برنامه نویسی و ITمدیریت

سوالات icdl استخدامی | آشنایی با شیوه سوالات + چندین نمونه سوال به صورت pdf

مهارت‌های icdl جزو مهارت‌های ضروری در بیش‌تر مشاغل و حرفه‌ها به‌شمار می‌آید. به همین جهت، سوالات icdl استخدامی، در آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی دولتی و هم‌چنین شرکت‌های خصوصی، عنوان می‌شود. پاسخ‌دهی صحیح به این سوالات، کارفرما را مجاب می‌کند که شما مهارت‌های icdl را داشته و نسبت به انجام امور مقدماتی کامپیوتر، توانمند هستید.

در این مطلب از مجله مکتب خونه، قصد داریم تا شما را با سوالات icdl برای آزمون‌های استخدامی رایج و حتی دریافت گواهینامه ICDL آشنا کنیم. هم‌چنین در این‌جا منابعی را ذکر کرده‌ایم که برای آشنایی با نمونه سوالات ای سی دی ال استخدامی بسیار کاربردی خواهند بود. خلاصه این‌که مطالعه‌ی این مطلب را به تمام افراد جویای کار که برای آزمون‌های استخدامی شغلی آماده می‌شوند، توصیه می‌کنیم.

آزمون استخدامی و مهارت‌های هفت گانه کامپیوتر

اگر نگاهی به تمام مشاغل بیاندازیم، نقش پررنگ و حضور رایانه را خواهیم دید. کامپیوتر و اینترنت، بخش عظیمی از کارهای حرفه‌ای را انجام می‌دهد. تا حدی که تصور انجام برخی امور بدون کمک نرم‌افزارهای کامپیوتری، مقدور نخواهد بود.

مرجع کامل و جامع آموزش تخصصی ICDL

 

در مهارت icdl، هفت عنوان اصلی از مهارت‌های کامپیوتری مد نظر قرار می‌گیرد. بدین صورت، با داشتن مهارت icdl (یا دریافت مدرک آن)، شما می‌توانید مهارت‌های مقدماتی کار با رایانه را داشته باشید. این بدان معناست که شخص با مهارت icdl، قادر است تا با رایانه، ویندوز، اینترنت و نرم‌افزارهای آفیس کار کند. بنابراین گزینه‌ی مطلوبی برای استخدام خواهد بود.

این موضوع سبب شده است تا سازمان‌ها و ادارات دولتی و حتی شرکت‌های خصوصی، اقدام به طرح پرسش‌ها و سوالات icdl در روند استخدامی خود کنند. این اقدام، برای محک زدن و آزمون میزان تسلط نیرو بر مهارت‌های هفت گانه‌ی کامپیوتری انجام می‌شود.

جالب است بدانید که بیش‌تر کارفرمایان، بارم سنگینی را برای سوالات icdl استخدامی در نظر می‌گیرند. به این معنا که درصد بالای پاسخ‌های صحیح از این قسمت، شانس استخدام فرد را بسیار افزایش می‌دهد. این فرآیند در برخی از شرکت‌های خصوصی، به‌طور شفاهی آزموده خواهد شد.

چرا مهارت icdl در استخدام مهم است؟

icdl ساده‌ترین و الزامی‌ترین مهارت‌های کامپیوتری را شامل می‌شود. باتوجه به حضور پررنگ رایانه‌ها در کسب و کارهای مختلف، انتظار می‌رود تا هر کاربری بتواند کارهای مبتدی تا متوسطه را با رایانه انجام دهد. برخی از این کارها، تخصصی هستند و برای انجام آن، می‌بایست دوره‌های تخصصی برگزار شود. انجام کارهای مبتدی با رایانه مورد توقع و انتظار از هر کاربر خواهد بود. چرا مهارت icdl در استخدام مهم است؟

icdl نیز مانند تست هوش و پرسش‌های مشابه، مهارت‌های فرد را نشان می‌دهد. این مهارت‌ها، نقش مؤثری در پذیرش مسئولیت‌های شغلی و نیز انجام کار خواهد داشت. بنابراین بیش‌تر کارفرمایان ترجیح می‌دهند تا پیش از استخدام فرد، ارزیابی کاملی در رابطه با این تخصص‌ها انجام دهند.

این‌جاست که حضور سوالات کامپیوتری و icdl در آزمون‌های استخدامی و نیز مصاحبه‌های شغلی، به چشم می‌خورد. این سوالات به منظور ارزیابی مهارت‌های مختلف کامپیوتری فرد مطرح خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: گرفتن مدرک icdl به صورت اینترنتی – راهنمای کامل دریافت مدرک ای سی دی ال

انواع سوالات کامپیوتر استخدامی

اگر به دنبال شغل می‌گردید و یا برای آزمون‌های استخدامی آماده می‌شوید، ضروری است تا سوالات کامپیوتری را مرور کنید. آشنایی شما با این پرسش‌ها، سبب می‌شود تا قادر به پاسخگویی درصد بالایی از سوالات آزمون استخدامی (یا مصاحبه) باشید.

نمونه سوالات icdl در آزمون‌های استخدامی، از مهارت‌های هفتگانه‌ی زیر مطرح خواهد شد:

 • مهارت آی تی و فناوری اطلاعات (IT)
 • مهارت کار با ویندوز
 • مهارت کار با اینترنت

– مهارت‌های کار با برنامه‌های مایکروسافت آفیس شامل:

 • کار با اکسل (excel)
 • کار با اکسس (access)
 • کار با پاورپوینت (powerpoint)
 • کار با ورد (word)

بنابراین برای این‌که بتوانید سوالات استخدامی کامپیوتری را جواب بدهید، باید در ابتدا مهارت‌های هفت‌گانه‌ی نام‌برده‌شده را تقویت کنید. انواع سوالات کامپیوتر استخدامی

آمادگی برای آزمون‌های استخدامی

برای آمادگی در آزمون‌های استخدامی، باید سرفصل‌های مهم را پیدا کنیم. بیش‌تر ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی، لیست مواد آزمون را منتشر و اعلام می‌کنند. مثلاً وقتی قصد شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش را داشته باشید، می‌توانید انواع مواد درسی برای رشته‌های مختلف را پیدا کنید. حتی در برخی موارد، فهرست کتاب‌ها و منبع دقیق نیز اعلام خواهد شد.

سپس با توجه به زمان خود، برای مطالعه‌ی این مواد برنامه‌ریزی کنید. اگر فرصت کافی دارید، می‌توانید منابع دقیق و کامل‌تری را انتخاب نمایید؛ اما در صورتی‌که فرصت زیادی باقی نمانده، مطالعه‌ی انواع جزوات خلاصه و چکیده توصیه می‌شود.

مطالعه‌ی نمونه سوالات استخدامی و پاسخ‌های تشریحی هم گام مهمی است که برای آمادگی در آزمون‌های استخدامی می‌توان برداشت. معمولاً در بیش‌تر ارگان‌ها، تیپ معینی از سوالات در سال‌های مختلف استخدامی دنبال می‌شود. بدین ترتیب با مطالعه‌ی سوالات آزمون‌های قبلی، شما با شکل سوالات و کلیات آن آشنا خواهید شد.

چطور مهارت‌های icdl را یاد بگیریم؟

یادگیری مهارت‌های icdl، می‌تواند با مطالعه‌ی کتاب‌های خودآموز و شرکت در دوره‌های آموزشی icdl انجام شود. اگر فرصت کافی برای مطالعه‌ی صفر تا صد icdl را ندارید، می‌توانید از جزوه icdl استخدامی استفاده کنید. معمولاً جزوات با حذف بخش‌های غیرضروری، تنها چکیده‌ی مطلب و عناوین اصلی را شامل خواهند شد. بنابراین استفاده از این جزوات برای تقویت مهارت‌های icdl به‌خصوص در زمان کم، مفید است.

در این‌جا لینک برخی از جزوات کاربردی برای icdl استخدامی را قرار داده‌ایم. توجه داشته باشید که برای دریافت مدرک icdl، این جزوات کفایت نمی‌کنند و تنها برای آمادگی آزمون‌های استخدامی توصیه می‌شوند.

شما هم‌چنین می‌توانید جزوات خلاصه‌ی هریک از مهارت‌های icdl را به‌طور مجزا پیدا کنید.

نرم افزار مایکروسافت ورد:

نرم افزار پاورپوینت:

نرم افزار اکسل:

نرم افزار اکسس:

ویژگی‌های جزوات خوب icdl

در این بخش، قصد داریم تا مهم‌ترین ویژگی‌های یک جزوه‌ی خوب برای یادگیری icdl و آمادگی برای آزمون استخدامی را ذکر کنیم. شناخت این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا بهترین منابع ممکن را انتخاب و دنبال کنید.

حجم متناسب

اولین ویژگی این است که منبع مورد نظر باید با برنامه‌ی زمانی و فرصت مطالعاتی شما تناسب داشته باشد. استفاده از جزوات خیلی حجیم و سنگین، در فرصت‌های زمانی اندک توصیه نمی‌شود. به‌جای آن بهتر است از جزواتی استفاده کنیم که در آن نکات کلیدی و مهم را در تعداد ورقه‌های کم‌تر تدوین شده است.

پیشنهاد مطالعه: آموزش icdl شامل چیست؟ راهنمای کامل ای سی دی ال

امکان مشاهده‌ی دمو در نسخه‌های پولی

برخی از جزوات آموزشی، به‌صورت رایگان منتشر می‌شوند. دانلود و استفاده از این جزوات، هزینه‌ای ندارد. بنابراین با روش تست و خطا، می‌توانید جزوه‌های مختلف را پیدا کنید. این در حالی است که برای جزواتی که به‌طور غیر رایگان در دسترس قرار می‌گیرند، امکان استرداد و بازگشت هزینه وجود ندارد. در این شرایط بهتر است دمویی از نوع جزوه‌ی مورد نظر را ببینید.

پوشش‌دهی کامل سرفصل‌های مورد نظر

جزوه‌ی انتخابی در عین خلاصه بودن و داشتن حجم مناسب، باید تمام سرفصل‌های مهم را پوشش‌دهی کرده باشد. در غیر این حالت، شما تنها جزواتی ناقص را مطالعه می‌کنید و هیچ‌گونه تضمینی برای توانایی شما به پاسخ‌دهی پرسش‌های آزمون استخدامی وجود نخواهد داشت.

کیفیت خوب

یک جزوه، باید کیفیت مطلوب را دارا باشد. برخی از جزوات به‌صورت اسکن شده در دسترس قرار می‌گیرند. در این وضعیت، خوانایی دست‌خط و تمیز بودن جزوه، مهم است. معمولاً در جزوات تایپ شده، چنین ایرادی دیده نمی‌شود.

آشنایی با نمونه سوالات icdl استخدامی

بعد از مطالعات کامل در رابطه با مهارت‌های icdl، وقت آن است تا با نمونه پرسش‌های مطرح شده در آزمون استخدامی‌های قبلی آشنا شوید. این سوالات به شما نشان می‌دهد که کدام مهارت‌های کامپیوتری، بیش‌تر مد نظر قرار می‌گیرند. از سوی دیگر، برخی از منابعی که امکان دانلود نمونه سوالات icdl استخدامی با جواب را در اختیارتان می‌گذارند، نکات مهم پاسخ‌دهی به این پرسش‌ها را نیز یادآور خواهند شد.

مرجع کامل آموزش اکسل از مبتدی تا پیشرفته

 

برای آشنایی با نمونه سوالات icdl، می‌توانید از منابع دانلود رایگان نمونه سوالات کامپیوتر برای آزمون استخدامی استفاده کنید. وب سایت‌های زیادی هستند که به‌صورت رایگان، جزوات و نمونه سوالات در این زمینه را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

آشنایی با نمونه سوالات icdl استخدامی

در ادامه، برخی از لینک‌هایی که دانلود رایگان نمونه سوالات تستی مهارتهای هفتگانه icdl را در اختیار می‌گذارند، معرفی کرده‌ایم.

 1. نمونه سوالات تستی مهارتهای هفتگانه icdl- یک
 2. نمونه سوالات تستی مهارتهای هفتگانه icdl- دو
 3. نمونه سوالات تستی مهارتهای هفتگانه icdl- سه
 4. نمونه سوالات تستی مهارتهای هفتگانه icdl- چهار
 5. نمونه سوالات تستی مهارتهای هفتگانه icdl- پنج
 6. نمونه سوالات تستی مهارتهای هفتگانه icdl- شش
 7. نمونه سوالات تستی مهارتهای هفتگانه icdl- هفت
 8. نمونه سوالات تستی مهارتهای هفتگانه icdl- هشت
 9. نمونه سوالات تستی مهارتهای هفتگانه icdl- نه
 10. نمونه سوالات تستی مهارتهای هفتگانه icdl- ده
 11. سوالات icdl آزمون استخدامی آموزش و پرورش
 12. سوالات icdl استخدامی بانک

تحلیل برخی از پرسش‌های رایج icdl

در این بخش قصد داریم تا چند نمونه از رایج‌ترین سوالاتی که برای مهارت‌های کامپیوتری (icdl) آزمون‌های استخدامی مطرح می‌شوند را مورد بررسی قرار دهیم.

*کدام حافظه فرار است؟ (مهارت آی تی و فناوری اطلاعات)

 1.  ROM
 2. Hard Disk
 3. RAM
 4.  DVD

پاسخ: گزینه «ج» صحیح است. در مبحث مهارت آی تی و فناوری اطلاعات (IT) از مباحث ای سی دی ال، می‌خوانیم که حافظه‌ها در رایانه، انواع مختلفی دارند. هر چهار گزینه‌ی یاد شده در این پرسش، جزو انواع حافظه‌های کامپیوتری هستند اما اطلاعات در گزینه‌های الف، ب و د به‌صورت ماندگار خواهد بود. در این گزینه‌ها تنها حافظه‌ی RAM است که اطلاعات را به‌طور موقت در خود ذخیره می‌کند. این اطلاعات با خاموش شدن سیستم، از میان می‌رود.

*کدام‌یک از دامنه‌های زیر، معرف سازمان‌های دولتی است؟ (مهارت اینترنت)

 1. com
 2. edu
 3.  gov
 4. org

پاسخ: گزینه‌ی «ج» صحیح است. در مبحث اینترنت از مباحث ای سی دی ال می‌خوانیم که دامنه‌های مختلفی برای وب سایت‌ها به‌کار می‌روند. دامنه‌ی ir برای وب سایت‌های ایران، دامنه‌ی edu برای وب‌سایت‌های آموزشی و دامنه‌ی gov برای وب‌سایت‌های دولتی استفاده می‌شود.

 • برای کدام دلیل، تهیه‌ی نسخه پشتیبان ضروری است؟ (مهارت ویندوز)
 1. بروز مشکلات سخت افزاری
 2. از دست رفتن اطلاعات
 3.  اجرای کند برنامه‌ها
 4. نصب ویروس یاب

پاسخ: گزینه‌ی «ب» صحیح است. نسخه‌ی پشتیبان کمک می‌کند تا در صورت بروز مشکل، اطلاعات از بین رفته، موجود بوده و مجدد بازگردانده شوند.

فایل‌های مربوط به برنامه‌ی اکسل با چه فرمتی ذخیره می‌شوند؟ (مهارت اکسل)

 1.  docx
 2.  pptx
 3.  mdbx
 4. xlsx

پاسخ: گزینه‌ی «د» صحیح است. فرمت docx برای نرم افزار ورد، pptx برای نرم افزار پاورپوینت و mdbx برای نرم افزار پایگاه داده اکسس استفاده می‌شود.

برای خاتمه دادن به نمایش اسلایدها، کدام دکمه کاربردی است؟ (مهارت پاورپوینت)

 1.  E
 2.  Esc
 3.  home
 4. end

پاسخ: گزینه‌ی «ب» صحیح است. فشار دادن دکمه‌ی Esc از روی صفحه کلید، می‌تواند نمایش را از حالت تماشای اسلایدها خارج کند.

برای چاپ سند به‌صورت افقی از کدام گزینه استفاده می‌شود؟ (مهارت ورد)

 1.  portrait
 2. landscape
 3. front to back
 4.  back to front

پاسخ: گزینه‌ی «ب» صحیح است. landscape سند را به‌صورت افقی برای چاپ قرار می‌دهد. گزینه‌های ج و د هیچ‌گونه ارتباطی با چاپ سند نداشته و به اولویت نمایش مربوط می‌شوند.

کدام گزینه یکی از قوانین جامعیت ارجاعی نیست؟ (مهارت اکسس)

 1.  امکان وارد شدن مقداری متفاوت از کلید اصلی در کلید خارجی وجود ندارد.
 2. امکان حذف رکوردی از جدول اصلی که در جدول فرعی از آن استفاده شده است وجود ندارد.
 3. امکان ویرایش فیلد مشترک در جدول اصلی که در جدول فرعی از آن استفاده شده است وجود ندارد.
 4.  امکان حذف رکوردهای جدول فرعی وجود ندارد.

پاسخ: گزینه‌ی «د» صحیح است.

جمع‌بندی

در این مطلب، به معرفی و تحلیل سوالات icdl استخدامی پرداختیم. آشنایی با این سوالات آمادگی نسبتاً قوی و کاملی برای شرکت در آزمون‌ها و مصاحبه‌های استخدامی ارائه می‌دهد. شما می‌توانید منابع متعدد رایگان و غیررایگان برای دانلود جزوات نکات icdl و نیز سوالات دوره‌های قبلی و پاسخ‌های تشریحی آن را پیدا کنید.

آموزش icdl در مکتب خونه

اگر می‌خواهید مهارت icdl را از صفر تا صد در کم‌ترین زمان ممکن یاد بگیرید، می‌توانید از دوره‌های آموزش آی سی دی ال مکتب خونه استفاده کنید. در دوره‌ی آموزشی icdl مکتب خونه، کلیه‌ی نکات و مفاهیم برای مهارت‌های هفت گانه‌ی icdl با زبانی واضح و شفاف و نیز تمرینات عملی فراوان، بیان شده است. این دوره، به شما کمک می‌کند تا از پسِ انجام کلیه‌ی کارهای عملی در این موضوع و هم‌چنین پرسش‌های مختلف icdl استخدامی برآیید.

دوره آموزش جامع ای سی دی ال از مبتدی تا پیشرفته

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا