امنیت و شبکهبرنامه نویسی و IT

آشنایی با گواهینامه‌های بین المللی سیسکو و ترتیب آن‌ها

مدرک سیسکو چیست و ترتیب آن به چه صورت است؟ با توجه به اینکه اغلب شرکت‌ها برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود به ابر روی می‌آورند، به‌طور فزاینده‌ای به فروشندگانی مانند Cisco وابسته می‌شوند که این شرکت سخت‌افزار و نرم‌افزار شبکه زیربنایی را برای آن‌ها می‌سازد. اگر به‌عنوان یک حرفه‌ای امور شبکه دنبال می‌کنید، گواهینامه سیسکو می‌تواند به شما کمک کند که به بهترین فرصت‌های شغلی دست پیدا کنید.

اما باوجود تعداد زیادی مدرک سیسکو، چگونه مسیر درست را انتخاب می‌کنید؟ در اینجا نگاهی به آنچه باید در مورد مدارک شبکه سیسکو بدانید آورده شده است.

برای یادگیری مباحث مربوط به شبکه، امنیت و . . . می‌توانید به صفحه آموزش شبکه مراجعه کنید.

 

ترتیب مدارک سیسکو

سیسکو گواهینامه‌ها را در چهار سطح ارائه می‌دهد: ورودی، کاردانی، حرفه‌ای و متخصص. علاوه بر سطوح اصلی، یک سطح تخصصی در چندین زمینه موجود است. اکثر گواهینامه‌های سیسکو در دسته زیرساخت شبکه یا توسعه نرم‌افزار قرار می‌گیرند.

 

مدارک شبکه سیسکو

 

هرکدام از سطوحی که نام‌برده شده‌اند به زیرشاخه‌های مختلف دیگری تقسیم می‌شوند و هرکدام از این زیرشاخه‌ها یک مدرک سیسکو به‌حساب می‌آیند. در ادامه با تمامی زیرشاخه‌های در سلسله‌مراتب مدارک سیسکو آشنا خواهیم شد.

 

دوره‌های سیسکو در چه مباحثی هستند و چگونه تقسیم‌بندی می‌شوند؟

همان‌طور که گفتم گواهینامه‌های دوره سیسکو در چهار سطح ارائه می‌شوند. گواهینامه سطح ورودی برای افرادی طراحی‌شده است که می‌خواهند به‌عنوان تکنسین سیسکو یا مهندس شبکه کار کنند. مدارک سطح کاردانی شمارا برای یک حرفه مخصوص در فناوری اطلاعات و شبکه آماده می‌کند. با این مدرک شما می‌توانید یک مسیر را دنبال کنید و طیفی از مهارت‌های اساسی را پوشش دهید یا روی توسعه نرم‌افزار یا امنیت سایبری تمرکز کنید.

سطح حرفه‌ای به شما کمک می‌کند تا با تمرکز بر یک فناوری اصلی، مانند توسعه نرم‌افزار، شبکه سازمانی، مدیریت مرکز داده یا امنیت، کارکنید و به پیشرفت‌های چشم‌گیری برسید. سطح متخصص به شما برای مجموعه مهارت‌های پیشرفته‌تر در زمینه‌هایی مانند شبکه‌های بی‌سیم، مدیریت مرکز داده یا امنیت به شما کمک می‌کند که به‌عنوان متخصص ارشد سازمانی مشغول به فعالیت باشید.

 

گواهینامه سطح ورودی یا Entry-Level

سطح ورودی به‌عنوان یک تکنسین خبره Cisco گواهینامه ارائه می‌دهد که به شما امکان تشخیص، بازیابی، تعمیر و جایگزینی دستگاه‌های شبکه و سیستم سیسکو را برای مشتری می‌دهد. هیچ پیش‌نیاز رسمی برای دریافت این مدرک سیسکو لازم نیست، اما شما باید از قبل درک درستی از موضوعات امتحان و شبکه داشته باشید.

 

گواهینامه‌های CCT سیسکو

گواهینامه CCT سه مدرک را ارائه می‌دهد. هرکدام از آن‌ها مستلزم قبولی در امتحان هستند.

 

همکاری CCT

همکاری CCT بر مهارت‌های موردنیاز برای پشتیبانی و نگهداری از محصولات همکاری سیسکو، مانند تلفن‌ها و دستگاه‌های کنفرانس ویدیویی تمرکز دارد. شما باید بتوانید مدل‌های مختلف، لوازم جانبی، کابل‌ها و نرم‌افزارهای موردنیاز را شناسایی کنید و از رابط خط فرمان سیسکو برای سرویس‌دهی محصولات استفاده کنید.

 

مرکز داده CCT

این مدرک موردنیاز برای پشتیبانی و نگهداری از کامپیوترها و خدمات مرکز داده یکپارچه سیسکو را پوشش می‌دهد. شما باید سرورها، لوازم جانبی و کابل‌های مختلف و همچنین سیستم‌عامل و نرم‌افزار شبکه را شناسایی کنید. همچنین می‌توانید از رابط کاربری گرافیکی سیسکو برای سرویس‌دهی به محصولات مختلف استفاده کنید.

 

مسیریابی و سوئیچینگ CCT

این مدرک سیسکو بر مهارت‌های موردنیاز برای پشتیبانی و نگهداری روترها، سوئیچ‌ها و سیستم‌عامل‌های سیسکو تمرکز دارد. شما باید مدل‌ها و نرم‌افزارهای مختلف روتر و سوئیچ سیسکو را شناسایی کنید و بتوانید از رابط خط فرمان سیسکو استفاده کنید. اگر می‌خواهید از دستگاه‌ها و سیستم‌های سیسکو پشتیبانی کنید، سیسکو این را بهترین پایه از این سه می‌داند.

 

مدارک سیسکو به ترتیب

 

گواهینامه سطح کاردانی

مدارک سیسکو در سطح کاردانی به شما کمک می‌کند تا حرفه خود را در شبکه از طریق سه نوع گواهینامه گسترش دهید. برای هرکدام از این مدارک شما لازم است که یک امتحان سیسکو مختص به آن گواهینامه را با موفقیت پشت سر بگذارید.

 

CCNA

Cisco Certified Network Associate برای افرادی طراحی‌شده است که طیف وسیعی از مهارت‌ها را در زمینه فناوری شبکه و توسعه نرم‌افزار می‌خواهند. این گواهینامه دانش شمارا از اصول شبکه، دسترسی به شبکه، اتصال IP، اصول امنیتی و اتوماسیون تأیید می‌کند.

 

DevNet Associate

Cisco Certified DevNet Associate بر توسعه نرم‌افزار تمرکز دارد. هیچ پیش‌نیازی برای دریافت این گواهینامه سیسکو وجود ندارد، اگرچه خود شرکت سیسکو حداقل یک سال تجربه در توسعه نرم‌افزار و آشنایی با برنامه‌نویسی پایتون را توصیه می‌کند. این گواهینامه مهارت‌های شمارا در توسعه و نگهداری برنامه‌های کاربردی ساخته‌شده بر روی پلتفرم‌های سیسکو ارتقا می‌بخشد.

 

CyberOps Associate

Cisco Certified CyberOps Associate بر امنیت سایبری تمرکز دارد و هیچ پیش‌نیاز رسمی برای دریافت این مدرک سیسکو ندارد. این گواهینامه دانش شمارا در مورد عملیات، مهارت‌ها و رویه‌های امنیت سایبری تأیید می‌کند.

 

گواهینامه در سطح حرفه‌ای یا Professional-Level Certification

سطح حرفه‌ای مدارک بین‌المللی سیسکو  یا CCNP در هفت زمینه ارائه می‌شود. بنابراین شما می‌توانید زمینه موردعلاقه و تخصص خود را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید شغل خود را بر روی یک موضوع یا فناوری متمرکز کنید، این سطوح از گواهینامه‌ها ایده آل هستند.

 

CCNP Enterprise

مدرک CCNP Enterprise توانایی شمارا برای کار با فناوری‌های شبکه در سازمان‌ها یا شرکت‌های بزرگ‌تر تأیید می‌کند.

 

مرکز داده CCNP

مدرک مرکز داده CCNP بر مهارت‌های شما در کار با فناوری‌های شبکه در یک مرکز داده متمرکز است.

 

امنیت CCNP

گواهینامه CCNP Security توانایی شمارا برای کار با ابزارها و خدمات امنیت سایبری تأیید می‌کند.

 

ارائه‌دهنده خدمات CCNP

گواهی ارائه‌دهنده خدمات CCNP برای مهندسان و متخصصان شبکه ارائه‌شده است و توانایی شمارا در ارائه نوع مناسب خدمات شبکه برای مشتریان سیسکو آزمایش می‌کند.

 

مدرک سیسکو

 

CCNP Collaboration

گواهینامه CCNP Collaboration مهارت‌های شمارا در کار با ابزارهای مشترک سیسکو، مانند تلفن‌ها و دستگاه‌های کنفرانس ویدئویی آزمایش می‌کند. آزمون اصلی 120 دقیقه طول می‌کشد و هر یک از پنج آزمون تمرکز هرکدام 90 دقیقه طول می‌کشد.

 

Cisco Certified CyberOps Professional

گواهینامه Cisco Certified CyberOps Professional توانایی‌های شمارا به‌عنوان یک تحلیلگر امنیتی که امنیت سایبری را برای خدمات شبکه سیسکو مدیریت و ارتقا می‌دهد تأیید می‌کند.

 

Cisco Certified DevNet Professional

گواهینامه Cisco Certified DevNet Professional توانایی شمارا برای توسعه و نگهداری نرم‌افزارهای کاربردی ساخته‌شده بر روی سیستم‌های Cisco آزمایش می‌کند

طبق گفته سیسکو، سه گواهینامه محبوب در سطح حرفه‌ای عبارت‌اند از CCNP Enterprise، CCNP Security و Cisco Certified DevNet Professional.

 

مدارک سیسکو در سطح کارشناسی یا Expert-Level Certification

گواهینامه‌های سطح کارشناسی یا CCIE با آزمون‌های چالش‌برانگیزتر که سطح پیشرفته‌ای از دانش و مهارت‌های عملی را آزمایش می‌کند، توسط سیسکو ارائه می‌شوند. این مدارک سیسکو نیز در گفت سطح ارائه می‌شود. برای هرکدام، شما باید دو امتحان را بگذرانید: یک آزمون کتبی واجد شرایط و یک آزمون عملی آزمایشگاهی.

 

CCDE

گواهینامه Cisco Certified Design Expert با هدف مهندسین طراحی شبکه در سطح متخصص و رهبران تیم شبکه، توانایی شمارا در ایجاد زیرساخت شبکه برای شبکه‌های مشتریان بزرگ آزمایش می‌کند.

 

CCIE Enterprise Infrastructure

گواهینامه Cisco Certified Internetwork Expert Enterprise Infrastructure توانایی شمارا برای کار با زیرساخت‌های شبکه پیچیده‌تر در شرکت‌های بزرگ سازمانی آزمایش می‌کند.

 

CCIE Enterprise Wireless

گواهینامه CCIE Enterprise Wireless تجربه شمارا از کار با ابزارها و خدمات شبکه بی‌سیم آزمایش می‌کند.

 

مرکز داده CCIE

گواهی CCIE Data Center مجموعه مهارت شمارا در توسعه خدمات شبکه پیچیده برای یک مرکز داده تأیید می‌کند.

امنیت CCIE

گواهینامه CCIE Security توانایی شمارا در طراحی محیط‌های امنیتی برای شبکه تأیید می‌کند.

 

ارائه‌دهنده خدمات CCIE

گواهی ارائه‌دهنده خدمات CCIE توانایی شمارا در طراحی نوع مناسب خدمات شبکه برای مشتری سیسکو آزمایش می‌کند.

 

همکاری CCIE

گواهینامه CCIE Collaboration تجربیات شمارا با ابزارها و فناوری‌های مشترک سیسکو پوشش می‌دهد.

طبق گفته سیسکو، سه گواهینامه محبوب در این سطح عبارت‌اند از CCIE Enterprise Infrastructure، CCIE Security و CCIE Data Center.

 

گواهینامه‌های تخصصی یا Specialist Certifications

گواهینامه‌های تخصصی برای افرادی مناسب است که می‌خواهند بر روی یک حوزه خاص تمرکز کنند، مانند همکاری، مرکز داده یا معماری شبکه. این مدرک سیسکو نیز در هفت سطح ارائه می‌شود که شامل:

 • متخصص سازمانی مرکز سیسکو.
 • متخصص طراحی سیسکو و نت اپ FlexPod.
 • کارشناس پیاده‌سازی و مدیریت سیسکو و نت اپ FlexPod.
 • تحلیلگر معماری تجاری سیسکو.
 • مدیر موفقیت مشتریان سیسکو
 • مدیر تمدید سیسکو.
 • متخصص راه‌حل‌های سیسکو.

هیچ‌یک از گواهینامه‌های بالا پیش‌نیاز رسمی ندارند. برای به دست آوردن گواهینامه تخصصی متخصص سازمانی مرکز سیسکو باید دو امتحان را بگذرانید. بقیه نیاز به یک امتحان دارند.

مسیرهای آموزشی برای صدور مدارک شبکه سیسکو

مسیرهای یادگیری برای صدور مدرک سیسکو بر اساس سطح، تمرکز و دانش و تجربه موجود شما متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، شخصی که می‌خواهد با مدارک شبکه‌ سیسکو در یک مرکز داده مشغول به فعالیت شود، ممکن است با گواهینامه مرکز داده CCT سطح ابتدایی شروع کند، در ادامه مسیر به گواهینامه مرکز داده CCNP در سطح حرفه‌ای به‌عنوان تخصص اصلی روی بیاورد و با سطح متخصص کار خود را به پایان برساند. یعنی دریافت گواهی مرکز داده CCIE.

همیشه لازم نیست که سلسله‌مراتب مدارک سیسکو را رعایت کنید تا به موقعیت شغلی مناسب خودتان برسید. در صورت باید سلسله‌مراتب دریافت مدارک سیسکو رعایت شود که امتحان‌های یک گواهینامه خاص پیش‌نیاز داشته باشد.

 

اهمیت مدارک سیسکو؟

بسیاری از شرکت‌ها، به‌ویژه شرکت‌های بزرگ، از محصولات سیسکو در زیرساخت‌های فناوری خود استفاده می‌کنند. کسانی که گواهی‌های سیسکو را دریافت می‌کنند نشان می‌دهند که مهارت‌های کار با این محصولات رادارند و در رقابت برای مشاغل در یک زمینه شلوغ، برای آن‌ها یک مزیت بزرگ به‌حساب می‌آید.

تخصص می‌تواند مؤلفه‌ای مهم در افزایش بالاتر و سایر مزایا باشد. کارفرمایان نمی‌خواهند متخصصانی را از دست بدهند که دانش بسیار ارزشمندی دارند که ممکن است سال‌ها برای خودشان طول بکشد که آن را یاد بگیرند.

 

مدارک سیسکو برای چه کسانی مناسب است؟

مدارک سیکو طیف وسیعی از مشاغل و حرفه‌های مرتبط با آن‌ها را شامل می‌شود. اما به‌صورت کلی می‌توان گفت که این مدارک برای کسانی که در حوزه شبکه و امنیت کار می‌کنند کاربرد بیشتری دارد. به‌صورت کلی سیسکو این مدارک را برای متخصصانی اعم از:

 

مدرک سیسکو چیست

 • مهندسین شبکه
 • مهندسین امنیت شبکه
 • مهندسین مراکز داده
 • معماران شبکه
 • و بسیاری از حوزه‌های مربوطه

پیشنهاد می‌کند. اگرچه دریافت این مدارک سیسکو برای هرکسی بلامانع است و به پیشرفت سازمان آن‌ها کمک زیادی می‌کند.

 

مشاغلی که می‌توانید با مدرک سیسکو به دست آورید

مدارک سیسکو مشاغل مرتبط زیادی را در برمی‌گیرد و بسته به نوع گواهینامه شما در سلسله‌مراتب مدارک سیسکو می‌توانید برای شغل‌های زیادی داوطلبانه وارد عمل شوید. این مشاغل عبارت‌اند از:

 • مدیر شبکه
 • مدیر سیستم‌ها
 • تحلیلگر شبکه
 • مهندس طراحی شبکه
 • مهندس زیرساخت
 • مهندس ارتباطات یکپارچه
 • مهندس طراحی راه‌حل
 • مهندس ابر
 • مدیر شبکه
 • معمار ابر
 • مهندس VoIP
 • مهندس همکاری
 • مهندس مخابرات
 • و…

 

نتیجه‌گیری

اگر به دنبال موفقیت در شبکه و حوزه‌های مرتبط به آن هستید، بدون شک گرفتن مدرک سیسکو بار علمی و عملی شمارا بسیار بالاتر خواهد برد. همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره‌شده است سیسکو در سطوح مختلفی این مدارک را به متقاضیان ارائه می‌دهد. همچنین با مدارک سیسکو می‌توانید آینده شغلی خود را در بهترین شرکت‌ها و سازمان‌ها تضمین کنید و در رسته‌های مختلف شغلی مشغول به فعالیت شوید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام و درود خدمت جناب بهرامی عزیز
  از توضیحات و نکات جالب توجه و بسیار مفید شما سود بردیم. در صورت امکان بفرمایید در ایران کدوم آموزشگاه این دوره ها رو برگزار می کنه که مدرکش در دیگر کشورها هم معتبره.
  سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا