مخفی کردن سطر و ستون در اکسل:

مخفی کردن سطر و ستون در اکسل چگونه انجام می‌شود؟ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که بخواهید اطلاعات را در سلول‌های خاص پنهان کنید یا ردیف‌ها و ستون‌های کامل را در یک صفحه کار اکسل مخفی کنید.

ممکن است شما داده‌های اضافی دیگری داشته باشید که در سلول‌های دیگر به آن‌ها مراجعه می‌کنید و نیازی به مشاهده آن‌ها ندارید.

ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه سلول‌ها، ردیف‌ها و ستون‌ها را در کاربرگ خود مخفی کنید و سپس آن‌ها را دوباره نشان دهید.

 

مقاله پیشنهادی :تابع Match در اکسل
تابع Match در اکسل

مخفی کردن سطر و ستون

مخفی کردن سلول‌ها در اکسل:

زمانی که یک سلول را مخفی کنید آن سلول کاملا از بین نمی‌رود، فقط تا زمانی که آن سلول را دوباره ظاهر کنید اکسل یک سلول خالی را  در کاربرگ شما نشان می‌دهد.

سلول‌های جداگانه یا چندین سلول را با استفاده از کلیدهای “Shift” و “Ctrl” انتخاب کنید، دقیقاً مانند انتخاب چندین پرونده در کامپیوتر. بر روی هر یک از سلول‌های انتخاب شده کلیک راست کرده و “Format Cells” را از پنجره گشوده شده انتخاب کنید.

مخفی کردن سطر و ستون

پنجره “Format Cells” نمایش داده می‌شود. مطمئن شوید که برگه “Number” فعال است و “Custom” را در لیست “Category” انتخاب کنید. در قسمت “Type” ، ۳ نقطه ویرگول (؛) را بدون پرانتز وارد کنید و “OK” را کلیک کنید.

توجه: ممکن است بخواهید بدانید که “نوع” هر یک از سلول‌های انتخاب شده قبل از تغییر آن چه بوده است، بنابراین می‌توانید نوع سلول‌ها را به آنچه که در پایگاه داده بوده است دوباره تغییر دهید.

داده‌ها، در سلول‌های انتخاب شده اکنون پنهان است، اما مقدار یا فرمول هنوز در سلول‌ها، در “Formula Bar” نمایش داده می‌شود.

برای پنهان کردن محتوا در سلول‌ها، همان مراحل ذکر شده در بالا را دنبال کنید، اما به جای “custom” و سه نقطه ویرگول، دسته اصلی و نوع اعداد را برای سلول‌ها انتخاب کنید.

 

 

توجه:اگر هر چیزی را در سلول‌هایی که محتوای آن را مخفی کرده‌اید تایپ کنید، پس از فشار دادن “Enter” به طور خودکار پنهان می‌شود. همچنین، مقدار اصلی در سلول پنهان با مقدار یا فرمول جدیدی که در سلول تایپ می‌کنید جایگزین می‌شود.

 

مخفی کردن سطر و ستون در اکسل چگونه انجام می‌شود؟

اگر یک صفحه کار بزرگ دارید، ممکن است بخواهید برخی از سطرها و ستون‌ها را که داده‌هایی که در حال حاضر نیازی به مشاهده آن‌ها ندارید، مخفی کنید. برای پنهان کردن یک ردیف، روی شماره ردیف راست کلیک کرده و “Hide” را انتخاب کنید.

مخفی کردن سطر و ستون

توجه: برای پنهان کردن چندین ردیف، ابتدا با کلیک کردن و کشیدن روی طیف وسیعی از ردیف‌هایی که می‌خواهید پنهان شوید، ردیف‌ها را انتخاب کنید و سپس بر روی ردیف‌های انتخاب شده کلیک راست کرده و “Hide” را انتخاب کنید.

برای ردیف‌های غیر متوالی می‌توانید با فشار دادن کنترل و کلیک کردن روی شماره‎ ردیف‌های مورد نظر، آن‌ها را انتخاب کنید.

شماره‌های ردیف پنهان در ستون رد می‌شوند و دوخط موازی کنار هم به جای ردیف‌های پنهان شده نمایش داده می‌شود.

پنهان کردن ستون‌ها

هم فرآیندی کاملاً مشابه مخفی کردن ردیف‌ها دارد. روی ستونی که می‌خواهید پنهان کنید راست کلیک کنید یا ابتدا چندین حرف ستون را انتخاب کنید و سپس بر روی ستون‌های انتخاب شده راست کلیک کنید.

“Hide” را از فهرست گشوده شده انتخاب کنید.حروف ستون پنهان از ستون شماره ردیف رد می‌شوند و دو خط موازی کنارهم به جای ردیف‌های پنهان نمایش داده می‌شود.

برای نمایش مجدد یک ردیف یا چند ردیف، ردیف قبل از ردیف (های) پنهان و ردیف بعد از ردیف (های) پنهان را انتخاب کرده و بر روی انتخاب کلیک راست کرده و “Unhide” را از فهرست بازشو انتخاب کنید.

برای نمایش مجدد یک ستون یا چند ستون، دو ستون اطراف ستون (های) پنهان را انتخاب کنید، بر روی انتخاب کلیک راست کرده و “Unhide” را از فهرست بازشو انتخاب کنید.

اگر صفحه گسترده بزرگی دارید و نمی‌خواهید سلول، ردیف یا ستونی پنهان کنید، می توانید ردیف‌ها و ستون‌ها را مسدود(Freeze) کنید، در آن صورت هر فرمولی یا عملکردی را که وارد کنید روی اطلاعات مسدود شده عمل نمی‌کند.

 

 

چگونه می‌توان ردیف‌ها و ستون‌ها را در اکسل مسدود (Freeze) کرد؟

اگر روی صفحه کار بزرگی کار می‌کنید، “مسدود کردن” برخی از ردیف‌ها یا ستون‌های که نمی‌خواهید تغییری کنند می‌تواند برای شما بسیار کاربردی و مفید باشد.

همانطور که در حال مرور صفحات بزرگ در اکس هستید، ممکن است بخواهید برخی از ردیف ها یا ستون ها – مثلاً سرصفحه ها – را در معرض دید قرار دهید. اکسل به شما امکان می‌دهد همه چیز را به یکی از سه روش زیر مسدود کنید:

می‌توانید ردیف بالا را مسدود کنید.

می‌توانید ستون سمت چپ را مسدود کنید.

می‌توانید یک پنجره را که شامل چندین ردیف یا چند ستون است مسدود کنید، یا حتی همزمان یک گروه از ستون‌ها و یک گروه از ردیف‌ها را مسدود کنید.

بیایید نگاهی به نحوه انجام این اقدامات بیندازیم:

فریز کردن ردیف بالا

به زبانه “View” بروید ، روی منوی کشویی “Freeze Panes” کلیک کنید و سپس روی “Freeze Top Row” کلیک کنید. اکنون، هنگامی که به پایین ورق پیمایش می‌کنید، ردیف بالا در معرض دید قرار می‌گیرد.

مخفی کردن سطر و ستون

برای برگردانن ردیف به حالت قبل، کافیست در زبانه “View”، منوی کشویی “Freeze Panes” را دوباره بزنید و این بار “Unfreeze Panes” را انتخاب کنید.

فریز کردن ردیف چپ:

گاهی اوقات، ستون سمت چپ شامل اطلاعاتی است که می‌خواهید هنگام حرکت به سمت راست صفحه خود، روی صفحه نگه داشته شود. برای انجام این کار، به زبانه “View” بروید، روی منوی کشویی “Freeze Panes” کلیک کنید و سپس روی “Freeze First Column” کلیک کنید.

اکنون، وقتی به سمت راست پیمایش می‌کنید، اولین ستون روی صفحه می‌ماند. و دوباره، برای خارج شدن از این حالت، فقط به قسمت View> Freeze Panes> Unfreeze Panes بروید.

 

مقاله پیشنهادی : فارسی کردن اعداد در اکسل
فارسی کردن اعداد در اکسل

 

مخفی کردن سطر و ستون مورد نظر:

گاهی اوقات، اطلاعاتی که باید روی صفحه مسدود کنید در ردیف بالا یا ستون اول نیست. در این حالت، باید گروهی از سطرها ستون‌ها را مسدود کنید.

ابتدا باید کل ردیف‌هایی که پایین آن ردیفی که می‌خواهید ری صفحه بماند را انتخاب کنید-برای انتخاب ردیف، فقط روی شماره سمت چپ ردیف کلیک کنید-بعد ، به زبانه “View” بروید، روی منوی کشویی “Freeze Panes” کلیک کنید و سپس روی “Freeze Panes” کلیک کنید.

اکنون، وقتی به پایین ورق می‌روید، ردیف‌های یک تا بالای آن‌ ردیفی که انتخاب کردید منجمد می‌شوند. توجه داشته باشید که یک خط خاکستری ضخیم همیشه محل مسدود شده را به شما نشان می‌دهد.

برای مسدود کردن یک ستون کافی است کل ردیف‌هایی که در سمت راست ردیفی که می خواهید مسدود کنید،قرار دارند را انتخاب کنید. و سپس به View> Freeze Panes> Freeze Panes بروید.

به یاد داشته باشید، برای برگرداندن سطرها وستون‌ا به حالت اولیه باید فقط به View> Freeze Panes> Unfreeze Panes بروید.

 

مقاله پیشنهادی :فرمول نویسی در اکسل
فرمول نویسی در اکسل

 

مخفی کردن سطر و ستون به صورت همزمان

شما نحوه مسدود کردن یک گروه از ردیف‌ها یا یک گروه از ستون‌ها را مشاهده کرده‌اید.حال باید گفته شودکه شما می‌توانید ردیفها و ستون ها را به طور همزمان مسدود کنید.

برای این کار، بالاترین و چپ‌ترین سلول را که نمی‌خواهید مسدود کنید، انتخاب کنید. بعد ، به زبانه “View” بروید ، روی منوی کشویی “Freeze Panes” کلیک کنید و سپس روی “Freeze Panes” کلیک کنید.

و اکنون، می‌توانیم در حالی که آن سطرها و ستون‌های هدر را روی صفحه نگه داشته‌ایم، به پایین یا راست برویم.

بستن ردیف‌ها یا ستون‌ها در Excel کار دشواری نیست و واقعاً می‌تواند هنگام پیمایش صفحات گسترده و پیچیده مفید باشد.

با آموزش نرم افزار اکسل در مکتب خونه همراه بمانید.

 

ویدئو پیشنهادی: فیلم آموزش اکسل
فیلم آموزش اکسل