مالی و سرمایه‌گذاری

درک استراتژی گن در فارکس

چگونه قیمت سهام با زاویه تغییر می‌کند؟ این سوال را ویلیام دی. گن (wd gann) یک معامله‌گر موفق در دهه 1900 پاسخ داد. او نظریه‌ای را ارائه داد که بر اساس رابطه بین زاویه و قیمت سهام بود. ویلیام معتقد بود که هر دارایی می‌تواند در زوایای مختلف صعود یا نزول کند. او همچنین متوجه شد که قیمت سهام با الگوهای هندسی ساده همخوانی دارد و با استفاده از آن‌ها می‌توان حرکت‌های آینده را پیش‌بینی کرد. به همین دلیل، این نظریه را «استراتژی زاویه گن» می‌گویند.

نظریه گن هنوز هم برای معاملات سودآور است و اگر به درستی پیاده‌سازی شود، می‌تواند حرکت دارایی را با دقت بالای 90٪ پیش‌بینی کند؛ به‌عنوان مثال می‌توان از استراتژی گن در فارکس نیز بهره برد. WD Gann معتقد بود که بازار یک چرخه زمانی طبیعی را دنبال می‌کند. نظریه او بر پایه اشکال هندسی طبیعی و ریاضیات باستان است. بنابراین، نظریه گن نشان می‌دهد که با تحلیل الگوها و زوایای دارایی در بازار، می‌توان حرکت قیمت در آینده را پیش‌بینی کرد.

گن آنجل/زاویه گن چیست؟

گن یک تحلیل‌گر باهوش بود که راه‌های جدیدی برای خواندن نمودارهای قیمت پیدا کرد. او معتقد بود که هر زاویه و شکل روی نمودار چیز خاصی به ما می‌گوید که می‌توانیم با آن‌ها، آینده قیمت را حدس بزنیم. نمودارهای گن همواره زمان و قیمت را با اندازه یکسان نشان می‌دادند. زاویه گن 1×1 یک خط راست روی نمودار قیمت است که رابطه ثابتی بین زمان و قیمت ایجاد می‌کند. این خط راست نشان می‌دهد هر وقت قیمت و زمان با هم تغییر می‌کنند، زاویه‌ای بین آن‌ها به وجود می‌آید.

برای گن، بهترین زاویه آن است که هر دو با همان سرعت تغییر کنند، چون این نشان می‌دهد بازار پایدار است. این زاویه را 1×1 گفته‌اند، چون هر وقت قیمت یک واحد بالاتر برود، زمان هم یک واحد جلوتر می‌رود. این زاویه نسبت به صفحه قائم، 45 درجه است. اگر این زاویه بالاتر یا پایین‌تر از این باشند، به معنای تغییر جهت قیمت است.

برای ترسیم زاویه‌های گن در زوایای مختلف، باید بالا یا پایین قابل توجهی داشته باشید. اگر قیمت بالاتر از خط روند 1×1 باشد، بازار در حال صعود است. اگر پایین‌تر باشد، بازار در حال نزول است. wd gann معتقد بود که خط روند 1×1 خط حمایت و مقاومت مهمی است و وقتی شکسته می‌شود، نشان‌دهنده تغییر بزرگ روند است.

گن، هشت زاویه دیگر هم در نظر گرفت. این زوایا بستگی به تغییرات سرعت قیمت دارند. هرچه زاویه بزرگ‌تر باشد، یعنی قیمت سریع‌تر تغییر می‌کند. هرچه زاویه کوچک‌تر باشد، یعنی قیمت آهسته‌تر تغییر می‌کند.

 • 1×8= 82.5°
 • 1×4= 75°
 • 1×3= 71.25°
 • 1×2= 63.75°
 • 1×1= 45°
 • 1×2= 26.25°
 • 3×1= 18.75°
 • 4×1= 15°
 • 8×1= 7.5°

استراتژی گن در فارکس

گن گفت که زوایای مختلف، سطح‌های حمایت و مقاومت را بر پایه خطوط روند تعیین می‌کنند. خط 1×1 نشان‌دهنده حمایت مهمی است. وقتی قیمت از زاویه خط روند 1×1 پایین می‌آید، نشانه اصلی یک وارونگی است.

پیشنهاد مطالعه: شغل تریدر فارکس چیست | میزان درآمد | مهارت‌های  لازم |

مبانی نظریه گن

همانطور که گفته شد، تئوری گن یک روش تحلیل بازار است که بر اساس زاویه‌ها، هندسه و روابط ریاضی ساخته شد. استراتژی گن در فارکس به ما نشان می‌دهد که چه زمانی و چگونه وارد یا از بازار خارج شویم. برای فهمیدن این تئوری، به یک مثال ساده نگاه کنید:

فرض کنید بازار در حال صعود است و هنوز هیچ علامتی از شکست ندارد. این بدان معناست که بازار همچنان در جهت صعود حرکت می‌کند و تا زمانی که خط روند صعودی نقض نشود، این روند ادامه خواهد داشت.

تئوری گن می‌تواند برای معامله‌گران بسیار سودمند باشد، زیرا به آن‌ها کمک می‌کند تا بازده بالایی از بازار بگیرند. ما در اینجا فقط برخی از مفاهیم پایه‌ای را در مورد نحوه کارکرد تئوری گن برای شما توضیح داده‌ایم. شما می‌توانید کتاب‌های زیادی را درباره تئوری گن پیدا کنید؛ چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین. این کتاب‌ها می‌توانند منبع خوبی برای آموزشِ روش گن و استفاده از آن در تجارت باشند.

کاربرد استراتژی گن در فارکس

با استراتژی گن در فارکس می‌توانید الگوهای قیمت و زمان را در بازار سهام شناسایی کنید. این تئوری سه بخش دارد:

 1. زاویه گن: با استفاده از خطوط مورب که از نقاط مهم قیمت خارج می‌شوند، می‌توانید جهت و سرعت حرکت قیمت را ببینید. این خطوط همچنین نقاط محوری را نشان می‌دهند که قیمت ممکن است در آن‌ها تغییر کند. علاوه بر این، با رسم خطوط افقی و عمودی، می‌توانید سطوح مقاومت و حمایت را پیدا کنید.
 2. زمان گن: با استفاده از داده‌های تاریخی و فعلی قیمت، می‌توانید بفهمید که چه زمان‌هایی قیمت معکوس می‌شود. این بخش به شما کمک می‌کند که زمان مناسب برای خرید و فروش را پیش‌بینی کنید. برای این کار، باید تغییرات قیمت را در بازه‌های زمانی مختلف مقایسه کنید.
 3. الگو گن: با استفاده از شکل‌های هندسی که با خطوط زاویه گن ساخته می‌شوند، می‌توانید روندهای بازار و رفتار سرمایه‌گذاران را تحلیل کنید. این بخش به شما نشان می‌دهد که چه الگو‌هایی حرکت قیمت را به سمت بالا یا پایین تغییر می‌دهند.

چگونگی معامله با استراتژی گن در فارکس

گن یک روش معاملاتي است که بر پایه فرضیاتی ساخته شده است، از جمله:

 1. بازار سهام در یک دوره زمانی خاص حرکت می‌کند.
 2. بازارها شکل و حرکت هندسی دارند.
 3. بازار تنها به قیمت، زمان و محدوده وابسته است.

معامله‌گران باید بدانند که بازار در زوایای مختلفی حرکت می‌کند. این زوایا همیشه یکسان هستند. فقط جهت آن‌ها تغییر می‌کند.

یک دارایی می‌تواند از یک زاویه به زاویه دیگر برود. این «قاعده همه زوایا» نام دارد. این قانون بیان می‌کند که یک دارایی هنگامی که به یک زاویه می‌رسد، به زاویه بعدی منتقل می‌شود. اگر قیمت از خط حمایت پایین‌تر بشکند، به این عمل break گفته می‌شود و نشان می‌دهد که قیمت در حال کاهش است. اگر قیمت از خط مقاومت بالاتر بشکند، به این عمل break out گفته می‌شود و نشان می‌دهد که قیمت در حال افزایش است.

آشنایی با گن در فارکس

وقتی یک معامله‌گر دوره زمانی خود را انتخاب کرد، زوایای گن را روی نمودار سهام رسم می‌کند. این زوایا مثل 1X1، 2X1، 3X1، 1X2، 1X3 و غیره هستند. از این خطوط گن می‌توان برای شناسایی نقطه ورود و خروج معاملات و همچنین تحلیل حرکت قیمت استفاده کرد.

 • توجه: زوایای صعودی نشان‌دهنده حمایت هستند، در حالی که زوایای نزولی نشان دهنده مقاومت هستند.

گاهی از ترکیب خط افقی و زاویه برای پیدا کردن حمایت یا مقاومت استفاده می‌شود. اگر سهامی در حال صعود باشد، ممکن است تا 50 درصد کاهش پیدا کند. این به‌عنوان سطح حمایت برای سهام عمل می‌کند اما زمانی که سهام در حال سقوط/نزول باشد، نقطه‌ای که قیمت به نصف رسیده (50%) و دوباره برگشت پیدا می‌کند، یک سطح مقاومت مهم است. اینجاست که فروشندگان بیشتر شده و خریداران کمتر. این زاویه‌ها نشان‌دهنده نقاط قوت و ضعف بازار هستند که بستگی به جهت حرکت قیمت دارند. اینجا را محل تلاقی خطوط قیمت می‌گویند که نشانگر تغییرات عمده است.

پیشنهاد مطالعه: سرفصل های آموزش فارکس؛ همه مطالبی که یاد می‌گیرید

سخن پایانی

استراتژی گن در فارکس یا تحلیل گن یک تحلیل فنی مهم برای معامله‌گران است. این نظریه نُه عدد ویژه را برای تعیین حد ضرر و هدف برای معاملات بر اساس قیمت آخرین معامله (LTP) استفاده می‌کند. این اهداف را می‌توان در وب‌سایت‌های مختلف، همچنین حد ضررِ خود، محاسبه کرد. این هدف‌ها می‌توانند صعودی یا نزولی باشند. معامله‌گر باید تصمیم بگیرد که کدام هدف را دنبال کند.

اگر به درستی استفاده شود، استراتژی‌های معاملاتی گن با استفاده از شاخص‌های گن می‌توانند منجر به معاملات موفق زیادی شوند. نظریه گن فقط زمانی که به درستی اجرا شود، موفق است که این هم نیاز به زمان و تجربه دارد. با استفاده از این استراتژی، شما می‌توانید بازار را بشناسید و آینده سهام را حدس بزنید. اما فراموش نکنید که استراتژی خود را همیشه بررسی کرده و در معاملات خود یک حد ضرر تعیین کنید.

آموزش صفر تا صد فارکس با مکتب خونه

مکتب خونه یک پلتفرم آنلاین آموزشی است که در حوزه فارکس می‌تواند تریدرها را هر سطحی (از مبتدی تا پیشرفته) راهنمایی کند. پس چنانچه قصد آموزش فارکس را دارید یا می‌خواهید اطلاعات خود را با آموزش‌های جدید، به‌روز کنید، از دوره‌های این سایت و مدرسان با‌تجربه آن کمک بگیرید.‌

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا