مقالات دیجیتال مارکتینگ

همه چیز درباره کامنت مارکتینگ و تأثیر آن بر روی سئو سایت

امروزه بازاریابی درست و صحیح تأثیر بسیاری بر روی دیده شدن و همین‌طور میزان فروش و کسب درآمد شما دارد. یکی از روش‌هایی که سال‌هاست در بازاریابی انجام شده و مثمر ثمر بوده، بازاریابی دیدگاه یا کامنت مارکتینگ است. این روش بازاریابی باید طبق اصول خاصی انجام شود و اصلا نمی‌توان ساده به آن نگریست. در ادامه این مطلب به‌صورت کامل این روش جذب مشتری را معرفی خواهیم کرد و ویژگی‌هایی را که باید داشته باشد نیز بیان می‌کنیم. کامنت مارکتینگ توانسته تأثیرات مثبتی بر روی سئو سایت بگذارد که در قسمت‌های بعدی این تأثیرات را نیز بررسی خواهیم کرد.

ویدئو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ

کامنت مارکتینگ یا بازاریابی دیدگاه چیست؟

کامنت مارکتینگ یا بازاریابی دیدگاه یکی از روش‌های بازاریابی است که قدرت و تأثیر بالایی در بهبود رتبه سایت در نتایج SERP و جلب اعتماد مشتریان دارد. این روش بازاریابی قدمت بسیاری دارد و در طی سال‌ها کاربران آن کمتر شده‌اند، اما در دیجیتال مارکتینگ، می‌توان تا حد زیادی از آن نتیجه گرفت. پایه و اساس این روش به این صورت است که ما به‌عنوان صاحب یک کسب و کار بتوانیم از کامنت ها و نظراتی که به سمت پیج یا سایتمان روانه می‌شوند، استفاده کرده و سود ببریم.

در کامنت مارکتینگ شما باید بتوانید در زمان درست و از طریق راه درست کامنت بگذارید تا ترافیک وب‌سایت شما و آمار بازدیدکنندگانتان بیشتر شود؛ به عبارت دیگر شما می‌توانید با کامنت گذاشتن در سایت‌های دیگر و معرفی کسب و کار خود و ارائه دادن لینک صفحه خود نیز اقدام به کامنت مارکتینگ کنید. در این روش بازاریابی شما باید کاملا هدفمند و طبق اصول عمل کرده تا دیگران از طریق کامنت‌های شما پی به میزان نفوذ و همچنین اعتبار شما ببرند.

اغلب فعالان در زمینه دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی دیدگاه را یک تاکتیک لینک سازی می‌دانند و باید اقرار کرد که اصلا کار ساده و راحتی نیست. همان‌طور که اشاره کردیم امروزه سیر کامنت مارکتینگ نزولی بوده و کاربران کمتر از قبل از آن برای بازاریابی استفاده می‌کنند، اما بهتر است بدانید که تأثیر این روش بیشتر از قبل شده و به هیچ وجه نمی‌توان آن را از رده خارج‌شده دانست. این نوع بازاریابی دیگر حالت رقابتی نداشته و اگر به شیوه صحیح و حقیقی انجام شود، در جهت ایجاد ارتباط و تعامل با مخاطبان و همچنین در تیررس قرار دادن آن‌ها پیش خواهد رفت.

کامنت مارکتینگ

اصول کامنت مارکتینگ برای جذب نظر کاربران

کامنت مارکتینگ نیز مانند روش‌های دیگر بازاریابی باید طبق اصول خاصی انجام شود. چنانچه شما به‌درستی در این زمینه فعالیت نکنید، امکان دارد اقدامات شما اسپم شناخته شده و حتی جریمه شوید. بعد از آشنایی با مفهوم کامنت مارکتینگ، به بررسی اصول آن می‌پردازیم.

مقاله پیشنهادی: پرسونای مشتری
 • پرسیدن سؤال در انتهای متن‌ها

در بازاریابی دیدگاه شما باید به‌گونه‌ای تولید محتوا کنید که مخاطب شما ترغیب به دادن نظر نسبت به محتوای شما شود. شما می‌توانید با مطرح نمودن یک سؤال در انتهای متن و یا ویدیو یا سایر محتواهای خود، مخاطب را تشویق به نظر دادن کنید و در نتیجه تعامل خود با مخاطبتان را افزایش دهید.

 • تعریف یک مسابقه یا یک چالش برای کاربران

امروزه بازار چالش‌ها در شبکه‌های اجتماعی و به‌طور کلی فضای مجازی بسیار داغ است و شما می‌توانید از آن به‌خوبی استفاده کنید. برگزاری یک چالش یا یک مسابقه نیز یکی از روش‌هایی است که در بازاریابی دیدگاه به شما کمک خواهد کرد. از مخاطبان خود بخواهید خاطرات خنده‌دار، جوک و یا هر چیز دیگری را در قالب یک چالش و یا مسابقه برای شما بنویسند و سپس شما نیز نسبت به آن‌ها واکنش نشان دهید.

 • درخواست از خواننده برای ارائه پیشنهاد یا اشتراک تجربه‌ها

داشتن تعامل با مخاطب به‌صورت خودکار باعث اعتمادسازی می‌شود و به دنبال آن مشتری از کسی خرید خواهد کرد که به آن اعتماد داشته باشد. شما می‌توانید یک موضوع عنوان کرده و سپس از کاربران خود بخواهید که پیشنهاد‌ها و یا تجربه‌های خود درباره موضوع بیان‌شده را برای شما در قسمت کامنت‌ها بنویسند. وقتی یک بازدیدکننده تازه‌وارد نیز به صفحه شما مراجعه کرده و شاهد تعامل شما با کاربران خود باشد قطعا وقت بیشتری را در صفحه شما خواهد گذراند.

 • پاسخگویی سریع به نظرات قبلی

قطعا بدون پاسخ ماندن نظرات کاربران برای آن‌ها خوشایند نخواهد بود. اگر شما به دنبال گرفتن نتیجه از بازاریابی دیدگاه و همچنین اعتمادسازی و صمیمیت با مخاطبان خود هستید، حتما باید یک زمان را به پاسخگویی به نظرات آن‌ها اختصاص دهید.

 • راه‌اندازی یک بحث در حین جواب دادن به نظرات قبلی

تمایل به بحث و همچنین اثبات درستی دیدگاه خود، یک نیاز ذاتی بوده و در بسیاری از افراد وجود دارد. شما می‌توانید از این تمایل ذاتی استفاده کنید، به این صورت که در ابتدا به درستی بتوانید مخالفت خود را با برخی دیدگاه‌ها بیان کنید، در ادامه یک بحث جنجالی پیش خواهد آمد. با پیش آمدن این بحث، تعداد کامنت‌هایی که کاربران برای شما می‌گذارند بیشتر شده و باعث افزایش اعتبار شما می‌شود. به خاطر داشته باشید که حین بحث و مخالفت کاملا اصولی برخورد کرده و به هیچ عنوان خارج از ادب صحبت نکنید.

کامنت مارکتینگ

مقاله پیشنهادی : پاپ آپ

ویژگی‌های یک کامنت خوب در بازاریابی نظرات

در کنار اصولی که برای کامنت مارکتینگ وجود دارد، شما باید بدانید که چه کامنتی برای شما خوب بوده و تأثیر مثبت به دنبال دارد. در این قسمت چند نمونه از ویژگی‌هایی را که یک کامنت خوب باید داشته باشد را بیان می‌کنیم.

 • صادقانه بودن

صداقت همواره نتیجه‌بخش است. شما باید همواره در بازاریابی، به اصل صداقت پایبند باشید. هیچ کسب و کاری این اجازه را ندارد که برای تشویق مخاطب‌های خود در جهت مراجعه به وب‌سایت و یا استفاده از محصولاتش، به آن‌ها دروغ بگوید. اینکه شما به‌عنوان یک کسب و کاری که دروغ‌گو بوده و صداقت ندارد شناخته شوید، قطعا تأثیر منفی بر روی کار شما خواهد گذاشت.

 • داشتن اطلاعات مفید

در این روش شما باید سعی کنید که کامنت‌های مفید و ارزشمند خدمت مخاطبان خود ارائه دهید. اگر شما اصل کامنت گذاری را ارائه راه‌حل برای مشکلات مردم در نظر داشته باشید، قطعا می‌توانید با کامنت‌های پر مفهوم و معنادار، آن‌ها را به سمت وب‌سایت خود جذب کنید. کامنت‌های تکراری و بی‌معنی برای کمتر کسی جذابیت داشته و باعث کاهش ترافیک سایت شما خواهد شد، در نتیجه تمام فعالیت‌های شما در بازاریابی دیدگاه نیز به هدر خواهد رفت.

 • احترام گذاشتن به سایرین

همواره به خاطر داشته باشید که همه کامنت‌ها و نظرات درباره شما مثبت نخواهند بود. ممکن است شما با تعداد زیادی کامنت منفی روبه‌رو شوید و یا اشخاصی که سعی دارند با استدلال‌های بی‌ربط و اشتباه و یا حتی توهین، نظر خودشان را به شما تحمیل کنند. در دنیای مجازی هرکس حق نظر دادن دارد و شما نمی‌توانید از این افراد خرده بگیرید. شما همیشه موظف هستید که به نویسندگان کامنت‌ها احترام بگذارید و هیچ‌گونه رفتار ناشایستی انجام ندهید. در صورت مواجه شدن با چنین کامنت‎هایی باید آرامش خود را حفظ کنید و جوابی شایسته بدهید که هم تنش ایجادشده برطرف شود و هم مخاطبان به خاطر پاسخ شما از شما دور نشوند.

تأثیرات مثبت بازاریابی دیدگاه بر روی سئو سایت

قطعا شما به‌عنوان صاحب کسب و کار و دیجیتال مارکتر، همواره فعالیت خود را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کنید که رتبه سایت شما بیشتر شده و در صفحه جست‌وجوی موتور گوگل جزو اولین پیشنهاد‌ها باشید. بهینه‌سازی و اصطلاحا سئو سایت، تأثیر زیادی بر روی دیده شدن سایت شما و افزایش بازدیدکنندگانتان خواهد داشت. در این قسمت قصد داریم تا تأثیرات مثبتی را که کامنت مارکتینگ بر روی سئو سایت می‌گذارد را بررسی کنیم.

 • گرفتن بک لینک

استفاده از کلمات کلیدی در محتواهای شما، تنها راهی نیست که می‌تواند شما را به بالای نتایج جست‌وجوی گوگل برساند. تأثیر لینک‌ها را در این میان فراموش نکنید. شما می‌توانید با ثبت کامنت در وب سایت‌های دیگر از آن‌ها بک لینک دریافت کنید و از این طریق خود را به کاربران معرفی کنید. گرفتن بک لینک از سایت‌های معتبر، باعث افزایش اعتبار وب‌سایت شما و همچنین کسب و کار شما خواهد شد. توجه داشته باشید که در صورت تمرکز زیاد بر روی بک لینک، ممکن است گوگل شما را به‌عنوان اسپمر بشناسد، پس برای این کار باید طبق استراتژی خاصی پیش بروید و به ایجاد لینک برای سئو سایتتان تنوع بدهید.

 • افزایش جست‌وجوی نام برند یا آگاهی از برند

شناخته شدن نام برند تجاری شما، بهترین راه برای تبلیغ در زمان شروع فعالیتتان است. شما نباید فعالیت خود را محدود به سایت خودتان بکنید. اگر قصد دارید که شناخته شوید و میزان آگاهی مردم نسبت به شما بیشتر شود، باید در ابتدا در معرض دید قرار بگیرید. برای این کار باید به وبلاگ‌های پرمخاطب دسترسی داشته باشید و از طریق کامنت مارکتینگ در این وبلاگ‌ها، باعث شوید که مخاطبان بیشتری به سایت شما مراجعه کنند. اگر شما بازاریابی دیدگاه را به‌صورت مداوم و باکیفیت انجام دهید، میزان آشنایی مردم با برند شما بیشتر شده و درنتیجه آن‌ها اقدام به جست‌وجوی نام برند شما و همچنین محصولات و خدماتتان خواهند کرد.

 • قدرت بخشیدن به کلمه‌های کلیدی

کامنت مارکتینگ روشی است که این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید به‌خوبی از قدرت کلمات کلیدی استفاده کنید. وقتی‌که مشغول پاسخ‌دهی به نظرات مخاطبان خود هستید، می‌توانید از کلمات کلیدی استفاده کنید تا به دنبال آن رتبه وب‌سایت شما در نتایج جست‌وجوی گوگل ارتقا پیدا کند.

 • منشن بدون لینک

برخی وبلاگ‌ها امکان ارسال لینک را در کامنت‌های خود مسدود کرده‌اند، همچنین شما در برخی شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام نیز قادر به ارسال لینک نخواهید بود. اما به هیچ عنوان نباید این موضوعات مانع بازاریابی شما شود. شما می‌توانید از طریق مختلف نظیر برگزاری کمپین در بازاریابی دیدگاه، میزان منشن شدن نام برند خود در فضای اینترنت را بیشتر کنید. این عمل باعث می‌شود تا آگاهی و شناخت درباره برند شما بیشتر شود. بیشتر شدن شناخت از نظر گوگل یک نکته مثبت بوده و بر روی سئو سایت شما نیز تأثیر مثبتی خواهد گذاشت.

 • افزایش تعداد لینک‌های داخلی

لینک سازی داخلی نیز یکی از راهکارهای سئو است که برخی از افراد در درست انجام دادن آن دچار مشکل می‌شوند. در کامنت مارکتینگ شما به مراتب راحت‌تر می‌توانید لینک سازی داخلی انجام دهید، به این صورت که باید در پاسخ به سؤالات کاربران در قسمت کامنت‌ها از مطالب وب‌سایت خودتان استفاده کنید. در این صورت لینک سازی داخلی به‌درستی و بهترین نحو خود انجام خواهد شد.

 • بالا بردن زمان ماندگاری کاربر در صفحه

یکی از عواملی که باعث می‌شود رتبه وب‌سایت شما در صفحه نتایج گوگل بالا برود، مدت‌زمانی است که کاربران شما در صفحه شما می‌گذرانند. قسمت کامنت‌ها به‌تنهایی می‌تواند کاربر را برای مدت‌زمان طولانی در صفحه شما نگه دارد. بسیاری از کاربران برای پیدا کردن پاسخ سؤال خود ممکن است زمان زیادی را صرف مطالعه کامنت‌های موجود در صفحه شما بکنند، پس اگر شما از طریق بازاریابی دیدگاه به تعامل و ارتباط گرفتن با مخاطبان خود پرداخته باشید و نظرات زیادی را جلب کرده باشید، این موضوع نیز به نفع شما خواهد بود.

 • افزایش اعتماد کاربران

اولین قدم در جلب اعتماد مخاطبان، برقراری ارتباط با آن‌ها است. قطعا هیچ‌کسی به برندی که به مخاطب خود اهمیت نداده و هیچ حرفی برای گفتن با او ندارد اعتماد نخواهد کرد. وقتی‌که کسب و کار شما شروع به گسترش کرد، لازم است که اقدام به تولید محتوای باکیفیت بکنید و از طریق کامنت مارکتینگ با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید. از این طریق شما ارزش‌های خود را به مخاطب نشان داده و روند اعتمادسازی کلید خواهد خورد.

کامنت مارکتینگ

مقاله پیشنهادی: گوگل ترندز

نکات مهم در پاسخگویی به نظرات در کامنت مارکتینگ

یکی از مهم‌ترین اصولی که هنگام پاسخ‌دهی کامنت‌های کاربران باید به آن توجه کنید، رعایت ادب است. شما به هیچ عنوان نباید خارج از ادب با مخاطب خود صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که حتما در زمان مناسب پاسخ کامنت‌ها را بدهید و مخاطب خود را برای مدت‌زمان زیادی منتظر پاسخ نگه ندارید. در پاسخگویی به کامنت‌ها باید بتوانید با مهارت و سیاست، نظر مخاطب را به سمت محصولات خود جلب کنید و او را ترغیب به دیدن سایر محتواهای موجود در وب‌سایت و یا پیج خود بکنید.

در این میان کامنت‌های منفی را نباید حذف کرده یا به طرز نامناسبی پاسخ دهید. بلکه می‌توانید با دادن یک جواب درست و منطقی به این انتقادات، از محصولات و خدمات خود دفاع کرده و به این ترتیب جایگاهتان را در نزد مخاطب بالا ببرید.

سخن پایانی

کامنت مارکتینگ یکی از روش‌های بازاریابی بوده که برای نتیجه گرفتن از آن باید مطابق با اصول خاصی انجام شود که فعالیت‌های شما بیهوده هدر نرود. ایجاد شرایط مختلف برای جلب نظر کاربران نظیر پرسش و پاسخ و یا چالش، یکی از اصول این بازاریابی است. کامنت‌هایی که شما در این بازاریابی درج می‌کنید باید ویژگی‌های مختلفی داشته باشند و یکی از مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان صداقت دانست. شما می‌توانید از طریق بازاریابی دیدگاه تأثیرات مثبتی بر روی سئو سایت خود بگذارید و در صفحه نتایج جست‌وجوی گوگل، رتبه بالایی را کسب کنید. در قسمت‌های قبلی برخی از تأثیرات مثبتی که این سبک از بازاریابی برای سئو سایت شما به دنبال خواهد داشت را بیان کردیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا