برنامه نویسی و ITبرنامه‌نویسی موبایل

یادگیری برنامه نویسی اندروید را از کجا شروع کنیم؟

توضیحات کوتاهی درباره یادگیری برنامه نویسی اندروید

یادگیری برنامه نویسی اندروید در طی سالیان اخیر دچار تغییرات بسیار زیادی شده است هم در ابزارهای استفاده شده و هم در ویژگی‌های موجود در سیستم عامل‌. در گذشته ما از محیط‌های توسعه معمولی و کاربردی بسیار استفاده می‌کردیم اما امروزه این محیط‌ها دیگر مثل سابق نیستند و بسیار پیشرفته‌تر از گذشته شده‌اند.

همانطور که می‌دانید مدتی است که Android Studio جایگزین Eclipse IDE شده است و اندروید استودیو می‌تواند در زمان کوتاهی چندین کار را با یکدیگر به طور همزمان انجام دهد.

 

توضیحات کوتاهی درباره یادگیری برنامه نویسی اندروید

یادگیری برنامه نویسی اندروید

به طور کلی هر شخصی ممکن است با شنیدن اسم برنامه نویسی اندروید وحشت زده شود یا آن را کاری دلهره آور تلقی کند اما همان شخص وقتی وارد دنیای شگفت‌انگیز برنامه‌نویسی شود کاملا تفکر اولیه‌اش از برنامه‌نویسی از بین می‌رود. 

برنامه‌نویسی سیستم عامل‌ها دنیای خیلی بزرگ و کارآمدی را به روی شما باز می‌کند که شما بدون هیچ محدودیتی بتوانید آنان را بیاموزید یا با آن به ساخت برنامه‌های متنوع بپردازید. شما به راحتی می‌توانید با یادگیری اندروید برنامه‌های متنوعی را برای این سیستم عامل بسازید. همانطور که طی گزارشات و تحقیقات مختلف آمده سیستم عامل اندروید سهم بسیار زیادی را از بازار دیجیتال به خود اختصاص داده است. 

به هر حال، یادگیری اندروید و توسعه برنامه‌های آن ممکن است آنقدر که فکر می‌کنید سخت نباشد به شرط آنکه بفهمید تمام قسمت‌های مختلف برای چه کاری هستند و بهتر است یک نقشه برای ادامه‌ی راه خود در اختیار داشته باشید. این مقاله همان نقشه راه شماست!! 😊

 

مقاله پییشنهادی : آموزش git در اندروید استودیو
آموزش git در اندروید استودیو

آشنایی با ابزارهای یادگیری برنامه نویسی اندروید

برنامه‌های اندرویدی می‌توانند راهی عالی و سرگرم‌کننده برای ورود به دنیای برنامه‌نویسی باشند. به طور رسمی برنامه‌نویسان می‌توانند از Java ،Kotlin یا C ++ برای توسعه اندروید (Android) استفاده کنند.

اگرچه ممکن است محدودیت‌های API وجود داشته باشد اما با استفاده از ابزارهای خاص، توسعه‌دهندگان می‌توانند از تعداد زیادی زبان برنامه‌نویسی مانند JavaScript ،C و … استفاده کنند. در یادگیری اندروید امکانات بی پایان است.

با یادگیری برنامه نویسی اندروید شما می‌توانید انواع و اقسام بازی‌های موبایلی و برنامه‌های کاربردی طراحی و ایجاد کنید. به طور کلی جامعه برنامه‌نویسان اندروید بسیار گسترده است و اسناد و منابع بسیار زیادی نیز وجود دارد تا اگر هر برنامه‌نویسی با مشکل روبرو شد بتواند با استفاده از این منابع مشکلات خود را رفع کند.

برای عادت کردن به چارچوب اندروید قطعاً یک منحنی یادگیری وجود دارد. اما هنگامی که اجزای اصلی سازنده‌ی برنامه را درک کنید، بقیه موارد به طور طبیعی روند خود را ادامه می‌دهند. منحنی یادگیری برنامه نویسی اندروید ممکن است شیب‌های نسبتا کمتری نسبت به سایر یادگیری‌ها و فناوری‌ها داشته باشد مانند یادگیری NodeJS. همچنین درک و کمک به AOSP به میزبانی و واسطه‌گری Google آسان‌تر است.

 

یادگیری برنامه نویسی اندروید

چرا یادگیری برنامه نویسی اندروید مهم است؟

اندروید رهبر مسلم بازار جهانی تلفن‌های هوشمند است. در حقیقت، سیستم عامل اندروید (OS) از ژانویه ۲۰۲۰ در تقریباً ۷۵ درصد از کل تلفن‌های هوشمند در سراسر جهان یافت می‌شود. این رهبری بازار به معنای امنیت شغلی جدی برای توسعه‌دهندگان اندروید است.

علاوه بر این، سیستم عامل اندروید منبع باز (open source) است. کل کدهای منبع اندروید قابل مرور کردن هستند البته با برخی از نرم افزارهای اختصاصی مانند Google Play. سیستم عامل اندروید باعث می‌شود اکوسیستم توسعه‌دهنده، پویا باشد و به طور خودکار شروع به غنی‌سازی کند.

توسعه‌دهندگان Android نکات، ترفندها و آموزش‌ها را در سراسر جامعه‌ی Android به اشتراک می‌گذارند تا تمامی افراد بتوانند از آنان استفاده کنند.

 

 

از آنجایی که Google با ساختن ابزارهایی مانند Google Play Services برای کارهای معمول مانند ورود به سیستم،  احراز هویت، مکان و فضای ذخیره سازی، به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا آنان راحت‌تر بتوانند بر روی ساخت نرم افزار و برنامه‌های خود تمرکز داشته باشند.

اساساً، زمان ویژه‌ای برای شروع کار در یادگیری و توسعه اندروید وجود دارد که بسیار مهیج و هیجان‌انگیز است. یادگیری و برنامه‌نویسی اندروید برای تمام افراد مشتاق این کار، می‌تواند فرصتی استثنایی و عالی باشد.

البته درست است که یادگیری برنامه نویسی اندروید زیاد کار ساده و آسانی نیست و دارای مراحل مختلف کدنویسی و ایجاد برنامه است ولی برنامه‌نویسان مجربی هستند که به راحتی می‌توانند هر نوع برنامه‌ اندرویدی را طراحی و ایجاد کنند.

ناگفته نماند که حتی همان افراد با تجربه نیز باید موارد زیادی را از اندروید بیاموزند زیرا همانطور که گفتیم دنیای سیستم عامل اندروید دنیایی بزرگ و گسترده است به همین خاطر تمامی برنامه‌نویسان هر ساله چیزهای جدیدی را از این سیستم عامل می‌آموزند.

مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به برنامه نویس اندروید

اولین موردی که شما باید آن را یاد بگیرید مهارت‌های فنی است. توسعه اندروید را می‌توان در رایانه Mac ،Windows PC یا Linux انجام داد. شما همچنین به یک دستگاه Android نیاز خواهید داشت تا بتواند برنامه‌های شما را آزمایش کند. در اینجا ابزارهایی را برای شما نام می‌بریم که در یادگیری برنامه‌نویسی اندروید می‌توانند کمک بزرگی کنند این ابزارها شامل:

جاوا (Java)

اساسی‌ترین عنصر توسعه و ساخت نرم افزار اندروید، زبان برنامه‌نویسی جاوا است. برای اینکه یک توسعه‌دهنده موفق Android باشید باید با مفاهیم جاوا مانند حلقه‌ها، لیست‌ها، متغیرها و ساختارهای کنترل نرم افزار آشنا باشید. جاوا یکی از مشهورترین زبان‌های برنامه‌نویسی است که امروزه توسط توسعه‌دهندگان نرم افزار مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین یادگیری جزئیات آن می‌تواند شما را در موقعیت کاری موفقیت‌آمیزی قرار دهد.

SQL

همچنین برای سازماندهی پایگاه داده در برنامه‌های Android، باید اصول SQL را بیاموزید. SQL زبانی برای بیان نمایش داده‌ها برای بازیابی اطلاعات از پایگاه داده است. هنگامی که شما آن را کامل بیاموزید و بتوانید کدنویسی کنید دیگر داده‌‍ای نمی‌ماند که نتوانید پاسخ آن را ندهید.

کیت توسعه نرم افزارهای Android (SDK) و Android Studio

یکی از بهترین نکاتی که در مورد توسعه اندروید وجود دارد این است که اکثریت نرم افزارهای اندروید برای یادگیری بهتر و عمیق‌تر، کاملا رایگان هستند. شما به راحتی می‌توانید نرم افزارهای (Android (SDK و Android Studio را به راحتی و کاملا رایگان بارگیری کنید.

محیط رسمی توسعه یکپارچه (IDE) برای توسعه برنامه Android در دسترس است. Android Studio اصلی‌ترین برنامه‌ای است که توسعه‌دهندگان با آن کد می‌نویسند و برنامه‌های خود را از بسته‌ها و کتابخانه‌های مختلف جمع می‌کنند. Android SDK شامل کد نمونه، کتابخانه‌های نرم افزار، ابزارهای کدگذاری مفید و موارد دیگر برای کمک به شما در ساخت، آزمایش و اشکال‌زدایی از برنامه‌های Android است.

 

کدام زبان برنامه ‌نویسی اندروید را باید بیاموزیم Java یا Kotlin؟

XML

برنامه‌نویسان از XML برای توصیف داده‌ها استفاده می‌کنند. به طور کلی XML در انجام کارهایی مانند طراحی پوسته‌های رابط کاربری (UI) و تجزیه فیدهای داده از اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

نکته: XML زبانی برای اصول علامت‌گذاری‌های سازنده‌ی نرم افزار است.

مقاله پییشنهادی : کتابخانه اندروید
ساخت کتابخانه اندروید

کدام زبان برنامه ‌نویسی اندروید را باید بیاموزیم Java یا Kotlin؟

از زمانی که گوگل Kotlin (کاتلین) را به عنوان زبان رسمی برای توسعه Android در Google IO و در سال ۲۰۱۷ معرفی کرد، برنامه‌نویسان زیادی که دوست داشتند به توسعه‌دهندگان اندروید تبدیل شوند با یک معضل روبرو شدند. این مشکل با این سوال شروع می‌شد که آیا آنها باید کاتلین را یاد بگیرند یا جاوا ؟!

اگر فردی مبتدی هستید باید ابتدا در توسعه Android از یادگیری زبان برنامه‌نویسی جاوا شروع کنید. اساسی‌ترین و مهم‌ترین موضوع این است که جامعه عظیمی از برنامه‌نویسان جاوا وجود دارد که می‌توانند در زمان‌هایی که شما با یک مشکل روبرو شده‌اید به کمکتان بیایند.

اگر شما با برنامه‌نویسی جاوا دچار مشکل شوید با یک سرچ کوچک در گوگل می‌توانید مشکل خود را حل کنید اما همین موضوع را در رابطه با زبان برنامه‌نویسی کاتلین نیز نمی‌توانیم همین موضوع را شرح دهیم زیرا زبان برنامه‌نویسی کاتلین زبان جدیدی است.

کاتلین برای افرادی است که کمی با برنامه نویسی اندروید آشنا هستند و به راحتی می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. درسته که کاتلین بسیار بهینه‌تر از جاوا است ولی مناسب تمامی افراد نیست.

مواردی که برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس اندروید باید بدانید

در این بخش مواردی را ذکر می‌کنیم که برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس، بهتر است که بدانید. بیاید شروع ‌کنیم:

  1. تمامی پلاگین‌ها و نرم افزارهای مورد نیاز برای یادگیری برنامه نویسی اندروید را جمع‌آوری کنید.
  2. زبان‌های برنامه‌نویسی مورد نیاز برای یادگیری اندروید را به طور کامل بیاموزید.
  3. از آموزش‌های آنلاین استفاده کنید.
  4. چرخه‌ی اصلی زندگی سیستم عامل اندروید را کامل بشناسید.
  5. Android API (رابط برنامه‌نویسی نرم افزار) را بیاموزید.
  6. برنامه‌ی اندرویدی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس یا توسعه‌دهنده اندروید چالشی هیجان‌انگیز است که هر فردی می‌تواند آن را تجربه کند. یادگیری برنامه نویسی اندروید تنها بخشی از یک سفر طولانی و لذت‌بخش اندرویدی است.

برنامه‌های موبایل بیش از هر زمان دیگری تقاضا دارند، همین امر فرصتی باورنکردنی برای افرادی است که دوست دارند توسعه‌دهنده اندروید شوند. در آخر سعی کنید رویا و حرفه‌ی مورد علاقه خود را دنبال کنید مطمئنا که که به آن خواهید رسید. موفق باشید. 😊

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا