مقالات دیجیتال مارکتینگ

چگونه یک کمپین اجتماعی موفق برای تبلیغات داشته باشیم ؟

در دنیای پیشرفته امروزی بیش از نیمی از مشاغل و برندها با ساخت کمپین اجتماعی و یا تبلیغات کلیدی سعی دارند تا شناخته شوند و مخاطبین خود را افزایش دهند. برای مثال، حدود ۷۷ درصد از ساکنین ایالات متحده از حساب رسانه اجتماعی برای ارتباط برقرار کردن با دیگر افراد در سراسر جهان استفاده می‌کنند. اکنون تصور کنید این ارتباط به سمت بازاریابی و گسترش کسب و کار شبکه‌ای برود. مطمئنا نتیجه آن شناخته شدن برند در میان افراد زیادی می‌شود.

بدلیل حضور تعداد بالای کاربران فعال در این سیستم‌ها، افراد باهوش به فکر افتادند تا از این شبکه برای برقراری ارتباط با مشتریان و آگاه سازی آن‌ها از کالا و خدمات خود استفاده کنند. به گونه‌ای که پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱، سرمایه گذاری در تبلیغات رسانه‌ای به حدود ۴۸ میلیارد دلار برسد.

نکته‌ای که وجود دارد این است که ساخت کمپین اجتماعی کاری آسان نیست و نیاز به استفاده از یک استراتژی خاص دارد.  اگر قصد دارید تا یک تبلیغات موثر و موفق داشته باشید و از همان ابتدا شاهد بهترین نتیجه باشید، باید از همان شروع کار، همه چیز را سازماندهی شده پیش ببرید.

به دلیل اهمیت شبکه اجتماعی در تبلیغات و گسترش کسب و کار تصمیم گرفتم تا امروز در رابطه با این مطلب  و نحوه ساخت یک کمپین موفق صحبت کنیم. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید.

مقاله  پیشنهادی :  نیتیو ادز چیست؟
نیتیو ادز چیست؟

 

کمپین بازاریابی شبکه اجتماعی :

تلاش بازاریابی هماهنگ یک کسب و کار جهت آگاه سازی افراد از اطلاعات مرتبط با کالا و یا خدمات با استفاده از رسانه اجتماعی را کمپین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی « Successful Social Media Campaign » می‌نامند. برای موفقیت در این کمپین‌ها باید از یک استراتژی متمرکز و خاص استفاده کنید.

یکی از فواید و برتری‌های کمپین اجتماعی، قابل اندازه گیری بودن نتایج آن و تاثیر گذاری شبکه بر افکار و احساسات کاربران است. به همین دلیل است که محبوبیت ساخت کمپین در اینستاگرام و تلگرام روز به روز افزایش می‌یابد. همراه ما باشید تا در ادامه مطالب نحوه ساخت یک کمپین موفق و اثربخش را در اختیار شما قرار دهیم.

ویدئو پیشنهادی : دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ

 

چگونه یک کمپین تبلیغاتی اثربخش بسازیم؟

گاهی اوقات احساس می‌کنید که برند شما نیاز به یک روش معتبر و ماندگار جهت برقراری ارتباط با مخاطب دارد. در این لحظه است که استفاده از شبکه‌های اجتماعی اهمیت پیدا می‌کند. در چنین شرایطی، بعضی از کسب و کارها ترجیح می‌دهند که با استفاده از یک کانال محتوای مرتبط با محصول و خدمات خود را به اشتراک بگذارند. این افراد اطلاع دقیقی از کمپین‌های اجتماعی ندارند.

موضوعی که وجود دارد این است که ساخت کمپین اجتماعی کار آسانی نیست. به خصوص برای افرادی که یک کسب و کار نوپا و تازه تاسیس دارند. ساخت کمپین‌های اجتماعی نیاز به تخصص و منابع کافی دارد. اما جای نگرانی وجود ندارد. ما اینجا هستیم تا با کمی راهنمایی کارآمد به شما کمک کنیم تا در کسب و کار خود موفق شوید.

ساخت کمپین اجتماعی

مراحل ساخت کمپین اجتماعی موفق :

راه‌ها و روش‌های زیادی برای ساخت کمپین‌های اینستاگرامی و تلگرامی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. در ادامه مطالب،  مراحل و نکاتی که باید هنگام ساخت کمپین در نظر بگیرید را ارائه کرده‌ایم:

 1.  رقیبان خود را شناسایی کنید.
 2. یک هدف برای ساخت کمپین خود تعیین کنید.
 3. مخاطبان و مشتری‌هایتان را تقسیم بندی نمایید.
 4. یک استراتژی برای مبارزه با رقیبان و جذب مخاطب بسازید.
 5. محتوای بصری منحصر به فرد، جذاب و آموزنده برای مخاطبین تولید کنید.
 6. با حوصله و احترام به سوالات مخاطبان در رابطه با محصول، پست‌های منتشر شده و… پاسخ دهید.
 7. مخاطبین وفادار خود را پیدا کنید و با توجه با سلایق آن‌ها، محتوا تولید کنید.
 8. شیوه ساخت کمپین اجتماعی در شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر متفاوت است. بنابراین، تاکتیک‌های تبلیغاتی منحصر به فرد هر کانال و شبکه را در نظر بگیرید.
 9. بعد از تعیین هدف کمپین و پیدا کردن استراتژی مناسب، یک تقویم برای تولید محتوا تهیه کنید. این تقویم باید شامل عنوان محتوا، نوع محتوا، موعد مقرر، تاریخ پست، جزئیات تبلیغات، و دیگر یادداشت‌های مهم باشد.
 10. مشارکت خود را در کانال‌ها و کمپین‌ها حفظ کنید.
 11. نتایج حاصل شده بعد از شرکت در کمپین را تجزیه و تحلیل کنید. براساس نتایج بدست آمده برای فعالیت و کمپین‌های آینده برنامه‌ریزی نمایید.
ویدئو پیشنهادی : گوگل آنالیتیکس
گوگل آنالیتیکس

 

نحوه ساخت کمپین  در اینستاگرام چگونه است ؟

شرکت در کمپین‌های اینستاگرام یک راهکار موثر برای تبلیغ کسب و کار در اینستاگرام است. اگر شما هم یک کاربر فعال در اینستاگرام باشید، مطمئنا هر روز با تبلیغات بیشماری مواجه می‌شوید که برخی از آن‌ها نظر شما را به خود جلب می‌کند؛ از کنار برخی دیگر نیز بی‌تفاوت می‌گذرید.

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که فرصت و شرایط مناسبی را برای رشد کسب و کارهای متفاوت و نوپا فراهم می‌کند. کمپین‌های اینستاگرام راهی برای ارتباط با مشتریان و دیده شدن کسب و کار شما است. در این بخش قصد داریم تا مراحل ساخت کمپین در اینستاگرام را با شما به اشتراک بگذاریم:

 1. ابتدا صفحه اینستاگرام خود را به Facebook لینک کنید.
 2. سپس یک کمپین را انتخاب نمایید.
 3. در گام بعدی نوع تبلیغات مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 4. در آخر، بازدیدها و نتایج حاصل شده را مشاهده و آنالیز کنید.

به طور کلی کمپین‌های اینستاگرامی را می‌توان به سه نوع  زیر تقسیم کرد. هر یک از کمپین‌ها دارای زیر مجموعه‌های متفاوت است.

ساخت کمپین اجتماعی در اینستاگرام

نوع اول ؛ Awareness

این مدل از کمپین‌ها بیشتر برای افرادی مناسب است که کسب و کار خود را به تازگی راه اندازی کرده‌اند. ساخت کمپین در اینستاگرام کمک می‌کند تا نام برند، محصول و خدمات شما برای تعداد زیادی از کاربران به نمایش در بیاید. همچنین، میزان بازدید از صفحه و وب‌سایت شما را بیشتر از قبل خواهد کرد.

Brand awareness راهی برای تبلیغ و آگاهی سازی است. در این کمپین از تبلیغات تصویری، ویدیوئی، استوری و یا اسلاید استفاده می‌شود.

Reach نوع دیگری از کمپین اجتماعی است که بیشتر برای کسب و کارهایی مناسب است که هدف قرار دادن مخاطب برای آن‌ها اهمیتی ندارد و ترجیح می‌دهند که گروه‌های بزرگ با کسب و کار آن‌ها آشنا شوند.

به طور کلی می‌توان گفت که Brand awareness مناسب افرادی است که به دنبال تبلیغاتی دقیق‌تر و هدفمندتر هستند.

نوع دوم ؛ Consideration

نوع دوم کمپین‌های اینستاگرامی بیشتر برای افرادی مناسب است که مرحله اولیه و برند سازی را پشت سر گذاشته‌اند و هدف آن‌ها از ساخت کمپین در اینستاگرام افزایش فروش و نشان دادن خدمات و محصولات به علاقمندان و مشتریان وفادار خود است.

یکی از کمپین‌های این مدل از تبلیغات، Traffic است که در آن افراد به طور مستقیم به وب‌سایت و یا صفحه شما هدایت می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت که Traffic بیشتر برا افرادی که قصد معرفی محصول جدید دارند، مناسب است.
یکی دیگر از کمپین‌های اینستاگرامی، App installs می‌باشد که بیشتر برای افرادی مناسب است که به دنبال هدایت مخاطبین به فروشگاه اپلیکیشن با هدف نصب اپلیکیشن جدید هستند. معمولا تبلیغات چرخشی در این دسته از کمپین‌ها بسیار کاربرد دارد.

گاهی أوقات افراد با هدف افزایش بازدید پست‌ها و صفحه کاری خود دست به ساخت کمپین در اینستاگرام می‌زنند. کمپین Engagement یک پشتیبان برای دیده شدن تبلیغات عکسی، ویدیوئی و اسلاید شو این دسته از کسب و کارها است. گاهی أوقات هم کسب و کارها ترجیح می‌دهند تا راهی برای جمع آوری اطلاعات کاربران و مخاطبین پیدا کنند تا قادر به ارسال اطلاعات محصول خود برای آن‌ها باشند. این دسته از کمپین‌ها، Lead generation نام دارد.

 نوع سوم ؛ Conversion

تبلیغات Conversion و زیر مجموعه‌‌های آن راهی برای بازاریابی مجدد و افزایش مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی است. با ساخت کمپین در اینستاگرام از نوع Conversion می‌توانید با علاقمندان به محصولات و برند خود ارتباط برقرار کنید و تعداد مخاطبان خود را روز به روز افزایش دهید.

نکاتی کاربردی برای ساخت کمپین در تلگرام :

در این بخش قصد داریم تا ایده‌هایی برتر و کارآمد برای ساخت کمپین در تلگرام در اختیار شما قرار دهیم:

 1. با ساخت کمپین در تلگرام و اینستاگرام، برند خود را شخصی سازی کنید و به طور مستقیم با مشتریان ارتباط برقرار نمایید.
 2. برای افزایش محبوبیت و تکمیل کمپین اجتماعی می‌توانید پیشنهادها و تخفیف‌های خود را در شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارید.
 3. استراتژی تبلیغاتی خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که مشتریان قدیمی، فعال و وفادارتان تحریک شوند که پست‌های شما را به اشتراک بگذارند و برای محصولات و خدمات شما تبلیغ کنند.
 4. همه ما برنده شدن را دوست داریم. برای جذب مخاطب می‌توانید میزبان چندین مسابقه در کانال خود شوید و یا با ساخت کمپین در تلگرام و ایده مسابقه، مخاطبین‌تان را به دیگر شبکه‌های اجتماعی‌تان هدایت کنید
 5. شرکت در نظر سنجی کانال تلگرامی می‌تواند برای هر کسی وسوسه انگیز باشد. می‌توانید با تولید محتوا و نظر سنجی‌هایی کارآمد، اطلاعاتی مفید به مخاطبین خود منتقل کنید و باعث ایجاد انگیزه در مخاطبین برای دنبال کردن صفحه‌های اجتماعی خود شوید.
 6. با راه اندازه و ساخت کمپین در تلگرام و اینستاگرام، تعامل خود با مشتریان را افزایش دهید و میزان آگاهی آن‌ها را از برند خود افزایش دهید.
 7. با راه اندازی یک کانال تلگرامی می‌توانید محتوایی آموزشی و مرتبط با محصولات و برند خود برای مخاطبین خود به ارمغان بیاورید.
ویدئو پیشنهادی : بازاریابی محتوایی
بازاریابی محتوایی

 

ساخت کمپین اجتماعی در تلگرام

سخن پایانی :

کمپین‌های اجتماعی یک ابزار و راهکاری موثر برای دستیابی به اهداف بازاریابی و افزایش مشتریان است. ما در مطالب فوق تلاش کردیم تا با ارائه مطالبی مفید و مختصر، شما را با ساخت کمپین اجتماعی در انواع شبکه‌ها آشنا سازیم. امیدواریم که با استفاده از این مطالب بتوانید به سوی بیشتر دیده شدن کسب و کارتان گام بردارید. اگر شما هم راهکار و یا ایده‌ای برای افزایش مشتری از طریق کمپین‌های اجتماعی می‌شناسید، در زیر با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا