مالی و سرمایه‌گذاری

آشنایی با اصطلاحات بازار فارکس

اصطلاحات بازار فارکس

فعالیت در بازار فارکس کار بسیار پیچیده و پردرآمدی است. از این رو قبل از ورود به این بازار و شروع سرمایه گذاری کلان باید با ‌اصطلاحات بازار فارکس که در زمان کار به ‌آن‌ها نیاز خواهید داشت آشنا باشید.

خوشبختانه فارکس این فرصت را برای شما ایجاد می کند که بتوانید هر روز به دانش خود در زمینه نحوه سرمایه گذاری اضافه کرده و در محیط آزمایشی تمرین کنید. از مهمترین اصطلاحاتی که در بازار فارکس به کار گرفته ‌می‌شود ‌می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

اصطلاحات رایج در فارکس

اصطلاحات عمومی فارکس، اصلاحات ساده ای هستند که در طول کار در فارکس با ‌آن‌ها برخورد خواهید داشت. این اصطلاحات شامل موارد زیر ‌می‌شوند.

اصطلاحات بازار فارکس

 • Trade

ترید به هر معامله ای که در بازار فارکس انجام شود گفته ‌می‌شود. ما از این کلمه هم در زمان انجام یک معامله استفاده می کنیم و هم زمانی که معامله انجام شده و به اتمام رسیده است.

 • Trader

در اصطلاحات بازار فارکس تریدر به افرادی گفته ‌می‌شود که در بازار فارکس مشغول به فعالیت و معامله هستند.

 • BUY

در نرم افزارهای بازار فارکس در صورتی که قصد خرید یک نماد را داشته باشید باید دکمه BUY را لمس کنید.

 • Sell

این کلمه در زمانی استفاده ‌می‌شود که شما قصد فروش یک جفت ارز یا نماد را داشته باشید. در نرم افزار نیز برای فروش باید دکمه Sell یا فروش را فشار دهید.

 • SYMBOL

از ‌اصطلاحات بازار فارکس که زیاد به گوش شما می رسد باید به SYMBOL اشاره کنیم. سیمبل در فارسی به معنی نماد است و در بورس ایران نیز از واژه نماد استفاده ‌می‌شود. SYMBOL هر آنچه در بازار است که ‌می‌توان در آن معامله انجام داد. برای مثال خرید سهام یک شرکت و یا یک جفت ارز نمادهای بازار فارکس هستند.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش ارز دیجیتال
آموزش ارز دیجیتال

 

 • PRICE

قیمت هر واحد از نماد را اصطلاحا پرایس یا PRICE می گوییم.

 • Bid PRICE

در زمانی که به صرافی مراجعه می کنید متوجه ‌می‌شوید که قیمت خرید دلار بیشتر از قیمت فروش آن است. از این رو PRICE هر نماد دو عدد نسبتا متفاوت است. قیمت فروش را در فارکس  Bid PRICE می نامیم و این قیمت از قیمت خرید کمتر است.

 • Ask PRICE

قیمت خرید یک نماد در فارکس را Ask PRICE می گوییم. در صورتی که تصمیم بگیرید یک نماد را خرید کنید باید قیمت اسک را بررسی کنید.

اصطلاحات بازار فارکس

 • جفت ارزها

از مهمترین ‌اصطلاحات بازار فارکس که با آن مواجه خواهید شد، کلمه جفت ارز است. در بازار فارکس بیشترین معامله روی جفت ارزها و خرید و فروش ارز کشورهای مختلف انجام ‌می‌شود. جفت ارزها به دو دسته جفت ارزهای اصلی و فرعی تقسیم ‌می‌شوند. یک پای جفت ارزهای اصلی را دلار امریکا تعیین ‌می‌شود  و از شامل موارد زیر ‌می‌شود.

 • EUR/USD (یورو در مقابل دلار)
 • GBP/USD (پوند در مقابل دلار)
 • USD/CHF (دلار در مقابل فرانک سویس)
 • USD/JPY (دلار در مقابل ین ژاپن)
 • جفت ارزهای فرعی

در صورتی که در جفت ارزی خاص خبر از دلار آمریکا نباشد، به اصلاح به ‌آن‌ها جفت ارز فرعی گفته ‌می‌شود.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش فارکس
آموزش فارکس

 

 • ارز پایه

در جفت ارزها به ارزی که در سمت چپ نوشته ‌می‌شود، ارز پایه گفته ‌می‌شود.

 • Spread

از دیگر ‌اصطلاحات بازار فارکس که از نظر معامله گران بسیار مهم است اصطلاح اسپرد یا Spread است. این اصلاح به تفاوت قیمت خرید و فروش یک نماد اشاره دارد.

قبلا هم گفته شد که قیمت خرید همیشه بیشتر از قیمت فروش است و فاصله این دو را به اصطلاح اسپرد می گوییم. این عدد هر چه کمتر باشد معامله گر سود بیشتری دریافت می کند. این تفاوت قیمت به بروکرها و یا کارگزارها می رسد.

 • بروکر

بروکر یا کارگزار رابط بین شما و بازار فارکس است. بروکرهای زیادی در دنیا مشغول ارائه خدمات به تریدرها هستند. انتخاب بروکر توسط تریدر انجام می گیرد و از این رو خدمات و مزایای زیادی توسط بروکر به معامله گران ارائه ‌می‌شود و این معامله گران است که با بررسی موارد بهترین بروکر را انتخاب می کنند.

 • PIP

PIP از دیگر ‌اصطلاحات بازار فارکس است که ممکن است کمی گیج کننده باشد. این کلمه که مختصر شده کلمه Price Interest Point است کمترین واحد ارزش نرخ ارز است.

چهارمین رقم اعشار در نرخ ارز را پیپ می گوییم. برای مثال اگر قیمت یک ارز در ابتدا ۲/۴۳۲۵ باشد و بعد از زمانی مشخص به ۲/۴۳۲۸ برسد این ارز ۳ پیپ تغییر داشته است. معامله گران برای مشخص کردن سود و زیان خود از از کلمه پیپ استفاده می کنند. برای مثال ۳ پیپ ضرر یا سود کرده ام.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش رایگان فارکس
آموزش رایگان فارکس

 

 • پوزیشن

به هر معامله ای که در بازار فارکس انجام شود پوزیشن گفته ‌می‌شود. برای مثال شما قصد دارید نماد خود را به فروش برسانید از این رو در پوزیشن فروش قرار می گیرد. حال اگر بخواهید یک جفت ارز خرید کنید و دکمه buy را فشار می دهید در پوزیشن خرید قرار گرفته اید.

 • لات

در اصطلاحات بازار فارکس به هر ۱۰ هزار واحد از ارز پایه یک لات گفته ‌می‌شود. برای مثال اگر شما بخواهید ۱۰ هزار دلار خرید کنید در واقع یک لات دلار خریده اید.

Volume

در زمان معامله شما باید حجم و تعداد دارایی ای که قصد دارید از یک جفت ارز بخرید یا بفروشید را مشخص کنید. برای مثال در ۱ لات بشکه نقت ولوم شما ۱ لات است.

مقاله پیشنهادی : اینکلاسیو فارکس
اینکلاسیو فارکس

 

 • Close

زمانی که یک معامله انجام شد و جفت ارز یا نماد خریده یا فروخته شد معامله بسته یا Close ‌می‌شود. این کار ممکن است دستی باشد و یا اینکه به صورت اتوماتیک توسط بروکر انجام شود.

اصطلاحات معاملاتی فارکس

این اصطلاحات حالت عمومی ندارند و تنها در زمانی که وارد یک معامله ‌می‌شوید کارایی دارند. از مهمترین ‌آن‌ها به موارد زیر ‌می‌توان اشاره داشت.

 • مارجین

Margin از کاربردی ترین اصطلاحات بازار فارکس است. زمانی که شروع به فعالیت در بازار فارکس می کنید باید یک مقدار پول در حساب خود واریز کنید. فارکس مقداری از این سرمایه را بسته به نوع معامله ای که تصمیم به انجام آن دارید را به صورت ضمانت نزد خود نگه می دارد. در صورتی که معامله شما زیان ده باشد بروکر شما خسارت خود را از این حساب کسر خواهد کرد. شما حق برداشت این پول را نخواهید داشت و میزان آن بسته به بروکر شما دارد.

اصطلاحات بازار فارکس

 • مارجین کال

زمانی که معاملات شما همه زیان ده هستند و حساب شما رو به خالی شدن است، بروکر احساس ترس کرده و تمام معاملات شما را می بندد. این اتفاق زمانی می افتد که میزان حساب موجودی شما کمتر از مارجین شود. این کار برای جلوگیری از وارد شدن زیان بیشتر انجام ‌می‌شود و تا زمانی که پول به حساب وارد نکنید از حال مارجین کال خارج نخواهید شد.

مقاله پیشنهادی : استیتمنت فارکس
استیتمنت فارکس

 

 • Leverage

اهرم دقیقا مانند یک وام بانکی است. شما ‌می‌توانید به بانک مراجعه کنید و با بستن یک قرارداد سود بانکی را قبول کرده و یک وام دریافت کنید. بروکرها در بازار فارکس به تریدرهای خود وام یا اهرم پرداخت می کنند.

طبق قرارداد مقداری از سود معاملات انجام شده توسط بروکر از شما دریافت ‌می‌شود. اهرم از پرکاربردترین ‌اصطلاحات بازار فارکس است که برای تریدرهای تازه کار مانند راه رفتن در لبه تیغ است.

چرا که تفاوتی ندارد شما در حال سود کردن هستید یا معامله را با زیان بسته اید بروکر سهم خود را از حساب شما کسر می کند. شاید تریدرهای با تجربه با استفاده از اهرم به سودهای کلان رسیده باشند اما هستند افرادی که در این ریسک بزرگ دارایی خود را از دست داده اند.

 • سوآپ

سواپ از ‌اصطلاحات بازار فارکس که بیشتر مربوط به بروکر انتخاب شده توسط شما است. بروکرهای همین اندازه که از شما مارجین دریافت می کنند باید مقداری ثابت در حساب خود داشته باشند. این میزان به قدری زیاد است که بروکر مجبور به دریافت وام از بانک خواهد شد. بهره وام آخر هر روز مالی از حساب شما کسر ‌می‌شود. البته مبلغ این بسیار پایین است.

 • حد سود و حد ضرر

حد سود از کاربردی ترین اصطلاحات بازار فارکس است. زمانی که قصد فروش یک نماد و یا جفت ارز را دارید باید قیمتی بیشتر از قیمت خرید خود را به عنوان حد سود تعیین نمایید. به این شکل اگر نوسانات بازار شما را به قیمت مورد نظر رساند سیستم ‌می‌تواند پوزیشن شما را با سود ببندد.

در تعریف حد ضرر دقیقا خلاف تعریف حد سود است. شما قیمتی پایین تر از قیمت خرید را برای سیستم به عنوان حد ضرر مشخص می کنید. سیستم برای جلوگیری از ضرر بیشتر معامله شما را در حد ضرر انجام می دهد.

 • نقطه حمایت و مقاومت

نقطه حمایت و مقاومت یکی از مهمترین ‌اصطلاحات بازار فارکس است که روی نمودار تحلیل تکنیکال نمایش داده ‌می‌شود. زمانی که قیمت یک جفت ارز به کمترین میزان خود در یک بازه زمانی برسد، افراد تمایل به خرید پیدا می کنند این نقطه از نمودار را نقطه حمایت می گوییم.

زمانی که در یک بازه زمانی مشخص قیمت‌ها به بیشترین حالت خود برسد تریدرها تمایل به فروش بیشتری خواهند داشت. به این نقطه نیز نقطه مقاومت می گویند.

 • Buy Limit

برای پیش بینی آنچه قرار است در آینده در بازار اتفاق بی افتد راه کارهای تحلیل تکنیکال هستند. تریدرهایی که به این تحلیل‌ها تسلط دارند ‌می‌توانند پیش بینی کنند که در آینده قیمت‌ها به نقطه حمایت می رسند و از این رو با کمک Buy Limit به نرم افزار اعلام می کنند که بعد از بازگشت از نقطه حمایت چه میزان از این ارز یا نماد خریداری شود. این کلمه از تعیین کننده ترین اصطلاحات بازار فارکس است.

 • Sell Limit

همانطور که قبلا گفته شد تریدرهای با تجربه ‌می‌توانند تشخیص دهند که آینده بازار به چه سمتی حرکت می کند. در صورتی که معاملات روند صعودی دارد و به زودی قیمت‌ها به نقطه مقاومت می رسند روی نرم افزار تعیین ‌می‌شود که در زمان عبور قیمت از نقطه مقاومت فروش انجام شود.

 • Buy Stop

زمانی که در حال معامله هستید باید قیمتی را به عنوان Buy Stop  به نرم افزار معرفی کنید. در این روش معامله گر قیمت فروش نماد خود را مقدار بیشتری از بازار تعریف می کند به امید اینکه بتواند نقطه مقاومت را بشکند. در صورتی که قیمت‌ها در حال حرکت به سمت این نقطه بود خرید انجام ‌می‌شود.

 • Sell Stop

در اصطلاحات بازار فارکس Sell Stop دقیقا برخلاف بای استاپ عمل می کند. در اینجا معامله گر به نرم افزار می گوید اگر قیمت از نقطه حمایت عبور کرد و به سمت نقطه Sell Stop حرکت کرد، پوزیشن فروش را فعال کن. به این شکل از ضرر بیشتر پیشگیری ‌می‌شود.

 • سفارشات لوپ

زمانی که بازار در یک بازه زمانی بین نقطه مقاومت و حمایت نوسان داشته باشد. در این حالت سفارشات لوپ ثبت ‌می‌شود و تریدر در نرم افزار دو سفارش جهت فروش در محدوده قیمت مقاومت و خرید در محدوده قیمت حمایت تعریف می کند.

 • سفارشات (OCO (One Cancels the Order

از کاربردی ترین اصطلاحات بازار فارکس در زمینه سفارشات (OCO (One Cancels the Order است که زمانی که یک سفارش فعال شد و معامله بسته شد، سفارش بعدی به صورت اتوماتیک لغو شود. به این شکل سود حفظ شده و از زیان احتمالی پیشگیری ‌می‌شود.

 • Brokerage Fee

بروکرها علاوه بر اسپرد کمسیون دیگری نیز از معاملات تریدرها دریافت می کنند. این کمسیون را Brokerage Fee می نامیم.

 • Instant Execution

در صورتی که در معاملات روز خود تصمیم دارید به صورت دستی یک سفارش را ثبت کنید روی سیستم فارکس باید گزینه Instant Execution را استفاده کنید. به این شکل معامله شما سریعا بررسی شده و در همان دقیقه انجام ‌می‌شود.

 • Pending Orders

معاملات شرطی از اصطلاحات بازار فارکس هستند. در واقع معاملاتی که به صورت آنی انجام ن‌می‌شوند بلکه شما قبلا محدوده ای را در نرم افزار مشخص کرده اید که باید معامله در آن محدوده انجام شود را Pending Orders می گویند. هر زمان که قیمت به میزان مورد نظر شما رسید، بروکر به صورت اتوماتیک معامله شما را انجام می دهد.

 • Order Price

در صورتی که معامله به صورت Pending Orders انجام شود ما به سیستم قیمت مورد نظر خود را برای فروش و خرید اعلام می کنیم. به این شکل ما Order Price انجام داده ایم.

 • Order Time

در معاملات Pending Orders شما این فرصت را دارید که برای انجام معامله زمان تعیین کنید. ممکن است شما اصرار داشته باشید که امروز یک پوزیشن خرید داشته باشید و یا اینکه صبر می کنید قیمت به میزان مورد نظر شما برسد و سپس معامله کنید.

کلام آخر

تعداد ‌اصطلاحات بازار فارکس بسیار زیاد هستند اما مهمترین و کاربردی ترین ‌آن‌ها مواردی بودند که در این مقاله به ‌آن‌ها اشاره شد. در صورتی که قصد ورود به این بازار را دارید پیشنهاد می کنیم آموزش‌های کامل در این زمینه را جدی بگیرید چرا که این بازار، جزو بازارهای قدیمی و پر ریسک دنیا به شمار می آید.

مقاله پیشنهادی : استراتژی سودده فارکس
استراتژی سودده فارکس

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا