اکسل

رسم نمودار دو متغیره در اکسل

رسم نمودار دو متغیره در اکسل

پیش از این و در مقاله رسم نمودار در اکسل، با انواع نمودارهای نرم افزار اکسل آشنا شدیم. با استفاده از نمودار می‌توان داده‌های به دست آمده را به صورت تصویری و قابل تحلیل ارائه کرد.

برای رسم نمودار دو متغیره در اکسل یا رسم نمودار دو بعدی در اکسل می‌توان از نمودار Scatter یا نمودار پراکندگی استفاده کرد.. نمودار پراکندگی داده‌ها را به صورتی کاملا دقیق و با جزییات نشان می‌دهد.

از نمودارScatter  برای نمایش نتایج حاصل از آزمایشات، تحلیل‌ و توابع ریاضی استفاده کرد.

نمودار Scatter  یکی از معدود نمودارهایی است که می‌تواند کاملا براساس داده‌ها رسم شود. نمودار Scatter  تغییرات دو متغیر را نسبت به یک روند مانند زمان نشان می‌دهد.

به طور مثال، اگر بخواهیم نشان دهیم که یک خود رو در هر لحظه چه مسافتی را پیموده و چه سرعتی دارد، می‌توانیم از نمودار پراکندگی یا Scatter استفاده کنیم. در این نمودار، سرعت و مسافت طی شده، دو متغیر هستند که نسبت به زمان سنجیده می‌شوند.

 

مقاله پیشنهادی :رسم نمودار خطی در اکسل
رسم نمودار خطی در اکسل

 

مراحل رسم نمودار دو متغیره  xy در اکسل

مثل همه‌ی نمودارها، اولین قدم برای رسم نمودار دو متغیره، تهیه کاربرگ از داده‌ها در اکسل است. برای این منظور و براساس همان مثال قبلی، جدولی از مسافت و سرعت یک خودرو در حالت حرکت را در زمان‌های مختلف تهیه می‌کنیم:

رسم نمودار دو متغیره در اکسل

در حالت عادی، اگر رسم نمودار دو متغیره در اکسل را انجام دهیم، نتیجه‌ی نمودار چیزی شبیه به تصویر زیر می‌شود:

رسم نمودار xy در اکسل

همان طور که می‌بینید تغییرات سرعت نسبت به تغییرات مسافت به درستی نشان داده‌نشده است و این تغییرات کمتر از میزان واقعی نشان داده‌شده است؛ در این حالت بهتر است تا تغییرات سرعت به صورت مجزا و از از طریق افزودن یک نمودار عمودی دیگر نمایش داده شود تا تغییرات مسافت و تغییرات سرعت نسبت به تغییرات زمان به درستی نمایش داده شده و اطلاعات قابل تحلیل باشند.

برای این منظور ابتدا روی یکی از منحنی‌ها کلیک راست می‌کنیم و گزینه‌ی Format Data Series را انتخاب می‌کنیم.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش office
آموزش office

 

نمودار دو متغیره

سپس در صفحه‌ی باز شده، گزینه Secondary Axis  را انتخاب می‌کنیم. در این حالت داده‌های انتخاب شده به صورت یک محور عمودی دوم نمایش داده می‌شوند.

نمودار xy

مشاهده می‌کنید که در این حالت، تغییرات سرعت و مسافت در واحد زمان به خوبی نمایش داده شده و می‌توانید در هر لحظه از زمان، سرعت لحظه‌ای و مسافت طی شده را مشاهده کنید.

رسم نمودار دو متغیره در اکسل این امکان را به ما می‌دهد تا به جای رسم چندین نمودار و مقایسه‌ی دو به دوی هریک، هر دوی متغیرها را در یک نمودار و به صورت متسقیم مقایسه کنیم.

رسم نمودار دو متغیره تنها مختص نمودار پراکندگی یا Scatter نیست و می‌توان در نمودارهای خطی و ستونی هم، نمودار دو متغیره رسم کرد.

رسم نمودار دو متغیره خطی

رسم نمودار خطی دو متغیره، کاملا مشابه نمودار پراکندگی یا Scatter  است. برای این‌کار، مجددا داده‌های خود را انتخاب می‌کنید و از جدول نمودارها، نمودار خطی را انتخاب می‌کنید.

نمودار دو متغیره خطی

سپس منحنی دلخواه را با کلیک راست انتخاب می‌کنید، Format Data Series را انتخاب می‌کنید و سپس Secondary Axis را انتخاب می‌کنید.

مطابق شکل زیر، نمودار خطی شما دو متغیر را کاملا جدااز هم و توسط دو نمودار عمودی نشان می‌دهد.

رسم نمودار دو متغیره در اکسل

رسم نمودار xy در اکسل به صورت ستونی

رسم نمودار دو متغیره ستونی مانند روش‌های قبلی است اما با یک تفاوت. اگر نمودار ستونی همین داده‌های مثال را رسم کنی، نمودار مطابق تصویر زیر رسم می‌شود:

نمودار ستونی اکسل

همانطور که می‌بینید، دو متغیر روی یک ستون نمایش داده می‌شوند و امکان مقایسه آن‌ها فراهم نیست. برای رفع این مشکل، مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا روی نمودار کلیک راست کنید و گزینه‌ی Select data  را انتخاب کنید.

رسم نمودار در اکسل

سپس بر روی گزینه‌ی Add  کلیک می‌کنیم و یک سری جدید به داده‌ها اضافه می‌کنیم. در قسمت Series Name یک اسم دلخواه وارد می‌کنیم و Series Value را صفر وارد می‌کنیم و سپس Ok می‌کنیم. برای داده‌ی دوم هم یک سری دیگر به همین ترتیب اضافه می‌کنیم. سپس هرسری جدید را کنار یکی از متغیرها قرار می‌دهیم، مطابق شکل زیر:

رسم نمودار در اکسل

بعد از این کار، مطابق توضیحات روش‌های قبلی، یکی از متغیرها و سری دلخواه مربوط به آن را به عنوان متغیر Secondary Axis انتخاب می‌کنیم.

 

مقاله پیشنهادی :تابع Match در اکسل
تابع Match در اکسل

 

رسم نمودار دو متغیره در اکسل برای مقایسه بین دو متغیر راه حل بسیار مناسبی است. در ادامه‌ی سری آموزش‌های اکسل مکتب‌خونه، ساخت داشبورد مدیریتی در اکسل را به شما آموزش می‌دهیم.با مکتب‌خونه همراه باشید.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش جامع excel
آموزش جامع excel

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا