مالی و سرمایه‌گذاری

آموزش مقدماتی بورس فارکس

بازار فارکس (forex یا fx) یا بازار مبادله ارزها یک بازار جهانی و غیرمتمرکز است که در آن ارزهای مختلف دنیا با یکدیگر معامله می‌شوند. در این بازار، نرخ ارز،‌ هر ثانیه تغییر می‌کند و معامله‌گران (تریدر‌ها) سعی می‌کنند با خرید و فروش ارزها در زمان مناسب، سود کسب کنند. برای شروع به فعالیت در این بازار، باید با مفاهیم و اصول پایه‌ای آن آشنا شوید. در آموزش مقدماتی بورس فارکس، به این مفاهیم پرداخته می‌شود که برخی از این مفاهیم را ما در این مقاله توضیح خواهیم داد‌.

آشنایی با اصطلاحات و مفاهیم در آموزش مقدماتی بورس فارکس

در اولین مرحله آموزش مقدماتی بورس فارکس شما با اصطلاحات و مفاهیم آن آشنا خواهید شد. این دانش اولیه، کلید تسلط و موفقیت شما در این بازار پویا است. چون عدم آشنایی با این مفاهیم ممکن است معامله‌گر را در زمان تجزیه‌وتحلیل اطلاعات دچار سردرگمی کند.

نمادها (Iso، usd، us و غیره)

در بازار فارکس، وقتی دو ارز در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند به آن‌ها «جفت ارز» می‌گویند. در این بازار، جفت ارزها با نمادهای ISO یا کدهای الفبای سه حرفی شناخته می‌شوند. هر نماد ارز از مخفف نام کشور و واحد پول آن کشور تشکیل شده است. به‌عنوان مثال، نماد دلار در بازار فارکس USD است که US نشان‌دهنده نام کشور آمریکا و D اولین حرف از واحد پول این کشور، یعنی دلار ((Dollar است.  شما در آموزش مقدماتی بورس فارکس با نمادهای مختلف این بازار، از جمله نمادهای جفت ارزها، نمادهای فلزات، سهام و غیره آشنا شده و از این طریق برای معامله آماده می‌شوید.

جفت ارز

ارزها در بازار فارکس، برای ارزش‌گذاری و بررسی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. در این بازار، هیچ ارزی به‌تنهایی معنایی ندارد و هر معامله‌ای که در آنجا رخ می‌دهد، شامل فروش یک ارز و هم‌زمان خرید ارز دیگری است. جفت ارزها در چند دسته مختلف نسبت به اهمیت دسته‌بندی می‌شوند؛ این دسته‌بندی نقش مهمی در تحلیل و تفسیر حرکت‌های بازار دارد. مثلاً در جفت EUR/USD، ارز پایه  EUR و ارز مقابل پایهUSD  است و این یعنی یک واحد EUR را با چند واحد USD می‌توان خرید یا فروخت.

معامله یا Trade

معامله یا ترید، یکی از مفاهیم اساسی در فارکس است که به خرید و فروش جفت ارزها اشاره دارد. در فرآیند ترید، دو حالت اصلی می‌تواند رخ دهد:

 • خریداری با پرداخت هزینه: در این حالت، خریدار با پرداخت هزینه‌ای به فروشنده، خدمت یا کالا را دریافت می‌کند.
 • تبادل کالا یا ارزها: در این حالت، دو طرف معامله به تبادل کالا یا ارزها با یکدیگر می‌پردازند.

مفاهیم در آموزش مقدماتی بورس فارکس

بطور کلی، در فرآیند ترید، خریداران و فروشندگان به‌عنوان دو عضو ثابت این فرآیند؛ با انجام معاملات، بازار فارکس را شکل می‌دهند. ترید یکی از مباحث بسیار مهم در آموزش مقدماتی بورس فارکس است.

پیشنهاد مطالعه: آموزش انجام ثبت نام در بروکرهای فارکس

معامله‌گر یا تریدر

معامله‌گر یا تریدر به فردی گفته می‌شود که در بازارهای مالی به معامله می‌پردازد، تریدر با آموزش مناسب دوره فارکس و استفاده از استراتژی‌های آزموده و منطقی، وضعیت بازار مالی را تحلیل کرده و با استناد به داده‌های حاصل از تحلیل و پایبندی به اصول استراتژی، معاملات خود را انجام می‌دهد. تریدر معمولاً در بازار مالی به‌عنوان نمایندهٔ خود یا به نمایندگی از شخص یا سازمان دیگری که در این بازار فعالیت دارد، معاملات خرید‌و‌فروش را انجام می‌دهد. او با دقت به تحلیل‌ها و استراتژی‌های خود، در تصمیم‌گیری‌های موفق و سودآور نقش دارد.

خرید (Buy)

در بازار فارکس، تریدر با بررسی سیگنال‌ها و تحلیل چارت قیمتی تصمیم به خرید می‌گیرد. این معامله خرید به معنای خرید ارز پایه و همزمان فروش ارز قیمت‌گذاری شده است. در اصطلاحات فارکس، این نوع معامله به‌عنوان لانگ پوزیشن (Long Position) شناخته می‌شود.

فروش (Sell)

در مقابل، تریدر در صورت تشخیص روند نزولی با بررسی سیگنال‌ها، تصمیم به باز کردن معامله فروش می‌گیرد. این معامله به معنای فروش ارز پایه و همزمان خرید ارز قیمت‌گذاری شده است و در اصطلاحات فارکس به عنوان شورت پوزیشن (Short Position) شناخته می‌شود. در آموزش مقدماتی بورس فارکس به طور کامل با مفاهیم خرید و فروش به طور مفصل آشنا خواهید شد.

قیمت (Price)

قیمت در بازار فارکس ارزش هر جفت ارز را نمایش می‌دهد که معامله‌گران برای خرید یا فروش آن باید به آن ارزش پرداخت کنند. قیمت در فارکس به دو دسته قیمت عرضه (Ask) و قیمت تقاضا (Bid) تقسیم می‌شود.

قیمت عرضه ‌(Ask Price)

 • قیمت عرضه، بالاترین پیشنهاد قیمتی است که یک خریدار برای انجام معامله ارائه می‌دهد.
 • در حالتی که تقاضا در بازار وجود دارد، قیمت پیشنهادی افزایش می‌یابد.
 • در زمان خرید یک جفت ارز، تریدر باید باید به قیمت عرضه (Ask) توجه کند.

قیمت تقاضا  (Bid Price)

 • قیمت تقاضا، کمترین پیشنهاد قیمتی است که یک فروشنده مایل است برای انجام معامله قبول کند.
 • در شرایطی که تقاضا کاهش پیدا می‌کند، قیمت درخواست یا قیمت عرضه نیز کاهش می‌یابد.
 • برای فروش هر جفت ارز، باید به قیمت تقاضا (Bid) توجه کنید و همواره قیمت تقاضا از قیمت عرضه (Ask) کمتر است.

بروکر (کارگزار)

انتخاب مناسب بروکر فارکس یک گام حیاتی برای شروع به تجارت در بازارهای مالی و بورسی است که در آموزش مقدماتی بورس فارکس با آن آشنا می‌شوید. یک بروکر یا کارگزار فارکس، شرکتی است که امکان دسترسی به بستری جهت خرید و فروش ارزهای خارجی را برای معامله‌گران فراهم می‌کند. بروکرها همچون بنگاه‌های معاملاتی مثل یک واسطه عمل می‌کنند و شما را به بازارهای جهانی متصل می‌سازند، این به شما این امکان را می‌دهد که سفارشات خود را در بازار فارکس انجام دهید.

بروکر در بازار فارکس

حساب معاملاتی دمو در فارکس

حساب دمو یک ابزار آموزشی فارکس است که توسط بروکرها فراهم می‌شود. این نوع حساب با هدف آشنایی معامله‌گران تازه‌کار با ابزارها و عملکرد پلتفرم معاملآت فارکس ایجاد شده است. این فرصت به تریدرها این امکان را می‌دهد که با استفاده از پول غیر واقعی، با تمام جزئیات معاملات و شرایط بازار آشنا شوند. همچنین، تریدرهای حرفه‌ای نیز می‌توانند در این حساب تست استراتژی‌های خود را انجام دهند.

فعالیت در حساب دمو کاملاً واقعیت نزدیک است، با نوسانات قیمتی، اسپردها، کمیسیون‌ها و سایر شرایط مشابه حساب واقعی. تنها تفاوت در اینجا این است که معاملات با ارزهای دیجیتال انجام می‌شود، که به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که بدون خطر مالی واقعی، مهارت‌های خود را ارتقاء دهند و تجربه کسب کنند.

پیشنهاد مطالعه: بهترین نرم افزارهای ترید در فارکس

پیپ

اصطلاح بعدی که در دوره‌های آموزش مقدماتی بورس فارکس به آن پرداخته می‌شود، پیپ است. پیپ (Point in Percentage یاPrice Interest Point ) کوچک‌ترین واحد تغییر نرخ ارز، نماد مهمی در بازارهای مالی است. این نماد، تغییرات ارزشی را در نرخ ارزها نشان می‌دهد و در محاسبات سود و ضرر در بازارهای مالی به‌کار می‌رود. هر یک پیپ نمایانگر تغییر کوچک در ارزش نرخ ارز است و در چهارمین رقم اعشار پس از ممیز در نرخ ارزها ظاهر می‌شود.

حجم معاملاتی لات

واحد اندازه‌گیری معاملات در بازار فارکس لات نامیده می‌شود. لات، واحد استاندارد برای اندازه‌گیری حجم معاملات تریدر‌هاست. در این بازار ، تریدرها تنها می‌توانند پوزیشن‌هایی با اندازه خاصی از لات باز کنند. چهار نوع لات در این بازار وجود دارد:

 • یک لات: معادل 100,000 واحد از ارز پایه
 • مینی لات: 0.1 لات استاندارد یا 10,000 واحد از ارز پایه
 • میکرو لات: 0.01 لات استاندارد یا 1,000 واحد از ارز پایه
 • نانو لات: 0.001 لات استاندارد یا 100 واحد از ارز پایه

اسپرد (spread)

اختلاف قیمت بین Bid و Ask را اسپرد می‌نامند، که به‌عنوان کوچک‌ترین واحد حرکت قیمت یک جفت ارز به پیپ اندازه‌گیری می‌شود و از مفاهیم اولیه طی آموزش مقدماتی بورس فارکس خواهد بود. بروکرها با دریافت این اسپرد به‌جای کارمزد، هزینه‌های خود را پوشش می‌دهند. به عبارت دیگر، ارز را به قیمتی بالاتر از آنچه خریده‌اند به شما می‌فروشند و به قیمتی پایین‌تر از آنچه فروخته‌اند از شما می‌خرند تا از این راه درآمد کسب کنند. آموزش فارکس مقدماتی به شما کمک می‌کند تا بیشتر با این مفهوم آشنا شوید.

کمیسیون (Commission)

در بازار فارکس، هنگام انجام تراکنش‌ها، هزینه‌ای به نام کمیسیون پرداخت می‌شود. این هزینه به بروکر یا کارگزار مرتبط با معاملات پرداخت می‌شود. اگر کارگزار کمیسیون دریافت کند، او پیش از آغاز معاملات به شما اعلام می‌کند که در هر لات (واحد اندازه‌گیری) چه مقداری از معامله کمیسیون پرداخت خواهید کرد.

کارگزاران در مجموعه کلی از این طریق با یکدیگر رقابت می‌کنند، و بدون شک، بروکری که کمترین میزان کمیسیون را دریافت کند، جذاب‌تر است. بنابراین، بروکرها به صورت مختلفی عمل می‌کنند؛ ممکن است یک بروکر اسپرد (اختلاف قیمتی بین خرید و فروش) دریافت کند اما کمیسیون نگیرد یا برعکس، یا حتی ممکن است هر دو را دریافت یا نگیرد. نوع اسپرد یا کمیسیون دریافتی نیز ممکن است با توجه به عوامل مختلف متغیر باشد.

نرخ شبانه (Swap)

در پایانِ هر روز معاملاتی و شروع روز بعد (یعنی ساعت 00:00 به‌وقت محلی بروکر)، مبلغی به‌عنوان سواپ یا نرخ شبانه محاسبه می‌شود. اگر تا قبل از اتمام روز معاملاتی بروکر، معامله بسته شود، هزینه سواپ به صفر می‌رسد.

لوریج یا اهرم

یکی از نکات جذاب بازارهای مالی، امکان استفاده از اهرم یا لوریج (Leverage) است. وقتی که موجودی کافی برای معامله ندارید، می‌توانید از بروکر اعتبار بگیرید. این اعتبار به عنوان اهرم شناخته می‌شود، به این معنا که بدون نیاز به ضمانت یا بهره بانکی، می‌توانید با موجودی خود چندین برابر معامله کنید. اما حتماً در زمان استفاده از اهرم، مدیریت ریسک را به‌خوبی رعایت کنید.

موقعیت یا پوزیشن (Position)

اصطلاح دیگری که در آموزش مقدماتی بورس فارکس یاد می‌گیرید، پوزیشن است. هنگامی که یک معامله‌گر معامله خرید یا فروش را انجام می‌دهد، به واقع یک پوزیشن معاملاتی باز کرده است و این پوزیشن معاملاتی تا زمانی که توسط معامله‌گر بسته نشود، می‌تواند ادامه داشته باشد. البته توصیه می‌شود همیشه برای انجام معاملات، مدیریت ریسک در هر معامله را فعال کرده و حد سود و حد ضرر را تعیین کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا با توجه به تحلیل شما، معامله با سود بسته شود یا در صورت خلاف تحلیل، ضرر شما محدود شود.

موقعیت یا پوزیشن (Position)

به‌عنوان یک نکته مهم، هر تریدر نیازمند آموزش استاندارد و مناسب است تا بتواند بیشترین سود را از بازارهای جهانی به دست آورد. با آموزش فارکس از مقدماتی تا پیشرفته می‌توانید نتایج قابل توجهی کسب کنید.

حد ضرر (Stop Loss)

یکی از اصولی‌ترین و مهم‌ترین قوانین در بازارهای مالی و تکنیکال بورس، مفهوم حد ضرر یا (Stop Loss) است. حد ضرر نوعی سفارش از پیش تعیین‌شده است و جلوی ضرر بیش از حد معینی را می‌گیرد. این اصل اساسی در استراتژی‌های معاملاتی مثل Comprehensive Trading Strategy (CTS) حائز اهمیت است و به تحقق سوددهی کمک می‌کند.

حد سود (Take Profit)

در هنگام ورود به معامله، نباید حد سود یا Take Profit را فراموش کنیم. حد سود به ما این امکان را می‌دهد که زمانی که معامله به سمت موجودی دلخواه و تحلیلی ما پیش می‌رود، به‌صورت خودکار معامله را با سود ببندیم. تعیین میزان سود نیز از تحلیل دقیق و شناخت بازار وابسته است. در آموزش مقدماتی بازار فارکس بیشتر با اهمیت این موضوع آشنا می‌شوید.

دستور معاملاتی (Order)

سفارشات در بازار فارکس از دستورهای معاملاتی مختلفی بهره می‌برند که به شرح زیر است:

 • سفارشات آنی(Market Order): در این نوع سفارش، معامله به سرعت با قیمت کنونی بازار انجام می‌شود. قیمت پیشنهادی بروکر در همان لحظه برای سفارش شما اعمال می‌شود. این نوع سفارش به صورت خرید (Buy) یا فروش (Sell) انجام می‌شود و به‌صورت پیش‌فرض فعال است.
 • سفارشات شرطی(Pending Orders): سفارشات شرطی زمانی استفاده می‌شوند که شما منتظر قیمت بهتری برای خرید یا فروش هستید یا در صورت وقوع شرایط خاص، حاضر به معامله هستید. در این نوع سفارش، می‌توانید سفارش خرید یا فروش را در یک قیمت از پیش تعیین‌شده قرار داده و منتظر شرایط مورد نظر بمانید.

در آموزش مقدماتی بورس فارکس به دستورهای معاملاتی به طور کامل و مفصل پرداخته می‌شود.

مانده‌حساب (Balance)

یکی دیگر از مفاهیمی که در آموزش اولیه فارکس با آن آشنا می‌شوید مانده‌حساب یا بالانس است. بالانس (Balance) یا مانده‌حساب نشان‌دهنده سرمایه‌ای است که در ابتدای فعالیت در حساب خود واریز کرده‌اید و با انجام معاملات افزایش یا کاهش می‌یابد.

اکوئیتی (Equity)

به مقدار بالانس حساب اضافه به سود و زیان حاصل از پوزیشین‌های باز اطلاق می‌شود. ارزش اکوئیتی متغیر است و تغییرات آن به سبب سود و زیان لحظه‌ای ناشی از معاملات اتفاق می‌افتد. وقتی هیچ معامله بازی در حساب معاملاتی وجود ندارد، ارزش اکوئیتی با مقدار بالانس حساب برابر است. اکوئیتی نیز یکی از آن مفاهیم مهمی است که در آموزش مقدماتی بورس فارکس با آن آشنا می‌شوید.

پیشنهاد مطالعه: نحوه معامله طلا در فارکس و بهترین روش‌های انجام آن

مارجین (Margin)

سود و زیان معاملات در بازار فارکس که به‌عنوان وثیقه نزد بروکر یا صرافی سپرده‌گذاری می‌شود، مارجین نام دارد. این مقدار پول تنها هنگامی که در حال معامله کردن هر دارایی خاصی هستید، بلوکه و برای ضمانت کنار گذاشته می‌شود. بلافاصله پس از بسته شدن معامله، مارجین شما آزاد و یا دوباره به حساب شما واریز می‌شود. مارجین به شما این امکان را می‌دهد که مجدداً از آن در معاملات آتی استفاده کنید. و به این ترتیب در هر معامله، کل موجودی خود را وارد نکنید.

مارجین در آموزش مقدماتی بورس فارکس

جمع‌بندی

بازار فارکس به عنوان یکی از جذاب‌ترین بازارهای مالی جهان شناخته می‌شود که توجه بسیاری را از تمامی نقاط جهان به خود جلب کرده است. با این حال، باید یادآور شویم که برای بهره‌مندی از این بازار پویا، داشتن دانش و تحلیل کافی از ضروریات است.

در آموزش مقدماتی بورس فارکس، با بخشی از مفاهیم اساسی این بازار پویا آشنا شدید. اما برای اینکه بتوانید در بازار فارکس یک ترید موفق باشید، احتیاج به مطالعه کتاب در این حوزه، آموزش عملی و تمرین مستمر دارید. در این زمینه می‌توانید از سایت‌های معتبر آموزشی مانند مکتب خونه کمک بگیرید. در مکتب خونه انواع آموزش فارکس از مبتدی تا پیشرفته وجود دارد. امیدواریم که این اطلاعات به شما کمک کند تا با اطمینان و موفقیت بیشتر به مسیر تجارت در بازار فارکس قدم بگذارید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا