برنامه نویسی و ITبرنامه‌نویسی موبایل

چگونه برنامه نویس اندروید شویم؟

سخن کوتاهی درباره برنامه نویس اندروید

از آنجایی که بیشتر برنامه‌های تلفن همراه سیاره ما را احاطه کردند و کاربران سراسر جهان را به یکدیگر متصل کرده‌اند و به افراد امکان استفاده از روش‌های مبتکرانه و خلاقانه را فراهم کرده است. امروزه وجود برنامه نویس اندروید برای اقتصاد مدرن جهانی غنی‌سازی، تکمیل و ضروری‌تر شده است.

برنامه‌های موبایلی که هر روز از آنها استفاده می‌کنیم، شیوه کسب و کار، نحوه برقراری ارتباط و مصرف سرگرمی و … باعث شده‌اند تا جهان کاملا به شکلی دیگر تبدیل شود. اشتباه نمی‌کنید اگر فکر کنید که برنامه نویس اندروید یکی از جالبترین شغل‌های امروزی است.

 

بنابراین چگونه می‌توان به یک برنامه نویس اندروید تبدیل شد؟! برای پاسخ این سوال ما را تا آخر این مقاله دنبال کنید.

 

برنامه نویس اندروید کیست

 

طبق گفته Udacity اکنون ۱٫۴ میلیارد دستگاه اندرویدی فعال در جهان وجود دارد و اندروید با ۸۲٪ سهم بازار جهانی بر بازار گوشی‌های هوشمند تسلط دارد. بنابراین با این تفاسیر فرصت‌های فراوانی برای یک توسعه‌دهنده و برنامه نویس اندروید وجود دارد که به هدف خود برسد.

علاوه بر این، از آنجا که توسعه برنامه از طریق هر رایانه‌ای قابل انجام است، امکان کار از هرجای دنیا نیز وجود دارد. شما همچنین به جامعه کمک می‌کنید تا آینده را بسازید زیرا جامعه به سمت یک دنیای دیجیتالی و تکنولوژیکی حرکت می‌کند.

یکی از مزایای شغل توسعه‌دهنده برنامه اندروید، توانایی مستقل بودن است هر توسعه دهنده‌ای می‌تواند برای خود یا برای شرکت‌های مختلف کار کند و در انجام این کار هیچ‌گونه محدودیتی ندارد. البته که ممکن است یادگیری اندروید و زبان‌های برنامه‌نویسی اندروید کمی دشوار باشد اما در آخر با نتیجه‌ای دلخواه روبرو خواهید شد.

برنامه نویس اندروید کیست?

توسعه‌دهنده اندروید کسی است که با توسعه برنامه‌های مربوط به تلفن همراه یا دسکتاپ به ما در فعالیت‌های روزمره کمک می‌کند و باعث آسانی زندگی می‌شود.

بنابراین، اگر بپرسید که دقیقاً چه کسی یک توسعه‌دهنده Android است؟! برای پاسخ این سوال باید گفت که او یک توسعه‌دهنده نرم افزار است که در زمینه طراحی برنامه‌های کاربردی برای بازار Android (اندروید) تخصص دارد.

نقش یک برنامه نویس اندروید این است که برای شرکت‌های مختلف با توجه به دامنه آنان برنامه‌هایی جذاب و کاربردی طراحی کند. توسعه‌دهنده اندروید می‌تواند برنامه‌های ساده و همچنین برنامه‌های پیچیده مانند برنامه‌های بازی (PUBG ،Candy Crush ،Word Cookies و …) را ایجاد کند.

 

چرا یادگیری اندروید؟

اندروید رهبر مسلم بازار جهانی تلفن‌های هوشمند است به معنای اینکه امنیت شغلی برای برنامه‌نویسان اندروید وجود دارد که آنان بتوانند توسعه برنامه‌های اندرویدی خود را افزایش دهند. علاوه بر این، سیستم عامل اندروید منبع باز است (کل کد منبع اندروید قابل مرور است، البته با برخی از نرم افزارهای اختصاصی مانند Google Play)، که باعث می‌شود اکوسیستم توسعه‌دهنده پویا باشد و به طور کلی غنی‌سازی کند.

توسعه‌دهندگان Android نکات، ترفندها و آموزش‌ها را در سراسر انجمن و جامعه اندروید به اشتراک می‌گذارند، و از آنجا که Google با ساختن ابزارهایی مانند Google Play Services برای کارهای معمول برنامه مانند ورود به سیستم، احراز هویت، مکان و فضای ذخیره‌سازی، به توسعه‌دهندگان در این راه کمک می‌کند.

دلیل اینکه برنامه‌نویسان اندروید بیشتر از برنامه‌نویسان اپل هستند این است که برنامه‌های طراحی شده برای فروشگاه اپل فقط می‌توانند در iPhone و iPad استفاده شوند، در حالی که برنامه‌های فروشگاه Google Play را می‌توان در هر دستگاه Android بارگیری کرد.

چرا توسعه اندروید را انتخاب کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که شما بخواهید به یک برنامه نویس اندروید تبدیل شوید. در این میان برخی از موارد برجسته را به شما معرفی می‌کنیم که عبارتند از:

License

اندروید یک پلتفرم کاملا منبع باز است و از این رو شما هزینه کمتری را برای استفاده از برنامه‌های اندروید پرداخت می‌کنید. اندروید شامل یک جامعه گسترده است که به شما امکان می‌دهد در صورت بروز مشکلات یا نسخه‌های بعدی، مستقیماً با توسعه‌دهندگان تعامل داشته باشید.

اندروید یک سیستم عامل در حال تکامل

برنامه‌هایی که ایجاد می‌شوند یا محبوبیت زیادی پیدا می‌کنند یا در فروشگاه Google play به عنوان رتبه برتر شناخته می‌شوند. Google هر از گاهی برخی از قابلیت‌های خاص را تغییر داده و نسخه‌های جدید را منتشر می‌کند. 

بنابراین تمامی نرم افزارها بطور منظم بروزرسانی می‌شوند و ویژگی‌های جدیدی را به نرم افزار شما اضافه می‌کنند. که همین امر موجب جلب رضایت اکثر کاربران قرار می‌گیرد و افراد زیادی جذب یادگیری سیستم عامل اندروید می‌شوند.

یادگیری آسان 

یادگیری اندروید اگر شما فردی علاقه‌مند به این حوزه باشید کار بسیار آسانی برایتان خواهد بود. زمان صرف یادگیری برای هر فردی با فرد دیگر کاملا متفاوت است و هر شخصی در زمانی خاص کاملا می‌تواند بر این سیستم عامل تسلط پیدا کند.

آشنایی با مهارت‌های فنی مورد نیاز برای برنامه نویس اندروید

اولین مهارتی که یک برنامه نویس اندروید باید آن را کامل یاد بگیرد، مهارت‌های فنی است. توسعه اندروید را می‌توان در رایانه Mac ، Windows PC یا Linux انجام داد. شما همچنین به یک دستگاه Android نیاز خواهید داشت.

 

مقاله پییشنهادی : کتابخانه اندروید
ساخت کتابخانه اندروید

در اینجا لیست کوتاهی از مواردی که یک برنامه‌نویس باید بداند را جمع‌آوری کردیم که شامل:

یادگیری جاوا (Java)

اساسی‌ترین عنصر سازنده برای تبدیل شدن به برنامه نویس اندروید، زبان برنامه‌نویسی جاوا است. برای اینکه یک توسعه‌دهنده موفق Android باشید، باید با مفاهیم جاوا مانند حلقه‌ها، لیست‌ها، متغیرها، ساختارهای کنترل و … کاملا آشنا باشید و بر آنان تسلط کافی را داشته باشید. جاوا یکی از مشهورترین زبان‌های برنامه‌نویسی است که امروزه توسط توسعه‌دهندگان نرم افزار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر شما جزئیات زبان برنامه‌نویسی جاوا را کاملا یاد بگیرید قادر خواهید بود در هر زمانی شروع به توسعه یا ساخت نرم افزار اندرویدی کنید. 

SQL

همچنین برای سازماندهی پایگاه داده در برنامه‌های Android، باید اصول SQL را بیاموزید. SQL زبانی برای بیان نمایش داده‌ها برای بازیابی اطلاعات از پایگاه داده است. هنگامی که بتوانید SQL را بنویسید، سوالی وجود ندارد که نتوانید جواب آن را بدست آورید.

کیت توسعه نرم افزار Android (SDK) و Android Studio

یکی از بخش‌های جذابی که در سیستم عامل اندروید وجود دارد این است که شما می‌توانید به برنامه‌های مختلف دسترسی داشته باشید بدون اینکه حتی هزینه زیادی را پرداخت کنید. Android SDK از طریق بارگیری رایگان و همچنین Android Studio، محیط رسمی توسعه یکپارچه (IDE) برای توسعه برنامه Android در دسترس است.

Android Studio (اندروید استودیو) اصلی‌ترین برنامه‌ای است که توسعه‌دهندگان با آن کد می‌نویسند و برنامه‌های خود را از بسته‌ها و کتابخانه‌های مختلف جمع می‌کنند. Android SDK شامل کد نمونه، کتابخانه‌های نرم افزار، ابزارهای کدگذاری مفید و موارد دیگر برای کمک به شما در ساخت، آزمایش و اشکال‌زدایی از برنامه‌های Android است.

XML

برنامه‌نویسان از XML برای توصیف داده‌ها استفاده می‌کنند. اصول نحو XML در انجام کارهایی مانند طراحی پوسته‌های رابط کاربری (UI) و تجزیه فیدهای داده از اینترنت در سفر شما به توسعه‌دهنده کامل Android مفید خواهد بود. بسیاری از مواردی که به XML برای آن احتیاج دارید از طریق Android Studio قابل انجام است، اما ساختن آن در اصول زبان علامت‌گذاری سازنده است.

نکته: کتاب‌های معروف یادگیری اندروید (Android) شامل: Head First Java ، Android Programming: Pushing the Limits و Java: A Beginner’s Guide است.

 

آشنایی با مهارت‌های فنی مورد نیاز برای برنامه نویس اندروید

چگونه به یک برنامه نویس اندروید موفق تبدیل شویم؟

برای تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده موفق اندروید باید تمامی مهارت‌های مورد نیاز برای برنامه‌نویسی اندروید را بدست آورید و بر آنان کامل مسلط باشید. چند مورد را در اینجا ذکر می‌کنیم که عبارتند از:

 • باید دانش کاملی از Android SDK و نسخه‌های مختلف Android داشته باشد.
 • کارآیی در زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Java / Kotlin
 • شناخت کافی از اصول، الگوها و بهترین روش‌های طراحی UI Android
 • دانش شایسته با SQL   
 • درک ماهرانه از ابزارهای نسخه‌نویسی کد، مانند Git
 • آشنایی با RESTful API‌ها که برنامه‌های اندروید را به سرویس‌های مختلف متصل می‌کنند.
 • تجربه کار با ذخیره‌سازی آفلاین، اتصال موضوعی و تنظیم عملکرد.
 • از توانایی طراحی برنامه‌های اطراف UI مانند لمس برخوردار باشید.
 • توانایی درک نیازهای تجاری و ترجمه آنها به نیازهای فنی.
 • آشنایی با API‌های پیام ابری.
 • درک اصول طراحی Android Google و دستورالعمل‌های رابط کاربری.
 • آشنایی با ادغام مداوم و …

تسلط بر این مهارت‌ها قطعاً به شما کمک می‌کند تا به عنوان یک توسعه‌دهنده موفق Android رشد کنید. 

 

آشنایی با مهارت‌های فردی مورد نیاز برای برنامه نویس اندروید

همانطور که پیش تر از مهارت‌های فنی مورد نیاز برای توسعه‌دهنده اندروید سخن گفتیم در اینجا می‌خواهیم با مهارت‌های فردی آن آشنا شویم که این مهارت‌ها عبارتند از:

استقامت

اگر شما می‌خواهید به یک برنامه نویس موفق تبدیل شوید هیچ‌گاه نباید در برابر یادگیری‌های برنامه‌های سخت و دشوار کوتاه بیایید و همیشه سعی کنید انگیزه و پشتکار خود را هیچ‌گاه از دست ندهید که با از دست دادن آنان دیگر نمی‌توانید به خواسته و هدف خود دست پیدا کنید.

همکاری 

همکاری برای اکثر مشاغل به خصوص توسعه‌دهندگان از اهمیت حیاتی برخوردار است. حتی اگر خودتان به تنهایی روی یک پروژه کار می‌کنید، به ناچار مجبورید دیگران را نیز در کار خود شرکت دهید مانند طراحان و بازاریان.

با پذیرش بازخورد درباره کار خود، مصالحه با همکاران و همکاری با سایر بازیکنان برای ایجاد محصولات استثنایی، کار خود را راحت‌تر کنید و از پیشرفت مناسبی برخوردار شوید.

عطش یادگیری

تمامی برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان موفق، متعهد به یادگیری مادام العمر هستند. هیچ‌گاه شما نباید دست از یادگیری بردارید زیرا امروزه جهان در حال پیشرفت است و شما با متوقف کردن یادگیری ممکن است از غافله‌ی دیگر برنامه‌نویسان عقب بمانید. 

 

مهارت‌های فردی مورد نیاز برای برنامه نویس اندروید

کلام آخر

برنامه‌های موبایل بیش از هر زمان دیگری تقاضا دارند، همین امر فرصتی باور نکردنی را برای راه‌اندازی یک حرفه به عنوان توسعه‌دهنده اندروید فراهم می‌کند. در نهایت به پایان این مقاله رسیده‌ایم امیدوارم موضوعاتی که در این نوشتار آورده شده‌اند کاملاً روشن بوده باشید و آماده باشید تا تلاش خود را برای تبدیل شدن به یک Android Developer (برنامه نویس اندروید) آغاز کنید.

موفق باشید 🙂

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا