برنامه نویسی و IT

آیا برنامه نویسی شغل پردرآمدی است؟

میزان درآمد شغل برنامه نویسی

شغل برنامه نویسی یکی از پردرآمدترین شغل‌ها در جهان می باشد که میزان درآمد هر برنامه نویس با توجه به موقعیت و سطح تجربه وی می تواند متغیر باشد. در این مقاله ما قصد داریم به چیستی زبان برنامه نویسی، انواع آن و درآمدهای به دست آمده از زبان های مختلف شغل برنامه نویسی، محبوب ترین زبان های مورد استفاده در دنیا، کارایی هر یک در داخل و خارج از کشور و در نهایت درآمد حاصل از این شغل‌ها را بررسی نماییم.

 

شغل برنامه نویسی

شاید شما نام بسیاری از زبان های مورد استفاده در کدنویسی را شنیده باشید و یا با بسیاری از آنها حتی کدنویسی کرده باشید و خروجی مورد نیاز خود را گرفته باشید و شاید نام هیچ یک از آنها را تا به امروز نشنیده باشید. ما در اینجا تک تک آنها را در زمینه های متفاوت مورد بررسی قرار داده و شما را با هر یک از آنها آشنا می کنیم.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش برنامه نویسی
اصول برنامه نویسی C و ++C

 

زبان برنامه نویسی

شغل برنامه نویسی یکی از مشاغل پردرآمد در دنیا می باشد به شرط آنکه شما به یکی از زبان های برنامه نویسی مسلط باشید و مانند یک حرفه ای عمل کنید. اما در ابتدا مقدمه ای داشته باشیم درمورد زبان و اینکه زبان از کجا آغاز شد. چه بهتر که به مقاله چرا برنامه نویسی و چرا زبان php نیز نگاهی کنیم.

از هزاران سال پیش زبان به معنی ارتباط و تعامل انسان ها بوده است. برای یک جامعه زبان حاوی کلماتی است که مردم برای برقراری ارتباط لازم دارند و خود کلمات انتزاعی هستند اما این معنا را نشان می دهد که آنها به اشیاء یا کارها و سایر امورات اشاره می کنند. در علم

کامپیوتر قطعات سخت افزاری و نرم افزاری زیادی وجود دارند که نیاز به برقراری ارتباط با یکدیگر دارند. برنامه شما به ماوس و صفحه کلید یا حتی میکروفون واکنش نشان می دهد و می تواند پرونده ها را از حافظه دیسک شما و غیره بخواند اما در پایان روز کامپیوتر چیزی جز بیت ۱ و ۰ را نمی فهمد که ترکیبی از آنها معنی ایجاد می کند.

تاریخچه ی شغل برنامه نویسی

اولین کامپیوترها در واقع با تغییرات دستی، مدار متناوب و سیم کشی برنامه ریزی می شدند. البته ایجاد بسیاری از برنامه ها آسان نبود زیرا بیشتر آنها فقط برای کارهای خاص مورد استفاده قرار می گرفتند و از نظر اندازه غول پیکر بودند، بنابراین کاملاً محدود بودند. به همین دلیل ایجاد زبانهای شغل برنامه نویسی گامی انقلابی بود که کامپیوتر را به سطح دیگری برد.

بر خلاف زبان های عادی ، کلمات کلیدی در زبان های برنامه نویسی محدود است و به کمک ترکیب این کلمات کلیدی ، توسعه دهندگان قادر به ایجاد انواع مختلف برنامه شدند. قطعات خاصی از نرم افزار وجود دارد که کدی را که می نویسید به زبان کامپیوتر تبدیل کند تا کامپیوتر آن را بفهمد. حال می خواهیم این سوال پاسخ دهیم که زبان برنامه نویسی چیست؟ به طور خلاصه، یک زبان برنامه نویسی مجموعه دستورالعمل هایی است که از طریق آن انسان ها با رایانه ها تعامل برقرار می کنند.

زبان برنامه نویسی یا کدنویسی چیست؟

شغل برنامه نویسی یا کدنویسی تقریباً شبیه نوشتن یک بند از دستورالعمل یا ایجاد لیستی از کارها برای رایانه است. برخلاف ما انسانها، لیست کارها و دستورالعمل هایی که برای کامپیوتر نوشته می شوند باید کاملاً دقیق و منطقی باشد. با استفاده از کد و برنامه نویسی، می توانید ترسیم اشکال پیچیده و ایجاد گرافیک غنی در کامپیوتر را ایجاد کنید و سپس برنامه هایی که مکانیک بازی را درک می کند، ایجاد کنید.

علاوه بر این شغل برنامه نویسی به شما در ساخت بازی هایی که با گرانش و برخورد ذرات واقعی هستند، کمک کنید که با این برنامه ها می توانید بیشترین ساخت بازی های سخت و همه جانبه را با استفاده از کد و شغل برنامه نویسی را انجام دهید و از طریق وبلاگ و وب سایت شخصی خود مطالب را به سراسر جهان ارسال کنید و وبلاگ خود را به سبک خود تغییر دهید. شما می توانید راه حل های شغلی مبتنی بر فناوری ایجاد کنید و به طیف وسیع تری از مشتری و نیازها برسید.

آشنایی با شغل برنامه نویسی

علاوه بر این با کد و برنامه نویسی، می توانید برنامه های خانگی هوشمندی مانند فیدر خودکار برای حیوانات خانگی و یا یک آینه هوشمند ایجاد کنید. همچنین شما می توانید یک ربات بسازید و ان را به گونه ای برنامه ریزی کنید که بتواند در کارهای خانگی به شما کمک کند و دستیار مجازی شما برای گفتگو و درک شما باشد.

زمینه های کاری برای برنامه نویسان

برخلاف تصور بسیاری از افراد، زمینه های کاری زیادی در مهندسی کامپیوتر و علوم رایانه وجود دارد که ممکن است از میان آنها شما به شغل برنامه نویسی علاقه مند شوید.در مورد زبان برنامه نویسی می توان گفت زبان برنامه نویسی یک زبان قابل درک برای کامپیوتر است که برنامه نویسان برای توسعه برنامه های نرم افزاری، اسکریپت ها یا سایر دستورالعمل ها برای اجرای برنامه ها و راه اندازی کامپیوتر استفاده می کنند.

اگرچه بسیاری از زبانها شباهت هایی به یکدیگر دارند اما هر کدام از آنها کارایی خاص خود را دارند. هنگامی که یک برنامه نویس قوانین و ساختار زبان ها را یاد می گیرد، کدهای منبع را در ویرایشگر متن یا IDE می نویسند و سپس کامپایلر یا مفسر کامپیوتر، کد را به زبان دستگاه کامپایل می کند که توسط کامپیوتر قابل درک است. از میان تمامی زبان ها، زبانهای اسکریپت نیازی به کامپایلر ندارند و برای اجرای اسکریپت از مترجم استفاده می کنند.

معرفی انواع زبان های برنامه نویسی

کامپیوتر از وسیله ای محاسباتی است برای پردازش داده ها تحت کنترل یک برنامه رایانه ای استفاده می کند. برنامه دنباله ای از دستورالعمل ها به همراه داده است که در حین اجرای آن ، داده های خام در قالب خروجی مورد نظر پردازش می شوند. سلسله مراتب زبان های برنامه نویسی به ترتیب زیر می باشد:

 • زبان سطح بالا که زبان قابل درک و فهم برای انسان می باشد
 •  زبان اسمبلی یا زبان ماشین برای اسمبلی کردن قطعات استفاده می شود
 • زبان سخت افزار که زبان سطح پایین می باشد. این زبان برای رایانه قابل درک بوده و برای انسان ها درک آن سخت می باشد.

غالباً برنامه های رایانه ای به زبان برنامه نویسی نوشته شده اند که زبان های سطح بالایی هستند. زبانهای سطح بالا تقریباً زبانهای انسانی هستند که از زبان قابل فهم رایانه به زبان ماشین یا زبان سطح پایین که پیچیده تر است، نوشته می شود. به عنوان مثال به برنامه رایانه ای زیر که به زبان برنامه نویسی C نوشته شده است، دقت کنید:

#include<stdio.h>
int main(void)
{
printf(“C is a programming language”);
return 0;
}

این برنامه تنها یک رشته را در خروجی به کاربر نمایش می دهد، که خروجی آن به این ترتیب به صورت زیر خواهد بود:

سی به عنوان زبان برنامه نویسی

بین زبان سطح بالا و زبان ماشین زبان مونتاژ وجود دارد که به آن کد ماشین نمادین نیز می گویند. زبان مونتاژ مختص معماری کامپیوتر است. برنامه کمکی یا اسمبلر برای تبدیل کد مونتاژ به کدهای کامپیوتری قابل اجرا استفاده می شود. زبان برنامه نویسی سطح بالا قابل حمل است اما برای سیستم به تفسیر نیاز دارد و یا نیاز به تفسیر آن به یک زبان سیستمی است که برای کامپیوتر قابل درک باشد.

شغل برنامه نویسی را بیشتر بشناسید

در مورد زبان های برنامه نویسی و میزان اهمیت آنها در کامپیوتر و ربات و صنعت دیجیتال و کامپیوتری صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم انواع زبان های رایج در سطح جهان که در علوم مختلفی مورد استفاده قرار گرفته اند اشاره ای داشته باشیم:

 • c
 •  Python
 •  C++
 •  Java
 • SCALA
 • C#
 •  R
 •  Ruby
 •  Swift
 •  JavaScript

ویژگی هایی زبان های برنامه نویسی

هر یک از این زبان ها به عنوان زبان های برنامه نویسی دارای ویژگی هایی هستند که آنها را در نوع خود منحصر به فرد و کاربردی می سازد. یک زبان برنامه نویسی باید ساده، آسان برای یادگیری و استفاده باشد، خوانایی خوبی داشته باشد و قابل تشخیص برای انسان باشد.

انتزاع یک ویژگی ضروری برای یک زبان برنامه نویسی است که در آن توانایی تعریف ساختار پیچیده و سپس درجه قابلیت استفاده از آن می آید. یکی دیگر از ویژگی های مهم در مورد زبان های برنامه نویسی، قابل حمل بودن است که اکثر برنامه نویسان آن را ترجیح می دهند. در این جا دارد که مقاله ی جاوا یا پایتون؟ کدام بهتر است؟ را نیز به شما معرفی نماییم.

راندمان زبان برنامه نویسی باید بالا باشد تا بتواند به راحتی به کد رایانه تبدیل شود و اجرا شود و علاوه بر این فضای کمتری از حافظه را مصرف کند. یک زبان برنامه نویسی باید به خوبی ساختار یافته و مستند باشد تا برای توسعه برنامه توسط دیگر برنامه نویسان مناسب باشد.

ابزارهای لازم برای توسعه، اشکال زدایی، آزمایش، نگهداری یک برنامه باید توسط یک برنامه نویس تهیه شود و حفظ ترتیب تمامی این موارد در برنامه یکی از ویژگی های برنامه نویسان حرفه ای می باشد. یک زبان برنامه نویسی باید یک محیط واحد را ایجاد کند که به عنوان محیط یکپارچه توسعه یا IDE شناخته می شود. یک زبان برنامه نویسی باید از نظر نحو و معناشناسی نیز سازگار باشد.

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی

طبق برنامه بررسی توسعه دهندگان در سال ۲۰۱۸ که در آن بیش از صد هزار برنامه نویس در مورد توسعه حرفه خود مورد بررسی قرار می گیرند، بیشترین توسعه صنعت با بیش از ۵۷ درصد از برنامه نویسان به عنوان توسعه دهندگان back-end و ۳۷ درصد به عنوان توسعه دهندگان پیشین کار می کنند که معروف ترین زمینه صنعت است.

از میان تمامی زبان های برنامه نویسی، زبان جاوا اسکریپت عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی و به دنبال آن جاوا و سپس پایتون کسب کرد. نتایج مشابهی در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد محبوب ترین زبان جاوا اسکریپت بوده و پس از پایتون، جاوا و در نهایت روبی بوده است.

اگر تازه وارد عرصه توسعه نرم افزار شده اید، ممکن است اولین سؤالی که به ذهن شما خطور کند این باشد که از کجا باید شروع کنیم؟ راه های بسیاری برای انتخاب وجود دارد اما چگونه می توان متوجه شد که کدامیک درست است و کدام یک برای شما، علایق و اهداف شغلی شما مناسب تر خواهد بود، مطلبی است که ما در اینجا به آن خواهیم پرداخت.

درامد شغل برنامه نویسی

بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری در سال ۲۰۱۹

یکی از ساده ترین راه ها برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری در سال ۲۰۱۹، توجه به موقعیت شغلی آن زبان در بازار می باشد و مکان هایی که روند فناوری با استفاده از این زبان ها در حال انجام است. با بررسی های بیشتر، برخی از بهترین و مورد علاقه قرار گرفته ترین زبان های برنامه نویسی که برای توسعه وب ، توسعه موبایل ، توسعه بازی و موارد دیگر مورد توجه هستند را پیدا خواهید کرد.

در پایان، شما تصویر روشنی از اینکه زبان های برنامه نویسی می توانند به پیشرفت شغلی شما در سال های آینده و فراتر از آن کمک کنند، خواهید رسید. در ادامه می خواهیم به محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در میان برنامه نویسان بپردازیم که از میزان محبوبیت بالا و عملکرد های مختلفی برخوردار می باشند.

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

به نظر می رسد این روزها بسیاری از برنامه نویسان بدون استفاده از جاوا اسکریپت به یک توسعه دهنده نرم افزار تبدیل می شوند. اولین زبان در میان محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سطح دنیا، زبان جاوا اسکریپت است که به نظر می رسد توسعه نرم افزار بدون جاوا اسکریپت غیرممکن باشد.

با نگاهی اجمالی به بررسی برنامه نویسان در سال ۲۰۱۸، جاوا اسکریپت به مدت ۶ سال پی در پی محبوب ترین زبان در بین توسعه دهندگان معرفی شده است که آمار حاکی از آن است که حدود ۶۵ درصد از آنها در سال گذشته از این زبان استفاده کرده اند. بد نیست به مقاله ی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربردی دارد؟ نیز سری بزنید.

علت این محبوبیت در درجه اول این است که زبان جاوا اسکریپت یک زبان سبک وزن است و به راحتی تفسیر می شود و نقش مهمی در توسعه رو به جلو در شغل برنامه نویسی دارد. حتی برخی از سیستم عامل های مهم رسانه های اجتماعی معتقدند که جاوا اسکریپت راهی آسان برای ایجاد یکنواخت صفحات وب تعاملی فراهم می کند و محور شغلی بسیار خوبی دارد.

جاوا اسکریپت بیشتر به دلیل سازگاری با همه مرورگرهای اصلی از میان سایر زبان های برنامه نویسی ترجیح داده می شود و از سویی دیگر این زبان در اختیار همگان قرار دارد. علاوه بر این زبان جاوا اسکریپت محدودیتی در دسترسی ندارد و بسیار انعطاف پذیر است. همچنین پر اهمیت ترین دلیل محبوبیت این زبا است که زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت در بین مبتدیان بسیار محبوب و مورد پسند واقع شده است.

ویژگی های شغل برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی پایتون

این زبان با رتبه دوم در میان محبوب ترین زبان های برنامه نویسی ممکن است شما را شگفت زده کند. در بسیاری از نظرسنجی ها رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. یکی از اهداف کلی پایتون در زبان برنامه نویسی، کاربر پسند بودن آن است. در زبان پایتون مانند جاوا ، نوشتار و دستورات به کار رفته در آن مشابه زبان انگلیسی است. از سویی دیگر زیر مجموعه مبتنی بر شی پایتون در برخی از موارد و موقعیت ها شبیه به جاوا اسکریپت عمل می کند.

میزان سرریز پشته در زبان پایتون ۱۲درصد بوده که بالاترین میزان را داشته است. به طور گسترده افرادی که به پایتون رو می آورند، نزدیک به ۴۲درصد هستند که این نشان می دهد که این زبان در رتبه دوم لیست محبوب ترین زبان ها قرار دارد.

اگر شما علاقه مند هستید که شغل برنامه نویسی خود را در زمینه توسعه back-end قرار دهید، می توانید از این زبان استفاده کنید. زبان پایتون از چارچوب متن باز استفاده می کند که باعث می شود یادگیری و بسته بندی های خاص این زبان موجب محبوبیت آن شود. همچنین زبان پایتون کاربردهای متنوعی دارد که آن را به یک زبان برنامه نویسی همه کاره و قدرتمند تبدیل می کند.

پایتون در کارهایی مانند محاسبات علمی و یادگیری ماشین و مهندسی بسیار محبوب است. این زبان از یک سبک شغل برنامه نویسی پشتیبانی می شود که در آن از توابع و متغیرهای ساده استفاده می شود، بدون اینکه زیاد در تعاریف کلاس فراخوانی شوند.

خصوصیات شغل برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی جاوا

در زبان جاوا، بیشتر از جمله برای تعریف دستورالعمل ها استفاده می شود. به طوری که یک بار کدها را می نویسید و همه جا آنها را اجرا می کنید. جاوا در ۲۰ سال گذشته به عنوان یکی از موثرترین زبان های شغل برنامه نویسی بوده است. این زبان ۹۹درصد شی گرا است و بسیار قدرتمند می باشد زیرا اشیاء در جاوا هیچگونه مرجعی برای داده های خارجی خود ندارند. این زبان بسیار ساده تر از زبان سی پلاس پلاس است زیرا جاوا از تخصیص خودکار حافظه و جمع آوری کدهای اضافی استفاده می کند.

زبان جاوا تفاوتی با پلتفرم ندارد و مستقل از سیستم عامل عمل می کند. از آنجا که در این زبان برنامه نویسی می توانید در هر مکانی یا سیستمی کدگذاری کنید، بنابراین می توانید کدهای سطح پایین را وارد کنید و در آخر با استفاده از JVM یا ماشین مجازی جاوا که به بستر بستگی دارد، آن را روی هر پلتفرمی اجرا کنید.

زبان جاوا پایه سیستم عامل اندروید را تشکیل می دهد که حدود ۹۰ درصد از ۵۰۰ شرکت برای ساخت انواع برنامه های کاربردی را پشتیبانی می کند. در مورد بزرگترین حس پردازش داده های Apache Hadoop که توسط سرویس وب آمازون و ویندوز لاجورد اجرا می شود، جاوا استفاده شده است.

جاوا به دلیل کارایی بسیار خوب در طیف گسترده ای از برنامه های تجاری و داشتن انعطاف پذیری بالا مورد محبوبیت همه افراد از جمله مبتدیان قرار گرفته است.

زبان برنامه نویسی سی و سی پلاس پلاس

زبان برنامه نویسی یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی است که به آن لقب طلا داده شده است و این زبا تا به امروز به طرق های مختلفی این را به اثبات رسانده است. زبان سی در اواخر دهه ۱۹۷۰ معرفی شد و نقش مهمی در دنیای شغل  برنامه نویسی ایفا کرد.

زبان سی زبان مادری تعداد انگشت شماری از زبان ها بوده است که بر اساس آن برخی از زبانها یا از زبان سی مشتق شده اند و یا از روش، ساختار و پارادایم هایی از جمله Java ، Objective-C و C # الهام گرفته اند. امروزه دیده می شود، هر زمان که نیاز به ساخت برنامه های کاربردی با کارایی بالا باشد از زبان C استفاده می شود و همچنان این زبان محبوب ترین گزینه در میان زبان های برنامه نویسی می باشد.

سیستم عامل لینوکس مبتنی بر زبان سی است و سی پلاس پلاس نسخه ترکیبی از سی و سی پلاس پلاس است که یک زبان برنامه نویسی شی گرا می باشد و بر اساس زبان سی ساخته شده است.

بنابراین برای طراحی برنامه های سطح بالاتر این زبان نسبت به سایر زبان ها ترجیح داده می شود. زبان سی پلاس پلاس عملکرد بیشتری نسبت به زبانهای تایپ شده دارد زیرا کد قبل از اجرای به شکلی واقعی بررسی می شود. موقعیت های اصلی استفاده از این زبان بازی ها، گرافیک رایانه ای و غیره می باشد.

چرا شغل برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی PHP

واقعیت این زبان شما را به طور جدی شگفت زده می کند. زبانی که با هدف حفظ صفحه اصلی یا شخصی برای راسموس ایجاد شده است، تاکنون طراحی حدود ۸۳ درصد از وب سایت ها را در سطح جهان به خود اختصاص داده است. ما در مقاله ی PHP چیست ؟ چرا باید از PHP استفاده کنیم ؟ به طول کامل ای زبان برنامه نویسی را توضیح داده ایم.

زبانPHP مخففHypertext Preprocessor است که یک زبان برنامه نویسی با هدفی کلی می باشد. واضح است که زبان PHP یک زبان برنامه نویسی ساده است که روی یک سرور اجرا می شود و از آن برای ایجاد صفحات وب نوشته شده در HTML استفاده می شود. این نرم افزار بسیار محبوب است زیرا این برنامه به صورت رایگان ، ارزان ، تنظیم آسان و قابل استفاده برای برنامه نویسان جدید در دسترس است.

زبانPHP گزینه ای بسیار قوی برای توسعه دهندگان وب در سراسر جهان است که از آن برای ایجاد محتوای صفحه وب پویا و تصاویر وب سایت ها بسیار استفاده می شود. به دلیل استفاده گسترده از آن ، این زبان برنامه نویسی از میان دیگر زبان های برنامه نویسی محبوب در سطح جهان رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.

همچنین زبان PHP به راحتی برای WordPress CMS یا سیستم مدیریت محتوا مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از دلایل اینکه این زبان به رتبه پنجم کاهش یافته است، این است که زبانPHP عملکرد وب سایت را پایین می آورد و زمان بارگذاری را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

زبان برنامه نویسی سوئیفت

زبان بعدی در میان محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در لیست Swift است. همانطور که از اسم آن پیدا است، Swift یک زبان برنامه نویسی با منبع آزاد و کاملاً متناسب است که توسط Apple Inc. ارائه شده است. اگر به دنبال توسعه برنامه های بومی iOS یا Mac OS هستید،Swift به سختی برای توسعه آن مورد استفاده قرار می گیرد.

زبان سوئیفت عمیقا تحت تأثیر پایتون و روبی قرار دارد و به گونه ای طراحی شده است که از نظر مبتدیان به عنوان یک زبان سرگرم کننده استفاده می شود. سوئیفت سریعتر ، ایمن تر و آسان تر برای خواندن و اشکال زدایی از دید کاربر است یعنی به عنوان یک زبان Objective-C یا شی گرا محسوب می شود.

برخلاف Objective-C ، Swift به کدنویسی کمتری نیاز دارد و زبان آن مشابه زبان انگلیسی است. از این رو تبدیل شدن Swift بهیک زبان محبوب، بدون دردسر نسبت دیگر زبان های موجود از قبیل JavaScript ، Java ، Python ، C # و سی پلاس پلاس آسانتر می باشد.

علاوه بر این برخی از چالش ها به عنوان محدودیتی برای مهارت های این زبان است. در مورد این زبان می توان گفت ممکن است شما تعداد بسیاری از توسعه دهندگان زبا Swift را در مقایسه با سایر زبان های منبع باز پیدا نکنید.

اهمیت شغل برنامه نویسی

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد ، فقط ۸٫۱ درصد از هفتاد و هشت هزار توسعه دهنده از Swift استفاده کنند که این تعداد در مقایسه با سایر زبان ها کمتر است و به دلیل به روزرسانی های مکرر، Swift با هر نسخه جدیدی پایدار کمتری از خود نشان می دهد.

زبان برنامه نویسی سی شارپ

زبان سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرا و قدرتمند است که در سال ۲۰۰۰ توسط مایکروسافت ارائه شد. شرکت مایکروسافت زبان سی شارپ را به عنوان رقیبی در برابر زبان جاوا توسعه داد در واقع این شرکت نمیخواست دخالت برای ایجاد تغییرات در جاوا داشته باشد اما این اتفاق افتاد.

زبان سی شارپ دارای ویژگی های متنوعی است که یادگیری را برای مبتدیان آسان تر می کند. کدنویسی در این زبان نسبت به زبان سی پلاس پلاس سازگار تر و منطقی تر است.

خطاها و عیب یابی در سی شارپ ساده تر و آسان تر است زیرا به زبان استاتیک تایپ می شود و کد قبل از تبدیل به برنامه بررسی می شود. به طور خلاصه، این زبان مناسب توسعه دهندگان برنامه های وب، برنامه دسکتاپ می باشد. همچنین زبا سی شارپ خود را در بازی های VR ، ۲D و ۳D اثبات کرده است. ابزارهای cross-platform مانند Xamarin که در سی شارپ نوشته شده اند باعث می شود به همه سیستم ها سازگار باشند.

این زبان یک زبان برنامه نویسی منبع باز ، پویا، با محوریت سادگی و بهره وری می باشد که در اواسط سال ۱۹۹۰ در ژاپن توسعه یافت که محیط برنامه نویسی آن ساده تر و سرگرم کننده تر از سایر زبانها طراحی شده است.

زبان برنامه نویسی روبی

زبانRuby on Rails ، یک چارچوب کامل وب پشته محبوب می باشد. زبان به کار رفته در زبان برنامه نویسی روبی زبان پویایی است که قواعد سختی ندارد و یک زبان سطح بالا است که تا حد زیادی به زبان انگلیسی شباهت دارد. به طور خلاصه می توانید برنامه ای با کدنویسی کمتری بسازید اما چالش روبی زبان تایپ پویا است که حفظ کردن آن آسان نیست و موجب کندی انعطاف پذیری آن می شود.

زبان برنامه نویسی Objective-C

زبانObjective-C یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که توسط شرکت اپل و برای سیستم عامل های OS X ، iOS و رابط های برنامه نویسی کاربردی استفاده می شود. این زبان در دهه ۱۹۸۰ توسعه یافت و توسط برخی از اولین سیستم عامل های اولیه مورد استفاده قرار گرفت. زبان Objective-C هدف معین و کلی دارد که به دلیل ویژگی هایی که از زبان برنامه نویسی سی در خود دارد، می توانید آن را ترکیبی از زبان سی بدانید.

در کل از میان تمامی زبان های برنامه نویسی ، از آنجا که صنعت نرم افزار با هر بروزرسانی یا نسخه جدید تغییر می کند، انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی جهان سخت است. اگر می خواهید شغل خود را به عنوان یک توسعه دهنده شروع کنید، تنها می توانید طبق علاقه خود در زمینه های مختلف مناسب ترین را انتخاب کنید. از میان تمامی زبان های محبوب در جهان با توجه به کارایی آنها، می توان هر یک از این زبان ها را در زمینه های زیر انتخاب کرد:

 • توسعه وب رو به جلو: JavaScript
 • توسعه وب: back-end – JavaScript ، Python ، Java ، PHP ، Ruby، C #
 • برنامه دسکتاپ : جاوا ، سی ++ ، پایتون
 • توسعه تلفن همراه: Swift ، Java ، C #
 • توسعه بازی: سی پلاس پلاس ، C #

میزان دریافتی شغل برنامه نویسی

داده های GitHub

روش های مختلفی وجود دارد که می توان به بسیاری از سوالات در زمینه برنامه نویسی پاسخ داد. با این حال ما احساس می کنیم بهترین روش، اتکا به داده های GitHub است. خدمتی که میزبان بیش از ۹۶ میلیون پروژه مختلف نرم افزاری را در دست دارد. در نمودار زیر GitHub زبان های برتر و محبوب برنامه نویسی از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ را نشان داده شده است.

در نمودار بالا، می توانید ۱۰زبان برتر و محبوب در دنیا را مشاهده کنید که از میان آنها زبان هایی از جمله JavaScript ، Java ، Python، PHP، C ++، C #، C و Ruby اشاره دارد که نمای کلی لیست زبانهای رو به رشد در صفحه GitHub را نشان می دهد.

درآمد برنامه نویسی

یک برنامه نویس عمومی به طور گسترده ای می تواند در بسیاری از مشاغل برنامه نویسی استاندارد مشغول به کار شود و به طور معمول یک برنامه نویس سطح ورودی یک زبان اصلی را می شناسد که با توسعه هر یک از این زبان ها و بالا رفتن او می تواند به ارتقا و گسترش کار برنامه نویس منجر شود.

برنامه نویسان معمولاً کارهای خود را به یک مدیر پروژه گزارش می دهند و روی پروژه های متنوعی کار می کنند. این کار ممکن است شامل کدنویسی یک برنامه کاملاً جدید ، بروزرسانی یک برنامه قدیمی برای کار با استانداردهای مدرن یا موارد مشابه باشد. حقوق یک برنامه نویس به زبانهای مورد استفاده در کار بستگی دارد. از سویی دیگر میزان درآمد برنامه نویس به شرکتی که برای آن کار می کند و موقعیت مکانی او در هر کشوری متفاوت است.

پیش بینی می شود که با چند سال تجربه بالاتر درآمد یک برنامه نویس به ۶۰،۰۰۰ دلار کم ارزش در هر سال و در نهایت به ۷۵،۰۰۰ دلار برسد. برنامه نویسان تازه وارد و بدون تجربه کاری ممکن است درآمد سالانه ۱۰،۰۰۰ دلار و یا کمتر از این درآمد را کسب کنند.

 

درآمد برنامه نویسی با این زبان ها در ایران

توضیحات شغلی برای یک برنامه نویس یا توسعه دهنده نرم افزار می تواند به این ترتیب باشد که توسعه دهندگان نرم افزار برنامه های رایانه ای را توسعه می دهند که به کاربران امکان می دهد کارهای خاصی را در رایانه ها یا سیستم های دیگر انجام دهند. آنها همچنین ممکن است سیستم های موجود را اجرا کنند که دستگاه ها را کنترل می کنند و یا شبکه ها را کنترل می کنند.

بیشتر اوقات توسعه دهندگان نرم افزار در یک دفتر کار می کنند و غالباً مدرک لیسانس در مهندسی نرم افزار، علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات یا سایر رشته های مرتبط را دارند. آنها علاوه بر تحصیلات ملزم به داشتن تجربه کاری مرتبط هستند.

وظایف برنامه نویس

وظایف برنامه نویس یا توسعه دهنده نرم افزار می تواند شامل بسیاری از کارها از قبیل مستند سازی و تست نرم افزار برای برنامه های مشتری باشد. یک برنامه نویس باید برای ایجاد برنامه های تک رشته ای، چند رشته ای یا برنامه های کاربردی با محوریت رابط کاربری مستقل و برنامه هایی که به سرورها یا خدمات دسترسی دارند، کد بنویسند. نوشتن ، اصلاح و اشکال زدایی نرم افزار برای برنامه های مشتری یکی از کارهایی است که توسط برنامه نویس پس از کدنویسی انجام می شود.

متوسط حقوق برای یک برنامه نویس یا توسعه دهنده نرم افزار در ایران ۲۷۰،۰۰۰،۰۰۰ دلار است که میزان آن با بالا رفتن میزان تجربه کاری افزایش پیدا می کند. یک توسعه دهنده نرم افزار حرفه ای در اوایل کار خود با یک الی چهار سال تجربه ، به طور متوسط ممکن است خسارت هایی را متحمل شود و اضافه کارهایی را بگیرد تا میزان درآمد خود را افزایش دهد.

کاربردهای شغل برنامه نویسی

در صورتی که یک برنامه نویس یا در این محدوده زمانی فعالیت هایی از قبیل اضافه کاری را دنبال کند، نهایتاً حقوق او به ۶ میلیون می رسد اما یک توسعه دهنده نرم افزار حرفه ای با سابقه پنج الی ۹ سال تجربه کاری، مبلغ متوسط حقوقی او نهایتاً به میزان هفده میلیون میرسد و دریافیت او بیش از یک برنامه نویس کم تجربه است.

میزان درآمد زبان پایتون

برای بسیاری از برنامه نویسان گاهی این سوال پیش می آید که زبان برنامه نویسی مورد استفاده آنها که سعی در ارتقا آن هستند تا چه حد میان مردم، توسعه دهندگان و … محبوبیت دارد و تا چه اندازه می توان با آن کار گرفت و درآمدزایی داشت. از میان زبان هایی که در بخش های گذشته معرفی کردیم، زبان پایتون به عنوان یکی از زبان ها قدرتمند و کارا تا به امروز در ایران نتوانسته جایگاهی برای خود به دست آورد.

با اینکه این زبان جایگاه خاصی برای خود کسب نکرده اما تا به امروز توانسته توجه بسیاری از کارفرمایان را به خود جلب کند. این زبان یک زبان برنامه نویسی چند سکویی است که می توان نسبت به آینده آن در ایران امیدوار بود.

منظور از چندسکویی بودن این زبان این است که از این زبان می توان برای برنامه نویسی موبایل، وب و غیره استفاده کرد. با توجه به آینده امیدوار کننده این زبان، با کسب میزان توانایی بالا در این زبان و افزایش تسلط به این زبان، می توان به درآمد کسب شده از این زبان نیز امیدوارتر بود.

اما در مورد میزان حقوق زبان پایتون در حال حاضر در کشورمان می توان گفت که هر چه میزان سابقه، تجربه و تسلط یک برنامه نویس در این زمینه بالاتر باشد، مسلماً حقوق بالاتری را دریافت خواهد کرد. مسئله افزایش درآمد در مورد تمامی زبان های برنامه نویسی تقریباً یکسان است و این نشان دهنده آن است که شما با افزایش میزان تسلط و تجربه خود می توانید درآمد بالایی را به دست آورید.

سابقه و تجربه کاری

علاوه بر میزان سابقه و تجربه کاری و پیش از هر مورد دیگری، عوامل موثر و مهم دیگری در افزایش درآمد شما تاثیرگذار خواهد بود که از جمله آنها می توان به مواردی از قبیل میزان تحصیلات، شرکت ها و پروژه هایی که در آنها شرکت کرده اید، جایگاه شغلی و موقعیت کاری اشاره کرد. بیش از تمام این موارد میزان مهارت و تجربه و تسلط شما به زبان پایتون می تواند در میزان درآمد شما تاثیرگذار باشد.

حال پس از بررسی موارد و عوامل تاثیرگذار در میزان درآمد یک برنامه نویس می خواهیم به میزان دریافتی برنامه نویسان زبان پایتون برسیم. آنها چیزی معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان الی ۳ میلیون و پانصد هزار تومان دریافتی دارند که این دریافتی برای یک کارمند ساده در یک شرکت برنامه نویسی تعیین می شود. در صورتی که در موقعیت یک مدیر پروژه در یک شرکت برنامه نویسی مشغول به کار شوید، حقوق دریافتی شما چیزی معادل پنج میلیون تومان خواهد بود.

مطابق آمار به دست آمده از میزان درآمد دریافتی برنامه نویسان زبان پایتون، میزان دریافتی این گروه از برنامه نویسان بین یک میلیون تومان الی شش میلیون تومان متغیر است.

شغل برنامه نویسی نرم افزار

میزان درآمد زبان سی پلاس پلاس

زبان سی پلاس پلاس در دنیا ز میزان محبوبیت بالایی برخوردار است اما در ایران از این میزان محبوبیت خبری نیست و کارایی این زبان در ایران بسیار پایین است اما در عین همچنان کارایی خود را حفظ کرده و در بسیاری از پروژه ها استفاده می شود.

زبان سی یکی از زبان ها قوی و فوق العاده کاربردی می باشد که در سایر نقاط دنیا کارایی بالایی دارد. این زبان در حال حاضر در ایران تنها در مدارس و دانشگاه ها به صورت آکادمیک تدریس می شود و به عنوان یک مقدمه ساده برای یادگیری سایر زبان ها ارائه می شود.

با توجه به میزان کم استفاده از این زبان، میزان دریافتی آن بین یک میلیون الی سه میلیون می باشد. هر چند میزان سابقه کار، تحصیلات و تجربه و تسلط کاری در این زمینه می تواند میزان درآمد یک برنامه نویس زبان سی را افزایش دهد.

میزان درآمد آن می تواند به ۵ میلیون نیز برسد و استفاده هایی که از این زبان در ایران می شود، شامل حوزه های رباتیک، الکترونیک و برق می باشد. افرادی که در این زمینه ها فعالیت می کنند، میزان دریافتی آنها دو میلیون تومان می باشد.

میزان درآمد زبان برنامه نویسی سی شارپ

این زبان به عنوان پنجمین زبان محبوب در دنیا، تا به امروز توانسته طرفداران بسیاری را به سمت خود بکشاند. کاربرد این زبان در کشور ایران بسیار زیاد است به طوری که توانسته در حوزه های ویندوز، اندروید، iPhone، iOS، برنامه های Xbox، بازی های سه بعدی و برنامه های تحت وب مورد استفاده قرار گیرد. مطمئناً کاربردهایی که شما در یک دوره برنامه نویسی با آنها آشنا می شوید با مباحثی که در کار استفاده می شوند متفاوت هستند.

در عین حال ممکن است در برخی موارد نکات مشترک داشته باشند. با توجه به کارایی بالای این زبان در ایران، میزان درآمد و پرداختی های آن نیز کاملاً متفاوت بوده که همانطور که گفته شد میزان این پرداختی با توجه به میزان سابقه، تجربه کاری و تسلط و مهارت در این زبان می تواند متغیر باشد.

میزان دریافتی یک برنامه نویس

میزان درآمد برنامه نویسان این زبان در شهرها و نقاط مختلف ایران متفاوت می باشد. به عنوان مثال ممکن است میزان دریافتی یک برنامه نویس به زبان سی شارپ در شهر ایلام دو میلیون باشد و در کنار این درآمد، مزایایی نیز در نظر گرفته شود. در شهر تهران میزان دریافتی ها متفاوت می باشد، به عنوان مثال ممکن است یک شرکت سه الی چهار میلیون درآمد برای برنامه نویس در نظر بگیرید اما حجم کاری سبک باشد و مزایایی نیز برای او در نظر گرفته شود.

با کمی تفاوت در دیگر شرکت ها میزان پرداختی به هفت میلیون نیز میرسد اما پرداخت ها همراه با تاخیر می باشد. علاوه بر اینکه اید شرایط سخت کاری را نیز متحمل شد. با کمی تفاوت در شهر اصفهان میزان پرداختی به یک برنامه نویس زبان سی شارپ در شرکت های کوچک، سه میلیون به اضافه حقوق و مزایا می باشد.

حال اگر این کار به صورت آزاد و فعالیت های فریلنسری انجام شود، راندمان درآمد برنامه نویس را تا چهار و یا ده میلیون بالا رود و شاید کمترین میزان درآمد برای این افراد چهار میلیون باشد.

با این حساب کار کارمندی با وجود واسطه ای که سودی از پروژه های می برند، میزان درآمد کمتر بوده و در کار آزاد که هیچ واسطه ای در این کار نمی باشد، میزان درآمد بالاتر بوده و هزینه ها تمام و کمال در جیب برنامه نویس قرار می گیرد. با توجه به تمامی این موارد گفته شده، تعرفه مشخص و معینی برای این پرداختی ها وجود ندارد.

درامد شغل برنامه نویسی در خارج کشور

درآمد برنامه نویسی با این زبان ها در خارج از کشور

یک برنامه نویس یا توسعه دهنده وب، مسئولیت ایجاد و نگهداری برنامه های وب را به عهده دارد. توسعه وب در زمینه های متنوعی از برنامه نویسی به کار می رود که کار شما با توجه به زبان برنامه نویسی که آموخته اید بستگی دارد. شما می توانید یک برنامه نویس یا یک توسعه دهنده یا پشتیبان باشید که در زمینه های برنامه نویسی مختلفی فعالیت می نماید. Glassdoor میانگین مبلغ پرداختی را برای درآمد توسعه دهندگان وب مبلغ ۹۳،۰۰۰ دلار در سال تعیین می کند. این میزان درآمد بسیار بالاتر از PayScale و Salary.com است که مدعی هست میزان پرداختی آنها ۶۰،۰۰۰ دلار است. میزان درآمد برنامه نویسی این به نوع کار وب شما و تجربه کاریتان بستگی دارد. بیشتر توسعه دهندگان وب بعدها در مشاغل خود به یک موقعیت برتر توسعه دهنده وب و یا برنامه نویس میرسند.

درآمد طراح وب

طراح وب به عنوان یک برنامه نویس، وب سایت هایی را برای بهترین تجربه کاربر ایجاد و طراحی می کند. معمولاً توسعه دهندگان وب بر روی ایجاد برنامه های یک وب سایت متمرکز می شوند. به طور کلی طراحان وب افرادی هستند که در وهله اول سایت را می سازند که نگرانی اصلی آنها نحوه نگاه و احساس کاربران در مورد وب سایت می باشد.

با در نظر گرفتن میانگین های هر سه سایت، می توانید به عنوان یک طراح وب در سال بین ۴۹۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰ دلار حقوق دریافت کنید.
همچنین میزان حقوق یک برنامه نویس یا طراح وب در خارج از کشور بسته به اندازه سازمان ، نوشتن نسخه های نوشتاری، کار SEO و موارد مشابه از سوی یک طراح وب می باشد. برخی از بهترین سایت ها و کانال ها برای طراحی وب می توانند به شما در یادگیری و پیشرفت زمینه کاریتان کمک بیشتری کنند.

درآمد برنامه نویس کامپیوتر شخصی

یک برنامه نویس کامپیوتر شخصی است که با نوشتن کد نرم افزار سیستمی، کدی را ایجاد و اشکال زدایی می کند که در نهایت یک خروجی نیز به شما نشان می دهد. برنامه نویس عمومی به طور گسترده ای برای بسیاری از مشاغل برنامه نویسی استاندارد است و به طور معمول یک برنامه نویس سطح مبتدی در این موقعیت یک زبان اصلی را می شناسد ، بر روی این زمینه برنامه نویسی کار می کند و با کسب تجربه تر بیشتر به افزایش درآمد و گسترش زمینه کاری خود کمک می کند.

درآمد مدیر پروژه

بسیاری از برنامه نویسان معمولاً به عنوان یک مدیر پروژه مشغول به کار می شوند و روی پروژه های متنوعی کار می کنند. پروژه ها ممکن است شامل کدنویسی یک برنامه کاملاً جدید، بروز رسانی یک برنامه قدیمی برای کار با استانداردهای مدرن یا موارد مشابه باشد. حقوق شما نیز بسته به زبانهای مورد استفاده در پروژه ها، شرکتی که برای آن کار می کنید و موقعیت مکانی شما می تواند متفاوت باشد.

پیش بینی می شود که در نهایت بالاترین میزان دریافتی یک برنامه نویس۶۰،۰۰۰ دلار در هر سال و ۷۵،۰۰۰ دلار برسد. برنامه نویسان مبتدی در مراحل اولیه کاری خود ممکن است درآمد سالیانه آنها تنها به ۱۰۰۰۰ دلار برسد که بسیار کم ارزش است.

درآمد شغل برنامه نویسی کامپیوتر

درآمد برنامه نویس PLC

یک برنامه نویس PLC، برنامه های مربوط به تجهیزات دستگاه و سخت افزار را می نویسد و تست می کند تا به راه اندازی آن کمک کند.PLC به کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی رایانه ای اطلاق می شود که یک فرایند ماشین را کنترل می کند. از این مورد برنامه نویسی اغلب در خطوط مونتاژ و محیط های مشابه استفاده می شود که در آن سازگاری و داشتن راهی آسان برای شناسایی گسلها حائز اهمیت است نیز استفاده می شود. برنامه نویسان PLC برای اجرای بهینه سیستم ها را کدینگ می کنند.

متوسط حقوق برای یک برنامه نویس PLC بین ۶۴۰۰۰ تا ۷۴۰۰۰ دلار است. توجه داشته باشید که بسیاری از مشاغل موجود در این موقعیت به دلیل حساس بودن برنامه ریزی دستگاه ها نیاز به تجربه دارند. بنابراین با افزایش تجربه، حقوق و دستمزد برای این گروه از برنامه نویسان بسیار بالاتر می رود.

 درآمد توسعه دهنده بازی

یک توسعه دهنده بازی در زمینه ایجاد بازی های ویدئویی از طریق منطق برنامه نویسی، ایجاد هنر و کارهای مشابه فعالیت می کند. برنامه نویسی بازی های ویدیویی برای یک زندگی شبیه یک رویا است و مطمئناً این یک مسیر شغلی واقعی و پردرآمد است، اگرچه مبلغ دریافتی درآمدی که انتظار آن را ممکن است داشته باشید به مکانی که در آن کار می کنید بستگی دارد.

استودیوهای مستقل کوچک به وضوح نمی توانند به اندازه توسعه دهندگان اصلی مانند سونی درآمد بالایی را به کارمندان خود مطرح کنند. با این حساب کارمندان شرکت های بزرگ مانند سونی درآمد بسیار بالایی را کسب می کنند.

بنابراین در خارج از کشور نیز میزان دستمزد مشخصی برای این گروه از برنامه نویسان تخمین زده نمی شود و تخمین این درآمدها نیز کار چندان آسانی نیست. اما می توان میزان متوسط درآمد یک برنامه نویس را تخمین زد که به طور متوسط میزان درآمد ۶۱۰۰۰ دلار برای طراحان بازی های ویدیویی در نظر گرفته می شود اما فقط ۴۵،۰۰۰ دلار برای توسعه دهنده بازی های ویدیویی فراهم می شود.

در همین حال،Glassdoor دستمزد یک برنامه نویس بازی ۸۹۰۰۰ دلار در نظر گرفته می شود. اگر می خواهید یک بازی را به تنهایی طراحی کنید و توسعه دهید، برخی از ابزارهای نرم افزاری توسعه بازی رایگان را باید بررسی کنید و سپس نسبت به انجام این کار اقدام نماید.

درآمد یک برنامه نویس

 درآمد توسعه دهنده موبایل

توسعه دهنده موبایل کسی است که برنامه های کاربردی تلفن همراه را طراحی، آزمایش و پشتیبانی می کند. تعداد بیشتری از مردم از طریق تلفن و تبلت های خود به اینترنت دسترسی پیدا می کنند ، به همین دلیل توسعه تلفن همراه بسیار مهم است. این مدل برنامه نویسان برای ایجاد برنامه های مخصوص تلفن همراه برای شرکت ها، به طور معمول برای اندروید یا iOS کار می کنند.

با توجه به فعالیت روز افزون در این زمینه توسعه دهندگان موبایل دستمزد خوبی را بدست می آورند که میانگین تخمین ها حدود ۷۲۰۰۰ دلار در پایین ترین سطح و ۱۰۳،۰۰۰ دلار در بالاترین سطح از درآمد پرداختی برای برنامه نویسان است. در صورتی که این زمینه مورد علاقه شما می باشد، زبان های برنامه نویسی که به شما در این زمینه کمک می کنند را مطالعه کنید، فعالیت خود را در سطوح ابتدایی آغاز و دوره های حرفه ای را شرکت کنید تا به پیشرفت های خوبی دست پیدا کنید.

درآمد توسعه دهنده پایگاه داده

توسعه دهنده پایگاه داده، سیستم های پایگاه داده را توسعه داده و آن را بهبود می بخشد تا از سادگی و قابلیت استفاده بودن آن اطمینان حاصل کند. بانکهای اطلاعاتی تقریباً برای هر شرکتی به خصوص با ظهور داده های بزرگ بسیار مهم هستند. به همین دلیل، مشاغل دیگری نیز وجود دارند که بسیاری از برنامه نویسان به آنها علاقه مند هستند.

در چنین موقعیت شغلی برنامه نویس اطمینان حاصل می کند که بانک های اطلاعاتی آنها تمیز، قابل دسترسی آسان و کارآمد هستند و این دقیقاً چیزی است که توسعه دهندگان پایگاه داده بر حسب نوع درخواستی برنامه نویسی مورد تقاضا از آنها از عهده آن برمی آیند. اگر به دنبال توسعه پایگاه داده خود هستید، می توانید از چنین موقعیت شغلی میزان دستمزدهای سالانه بین ۷۳،۰۰۰ تا ۹۹،۰۰۰ دلار را انتظار داشته باشید.

 

زمینه های شغلی برنامه نویسی

با توجه به تمامی این موارد و زمینه های مختلف شغل برنامه نویسی، جای سوال باقی می ماند که کدامیک از این زمینه های کاری می تواند به عنوان یه انتخاب خوب در نظر گرفته شود. در تمامی زمینه های شغلی برنامه نویسی میانگین حقوق پرداخت شده متغیر بوده و در ابتدا بیش از هر چیزی به میزان علاقه مندی خود بیندیشید زیرا میزان علاقه شما می تواند به نوعی در پیشرفت زمینه کاری شما موثر باشد.

مهم نیست که کدامیک از زبان های برنامه نویسی را دنبال می کنید، می توانید انتظار دستمزد مناسبی را با توجه به کاری که انجام می دهید، داشته باشید. طبق سرشماری اداره سرشماری انجام شده، میزان درآمد متوسط برنامه نویسانی که سرپرستان خانوار در سال ۲۰۱۵ در ایالات متحده می باشند، ۵۶٫۵۱۶ دلار بوده است و در سال ۲۰۱۶ درآمد متوسط شخصی واقعی یک برنامه نویس ۳۱۰۹۹ دلار می باشد.

تمامی بررسی های انجام شده از چند سال گذشته تا به امروز نشان دهنده آن است که میزان درآمد برنامه نویسان تا حدودی بالا رفته است و این نشانه خوبی از این است که این حرفه چقدر می تواند برای یک برنامه نویس پر سود در برنامه نویسی باشد. شاید شما در ابتدا و آغاز این راه حقوق کافی دریافت نکنید اما با کمی کسب تجربه در این راه می توانید به موفقیت هایی دست پیدا کنید که درآمدی نزدیک به این درآمد را دریافت کنید.

زمینه های شغل برنامه نویسی

مقایسه درآمد زبان های برنامه نویسی در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

با در نظر گرفتن طیف گسترده ای از زبان های شغل برنامه نویسی مدرن، تصمیم گیری برای شروع مطالعه می تواند کاری دشوار باشد. اما اگر هدف شما تسلط بر این حرفه و کسب درآمد خوب با استفاده از مهارت های خود در آینده است، همه چیز می تواند بسیار ساده تر باشد. ما بر اساس مطالعات و آمارهای مختلف لیستی از محبوب ترین و پرطرفدارترین زبان های شغل برنامه نویسی با میزان پرداختی آنها در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را برای شما گردآوری و مقایسه کرده ایم که دانش آن به شما کمک می کند بدانید کدامیک از زبان های برنامه نویسی، در حال حاضر و در سال های آینده می تواند درآمد خوبی را برای شما کسب کند. در ادامه می خواهیم زبان های برنامه نویسی با پرداخت خوب در ایالات متحده را به ترتیب مورد بررسی قرار می دهیم.

زبان برنامه نویسی GO

براساس گزارشی که توسط Hired تهیه شده است، متخصصان و برنامه نویسانی که زبان برنامه نویسی Go را می شناسند، بیشترین متقاضی را برای شغل برنامه نویسی برای مهندسان در بازار به خود اختصاص می دهند. در اینجا فهرست پنج زبان برنامه نویسی آمده است که مطابق با این معیار مقیاس جهانی در آغاز سال ۲۰۱۹ گردآوری شده است. عامل مهم دیگر تأثیرگذار بر دستمزد توسعه دهنده نوع کارهایی است که آنها انجام می دهند. این آمار برای چندین مرکز بزرگ فناوری اطلاعات جهان توسط Stack Overflow تهیه شده است:

حال اجازه دهید نگاهی دقیق تر به محبوب ترین زیان میان آنها بیندازیم، اگرچه روند فعالیت هر یک به طور مکرر تغییر می کند اما برای برخی موارد تقاضا نسبتاً ثابت است که با متوسط پرداخت حدود ۱۱۰،۰۰۰ دلار در سال، زبان برنامه نویسی Go به طور شایسته در صدر این لیست قرار دارد.

این برنامه توسط گوگل ساخته شده و در نوامبر ۲۰۰۹ معرفی شده است و به عنوان یک سیستم عامل منبع باز به طور فعال برای پروژه هایی در شرکت ها و تعدادی از سرویس های شناخته شده کلاس جهانی SoundCloud ، Netflix ، Dropbox مورد استفاده قرار می گیرند.

در چند سال گذشته، محبوبیت زبان Go به لطف مزایایی برای کارهای چند رشته‌ای مانند پردازش کارآمد فرایندهای موازی، زمان شروع سریع و استفاده از حافظه تنها در موارد ضروری، به طرز چشمگیری افزایش یافته است و بسیاری آن را زبان سرور آینده نیز می دانند.

زبان برنامه نویسی روبی

زبان بعدی زبان روبی می باشد که در ایالات متحده بیشترین محبوبیت را به عنوان ابزاری برای توسعه برنامه های وب به دست آورده است و از این زبان برای توسعه بخشی از سرورها و سرویس های محبوب در سراسر جهان استفاده می شود. شما می توانید این زبان را در انواع رده بندی ها و لیست ها با توصیه هایی برای مطالعه مختلف دنبال کنید. هدف اصلی زبان روبی این است که از اصل کمترین حیرت پیروی می کند و ایجاد برنامه های قدرتمند و در عین حال قابل فهم جزو خصوصیات این زبان می باشد. کاربرد این زبان درست در موقعیت هایی که سرعت برنامه مهم نیست بیشتر احساس می شود.

زبان برنامه نویسی Objective-C

زبان برنامه نویسی Objective-C برای توسعه برنامه ها در اکوسیستم اپل استفاده می شود که برای سیستم عامل مکینتاش، iOS و X طراحی شده است. با وجود ظهور یک زبان برنامه نویسی جدید به نامSwift ، زبان Objective-C هنوز هم یک انتخاب محبوب و پر درآمد در بین توسعه دهندگان است. علاوه بر این ارتباط آن با اپل، جستجوی شغل برای متخصص برنامه نویسی را تسهیل می بخشد و فرصت های بیشتری را برای شما فراهم می کند تا سریع تر درآمد سطح بالایی داشته باشید.

زبان برنامه نویسی Objective-C

زبان برنامه نویسی سی شارپ

این زبان توسط گروهی از مهندسان مایکروسافت تهیه شده است تا برنامه هایی را روی پلتفرم .NET توسعه دهند. اگر می خواهید در زمینه ایجاد برنامه های بومی تحت MS تجربه کسب کنید، سی شارپ می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. یک مزیت عالی این زبان، سادگی مقایسه آن، امکان تمرکز بر روی الگوریتم و نه بر روی جزئیات اجرای آن است. در حال حاضر سی شارپ برای توسعه بسیاری از برنامه های متنوع استفاده می شود، از برنامه های رومیزی کوچک گرفته تا پورتال های بزرگ وب و سرویس های وب که هر روز در خدمت میلیون ها کاربر است.

زبان برنامه نویسی پایتون

چارچوب های با کیفیت، بدنه عظیمی از مواد آموزشی یک جامعه دوستانه و سادگی برنامه نویسی را تشکیل می دهد. تمام این موارد باعث می شود پایتون به یک زبان واقعاً رقابتی تبدیل شود که بعید به نظر می رسد از جایگاه خود در سال ۲۰۱۸ کناره گیری کند. پایتون یکی از قدرتمندترین زبان های شغل برنامه نویسی است که برای محاسبات ریاضی، تجزیه و تحلیل داده ها، توسعه وب، یادگیری ماشین و کار اتوماسیون استفاده می شود. این زبان برای توسعه برنامه هایی مانند یوتیوب ، Dropbox ، Reddit و Google استفاده شده است.

زبان برنامه نویسی جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا با توجه به تیم GitHub یکی از زبان های مورد درخواست های بسیار زیاد در بین کارفرمایان و محبوب ترین در بین توسعه دهندگان است. جاوا برای توسعه محصولات در بخش بانکی و آزمایش خودکار استفاده می شود که این امر به ویژه به خاطر سیستم عامل متقاطع خود به لطف JVM مورد استقبال قرار گرفته است. این زبان یک زبان برنامه نویسی مناسب و امیدوار کننده برای یادگیری می باشد. از جاوا به طور فعال برای ایجاد برنامه های سرور و موبایل استفاده می شود و همچنین اصلی ترین ابزار برای توسعه برنامه های بومی اندروید می باشد.

زبان برنامه نویسی سوئیفت

سوئیفت زبان اصلی برای توسعه برنامه ها و برای سیستم عامل مکینتاش ، iOS ، watchOS و tvOS است که به عنوان یک زبان برنامه نویسی جهانی برای کار با محصولات اپل طراحی شده است. مزیت اصلی آن سرعت آن می باشد که هم در هنگام کار روی پروژه و هم در هنگام راه اندازی برنامه آماده با سرعت بالا عمل می کند.

برای کسب درآمد بالا از شغل برنامه نویسی، لازم نیست فقط به یک زبان محدود شوید، شما همیشه می توانید شروع به کسب دانش در جهات مختلف کنید و تسلط به زبان های جدید را در تئوری و عمل عملی کنید. تنها چیزی که شما نیاز دارید، علاقه به کار است، زیرا در زمان ما بیش از فرصت های شغلی، علاقه کافی برای یادگیری مورد نیاز که باید وجود داشته باشد.

زبان سی

زبان سی یکی از رایج ترین زبان های شغل برنامه نویسی ایجاد شده توسط دنیس ریچی از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ مورد توسعه قرار گرفت. احتمالاً قدیمی ترین زبان شغل برنامه نویسی است که امروزه هنوز مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت، اگر شما قصد دارید به غیر از وب سایت ها و توسعه اسکریپت ، توسعه دهنده بزرگی شوید، احتمالاً زبان سی یکی از اولین زبان هایی است که برای یادگیری به شما توصیه خواهد شد زیرا مانند این زبان مانند زبان لاتین است. در اینجا می خواهیم قطعه کدی ساده از کدنویسی این زبان را برای شما شرح دهیم. به عنوان مثال در قطعه کد زیر قصد داریم، نوشته Hello World در خروجی نشان داده شود:

# import
int main (char [] argv) {
printf (“Hello, World!”);
return (0);
}

زبان برنامه نویسی سی

دستور printf

در این قطعه کد از دستور printf برای چاپ رشته در خروجی استفاده شده مه نهایتاً رشته را روی صفحه نمایش به کاربر نشان می دهد. #import در برنامه به معنای استفاده از یک کتابخانه از توابع از پیش ساخته شده به نام هدر است، بنابراین لازم نیست ساختارهای اصلی و انواع داده های زبان را از ابتدا بنویسید. عملکرد اصلی خود یک عملکرد عددی مانند ریاضی است. عملکرد اصلی یا return(0) برنامه را به سیستم باز می گرداند تا بگوید برنامه تمام شده است و برنامه به درستی کار می کند.

زبان سی هنوز در استفاده و کاربرد خود بسیار سنگین است و از آن به عنوان یک زبان سطح پایین یاد می شود، به این معنی که تبدیل آن به کد دستگاه یعنی کدهای ۱ و ۰ آسان است و مانند سایر زبان های سطح پایین شامل Fortran ، COBOL و Assembly است. Fortran یک زبان اولیه برای علم بود و COBOL برای تجارت و خرده فروشی طراحی شده بود و این در خالی است که این زبان به نفع زبان های مدرن تر کنار گذاشته شده است.

زیان برنامه نویسی شی گرا سی پلاس پلاس

سی پلاس پلاس احتمالاً بهترین نمونه از میان زبان های شغل برنامه نویسی است اما به مفهوم اشیاء اشاره می کند. یعنی ما داده ها را طوری دستکاری می کنیم که انگار یک شی ملموس است. هنگامی که شما یک برنامه شی گرا را می نویسید، اشیاء فقط با استفاده از چیزهایی به نام کلاس متغیرهایی را تعریف می کنند.قطعه کد زیر یک قطعه کد آماده به زبان سی شارپ می باشد:

 

class Box
{
public:
double length; // Length of a box
double breadth; //Breadth of a box
double height; //Height of a box
}

 

شغل برنامه نویسی و زبان شی گرا

کلاس بالا شی به نام Box ایجاد می کند. این یک نگاه خوب به نحوه تقلید یک شیء از یک شیء دیگر در دنیای واقعی می دهد و این همان چیزی است که می خواهیم آن را کلاس ظروف بنامیم. طول ، عرض و عمق یک جعبه را باید تعریف کنیم. تمامی این خصوصیات همه در یک ساختار داده منسجم به نام Box قرار داده شده است که در مثال زیر به ما امکان می دهد یک جعبه مجازی ایجاد کنیم و ابعاد آن را تغییر دهیم.

Box A; //make a Box named A
Box B; //make a Box named B
Box C; //make a Box named C
A.length = 10; // make A’s length variable 10
A.breadth = 5; // make A’s breadth variable 5
A.depth = 6; // make A’s depth variable 6
B.length = A.length // Set the length of B to A’s length
B.breadth = 2*A.breadth;
B.depth = A.depth -1;
C.length = A.length + B.length // Once again, using relations—we take A and B combined length
C.breadth = A.breadth / B.breadth;
C.depth = A.depth * B.depth;

 

جعبه اول به این معنی است که ما فقط از اعداد استفاده می کنیم. در جعبه دوم از ویژگی های A در تعریف برنامه استفاده می شود و جعبه سوم از هر دو استفاده می کند. اشیاء از متغیرهایی تشکیل می شوند که دارای شماره هستند اما هر جعبه مجموعه ای از متغیرها را نگه می دارد. یک شیء می تواند ساده یا بی پایان پیچیده باشد اما هر کاری که باید برای ایجاد آن انجام دهیم این است که به سادگی به آن اسم اختصاص دهیم.

شغل برنامه نویسی شی گرا

زبان برنامه نویسی جاوا که در هر نقطه نوشتن یک بار اجرا می شود

جاوا زبانی است که در دهه ۱۹۹۰ محبوبیت پیدا کرد و با تبدیل شدن به یک زبان دسکتاپ ، یک زبان وب و یک زبان موبایل مانند شعله خورشیدی منفجر شد. بیشتر برنامه های تلفنی برای پیاده سازی Android و iOS در جاوا و بسیاری از برنامه های دسکتاپ و وب نوشته شدند. امروزه بسیاری از این زبان ها هنوز پابرجا هستند. این زبان همچنین یک زبان شی گرا است و کلاس ها را برای همه موارد استفاده می کند.

این زبان به عنوان یک نوشتن، یک بار اجرای و در هر جایی اشاره می کند زیرا جاوا به گونه ای طراحی شده است که به عنوان محیط زمان اجرا شناخته می شود. با این حال همان برنامه را می توان مجدداً بارگیری و استفاده کرد. همانطور که در تمام رایانه ها وجود دارد، بدون اینکه تغییری ایجاد کند. این مفهوم بسیار محبوب بود و به بسیاری از نرم افزارهای cross-platform اجازه گسترش می داد. تحولات بیشتر در این زبان باعث شده است که این زبان به یک زبان وب قوی تبدیل شود.

شغل برنامه نویسی و زبان سی و سی پلاس پلاس

بسیاری از کنوانسیون های سی و سی پلاس پلاس از این زبان استفاده می کنند اما این زبان خود مبتنی بر مفهوم وراثت است ، جایی که هر برنامه و هر کلاس، والد و فرزند تعریف می شود. برنامه هایی که می نویسید می توانند از کلاس های داخلی استفاده کنند و برنامه هایی که از برنامه شما استفاده می کنند می توانند از کلاس های آن استفاده کنند. جاوا وقتی با دست نوشته شود بسیار شبیه سی پلاس پلاس است.

محیط های توسعه یکپارچه یا IDE که به شما امکان نوشتن، اجرا و اشکال زدایی برنامه را در یک مکان می دهند که امکان توسعه بصری نرم افزار گرافیکی را با کشیدن و رها کردن فراهم می کنند.

Import java.lang.*; // We inherit from the parent… in this case, java.lang is THE parent of all classes.
public class helloworld { // We have now created a child class called hello world
public static void main(String[] args) { // The main() function is only in classes that execute.
System.out.println(“Hello, World!”); // Using inherited System.out.* functions
System.exit(0); // to print our message, then exit.
}
}

 

در این قطعه کد قرار است رشته Hello World چاپ شود که همانطور که می بینید، کاملاً کدنویسی در این زبان متفاوت است.

زبان برنامه نویسی پایتون

با شروع حرکت سخت افزار منبع باز ، پایتون محبوبیت زیادی پیدا کرد و اینترنت اشیاء که اصطلاحی برای دستیابی به دستگاه های قابل دسترسی به وب مانند اتوماسیون منزل و برنامه ها برای کنترل قفل درها و سوئیچ های سبک و غیره می باشد به وسیله این زبان پیاده سازی شده اند. پایتون یک زبان بسیار ساده است و تقریباً شبیه به زبان بیسیک است اما مانند زبان سی بسیار قدرتمند است. ما به این زبان به عنوان یک زبان سطح بالا اشاره می کنیم، زیرا کمتر شبیه کد ماشین است و بیشتر شبیه زبان انگلیسی ساده است.

نسخه ای از پایتون برای نوشتن اسکریپت ها و برای یک دستگاه ریزپردازنده به نام آردوینو استفاده شده است که به یک فرد معمولی امکان می دهد تا یک میکروچیپ را به سمت چشمک زن در بین سایر دستگاه ها وصل کند و آنها را با تعداد زیادی ورودی مانند جوی استیک و حسگرهای لمسی کنترل کند. سهولت یادگیری و طبیعت بسیار مفید پایتون باعث شد تا بلافاصله محبوبیت خود را افزایش دهد و خلاء به جا مانده از پاسکال، زبانی در دهه ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ زبان انگلیسی قدرتمند و ساده بود اما به عنوان یک زبان تدریس کنار گذاشته شد.

# Python Simple Arithmetic Operators
>>> 1 / 2
۰٫۵
>>> 2 ** 3 # That’s two times times three, the equivalent of 2 to the 3rd
۸
>>> 17 / 3 # division returns a float or a number with digits after the decimal
۵٫۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۶۷
>>> 17 // 3 # floor division, dividing with no remainder
۵

 

نمونه برنامه محاسباتی

# For loop on a list
>>> numbers = [2, 4, 6, 8] #this is called an array or list
>>> product = 1
>>> for number in numbers:
… product = product * number
…
>>> print (‘The product is:’, product)
The product is: 384

 

محاسبات شغل برنامه نویسی

این قطعه کد یک ساختار حلقه ساده می باشد که نمادهای کاملاً زیادی در آن وجود ندارند. به نظر می رسد انگلیسی ساده با چند مورد اضافه تر باشد. زبان اجرای پایتون از رنگ سبز برای نشان دادن کد، رنگ خاکستری برای بیان توضیحات و از رنگ سفید برای نمایش خروجی در هر برنامه استفاده می کند.

زبان روبی

روبی یک تازه وارد نسبی، یک زبان برنامه نویسی منبع باز و پویا است که بر بهره وری متمرکز است و روش آن برای نوشتن کد آسان است. زبان روبی برای شغل برنامه نویسی پشته یا سمت سرور که برای توسعه وب ضروری است، مورد استفاده قرار می گیرد. روبی با استفاده از ریشه های خود در Lisp ، Perl ، Ada و Smalltalk ، زبان بزرگی برای پر کردن طاقچه برنامه نویسان است که یک بار توسط اسکریپت های حجیم اشغال شده استاتیک و با دست نوشته می شود. روبی با سایر زبان های شغل برنامه نویسی سخت در این لیست تفاوت دارد.

در حالی که سی پلاس پلاس و جاوا دارای شیء هستند، روبی یک زبان برنامه نویسی است که به عنوان یک زبان توسعه برنامه طراحی شده است. در رابطه با HTML و سایر فناوری ها برای ایجاد محتوای وب پویا مورد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

زبان روبی نیز مانند پایتون ، انگلیسی ارائه شده است که این باعث می شود به عنوان یک زبان نسبتاً آسان برای یادگیری شناخته شود. یک نمونه قطعه کد از این زبان به صورت زیر آمده است:

puts ‘Hello World’
puts ‘This is my first Ruby program’

 

شما می توانید نرم افزار روبی را بارگیری و نصب کنید ، خطوط کد را در پرونده ای به نام hello.rb بنویسید و برای اجرای آن نوع آن را انتخاب و اجرا کنید.

C:\...Documents>ruby hello.rb
Hello World
This is my first Ruby program

 

این قطعه کد عملکرد و خروجی کد روبی را نشان می دهد که بسیار ساده نوشته می شود، در عین حال این زبان یک زبان بسیار قوی برای توسعه وب است.

زبان جاوا اسکریپت

این زبان برای کسانی که به دنبال یادگیری توسعه وب هستند مناسب می باشد که هیچ لیستی از زبان های برنامه نویسی بدون این زبان کامل نخواهد بود. جاوا اسکریپت که در کد وب استاندارد تعبیه شده است، از ساختارهای فرمان جاوا مانند و ایده نوشتن یکبار اجرا هرجای مرورگرها برای اجرای برنامه ها در داخل مرورگر یا همراه با Node.js در سمت سرور استفاده می کند و سپس آن را به مرورگر باز می گرداند.

جاوا اسکریپت

واقعاً یک زبان برنامه نویسی کامل است، بنابراین می تواند به عنوان یک برنامه کوتاه و در عین حال کامل مورد استفاده قرار گیرد. یادگیری انجام چند کار با جاوا اسکریپت بسیار آسان است اما تسلط بر جاوا اسکریپت زمان می برد و به جای درک اینکه چگونه کد شما روی سیستم عامل های مختلف کار خواهد کرد، باید توجه داشته باشید که چگونه در مرورگرهای مختلف ظاهر می شود.

< !-DOCTYPE HTML>

 

هر برنامه در این زبان دارای یک سرتیتر است:

-alert(‘Hello, World!’)

 

همچنین دارای یک پاورقی نیز به صورت زیر می باشد:

<-/body>
<-/html>

 

آشنا با شغل برنامه نویسی برای زبان جاوا اسکریپت

برچسبهای <script> و </script> به مرورگر اطلاع می دهند که در این قسمت کدهای جاوا اسکریپت وارد می شوند. این اسکریپت ها یک هشدار برای مرورگر ایجاد می کند که می گوید:

Hello World

شغل زبان نویسی در این زبانNode.js روشی برای ایجاد اشیاء و برنامه های قوی تر جاوا اسکریپت در سمت سرور است. یعنی به جای تعبیه کد در داخل برنامه، محیطی را ایجاد می کنیم که کاربر در آن هنگام کارهای خاصی انجام می دهد و اسکریپت ها را بر اساس اقدامات اجرا می کنیم.

حقوق و دستمزد یک برنامه‌نویس

 

 در سال‌های اخیر برنامه‌نویسی در رتبه‌های بالا کسب درآمد قرار گرفته است و بر اساس نیاز روز دنیا روزبه‌روز پیشرفته‌تر می‌شود. البته بسیاری از سرمایه‌داران خارجی از حیطه تکنولوژی و کامپیوتر کسب درآمد می‌کنند، مثلاً جف بزوس (تأسیس کننده آمازون)، بیل گیتس (تأسیس کننده مایکروسافت)، مارک زاکربرگ (تأسیس کننده فیسبوک)، لری آلیسون (تأسیس کننده اوراکل). درحالی‌که برنامه‌نویسی جزو پردرآمدترین و معتبرترین شغل‌های دنیاست اما لازم است بدانید حقوق و درآمد تمامی شغل‌ها وابسته به عوامل ریز و درشتی است که حقوق برنامه‌نویس نیز مستثنی از این قضیه نیست، بر اساس سایت iransalary که مرجع حقوق و دستمزد بر اساس درنظرگرفتن تمامی عوامل و شرایط می‌باشد سعی کردیم دقیق‌ترین محاسبه از درآمد یک برنامه‌نویس را جمع‌آوری کنیم.

 

یکی از این عوامل داشتن تخصص و مهارت و نظارت بر عملکرد افراد می‌باشد که به شرح زیر است:

 

 1. درصورتی‌که مهارت تخصصی دارید اما بر عملکرد فرد یا افراد نظارت ندارید.
 2. درصورتی‌که بر عملکرد افراد دارای مهارت تخصصی شماره یک نظارت دارید.
 3. افراد این دسته بر عملکرد افراد دسته دوم نظارت دارند.

این سه عامل خود به هشت دسته دیگر تقسیم می‌شوند که عبارت است از سابقه کاری، مدرک تحصیلی، نوع دانشگاه، نوع شرکت، فعالیت اصلی شرکت، حوزه فعالیت شرکت، سایز شرکت و تسلط بر زبان انگلیسی در حیطه کاری. در این قسمت سه عامل را در ایران باهم بررسی می‌کنیم و برای اطلاعات بیشتر به سایت ایران‌سلری مراجعه کنید.

 

مقایسه حقوق و دستمزد بر اساس سابقه کاری در ایران

سابقه کاری یکی از تغییر دهندگان دستمزد بین برنامه‌نویسان می‌باشد، پس هر چه شما تجربه بیشتری در حیطه کاری خود داشته باشید درآمد شما بالاتر بوده و روزبه‌روز رو افزایش خواهد یافت. البته باید گفت که به‌روز نگه‌داشتن سطح اطلاعات شما درآمد شما را نیز افزایش می‌دهد.

برای مثال حقوق یک کارشناس برنامه‌نویس با تجربه کمتر از سه سال به طور میانگین در حدود ۴,۴۰۰,۰۰۰ تومان در ماه است. حقوق این افراد از ۱,۹۰۰,۰۰۰ تومان تا ۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان متغیر است. کسانی که با سابقه کاری بین سه تا هفت سال فعالیت می‌کنند ۳۸ درصد از دسته قبل بیشتر است یعنی بین ۲,۷۰۰,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیون تومان متغیر است. اگر شما می‌خواهید به درآمد متغیر بین ۲,۶۰۰,۰۰۰ تا ۱۵,۰۰۰,۰۰۰‌میلیون تومان کسب درآمد کنید باید هفت الی پانزده سال سابقه کاری داشته باشید و درآمد افراد بالای پانزده سال سابقه کاری به طور میانگین ۸,۳۰۰,۰۰۰ می‌باشد و لازم به ذکر است که بدانید تمامی این اعداد باتوجه‌به مهارت و اینکه در کدام دسته از سه دسته بالا قرار دارید تماماً تغییرپذیر است.

 

حقوق و دستمزد برنامه‌نویسان بر اساس میزان تحصیلات در ایران

بر اساس اطلاعات دریافتی از سایت ایران سلری، میانگین حقوق یک برنامه‌نویس با مدرک دیپلم ۵,۱۰۰,۰۰۰ تومان در ماه است و شخصی با مدرک لیسانس ماهانه ۵,۹۰۰,۰۰۰ تومان حقوق می‌گیرد که ۱۶ درصد افزایش قیمت وجود دارد. درحالی‌که برنامه‌نویسی با کارشناسی ارشد به طور میانگین ۶,۲۰۰,۰۰۰ تومان در ماه حقوق دارد که این میزان حقوق ۵٪ بیشتر از فردی با مدرک لیسانس است.

این را بدانید که کارفرمایان و برنامه‌نویسان می‌توانند میزان حقوق و دستمزد خود را عنوان کنند و در مورد قیمت آن به توافق برسند. اما هیچ‌چیزی جایگزین مهارت نمی‌شود و در کل دنیا افرادی هستند که میزان تحصیلات آن‌ها از دانش تخصصی‌شان کمتر است.

مقایسه حقوق و دستمزد بر اساس نوع در ایران

 

حقوق یک برنامه‌نویس در شرکت دولتی با شرکت خصوصی و بین‌المللی متفاوت است، به طور یک برنامه‌نویس در شرکت دولتی در حدود ۶،۰۰۰،۰۰۰ تومان به طور میانگین در هر ماه دارای درآمد است و در شرکت خصوصی این حقوق به طور میانگین ۵,۶۰۰,۰۰۰ می‌باشد و حقوق یک برنامه‌نویس در شرکت بین‌المللی به طور میانگین در حدود ۸،۱۰۰،۰۰۰ تومان در هر ماه درآمد است. یعنی حقوق این افراد از ۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان تا ۱۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان متغیر است.

البته که جالب است بدانید برنامه‌نویسی به‌عنوان یکی از معتبرترین و پردرآمدترین شغل‌های دنیاست و بر اساس آمار سایت تخصصی indeed حقوق برنامه‌نویسان در دنیا به طور متوسط حدود ۷۶ هزار دلار در سال (چیزی حدود ۷۶۰ میلیون در سال / ۶۳ میلیون در ماه) است و این یعنی ۲۹ درصد بیشتر از حقوق متوسط سایر شغل‌ها است.

حقوق برنامه‌نویس در کانادا به طور میانگین در سال ۵۴۳۰۰ دلار است و بیشترین درآمد برای افرادی است که در حیطه زبان سی پلاس پلاس تخصص دارند با درآمد میانگین ۵۵۹۰۰ دلار و زبان SQL با درآمد ۵۱۸۰۰ دلار به طور میانگین در سال که پایین‌ترین رتبه را داراست. حقوق یک برنامه‌نویس در انگلستان به طور میانگین ۵۵۶۳۶ دلار است و بیشترین میزان درآمد برای برنامه‌نویس موبایل اندروید و ios می‌باشد که بین ۷۵ هزار تا ۷۸ هزار درآمد دارند و php با میانگین درآمد ۵۲ هزار دلار در سال کمترین میزان درآمد را داراست.

 

ده زبان پردرآمد و آینده‌دار برنامه‌نویسی در ۱۴۰۰ یا ۲۰۲۱ در دنیا

 

 1. ++C و C
 2. Python
 3. Php
 4. Go
 5. Swift
 6. Matlab
 7. C#
 8. Java
 9. JavaScript
 10. R

جاوا و پی اچ پی را می‌توان برترین زبان‌های طراحی سایت‌های اینترنتی دانست. آر و متلب در دنیای ریاضیات و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها بسیار محبوب هستند. از سی، سی پلاس پلاس و گو به‌عنوان برترین زبان درساخت سیستم های سرعت بالا میتوان نام برد.پایتون و جاوا اسکریپت در استارت آپ‌ها بسیار پرطرف‌دار هستند. این دو زبان برای یادگیری آسان هستند و برای همین به بهترین زبان برای یادگیری مبتدیان پیشنهاد می‌شوند. البته که این را هم بدانید فرصت‌های شغلی زیاد و آینده داری در پیش رو این دو زبان برنامه‌نویسی است.

 

عوامل کسب درآمد از برنامه‌نویسی

یکی از دلایل اینکه در سال ۲۰۲۰ شغل برنامه‌نویسی به‌عنوان پردرآمدترین شغل معرفی شده است وجود پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات می‌باشد. وجود ویروس کویید ۱۹ باعث شد هر کسب‌وکاری رو به اینترنتی شدن برود و ازدست‌دادن یک سری کسب‌وکارها باعث رشد وجود استارت‌آپ‌ها شد. اپلیکیشن‌های ارتباطی رشد صددرصدی خود را با آپدیت‌های جدید به کل دنیا نشان دادند و آموزش‌های آنلاین رو به افزایش رفت. تکنولوژی و ارتباطات، کامپیوترها و اپلیکیشن‌ها همگی وابسته به برنامه‌نویسی هستند که باعث ایجاد شغل‌های جدید برای کسب درآمد از این طریق شدند. به شش دسته از این شغل‌ها اشاره و مختصر توضیح خواهیم داد:

استخدام در شرکت‌ها، سازمان‌ها و استارت‌آپ‌ها

شغل کارمندی به دلیل امنیت شغلی معمولاً جزو رتبه‌های اول انتخابی برای افراد بوده است، از سال ۲۰۲۰ تمامی شرکت‌ها دارای وب‌سایت و یا یک فروشگاه اینترنتی هستند و برای مصاحبه استخدامی نیز از پلتفرم‌هایی چون اسکایپ، واتس‌اپ، زوم و… استفاده می‌کنند. استخدام شدن در شرکت‌ها برای برنامه‌نویسی دارای یک درآمد خطی است و این درآمد بر اساس تحصیلات، ساعت کاری، زبان برنامه‌نویسی و بزرگ و کوچک بودن هر شهر و … متفاوت است. حضور در استارت‌آپ‌ها نیازمند یک روحیه کار تیمی می‌باشد که به دنبال تکنولوژی‌های جدید هستند، و همین باعث می‌شود سطح مهارت و تخصص و دانش شما با حضور در جمع استارت‌آپی‌ها افزایش پیدا کند.

فریلنسری

فریلنسری یعنی زمان و مکان برای شما هیچ‌گونه محدودیتی ایجاد نخواهد کرد. در پنج سال گذشته فریلنسری به‌شدت در ایران جایگاه خودش رو پیدا کرده که افراد می‌توانند از ۵۰۰ هزار تومان در ماه تا ۱۰۰ میلیون تومان برای خود کسب درآمد داشته باشند. زمانی که در حیطه فریلنسری شروع به کار می‌کنید می‌توانید آینده‌ای برای خود تصور کنید درحالی‌که لب دریا بر روی ماسه‌ها دراز کشیده آید در حال انجام پروژه‌ای که از خارج از کشور گرفته‌اید هستید و پس از انجام پروژه به دلار کسب درآمد می‌کنید! شیرین‌ترین رؤیایی که شاید خیلی از ما به دنبال آن هستیم.

تدریس یا تولید فیلم‌های آموزشی با کسب در آمد از برنامه‌نویسی پایتون و تمامی زبان‌های تحت تخصص و مهارت خود

در سال‌های گذشته برای آموزش هر مهارتی نیاز به گذاشتن زمان، مکان بود اما در دو سال اخیر با برگزاری کلاس‌های آنلاین و فروش فیلم‌های آموزشی، تدریس هر مهارتی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. برنامه‌نویسی نیز مهارتی است که با تدریس آن و تولید فیلم‌های آموزشی می‌توان به درآمد رسید. از آنجایی که برنامه‌نویسی پایتون در بین افراد از محبوبیت بالایی برخوردار است و یادگیری این زبان برای مبتدیان بسیار آسان است تقاضا برای یادگیری زبان برنامه‌نویسی پایتون بیشتر است و تدریس و تولید این فیلم‌های آموزشی درآمد بالایی دارد.

ایده‌پردازی

 

همه ما در ذهن خود ایده‌های ناب زیادی رو داریم و کسی که برنامه‌نویسی آموخته باشد می‌تواند ایده‌های نابی که در ذهن خود دارد را پیاده‌سازی کند و با فروش این ایده‌ها کسب درآمد کند یا به‌صورت شراکتی شروع به کار با سرمایه‌داران کند و تبلیغات را به عهده آن‌ها قرار دهد.

انجام پروژه‌های دانشجویی

 

انجام پروژه‌های دانشجویی از گذشته تا به الان مرسوم بوده است و می‌توان با استفاده از تخصص زبان‌های برنامه‌نویسی پروژه‌های دانشجویان کامپیوتر، برق و الکترونیک و … را برعهده گرفت و از آن کسب درآمد کرد.

فروش اپلیکیشن‌های موبایل با کسب در آمد از برنامه‌نویسی اندروید و طراحی وب‌سایت با کسب درآمد از برنامه‌نویسی وب

 

فروش اپلیکیشن‌های موبایل و طراحی سایت یا فروشگاه‌های اینترنتی برای کسب‌وکارها یکی از پردرآمدترین راه‌های کسب درآمد برنامه‌نویسی است. از آنجایی که تمامی کسب‌وکارها رو به اینترنتی شدن رفته‌اند و نیاز به وب‌سایت دارند شما می‌توانید با یادگیری زبان‌های تحت وب فروشگاه‌های اینترنتی را طراحی کنید و به درآمد برسید. برای فروش اپلیکیشن‌های موبایل فقط کافی است درخواست خود را به مارکت‌های اپلیکیشن ثبت کنید و پس از بررسی تأیید اپلیکیشن شما در این مارکت‌ها منتشر می‌شود.

 

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

‫30 دیدگاه ها

 1. سلام ببخشید من 2 سال بعد انتخاب رشته میکنم و من رشته ی برنامه نویسی رو میخوام ولی من نمیدونم چرا کسی نمیزنه ک معدل چند و باید چ چیز هایی بلد باشی زیر رشته اون مثل طراحی وب و..

  کسی میدونه بگه ی اطلاعات درست حسابی ممنون

 2. سلام من کل مطالبو خوندم و حال کردم من ۱۵سالم هست و فقط یه کم دانش برنامه نویس سرم میشه و اما کار کردن با ترموکس java اندروید رو یکم بلدم میشه بگید برا رسیدن به هدفم یعنی (برنامه نویسی)برسم باید چه رشته ای بزنم

  1. سلام
   برای برنامه نویس شدن اگه بخوابد اکادمیک ادامه بدید باید وارد رشته ریاضی فیزیک و بعد از اون دانشگاه شوید. رشته علوم کلمپیوتر و مهندسی کامپیوتر. البته میتونه فنی و حرفه ای هم رشته کامپیوتر بخونید ولی معمولا انتخاب روش اول بهتره. برنامه نویسی رو میشه غیر آکادمیک هم دنبال کرد ولی اکادمیکش به این شکله.

 3. سلام
  میخواستم بدونم که بنظرتون برنامه نویسی رو از طریق رشته های دانشگاهی مثل مهندسی کامپیوتر دنبال کنیم بهتره یا اینکه به صورت آزاد دنبالش بریم؟؟؟؟

  1. سلام
   حوزه ی برنامه نویسی رو میتونید به صورت مهارت محور و خود آموز یادبگیرین فقط باید مقداری با زبان انگلیسی و کاربر با سیستم آشنایی داشته باشین. البته باید اول مشخص بشه که هدفتون از آموزش برنامه نویسی چه چیزی هست که براش نیاز به تحصیلات دانشگاهی هست یا خیر.

   1. سلام.خسته نباشید من مخوام برنامه نویسی شغل اصلیم باشه و به صورت پیشرفته یاد بگیرم و در این زمینه موفق باشم به نظرتون باید از طریق دانشگاه دنبال کنم؟

 4. سلام ، وقتتون بخیر
  من دانش آموز نهمی هستم و در یک مدرسه نمونه دولتی درس میخونم
  معدل سال هفتم و هشتم بالای 19/5 شد
  علاقه ی زیادی با کار با کامپیوتر ، موبایل و ……. دارم
  تا حدودی نیز درباره ی برنامه نویسی اطلاع دارم
  میشه بهم بگید باید چه درس هایی رو از پایه قوی کنم ؟
  و باید چه رشته ای انتخاب کنم ؟

  1. سلام
   برنامه نویسی رو هر زمانی بدون تحصیلات دانشگاهی می تونید شروع کنید و حتما نیاز به تحصیل آکادمیک ندارید ولی اگر علاقه دارید که رشته IT رو دنیال کنید میتونید با توجه به علاقتون از رشته ریاضی یا رشته هنرستانی کامپیوتر برای ورود به دانشگاه استفاده کنید.

 5. سلام
  من میخاستم بدونم رشته ی مرطبت با طراحی وب یا همون کد نویسی چیه؟
  و چه رشته ای رو باید بخونم؟
  لطفا اگه میشه کمکم کنید!ممنون

 6. *سلام من یک دانش آموز هستم میخواستم بدونم برنامه نویسی میتونه یک شغل کامل باشه*؟ *و من زبان های اسکرچ و اسمال بیسیک را بلدم میخواستم بدونم برای ساخت بازی با نرم افزار یونیتی باید چه زبانی را یاد گرفت؟ *

 7. سلام من دانش آموز سال دهم رشته ریاضی فیزیک هستم

  میخواستم بدونم که من میتونم برنانه نویسی رو در رشته مهندس کامپیوتر قسمت نرم افزار ادامه بدم
  یعنی من اگه مهندس نرم افزار بشم برنانه نویسی رو هم باید بلد باشم یا خیر

 8. سلام
  من کلاس نهم هستم
  و میخوام سال بعد رشته ی برنامه نویسی رو با فنی حرفه ای وارد بشم میخواستم بدونم فنی حرفه ای کارشناسی پیوسته داره؟ هم دولتی هم ازاد؟ دخترانه؟
  با تشکر

 9. سلام من میخواستم وارد بازار کار برنامه نویسی بشم ، میگفتن رشته کامپیوتر تو بازار کار اصلا به درد نیخوره و از اونجایی که من بهتره یه مدرکی داشته باشم به نظرتون بهتر نیس ، برم رشته زبان بعد درکنارش از بیرون برنامه نویسی یاد بگیرم ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   شما می تونید بصورت مهارت محور و خارج از دانشگاه برنامه نویسی را آموزش ببینید
   و در کنارش رشته مورد نظرتون رو هم در دانشگاه بگذرونید
   لیست درس های رایگان آموزش برنامه نویسی را از اینجا میتونید ببینید
   https://maktabkhooneh.org/learn/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%D9%88-IT-mk58/

 10. سلام من دانش اموز دهم تجربی هستم بنا به دلایلی میخوام رشتمو عوض کنم معدلم حدود ۱۹.۸۰ هست به نظرتون برای ورود به برنامه نویسی بهتره ازهنرستان و فنی برم یا ریاضی فیزیک؟؟؟؟

 11. سلام ببخشید من اگ رشته فنی حرفه ای کامپیوتر رو برم میتونم ب صورت حرفه ای برنامه نویسی رو دنبال کنم یا حتما باید ریاضی فیزیک برم ؟

  1. سلام امیر عزیز،
   هرکسی با هر سن و با هر پیش‌زمینه‌ای می‌تواند برنامه‌نویس شود. برخی از دولوپرهای مکتب‌خونه نیز از رشته‌هایی غیر از کامپیوتر وارد این شغل شدند. ازین جهت خیلی نگران انتخاب رشته نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا