد ابزارهای هوش مصنوعی در نگارش مقالات

 

۱۲- طبقه‌بندی تصاویر

۱۳- شناسایی اشیاء در تصاویر

کاربردهای صوتی شامل:

۱۴- تصحیح متن

۱۵- تبدیل متن به گفتار

۱۶- تبدیل گفتار به متن

کاربردهای ChatGPT در خدمات مشتری

یکی دیگر از کاربردهای ChatGPT که اتفاقاً امروزه به وسیله شرکت‌ها و سازمان‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاربرد خدمات مشتری است که در ادامه این بخش انواع این کاربردها را ارائه کرده‌ایم.

۱۷- پشتیبانی مشتری چندزبانه

پشتیبانی چندزبانه ارائه شده توسط چت‌جی‌پی‌تی برای خدمات مشتری شامل بهره‌گیری از قابلیت‌های مدل زبان بزرگ (LLM) است تا کمک به مشتریانی که با زبان‌های مختلفی را صحبت می‌کنند ارائه دهد. چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند در یک طیف گسترده از زبان‌ها آموزش داده شود و دارای قابلیت ترجمه پیام‌ها از یک زبان به زبان دیگر است که این قابلیت ارتباط مؤثر بین مشتریان و کسب‌وکارها را به زبان‌های مختلف فراهم می‌کند. تصویر زیر نمونه‌ای از پاسخی چندزبانه بوده که توسط چت‌جی‌پی‌تی تولید شده است.

کاربردهای ChatGPT در خدمات مشتری

۱۸- پاسخ‌های شخصی‌سازی‌شده به پرسش‌های مشتریان

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند بر روی داده‌های مشتریان، مانند موارد زیر آموزش داده شود:

 • خریدهای گذشته
 • تاریخچه چت
 • بازخوردهای مشتری

با این کار چت بات نام برده می‌تواند نوعی پروفایل شخصی برای هر مشتری ایجاد کند. هنگامی که یک مشتری پیامی ارسال می‌کند، چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند از این پروفایل استفاده کند تا پاسخ‌های مرتبط و شخصی‌سازی‌شده را برای نیازها و ترجیحات خاص مشتری ارائه دهد.

۱۹- پاسخ‌های سریع به پرسش‌ها و شکایات مشتریان

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند آموزش داده شود تا شکایات و بازخوردهای معمول مشتریان را شناسایی کرده و به آن پاسخ دهد، مانند مشکلات و گلایه کاربران از کیفیت محصول، تأخیرهای در ارسال، یا اشتباهات در صورتحساب. وقتی یک مشتری شکایتی را ارسال می‌کند، چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند پیام را ارزیابی کرده و پاسخی یا راه‌حل‌های ممکن برای حل مشکل را ارائه دهد.

۲۰- ایجاد ایمیل‌ها برای مشتریان

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند با استفاده از داده‌های مشتری ایمیل‌های سفارشی را برای مشتریان خاص طراحی کند. وقتی شرکت نیاز به ارسال ایمیل به یک مشتری دارد، چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند از یک قالب مشخص استفاده کرده تا ایمیل را ایجاد و آن را به مشتری یا مشتریان مد نظر ارسال کند.

۲۱- تحلیل احساسات

تحلیل احساسات برای شناسایی مشتریانی که از یک محصول یا خدمات ناراضی هستند، استفاده می‌شود و اقداماتی برای حل مشکلات آن‌ها انجام می‌دهد.

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند آموزش داده شود تا زمینه وسیعی از احساسات را شناسایی کند، از جمله خوشحالی، افسردگی، خشم و ناراحتی. وقتی یک مشتری پیامی ارسال می‌کند، چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند پیام را تجزیه و تحلیل کرده و پاسخی ارائه دهد که با وضعیت احساسی مشتری تنظیم شده باشد.

۲۲- پاسخ به نقدهای مشتریان

وقتی یک مشتری نقد یا نظری را در پلتفرم‌های نقد آنلاین یا وب‌سایت شما ارسال می‌کند، می‌توان از چت‌جی‌پی‌تی برای تولید پاسخی استفاده کرد که به مسائل مشتری پاسخ دهد و راه‌حل‌ها یا کمک‌های ممکن را ارائه دهد.

۲۳- پاسخ به سؤالات متداول

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند بر روی صفحه پرسش‌های متداول یا پایگاه دانش یک شرکت آموزش داده شود تا به شناسایی و پاسخ به پرسش‌های متداول مشتریان بپردازد و این یکی از مهم‌ترین کاربردهای ChatGPT است. وقتی مشتری سؤالی را ارسال می‌کند، چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند پیام را بررسی کرده و پاسخی ارائه دهد که به سؤال مشتری پاسخ دهد یا او را به منابع اضافی هدایت کند که ممکن است برای آن مشتری مفید باشد.

جمع‌آوری داده

وب دارای بزرگ‌ترین مجموعه داده است و چت‌جی‌پی‌تی به جمع‌آوری داده‌های وب کمک می‌کند. کاربردهای ChatGpt در جمع‌آوری داده شامل موارد زیر است:

۲۴- تولید کد برای جمع‌آوری اطلاعات از وب‌سایت‌ها

۲۵- پاک‌سازی داده‌های استخراج‌شده

۲۶- پردازش داده‌های استخراج‌شده

کاربرد ChatGPT در برنامه‌های آموزشی

یکی دیگر از کاربردهای ChatGPT در حوزه آموزش است که شامل طیف وسیعی از کاربردهای مختلف می‌شود.

 

در ادامه چندین کاربرد مهم و حیاتی این چت بات در حوزه آموزش مطرح شده است.

۲۷- ایجاد محتوای درسی

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند به معلمان و اساتید در توسعه ایده‌های نوآورانه برای برنامه‌های درسی، فعالیت‌ها و پروژه‌هایی که با اهداف آموزشی تعیین شده و دستورالعمل‌های مصوب برنامه‌ریزی آموزشی هماهنگ است، کمک کند. معلمان می‌توانند از چت‌جی‌پی‌تی برای تولید و سازمان‌دهی محتوای آموزشی مانند موارد زیر استفاده کنند:

 • ارائه‌ها
 • کاربرگ‌ها
 • آزمون‌ها
 • سایر مواد آموزشی که برای برآورده کردن نیازهای شخصی دانش‌آموزان خود سفارشی شده‌اند

برای مثال من از این چت بات خواستم که سه تا سؤال امتحانی برای دانشجویان رشته زیست‌شناسی در مقطع کارشناسی مطرح کند.

کاربرد ChatGPT در برنامه‌های آموزشی

۲۸- بررسی دستور زبان و نگارش

یکی دیگر از کاربردهای چت ‌جی ‌پی ‌تی برای معلمان، استفاده از توانایی‌های درک زبان طبیعی آن برای کمک در ارزیابی و بهبود کار نوشتاری است. این قابلیت می‌تواند به روش‌های مختلفی زیر اجرا شود:

 • بررسی دستور زبان ویرایش
 • ارائه بازخورد به دانش‌آموزان
 • آموزش مهارت‌های نوشتاری

برای مثال من نوعی متن انگلیسی فرضی به این چت بات دادم و از آن خواستم که مشکلات نگارشی و املایی متن را پیدا کند.

بررسی دستور زبان و نگارش

۲۹- نمرده دهی

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند به معلمان در نمره دهی به مقالات یا امتحانات دانش‌آموزان کمک کند، با ارزیابی محتوا، ساختار و انسجام کار نوشتاری. هوش مصنوعی می‌تواند بازخوردی درباره دستور زبان، املاء، نشانه‌گذاری و نحو ارائه دهد، در حالی که به ارزیابی کیفیت دلیل یا تجزیه و تحلیل ارائه شده می‌پردازد. با این حال، حائز اهمیت است که از تنها اعتماد به چت‌جی‌پی‌تی برای امتیازدهی خودداری شود. به جای اینکه معلمان فقط از چت‌جی‌پی‌تی برای امتیازدهی استفاده کنند، باید یک فرآیند انتقادی داشته باشند و از چت‌جی‌پی‌تی برای ایجاد دستورالعمل مورد استفاده برای امتیازدهی استفاده کنند.

۳۰- طراحی خلاصه‌ی سرفصل

با استفاده از چت‌جی‌پی‌تی در رویکرد آموزشی خود، معلمان می‌توانند از ظرفیت هوش مصنوعی برای کمک در ایجاد، سازمان‌دهی و ساختاردهی محتوای درس به صورت منطقی و کارآمد بهره‌برداری کنند. برخی از راه‌هایی که چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند به کمک برسد عبارت‌اند از:

 • تدوین اهداف و اهداف درس
 • تولید موضوعات برای درس
 • برنامه‌ریزی دروس
 • شناسایی و ترکیب منابع و مواد مرتبط با درس

۳۱- کمک به تکالیف درسی

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند برای دانش‌آموزان در بسیاری از جنبه‌های تکالیف درسی مفید باشد، از جمله:

 • پاسخ به سؤالات
 • حل مسائل
 • تقویت مفاهیم
 • بهبود مهارت‌های نوشتاری

کمک به تکالیف درسی

32- کمک به تحقیقات، از مهم‌ترین کاربردهای ChatGpt

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند در حمایت و بهینه‌سازی فرآیند تحقیق برای پروژه‌ها، تکالیف تحصیلی یا علایق شخصی مفید باشد. این چت بات می‌تواند در بسیاری از مراحل مرتبط با فرآیند تحقیق، مانند:

 • انتخاب موضوع
 • اطلاعات پس‌زمینه درباره موضوع
 • شناسایی منابع مرتبط
 • سازمان‌دهی تحقیقات
 • کمک در استناددهی

و غیره به ما به عنوان دانشجو یا استاد کمک کند.

32- کمک به تحقیقات، از مهم‌ترین کاربردهای ChatGpt

33- یادگیری زبان

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند ابزار مهمی برای یادگیری زبان باشد. این چت بات با ارائه ترجمه، توضیحات دستور زبان، تمرین واژگان و شبیه‌سازی‌های گفتگو برای کمک به دانش‌آموزان در تمرین و بهبود مهارت‌های زبانیشان کمک شایانی به آن‌ها خواهد کرد. همچنین، این چت بات می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا برنامه‌ای برای بهبود مهارت‌های زبانی خود زمان‌بندی کنند. مثال زیر در این رابطه با کاربرد چت جی پی تی در یادگیری زبان است.

یادگیری زبان

کاربردهای چت جی پی تی در دیجیتال مارکتینگ و سئو

یکی دیگر از موارد استفاده ChatGpt در کاربردهای دیجیتال مارکتینگ و سئو است.

آموزش کاربرد ChatGPT در سئو سایت

 

در ادامه برخی از رایج‌ترین این کاربردها را توضیح داده‌ایم.

34- ایجاد محتوا برای کمپین‌های بازاریابی محتوا

متون تولیدشده توسط هوش مصنوعی در بازاریابی کاربرد‌های بی‌شماری دارد که به غیر از تولید ایده‌های تجاری، شامل موارد زیر است:

 • ایجاد محتوا مانند ایمیل‌ها، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، مقالات وبلاگ و غیره برای بازاریابی محتوا
 • نوشتن متوان و داستان‌سرایی برای تبلیغ کالاها و خدمات، ایجاد داستان‌های جذاب و پیام‌های متقاعدکننده

برای مثال من از این چت بات هوش مصنوعی خواستم که یک متن تبلیغاتی برای یک مدل خاصی از لپ تاپ تولید کند.

ایجاد محتوا برای کمپین‌های بازاریابی محتوا

35- شخصی‌سازی تجربه مشتری

با بهره‌گیری از توانایی‌های پردازش زبان طبیعی (NLP) خود، چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند محتوای شخصی‌سازی‌شده‌ای برای مشتریان تولید کند که به ترجیحات، رفتار گذشته و جمعیت آن‌ها توجه دارد. قابلیت نام برده این امکان را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کند تا محتوای هدفمندی ایجاد کنند که با مخاطبانشان در سطح شخصی‌تری ارتباط برقرار کند و منجر به افزایش سطح مشارکت و نرخ تبدیل شود.

36- تحقیقات مخاطب

تحقیقات مخاطب شامل جمع‌آوری اطلاعات و برداشت‌های درباره مخاطب هدف است تا درک بهتری از علایق، ترجیحات، رفتارها و نیازهای آن‌ها به دست آورد. این قابلیت به کمپانی‌ها در بازاریابی مؤثرتر کمک می‌کند. چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند برای تجزیه و تحلیل داده‌های مشتری مانند موارد زیر استفاده شود:

 • جستجوی متن
 • تعاملات رسانه‌های اجتماعی
 • خریدهای گذشته برای شناسایی الگوها و روندهای رفتار مشتریان

37- نوشتن توضیحات محصول

توضیحات محصول جنبه اساسی بازاریابی هستند که اطلاعاتی درباره ویژگی‌ها، مزایا و ارزش محصول به مشتریان پیشنهاد می‌دهند. چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند در نوشتن توضیحات جذاب و اطلاعاتی محصول که با علاقه‌ها و ترجیحات مخاطبان هدف هماهنگ باشند، کمک کند.

38- چت‌بات برای پشتیبانی مشتری

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند در یک چت‌بات برای ارائه پشتیبانی سریع و شخصی‌سازی‌شده به مشتریان ادغام شود. چت‌بات‌ها در بازاریابی می‌توانند به پاسخگویی به پرسش‌های مشتریان، ارائه پشتیبانی فنی و رفع مشکلات و غیره برای اهداف بازاریابی بپردازند.

39- ایجاد نظرسنجی‌های مشتری

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند در ایجاد نظرسنجی‌های مشتری مانند موارد زیر کمک کند:

 • تولید سؤالات
 • سازمان‌دهی ساختار نظرسنجی
 • تبدیل کردن نظرسنجی‌ها به چندزبانه با قابلیت ترجمه آن
 • تحلیل نظرسنجی‌ها

پیشنهاد مطالعه: آموزش نصب ChatGPT بر روی دستگاه‌های مختلف: از اندروید تا iOS و ویندوز

40- ارائه ایده‌های موضوع برای نوشتن محتوا

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند برای تولید ایده‌های موضوع برای نوشتن محتوای سئو با بهره‌گیری از توانایی‌های پردازش زبان خود به کار رود تا:

 • کلمات کلیدی و عبارات مرتبط تولید کند
 • محتوای رقبا را برای شناسایی فرصت‌های وجودی مورد بررسی قرار دهد
 • موضوعاتی را بر اساس روندها و جستجوهای کاربران پیشنهاد دهد

41- انجام تحقیقات کلمات کلیدی

ادغام کلمات کلیدی مرتبط با محتوا بخش حیاتی از یک استراتژی موفق سئو است زیرا به شناسایی کلمات و عباراتی که مشتریان بالقوه هنگام جستجو برای محصولات یا خدمات مرتبط با پیشنهادات وب‌سایت استفاده می‌کنند کمک می‌کند. چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند وظایفی در بهینه‌سازی جستجوی کلمات کلیدی مانند موارد زیر را انجام دهد:

 • تولید کلمات کلیدی
 • شناسایی روندهای کلمات کلیدی

انجام تحقیقات کلمات کلیدی

42- پیدا کردن عناوین مناسب

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند با ترکیب توانایی‌های تولید زبانی خود با دانش بهترین روش‌های سئو در ایجاد عناوین جذاب و بهینه‌سازی شده به ما کمک کند. این چت بات می‌تواند عناوینی با ویژگی‌های زیر ایجاد کند:

 • عناوین که توصیفی هستند و به‌وضوح موضوع محتوا را منتقل می‌کنند
 • عناوینی که قابلیت ادغام کلمات کلیدی مرتبط با موضوع را دارند
 • عناوینی که مختصر و مفید هستند که معمولاً در محدوده ۶۰-۷۰ کاراکتر برای نمایش بهینه در صفحات نتایج موتورهای جستجو قرار می‌گیرند.
 • عناوینی که چشم‌گیر بوده و احتمالاً قابلیت جلب کلیک‌ها را دارند که می‌تواند به بهبود نرخ کلیک (CTR) و در نهایت، سئو کمک کند.

به مثال زیر دقت کنید:

43- گروه‌بندی هدف جستجو

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند با تحلیل پرسمان‌های جستجو دسته‌بندی آن‌ها بر اساس هدف یا مقصد مورد نظر کاربر، به علت روش‌های پردازش زبان طبیعی (NLP) کمک کند. این قابلیت می‌تواند به کسب‌وکارها و بازاریابان کمک کند تا هدف پشت ترم‌های جستجوی خاص را درک کرده و محتوا و استراتژی‌های خود را بهتر با نیازها و انتظارات مخاطبان هدف هماهنگ کنند.

44- ایجاد ساختار محتوا

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند با تولید خلاصه‌ها و پیشنهاد روش‌های سازمان‌دهی برای موضوع داده شده، در طراحی ساختار محتوا کمک کند. این ویژگی و کاربرد ChatGPT می‌تواند برای بهینه‌سازی سئو مفید باشد زیرا محتوایی که به خوبی ساختاردهی شده و منظم است، نه‌تنها تجربه کاربری عالی‌تری را ارائه می‌دهد بلکه به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا متن و محتوا راه‌حل و ارتباط را درک کنند. مثال زیر در این رابطه مهم است:

ایجاد ساختار محتوا

45 – نوشتن توضیحات متا

توضیحات متا به عنوان نوعی تبلیغات برای یک صفحه عمل می‌کنند و کاربران را ترغیب خواهند کرد تا بر روی پیوند کلیک کرده و صفحه را بازدید کنند؛ بنابراین، توضیحات متا یک عامل مهم در سئو هستند. چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند در ایجاد توضیحات متا مؤثر تولید با ایجاد نوعی خلاصه محتوا که به دقت و مختصر موضوع اصلی یک صفحه را توصیف می‌کند، کمک کند. بعدازاینکه پست وبلاگ خود را نوشتید، می‌توانید از چت‌جی‌پی‌تی بخواهید تا توضیحات متا را بنویسد.

46- ایجاد نقشه‌های سایت

چت‌جی‌پی‌تی می‌تواند در ایجاد کدهای نقشه سایت استفاده شود و یک فایل XML را تولید کند که تمام صفحات و محتوای یک وب‌سایت را لیست می‌کند.

کاربردهای منابع انسانی

یکی دیگر از کاربردهای Chatgpt در امور مرتبط با منابع انسانی است.

مرجع کامل انواع آموزش هوش مصنوعی + اعطای گواهینامه دوره

 

این کاربردها موارد مختلفی را شامل می‌شود که در ادامه این بخش مورد بررسی واقع خواهند شد.

47- ایجاد سؤالات مصاحبه شغلی

بخش‌های منابع انسانی به طور متداول نیازمند یک سری سؤال برای پرسیدن از متقاضیان شغل در طول فرآیند مصاحبه هستند که می‌تواند وظیفه‌ای زمان‌بر باشد. هوش مصنوعی می‌تواند برای تولید سؤالات مصاحبه استفاده شود که به موقعیت شغلی مرتبط باشند و صلاحیت‌ها، توانایی‌ها و تجربیات متقاضی را ارزیابی کنند.

ایجاد سؤالات مصاحبه شغلی

48- تولید مواد آموزشی ورودی

امکان استفاده از چت‌جی‌پی‌تی برای تولید مواد آموزشی برای کارمندان جدید، از جمله ویدیوهای آموزشی، کتابچه‌های راهنما و سندسازی‌های دیگر وجود دارد.

49- ایجاد توضیحات شغلی

استفاده از چت‌جی‌پی‌تی برای ایجاد توضیحات شغلی که به دقت مهارت‌ها و صلاحیت‌های مورد نیاز برای یک موقعیت خاص را بازتاب می‌دهد، امکان‌پذیر است.

50- پاسخ به سؤالات کارمندان

با تنظیم چت‌جی‌پی‌تی با سیاست‌های شرکت، می‌توانید آن را برای پاسخ به سؤالات کارمندان درباره سیاست‌های منابع انسانی استفاده کنید.

کلام پایانی

چت‌جی‌پی‌تی یک مدل زبان هوش مصنوعی است که توسط OpenAI توسعه یافته است. این چت بات طراحی‌شده تا در گفتگوهای زبان طبیعی شرکت کند اما کاربردهای آن فراتر از چت‌های ساده است. چت‌جی‌پی‌تی از تکنیک‌های یادگیری ماشین بهره می‌برد تا ارائه‌دهنده یک دسته گسترده از کاربردها باشد و در نهایت منافع قابل‌توجهی را برای کسب‌وکارها و کاربران در دنیای پویا و پیوسته امروزی فراهم کند. در مطلب فوق از مجله مکتوب ما مهم‌ترین کاربردهای ChatGPT را به‌وضوح مورد بررسی قرار دادیم. به امید اینکه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

آموزش ChatGPT در مکتب خونه

یادگیری کار با ChatGPT به عنوان یک ابزار قدرتمند در حوزه هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی، اهمیت بسیاری دارد. با آشنایی با این ابزار، قادر خواهید بود محتوای خلاقانه و با کیفیت تولید کرده و وظایف مختلفی را از ترجمه تا تولید محتوا و حتی طراحی چت‌بات‌های هوش مصنوعی انجام دهید. همچنین، با استفاده از ChatGPT می‌توانید فرآیندهای خودکارسازی را تسهیل کرده و به بهبود کارایی و کارایی شرکت خود بپردازید.

آموزش مهندسی prompt با استفاده از ChatGPT4 + بیش از 2300 prompt آماده

 

ما شما را به شرکت در دوره‌های آموزش چت جی پی تی دعوت می‌کنیم تا از ظرفیت‌های این ابزار قدرتمند بهره‌مند شوید. با شرکت در این دوره‌ها، می‌توانید مهارت‌های لازم برای استفاده بهینه از ChatGPT را به دست آورید و قدمی مهم در جهت بهبود مهارت‌های خود در زمینه هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی بردارید. به علاوه، با ثبت نام در دوره‌های آموزشی ما، شما فرصتی را برای ارتقاء حرفه‌ایتان و توسعه کاری خود خواهید داشت.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا