نرم افزارهای مهندسی

نحوه ادغام کردن متغیرها در SPSS

ادغام متغیرها در نرم افزار SPSS

ادغام متغیرها در SPSS روشی برای سرعت بخشیدن به کارها و مقایسه بهتر داده‌ها بایکدیگر است.

انواع متغیر در نرم افزار SPSS

  1. متغیرهای کمی که قابل اندازه‌گیری هستند
  2. متغیرهای کیفی که فقط قابلیت تفکیک در رده های مختلف می‌باشند و قابل اندازه‌گیری نیز نیستند

انواع داده

  1. داده‌های کمی یا Interval که بیانگر کمیت به صورت واحدهای عددی هستند و بر اساس یک مقیاس مستقل می‌باشند.
  2. داده‌های رتبه ای یا Ordinal نشان دهنده‌ی داده‌هایی از که دارای رتبه بندی هستند و ترتیب در اطلاعات حائز اهمیت است.
  3. داده‌های اسمی یا Nominal مربوط به خواص کیفی است و بیانگر عضویت در یک گروه خاص می‌باشد.

Add Variable  یا ادغام متغیرها در SPSS برای یکی کردن دو فایل در کنار یا زیر یکدیگر انجام می‌شود که این کار اغلب برای مقایسه کردن دو فایل استفاده می‌شود؛ نکته‌ی مهم این جا است که برای ادغام کردن متغیر‌ها باید ماهیت آن‌ها از یک نوع باشد همچنین نام متغیرها هم نباید یکی باشد.

برای این کار باید از نوار بالای صفحه نرم افزار SPSS گزینه‌ی Data را انتخاب کنید سپس از پنجره باز شده بخش Merge File را کلیک کنید؛ توجه داشته باشد در ادامه دو گزینه پیش رو دارید که یکی برای ادغام کردن فایل‌ها یا به نوعی نمونه است و دیگری برای ادغام کردن متغیر‌ها استفاده می شود.

برای ادامه‌ی  روند ادغام متغیرها در SPSS می‌بایست فایل یا متغیر مورد نظر خود از محل ذخیره سازی آن انتخاب کنید. فرایند ادغام متغیر‌ها معمولا در مواقعی که محقق با حجم بالایی از داده رو به رو است و تعداد محققین در روند کار زیاد است از دسته بندی و ادغام متغیرها برای تجزیه و تحلیل بهتر استفاده می‌کنند.

ویدئو پییشنهادی : فیلم آموزش نرم افزارspss

بخش‌های Merge File

Add Cases: وقتی بخواهیم تعداد افرادی که به پرسشنامه جواب داده‌اند را به چند فایل ادغام کنیم از این گزینه استفاده می‌کنیم.

Add Variable: همانطور که از اسمش پیدا است این گزینه زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم متغیرها  را ادغام کنیم.

مراحل Merge File

با انتخاب گزینه Merge File از سر برگ Data گزینه‌های Add Cases و Add Variable پیش رو است، ابتدا:

Add Cases

با کلیک بر Brows فایل مورد نظر را انتخاب کرده و ادامه می‌دهید. پس از انتخاب گزینه‌ی Unpaired Variable لیست تمام متغیر‌ها قابل مشاهده است، متغیر‌های مورد نظر را به کادر Variables in New Active Dataset انتقال دهید؛ متغیر‌هایی که در این فایل قرار دارند با * و متغیر‌های فایل دوم با + علامت گذاری شده‌اند.

گزینه‌ی Indicate Case Source as Variable در فایل جاری تیکدار باشد، بعد از ادغام متغیر در SPSS متغیر عددی ایجاد شده که دو مقدار 0 و 1 دارد، به متغیر‌هایی که در فایل جاری قرار دارند مقدار 0 و به متغیر‌های فایل دوم مقدار 1 اختصاص داده می‌شود، این مقادیر با نام پیش فرض Source01 ذخیره می‌شود.

 

 

Add Variable

با زدن بر روی این گزینه پنجره زیر باز می‌شود با کلیک بر روی Brows فایل اصلی را انتخاب کنید سپس ادامه دهید، فایلی که قصد دارید اطلاعات آن را به فایل اصلی انتقال دهید با کلیک بر کلیک بر Open آن را انتخاب کنید سپس دکمه Continue را کلیک کنید؛ در سمت راست پنجره‌ای که باز می‌شود متغیر‌های مشترک در هر فایل و در سمت چپ متغیر‌های متفاوت در فایل دوم نسبت به فایل اول مشخص است در نهایت با کلیک بر روی Ok فایل‌های مورد نظر به فایل اصلی اضافه می‌شوند.

ادغام متغیرها در SPSS

کلام پایانی

با ادغام کردن متغیرها یا فایل‌ها در نرم افزارهای آماری مثل SPSS که با حجم وسیعی از داده و اطلاعات رو به رو است، می‌تواند روند پروژه را تسریع بخشد و دقت در کار را بیشتر کند. این کار باعث می شود تا کار تحلیل، بررسی و مقایسه بهتر انجام شود چرا که با دسته بندی متغیرها و فایل‌ها دیگر نیاز به صرف زمان‌های طولانی برای پیدا کردن متغیرها و تحلیل و مقایسه آن ها با یکدیگر وجود ندارد؛ از طرفی حجم گسترده داده‌ها کمتر شده و کاربر را با آشفتگی هنگام کار دچار نخواهد کرد. بنابراین این امکان در نرم افزارSPSS  به عنوان یک مزیت تلقی می شود که کمک کننده کاربر در امور مربوطه خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا