آموزش روانشناسی

همه چیز درباره هیبنوتیزم درمانی

هیبنوتیزم درمانی

هیبنوتیزم درمانی : در بسیاری از فیلم‌ها دیدیم هنگامی که می‌خواهند فردی را هیبنوتیزم کنند، شی‌ای را پاندول وار جلوی چشمان او تکان می‌دهند و پس از مدتی آن شخص وارد خلسه می‌شود. اما آیا در واقعیت هم به همین روش هیبنوتیزم می‌کنند؟ اصلا هینوتیزم چیست و چه کاربردی دارد؟ چه تفاوتی میان هیبنوتیزم و هیبنوتیزم‌ درمانی وجود دارد؟

هیبنوتیزم چیست؟

روانشناسی شاخه‌های فراوانی دارد و هیبنوتیزم یکی از این شاخه‌هاست. هنگامی که هیبنوتیزم می‌شوید کاملا بر درون خود متمرکز هستید و به ضمیرناخودآگاهتان دسترسی پیدا می‌کنید. آیا در هیبنوتیزم فرد هوشیاری خود را از دست می‌دهد؟ نه نه اشتباه نکنید، هنگامی که شما هیبنوتیزم می‌شوید؛ کاملا هوشیار هستید. یعنی متوجه اتفاقات محیط اطراف خود می‌شوید، فقط روی آن‌ها تمرکز ندارید. در این حالت تمام تمرکز و هوشیاری شما بر درونتان (ضمیرناخودآگاه) متمرکز است.

انواع هیبنوتیزم

در حالت کلی دو نوع هیبنوتیزم داریم که عبارتند از :

خود هیبنوتیزم: همانطور که از نام آن نیز مشخص است، توسط خود فرد انجام می‌شود.

دگر هیبنوتیزم: این نوع از هیبنوتیزم باید توسط یک متخصص انجام شود.

خودهیبنوتیزم چیست؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که در حال تماشای فیلم مورد علاقه خود باشید و دیگران شما را صدا کنند و نشنوید؟ یا در حال خواندن یک کتاب جذاب باشید و باز هم متوجه نشوید که فردی شما را مخاطب قرار داده است؟
همچنین ممکن است که با دیدن یک فیلم که پایان دردناکی داشته باشد گریه کنید و حتی تا چند روز احساس افسردگی کنید با اینکه می‌دانید آن فیلم بر اساس واقعیت ساخته نشده است.
تمام این حالات نشئت گرفته از خودهیبنوتیزم هستند. یعنی شما به قدری بر آن فیلم یا کتاب متمرکز می‌شوید که خودتان را جای شخصیت‌های آن‌ها میبینید و همین مسئله باعث ایجاد حس ناراحتی در شما می‌شود.
با توجه به مثال‌های عنوان شده می‌توان گفت که هر فعالیتی را که ما با تمرکز بالا انجام می‌دهیم به طوری که به اصطلاح در آن غرق می‌شویم، یک حالت از خودهیبنوتیزم است.

هیبنوتیزم درمانی

 هیبنوتیزم درمانی چیست؟

در واقع معنی این کلمه در نام آن گنجانده شده است. درمانی که به وسیله هیبنوتیزم انجام می‌شود. با استفاده از این روش درمانی می‌توان بیماری‌های روانی و اختلالات عصبی و بیماری‌های جسمی که ریشه عصبی دارند را درمان کرد.
یکی از مهم‌ترین نکات در هیبنوتیزم درمانی، تلقین پذیری بالاست. تلقین پذیری بالا باعث می‌شود که هیبنوتیزور بتواند هر حرف و هر حسی را به فرد تلقین کند. از مهم‌ترین نگرانی‌ها در مورد هیبنوتیزم، این است که آیا عوارض دارد یا خیر؟ باید با اطمینان به شما بگوییم که هیبنوتیزم درمانی هیچ عارضه و خطری ندارد.

هنگام هیبنوتیزم درمانی، چه تغییر حالاتی در فرد اتفاق می‌افتد؟

  • تمرکز بسیار بالا: هنگام هیبنوتیزم، تمرکز فرد افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند و قدرت کنترل او بیشتر می‌شود و مسائل اطراف نمی‌تواند باعث بهم خوردن تمرکز و به اصطلاح پرت شدن حواسش شود.
  • آسودگی خیال: فرد در این حالت آرامش و آسودگی خیال بسیار زیادی را تجربه می‌کند و عضلات بدن به حالت منبسط در می‌آیند.
  • مجسم سازی بالا: در حالت هیبنوتیزم، فرد قدرت مجسم سازی بالایی دارد و هر چیزی را که هیبنوتیزور به او می‌گوید با جزئیات بالا در ذهن خود به تصویر می‌کشد.

مراحل انجام هیبنوتیزم درمانی

در مرحله اول شما باید یک مکان کاملا ساکت (سکوت مطلق) و کم نور را فراهم کنید.

در مرحله دوم باید هدف از این کار را در چند کلمه مشخص کنید. برای مثال : درمان بیماری سر درد یا کاهش اضطراب.

در مرحله سوم شما باید در راحت‌ترین حالت ممکن بنشینید، چشم‌ها را ببندید و عضلات بدن خود را منبسط کنید. سپس به آرامی تنفس انجام دهید. به این شکل که اکسیژن را به داخل شش‌های خود بکشید (عمل دم) و ۵ ثانیه صبر کنید. حالا نفستان را نگه دارید و ۵ ثانیه در این حالت بمانید و در نهایت اکسیژن را به بیرون انتقال دهید (عمل بازدم) و باز هم ۵ ثانیه صبر کنید. این کار را ۱۰ بار انجام دهید تا کاملا بدن و ذهن شما آرام شده و برای هیبنوتیزم آماده شوید.

در این مرحله باید با صدای آرام، صحبت کنید و جملات را به صورت کشیده و آرام بیان کنید. مثلا: نگران هیچ چیز نباش. همه چیز آرام و خوب پیش می‌رود. تو فقط ریلکس باش و در درون خودت غرق شو.

نکته: در طی تمام مراحل هیبنوتیزم درمانی، تنفس شما باید به صورت آرام و عمیق باشد.

در مرحله بعد شما باید چیزی را برای تمرکز کردن انتخاب کنید. هم می‌توانید با چشم‌های باز اینکار را انجام دهید و هم با چشم‌های بسته. بستگی به انتخاب شما دارد.
برای مثال شما می توانید چشم های خود را ببیندید و در ذهن خود یک ساعت را به تصویر کشیده و روی آن تمرکز کنید؛ یا می توانید با چشمان باز به تابلو روی دیوار خیره شده و تمرکز کنید.

هیبنوتیزم درمانی

حالا دیگر زمانش رسیده که شما وارد یک خلسه شوید. اما چگونه؟ باید بدن خود را کاملا ریلکس کنید و عضلات را شل کرده و این جملات را با صدای آهسته تکرار کنید. “تو کاملا تحت کنترل خودت هستی، در درون خود غرق شو . وارد خلسه شو و از آرامش بی نهایت آن استفاده کن.”

حالا باید خواسته خود را بیان کنید و منتظر باشید تا تاثیرش را ببینید.

فواید هیبنوتیزم چیست؟

هیبنوتیزم هم بر جسم تاثیر مثبت می‌گذارد، هم بر روح و روان. تاثیراتی که بر روح و روان می‌گذارد عبارتند از:

  • کاهش اضطراب و ناراحتی و در نتیجه افزایش آرامش فرد
  • هدیه دادن خوابی آرام به فرد
  • کاهش دردهایی که جنبه عصبی دارند. مانند میگرن یا گرفتگی عضلات.
  • کاهش پر خوری‌های عصبی
  • از بین بردن تیک‌های عصبی مانند جویدن ناخن، کندن پوست لب، کشیدن مو و … .
  • افزایش خلاقیت و قدرت تحلیل

آیا برای انجام هیبنوتیزم، باید ویژگی خاص و منحصر به فردی داشت؟

خیر. فردی که مشتاق به انجام هیبنوتیزم است نباید ویژگی خاصی داشته باشد؛ اما باید دارای مهارت بالایی در زمینه‌های پزشکی، روانشناسی و … باشد. البته نگران نباشید. خوشبختانه این روزها می‌توان همه چیز را راحت‌تر و با کیفیت بالا‌تری یاد گرفت که هینوتیزم هم از این قضیه مستثنی نیست.

هشدار:شما هر چقدر هم که مهارت داشته باشید، نمی‌توانید فردی را وادار به انجام هیبنوتیزم کنید. در هیبنوتیزم درمانی، اعتماد حرف اول را می‌زند.
یعنی کسی که می‌خواهد هیبنوتیزم شود، باید به فردی که می‌خواهد این عمل را روی او انجام دهد، اعتماد داشته باشد و هر چه این اعتماد و اطمینان بیشتر باشد، روند هیبنوتیزم سریع تر و با کیفیت بالاتری انجام می‌شود و در نتیجه، نتیجه بهتری خواهد داشت.

به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان روی فردی که از الکل یا مواد مخدر استفاده می‌کند، هیبنوتیزم انجام ندهید. زیرا این کار با عوارض همراه خواهد بود.

ویدیو پیشنهادی :ویدئو آموزشی روانشناسی
ویدئو آموزشی روانشناسی

 

نگاهی به تاریخچه هیبنوتیزم

خالی از لطف نیست که نگاهی هم به تاریخچه هیبنوتیزم بیندازیم. ریشه هیبنوتیزم، یک کلمه یونانی (هیبنوز) به معنای خواب است که اولین بار ۱۶۰ سال پیش توسط دکتر جیمز برید (پدر هیبنوتیزم جدید)، به کار گرفته شد.
در گذشته نیز از این روش برای موارد مختلفی از جمله معالجه، رد شدن از دیوار و … استفاده می‌کردند. امروزه این علم به قدری پیشرفت کرده است که کشورهای پیشرفته، ارزش آن را به اندازه پزشکی، روانشناسی و … می‌دانند.

کاهش استرس و ناراحتی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هاییست که افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. روش‌های زیادی برای آن وجود دارد که یکی از این روش‌ها، هیبنوتیزم است.
امیدواریم با اطلاعاتی که در مورد هیبنوتیزم و هیبنوتیزم درمانی با شما عزیزان به اشتراک گذاشتیم، توانسته باشیم شما را یک قدم به کاهش استرس و داشتن روانی سالم و زندگی شاد؛ نزدیک‌تر کنیم.

ویدیو پیشنهادی : توسعه فردی
توسعه فردی

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا