برنامه نویسی و ITبرنامه‌نویسی موبایل

چگونگی نحوه‌ی ساخت کتابخانه اندروید

تعریف مختصری از نحوه‌ی ساخت کتابخانه اندروید

اگر بخواهیم مختصر تعریفی برای نحوه ساخت کتابخانه اندروید داشته باشیم باید بگوییم که کتابخانه‌های اندروید جزئی جداناپذیر از بخش توسعه هستند شما بدون کتابخانه‌های اندروید نمی‌توانید توسعه‌ای در برنامه‌های خود ایجاد کنید.

کتابخانه‌های اندروید به شما کمک می‌کنند که کارتان با سرعت بیشتری انجام شود. اگر شما خودتان بتوانید کتابخانه اندروید طراحی کنید این امتیاز را دارید که بتوانید کتابخانه اندروید خود را با دیگر افراد به اشتراک بگذارید.

 

ویدیو پییشنهادی : اندروید
آموزش برنامه‌نویسی اندروید

 

اشتراک‌گذاری کتابخانه‌های اندروید با دیگر افراد، یکی از ویژگی‌های مهم آن به‌حساب می‌آید. در ادامه این مقاله شما را با آموزش نحوه‌ی ساخت کتابخانه اندروید آشنا می‌کنیم پس همراه ما باشید.

آموزش نحوه‌ی ساخت نمونه برنامه برای کتابخانه اندروید

خب اگر آماده هستید بیایید شروع کنیم. اگر شما از قبل با سیستم عامل اندروید آشنا باشید و به نوعی مهندس اندروید باشید احتمالا از نحوه ساخت پروژه اندرویدی اطلاع دارید و می‌دانید که پروژه‌ها بعداً برای آزمایش کتابخانه شما در مرحله توسعه و پس از انتشار مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

اما اگر تازه وارد هستید و آشنایی دقیقی با این ساختار ندارید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا برنامه اندروید استودیو (Android Studio) را بازکنید و روی شروع یک پروژه جدید اندروید (Android Project) کلیک کنید.
  • گزینه Empty Activity را انتخاب کنید و بر روی گزینه بعدی (Next) بزنید.
  • در این قسمت وارد صفحه‌ای می‌شوید که نام برنامه (Application name)، نام بسته یا پروژه (package name) مورد نظر و مکان خود (location) را مشخص کنید.
  • در این بخش شما برنامه نمونه خود را ساخته‌اید.

حال که برنامه نمونه را ایجاد کردید اجازه دهید به مرحله بعدی برویم که آن ساخت کتابخانه اندروید است.

 

تعریف مختصری از نحوه‌ی ساخت کتابخانه اندروید

چگونه کتابخانه اندروید بسازیم؟

حال که توانستیم نمونه برنامه را ایجاد کردیم بیاید کتابخانه اندروید را طراحی کنیم. مراحل زیر را برای ساخت کتابخانه اندروید دنبال کنید:

  • وارد برنامه اندروید استودیو شوید و وارد منوی فایل شوید و روی گزینه جدید و ماژول جدید کلیک کنید مانند: File menu → New → New Module
  • بعد از گذراندن مراحل قبل روی Android Library کلیک کنید و  گزینه بعدی (Next) را بزنید.
  • نام کتابخانه (Library name) و نام ماژول (Module name) مورد نظر خود را انتخاب کنید بعد از انجام این موارد کار ساخت کتابخانه اندروید شما به پایان رسیده است.

تبریک می‌گوییم شما اولین کتابخانه اندروید خود را ساخته‌اید حال باید روبروی شما تصویری از کتابخانه مورد نظرتان ظاهر شده باشد.  

 

مقاله پییشنهادی : آموزش git در اندروید استودیو
آموزش git در اندروید استودیو

گام بعدی در ساخت کتابخانه اندروید

گام بعدی این است که یک لی اوت (Layout) بسازید. برای ساخت لی اوت روی پوشه res از ماژول مورد نظر خود را انتخاب و یک لی اوت بسازید مانند: New > XML > Layout XML File بعد از این کار اسم فایل را my_view.xml بگذارید.

برای اینکه مطلب برایتان ساده‌تر بشود ما یک Custom View  که دارای دو  TextViewwidgets است را درون یک LinearLayout قرار می‌دهیم. مراحل زیر را مشاهده خواهید کرد:

 

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

<LinearLayout xmlns:android="http://schemas.android.com/apk/res/android"
    android:layout_width="match_parent" android:layout_height="match_parent"
    android:orientation="vertical"
    android:padding="16dp">
    <TextView
        android:layout_width="wrap_content"
        android:layout_height="wrap_content"
        android:textAppearance="?android:attr/textAppearanceLarge"
        android:text="Hello!"/>
    <TextView
        android:layout_width="wrap_content"
        android:layout_height="wrap_content"
        android:textAppearance="?android:attr/textAppearanceMedium"
        android:text="This is my custom view from my little library."/>
</LinearLayout>

 

گام بعدی این است که یک کلاس جاوا برای کتابخانه خود بسازید. یک کلاس جاوا به نام MyView.java بسازید و در پوشه src از ماژول کتابخانه قرار دهید توجه داشته باشید که MyView.java را داخل ماژول اپلیکیشن قرار ندهید. 

برای اینکه این کلاس مانند کلاس قبلی که ساخته‌اید باشد باید کلاس جاوا خود را به زیر مجموعه کلاس LinearLayoutclass انتقال دهیم که مراحل زیر اتفاق می‌افتد:

 

public class MyView extends LinearLayout {

    public MyView(Context context) {
        super(context);
    }
    public MyView(Context context, AttributeSet attrs) {
        super(context, attrs);
    }
}

 

همانطور که در بالا می‌بینید دو سازه در دست داریم برای جلوگیری از افزوده شدن کد مقداردهی اولیه باید به هر کدام از سازه‌ها کد و متد initialize را بدهیم که بدین شکل است:

 

initialize(context);

 

در متد initialize باید متد inflate را به جهت هدف دادن به کلاس، به Layout که گام قبل درست کرده‌ایم وارد کنیم بدین شکل:

 

private void initialize(Context context){

    inflate(context, R.layout.my_view, this);
}

چگونه از کتابخانه اندروید به صورت لوکال استفاده کنیم؟

حالا که کتابخانه اندروید خود را ساختیم باید از ماژول اپلیکیشن استفاده کنیم تا ببینیم کتابخانه اندروید ما درست کار می‌کند یا خیر. برای این کار ابتدا باید یک وابستگی به نام compile را به فایل build.gradle (ماژول اپلیکیشن) اضافه کنیم به این صورت:

compile project(":mylittlelibrary")

حالا یک کلاس جاوای جدید به نام MainActivity در پوشه ماژول اپلیکیشن بسازید و آن را زیرمجموعه کلاس Activity قرار دهید و متد onCreate را به آن اضافه کنید به این صورت:

public class MainActivity extends Activity {

    @Override
    protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
        super.onCreate(savedInstanceState);
    }
}

 

حال باید به درون متد onCreate یک نمونه Custom View اضافه کنید و آن را درون setContentView قرار دهید با این کار می‌توانید مشاهده کنید که فضای خالی Activity پر شده است. که بدین صورت نمایش داده می‌شود:

 

@Override

protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
    super.onCreate(savedInstanceState);
    View v = new MyView(this);
    setContentView(v);
}

با این کار دیگر Activity آماده شده است حال باید آن را به منیفیسنت اپلیکیشن (Application Manifest) اضافه کنیم و آن را بیلد (Build) کنیم بعد از این کار باید آن را بر روی گوشی اندروید خود به اجرا دربیاورید. در اجرای برنامه شما باید Custom View که ساخته‌اید را ببینیم تا از درستی برنامه مطمئن شوید.

چگونه کتابخانه اندروید خود را در Bintray منتشر کنیم؟

Bintray یک برنامه محبوب برای انتشار انواع کتابخانه‌های اندروید است که افراد می‌توانند کتابخانه‌های اندروید خود در آن به انتشار بگذارند. خوبی این برنامه این است که توسعه‌دهنگان به صورت رایگان این برنامه را در اختیار کاربران قرار داده‌اند.

 

 

ابتدا برای اینکه بتوانید کتابخانه اندروید خود را در Bintray به اشتراک بگذارید باید یک حساب کاربری برای خود درست کنید پس از ثبت نام و ورود به حساب کاربری خود، داخل حساب شما ۶ ریپوزیتوری (Repository) که می‌توانید هر کدام از آنان را که خواستید انتخاب کنید یا یک ریپوزیتوری جدیدی برای خود بسازید.

استفاده از ریپوزیتوری به نام Maven

ما می‌خواهیم در این مطلب از ریپوزیتوری به نام Maven استفاده کنیم.

حال به صفحه پروفایل خود رجوع کنید و روی گزینه Edit کلیک کنید بعد بر روی API Keylink کلیک کنید تا API key بر روی صفحه شما به نمایش دربیاید.

کدی که API key به شما می‌دهد را یادداشت کنید زیرا برای احراز هویت و هنگام استفاده از پلاگین Bintray این کد را از شما می‌خواهد. حالا بیایید کارمان را شروع کنید.

ابتدا باید پلاگین مورد نیاز خود را به Bintray اضافه کنیم. به خاطر اینکه بتوانیم با Bintray تعامل برقرار کنیم باید plugin Bintray را در وابستگی‌های پوشه build.gradle قرار دهیم.

'com.jfrog.bintray.gradle:gradle-bintray-plugin:1.2'

از آنجایی که ما کتابخانه اندروید خود را در ریپوزیتوری Maven درست کردیم باید plugin Maven را به آن اضافه کنیم.

classpath "com.github.dcendents:android-maven-gradle-plugin:1.3"

از آنجایی که باید پلاگین‌های ما، مورد تایید قرار بگیرند برای این کار باید پوشه build.gradle از ماژول کتابخانه اندروید خود باز کنیم و کد زیر را برای تایید پلاگین‌‎ها وارد کنیم. 

apply plugin: 'com.jfrog.bintray'

apply plugin: 'com.github.dcendents.android-maven'

نکته: این نکته را به یاد داشته باشید که پلاگین Maven به طور پیش فرض برای خود از نام کتابخانه، برای مقدار artifactId استفاده می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا