مالی و سرمایه‌گذاری

یادگیری فارکس چقدر طول میکشد؟

این روزها بازارهای مالی مانند فارکس به طور فزاینده‌ای در سراسر دنیا محبوب شده‌اند. این علاقه شدید به خاطر وجود مزایایی مانند درآمد دلاری است که باعث شده بسیاری خواهان یادگیری نحوه تجارت در بازار فارکس باشند. با این حال، حتماً به عنوان یک معامله‌گر مبتدی این سؤال برایتان پیش می‌آید که یادگیری فارکس چقدر طول میکشد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که معمولاً نمی‌توان زمان مشخصی را برای دوره یادگیری فارکس تعیین کرد و این زمان بسته به توانایی‌های هر فرد متفاوت است. در این راهنما، ما به بررسی عوامل اصلی که بر مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس تأثیر می‌گذارند و پیش‌بینی مدت زمان تقریبی لازم برای یادگیری آن خواهیم پرداخت تا شما بتوانید با اطلاعات بیشتر کار خود را در این بازار آغاز کنید.

چرا باید معامله در بازار فارکس را یاد بگیریم؟

تجارت در بازار فارکس یکی از پر طرف‌دارترین انواع تجارت در جهان بوده که مزایای زیادی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. همین سبب شده تا افراد زیادی برای ورود به این بازار ثبت‌نام کنند. تعدادی از این مزیت‌ها نیز به شرح زیر است:

سودآوری زیاد

معاملاتی که در بازار فارکس انجام می‌شود به خاطر شرایطی که برای تریدرها ایجاد شده است، اگر به درستی انجام شوند می‌تواند سود بسیار زیادی را به همراه داشته باشد.

جهانی بودن بازار

فارکس یکی از بزرگ‌ترین بازارهای ارز در کل دنیا محسوب می‌شود. این بدین معنا است که در آن همیشه فرصت‌های زیادی برای سودآوری وجود دارد.

باز بودن بازار در تمام روزهای کاری هفته به صورت شبانه‌روزی

برخلاف اکثر بازارهای سنتی که در جهان رایج است بازار فارکس به صورت 24 ساعته در طول شبانه روز و به مدت پنج روز هفته باز است. این مزیت به شما این امکان را می دهد تا هر زمانی که فکر می کنید مناسب است به معامله بپردازید.

نقدینگی بالا

این بازار همچنین از نقدینگی نسبتاً بالایی برخوردار است، به این معنی که همیشه در آن فعالیت و فرصت زیادی برای تریدینگ وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه: یادگیری فارکس از صفر تا صد

چه عواملی بر مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس تأثیر می‌گذارند؟

مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس به عوامل گوناگونی بستگی دارد که از جمله این متغیرها می‌توان به تجربه معامله‌گر، توانایی و تعهد شما در یادگیری، زمانی را که باید صرف آموزش فارکس ‌کنید و روش‌های مختلفی که از دوره آموزش یاد گرفته‌اید اشاره کرد. با این حال هنوز نمی‌توان گفت که برای یادگیری معاملات بازار فارکس تنها یک‌زمان مناسب وجود دارد؛ بلکه همه چیز به مهارت‌های فردی معامله‌گر وابسته است. در ادامه نیز تعدادی از این عوامل مؤثر در مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس آورده شده است:

یادگیری فارکس چقدر طول میکشد

سطح تعهد افراد

میزان تعهدی که یک معامله‌گر به دانسته‌های خود دارد را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین مدت زمان یادگیری فارکس معرفی کرد. در حقیقت بعید به نظر می‌رسد که معامله‌گری بدون داشتن تمایل به تلاش و صرف کردن زمان لازم برای آموزش، در این بازار موفق شود.

میزان دسترسی به زمان

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس وقتی است که یک معامله‌گر باید برای یادگیری در فارکس صرف کند. اگر یک فردی فقط چند ساعت در تمام طول هفته را به یادگیری مهارت‌های بازار فارکس اختصاص دهد، نسبت به کسی که هر روز در این زمینه آموزش‌دیده و استراتژی‌های مختلف را تمرین می‌کند قاعدتاً سریع‌تر به فنون این بازار مسلط خواهد شد.

سطح تجربه فردی

اگر به عنوان یک معامله‌گر تازه‌وارد بازار فارکس شده باشید، واضح است که یادگیری شما در مقایسه با کسی که سال‌ها در این حوزه تجربه کسب کرده است طولانی‌تر خواهد بود. با این حال، حتی معامله‌گران باتجربه نیز باید همچنان زمان و تلاش خود را صرف هماهنگی با تغییرات هر روزه این بازار کنند تا از آن عقب نمانند. البته توجه داشته باشید که زمان خود را تنها به یادگیری مهارت‌هایی که به آنها نیاز دارید اختصاص دهید.

پیشنهاد مطالعه: یادگیری بازار فارکس به صورت عملی

توانایی‌های طبیعی

برخی افراد به طور ذاتی در انجام معامله استعداد دارند و می‌توانند به سرعت یاد بگیرند که چگونه در بازار فارکس تجارت کرده و راه تبدیل‌شدن به یک تریدر موفق را زودتر از دیگران طی کنند. این در حالی است که افراد دیگر ممکن است مجبور باشند برای رسیدن به یک نتیجه مشابه ماه‌ها زمان و تلاش بیشتری صرف کنند. با این حال به یاد داشته باشید که مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس در همه افراد یکسان نیست و افراد با سرعت‌های متفاوتی در این بازار پیشرفت می‌کنند.

مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس چقدر است؟

به صورت کلی می‌توان گفت چیزی حدود یک سال طول می‌کشد تا شما دورهای آموزشی بازار فارکس را طی کرده و نحوه تجارت در آن را بیاموزید؛ اما ممکن است در این مدت با چالش‌های مختلفی نیز رو به رو شده و آموزش شما بیشتر طول بکشد. عناصر زیادی در تجارت فارکس وجود دارد که موارد اصلی برای تجزیه و تحلیل بازار را می‌توان در طی چند هفته فراگرفت؛ اما مواردی مانند مدیریت ریسک و روان‌شناسی بازار به مدت زمان بیشتری نیاز دارند. مقدار ریسک‌های بازار فارکس مشابه دیگر بازارهای مالی است و شامل مواردی مانند نوسانات قیمتی ناگهانی، اختلافات قیمت بین سرمایه خریدوفروش، ریسک اعتباری، و حتی ریسک‌های فنی مانند اختلال در سیستم معاملاتی است.

مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس چقدر است

اهمیت آموزش قبل از ورود به بازار فارکس

بنابراین، بهتر است حتماً قبل از ورود به این بازار، آموزش‌های لازم برای مدیریت ریسک را یاد گرفت. مراحل دیگر ورود به فارکس عبارت است از یادگیری مفاهیم اولیه، انتخاب بروکر مناسب این بازار، ایجاد حساب به منظور تمرین، یادگرفتن روش‌های تجزیه و تحلیل، توسعه استراتژی‌های معاملاتی و در نهایت ثبت‌نام در بازار با یک حساب حقیقی است.

توجه داشته باشید که در تمامی این مراحل، تمرکز، تمرین و صبر می‌تواند به شما برای رسیدن به موفقیت در بازار فارکس کمک کند؛ بنابراین جهت آغاز فرایند آموزش باید منابع یادگیری را پیدا کنید که این خود به چندین ماه مطالعه و تمرین به طور منظم نیاز دارد تا بتوانید در معاملات بازار شرکت کنید. همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم که انتخاب یک بروکر مناسب نیز قدم بسیار مهمی در یادگیری است که بروکر انتخابی شما نیز باید به یک شرکت معتبر تعلق داشته باشد.

یادگیری فارکس را باید از کجا آغاز کنیم؟

یادگیری بازار فارکس برای کسی که تازه شروع به معامله کرده ممکن است کمی سخت به نظر بیاید.  این یادگیری به طور معمول با فهمیدن مفاهیم بنیادی از بازار شروع شده و سپس معامله‌گر می‌تواند یک گام اساسی را در یادگیری فارکس بردارد. این مفاهیم می‌توانند شامل آشنایی با واژگان خاص، روش‌های کار کردن با بازار، نحوه تجارت و… باشد که در واقع موارد گفته شده از ابتدایی‌ترین مفاهیم بازار فارکس محسوب می‌شوند.

پس از یادگیری مبانی و انتخاب یک بروکر صحیح، باید دیگر مراحل ورود به بازار فارکس را بگذرانید. در آخر حتی پس از طی کردن مراحل به یاد داشته باشید که حضور در بازار مالی، مانند فارکس همیشه به آموزش نیاز دارد. معامله‌گران باتجربه نیز با دنبال‌کردن اخبار بازار، فرا گرفتن روش‌های جدید تجزیه و تحلیل و آزمایش استراتژی‌های معاملاتی در هر فرصت به اطلاعات خود می‌افزایند.

فارکس را از کجا یاد بگیریم؟

امروزه افراد زیادی مشغول به برگزاری انواع دوره های آموزش فارکس هستند؛ به همین دلیل شما باید به دنبال بهترین و معتبرترین گزینه باشید. مکتب خونه یکی از بهترین پلتفرم‌های برگزاری دوره‌های آموزشی فارکس و بازارهای ارز دیجیتال است که با بهترین اساتید در این زمینه همکاری دارد. شما می‌توانید برای مشاهده دوره‌های آموزش فارکس و ثبت نام در کلاس بهترین اساتید، از طریق سایت مکتب خونه اقدام کنید.

پیشنهاد مطالعه: نحوه معامله فارکس در ایران بدون فیلترشکن

سخن پایانی

مدت زمان لازم برای یادگیری فارکس به زمان، تلاش و تعهد وابسته است. این یک راه سریع ثروتمند شدن نیست و معامله‌گران نباید انتظار داشته باشند که یک‌شبه سود بسیاری به دست آورند. حداقل شش ماه تا یک سال طول می‌کشد تا یک فرد در معاملات این بازار مهارت پیدا کند، اما این جدول زمانی می‌تواند بسته به پیشینه و تعهد فرد به یادگیری تفاوت داشته باشد.

معامله‌گران باید با یادگیری اصول اولیه، تمرین در یک حساب آزمایشی و به تدریج به سمت یک حساب کاربری زنده شروع کنند. آنها همچنین باید به یادگیری ادامه دهند و از آخرین اخبار و روندهای بازار فارکس مطلع شوند. با صبر، انضباط و کار سخت، هر کسی می‌تواند تجارت در فارکس را آموخته و موفق شود.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا