مدیریت

چگونه خط کش ورد را فعال کرده و از آن استفاده کنیم؟

ابزار خط کش در مایکروسافت ورد (Microsoft Word) راهی ساده برای اطمینان از تراز بودن قسمت‌های مختلف فایل شماست. همچنین، خط کش به شما این امکان را می‌دهد تا به سرعت حاشیه‌ها و تورفتگی را در کار خود تنظیم کنید؛ اما نحوۀ فعال کردن این ابزار چگونه است و چطور می‌توان از آن استفاده کرد؟ برای پاسخ به سؤالات با مقاله دیگری از وبلاگ مکتبخونه همراه باشید.

آموزش نرم‌افزار Microsoft Word

نحوه نمایش خط کش در مایکروسافت ورد

برای نشان دادن خطوط افقی و عمودی در ورد، کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 • به برگه View در نوار اصلی بروید.
 • روی کادر انتخاب خط کش کلیک کنید.

سپس باید خط کش‌ها را در بالا و حاشیه سمت چپ در نمای Print Layout نمایش دهید. سپس می‌توانید واحد اندازه گیری را متناسب با نیاز خود تغییر دهید.

نحوه نمایش خط کش در مایکروسافت ورد

نحوه تنظیم حاشیه با استفاده از خط کش

روی خط کش، مناطق خاکستری نشان دهنده حاشیه سند هستند. فضای سفید بین این موارد نشان دهنده قسمتی از نوشته صفحه است که در آن ظاهر می‌شود.

برای تنظیم حاشیه در یک سند با استفاده از ابزار خط کش کارهای زیر را انجام دهد:

 • نشانگر را در لبه حاشیه‌ای که می‌خواهید تنظیم کنید، ببرید.
 • هنگامی که مکان نمای فلش ظاهر می‌شود، برای افزایش یا کاهش اندازه حاشیه کلیک کرده و آن را بکشید.

با این حال، این روش تنظیم حاشیه‌ها می‌تواند دقیق نباشد. بنابراین، اگر نیاز به اطمینان از دقت دارید، پیشنهاد می‌کنیم از گزینه‌های استاندارد حاشیه در ورد استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی : تنظیمات استایل در ورد
تنظیمات استایل در ورد

 

نحوه استفاده از تب‌های تورفتگی (Indentation)

همچنین باید بتوانید برخی از اشکال سفید را در لبه خط کش مشاهده کنید. می‌توانید از این موارد برای تنظیم سریع تورفتگی‌ها در یک سند استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که مکان نما را در متن مورد نظر خود قرار دهید، سپس شکل مربوطه را روی خط کش بکشید. ترفند کار این است که مطمئن شوید برگه صحیح را انتخاب کرده‌اید. برای این کار راه‌های زیر را انجام دهید:

 • برای تنظیم تورفتگی سمت چپ (یعنی تورفتگی متن از حاشیه سمت چپ)، شکل مستطیل را روی خط کش بکشید تا همۀ برگه‌ها به یکباره منتقل شوند. سپس این کار تمام متن پاراگراف که مکان نما را در آن قرار داده‌اید را تنظیم می‌کند.
 • برای افزودن یا تنظیم تورفتگی خط اول، پیکان را در بالای خط کش بکشید. این فقط خط اول پاراگراف که مکان نما را در آن قرار داده‌اید را نشان می‌دهد.
 • برای یک تورفت آویزان، مثلث را درست بالای شکل مستطیل انتخاب کنید و آن را حرکت دهید (این کار زبانه تورفت چپ را منتقل می‌کند). با انجام این کار، هر خط در پاراگراف انتخاب شده و بعد از خط اول دچار تورفتگی می‌شود.
 • برای تنظیم تورفتگی سمت راست، کافی است روی فلش سمت راست کلیک کنید و آن را بکشید. با این کار متن از حاشیه سمت راست به حالت تورفته در می‌آید.

اگر مطمئن نیستید که زبانه کدام است، کافی است مکان نما را روی هر یک از اشکال روی خط کش قرار دهید. سپس نام آن ظاهر می‌شود و به شما در انتخاب نام مناسب کمک می‌کند. هرچند مانند حاشیه‌ها، تنظیم تورفتگی‌ها از طریق خط کش نیز می‌تواند دقیق نباشد. برای اطمینان از سازگاری، ممکن است بخواهید اندازه تورفت‌ها را از طریق منوهای پاراگراف بررسی کنید.

 

فعال کردن خط کش در ورد

 

تغییر وضعیت خط کش عمودی

اگر خط کش عمودی با خط افقی نمایش داده نمی‌شود، ممکن است لازم باشد آن را از طریق منوی گزینه‌ها روشن کنید. برای انجام این کار در ویندوز مراحل زیر را انجام دهید:

 • به File> Options> Advanced و سپس به پایین صفحه بروید.
 • روی کادر تأیید نمایش خط کش عمودی در Print Layout view کلیک کنید (همچنین می‌توانید انتخاب کنید تا این خط کش در حاشیه سمت راست در اینجا نمایش داده شود).
 • برای پذیرفتن تغییر روی OK کلیک کنید.

در نسخه مک ورد روند زیر را انجام دهید:

 • از طریق نوار ابزار به Word> Preferences بروید.
 • در قسمتAuthoring and Proofing Tools ، View را انتخاب کنید.
 • خط کش عمودی را در قسمت Show Window Elements بررسی کنید.
 • برای ذخیره تغییرات، پنجره تنظیمات را ببندید.

اکنون باید خط کش عمودی را ببینید که در سمت چپ سند شما اجرا می‌شود.

فعال کردن خط کش در ورد

کلام آخر

ما در بالا نحوه فعال کردن و استفاده از خط کش ورد را آموزش دادیم. اکنون می‌توانید از این ابزار ورد به‌ راحتی استفاده کنید. خط کش ورد امکانات خوبی را فرام می‌کند و می‌تواند خطوط عمودی و افقی سند شما را در مکان مورد نظر قرار دهد. سعی کنید طرز استفاده صحیح از خط کش را یاد بگیرید تا مهارت های خود در این زمینه را بهبود بخشید.

آموزش ورد (نرم افزارWord) نسخه 2021

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا