برنامه نویسی و ITمدیریت

آزمون ICDL چیست و چه کاربردهایی دارد؟

این که آشنایی با کامپیوتر و داشتن مهارت‌های اولیه جهت استفاده از آن برای انجام امور روزمره و حتی استخدام و امور کاری مهم و ضروری است ادعای تازه‌ای نیست. این مسئله از سال‌ها پیش برای تما جوامع ثابت شده است. در پاسخ به «آزمون ICDL چیست» خیلی ساده می‌گوییم این آزمایش برای تأیید مهارت‌های هفتگانه «اولیه» شما در کار با کامپیوتر است. نتیجه این آزمون دریافت یک گواهینامه خواهد بود که می‌توانید آن را به سازمان‌ها برای استخدام یا هر کار دیگری ارائه دهید.

با توجه به پیشرفت بدون توقف و سریع تکنولوژی داشتن توانایی لازم برای استفاده از آن یک ضرورت برای همه اعضای یک جامعه محسوب می‌شود. به همین دلیل افراد زیادی برای رسیدن به موفقیت‌های بزرگ شغلی تصمیم به دریافت مدرک آی سی دی ال گرفته‌اند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که علاقه به کسب موفقیت‌های بزرگ و پیشرفت شغلی دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با پاسخ به «آزمون آی سی دی ال چیست» یکی از راه‌های رسیدن به این اهداف را معرفی کنیم.

آزمون ICDL چیست؟

برای این که بهتر درک کنیم آزمون ICDL چیست ابتدا باید به سؤال دیگری با مضمون «ICDL مخفف چیست» پاسخ دهیم. در جامعه علمی بین‌المللی آزمونی با عنوان International Computer Driving License وجود دارد که با مخفف کردن این کلمات به کلمه اختصاری ICDL می‌رسیم. جالب است بدانید این آزمون در ابتدا تنها در اروپا برگزار می‌شد و ECDL نام داشت. این عبارت نیز از حروف اول European Computer Driving License گرفته است.

مرجع کامل و جامع آموزش تخصصی ICDL

 

در سال ۱۹۹۶ آزمون مهارت‌های هفتگانه کاربری عمومی کامپیوتر توسط کشور‌های قاره‌های دیگر مورد استقال شدیدی قرار گرفت؛ بنابراین امروزه این آزمون بین‌المللی را با نام ICDL می‌شناسیم که تقریبا در تمام کشور‌های جهان از جمله ایران برگزار می‌شود. این آزمون قبلاً در ایران در دو سطح برگزار می‌شد. اما در سال‌هایی اخیر سبک و متد جدیدی تحت عنوان آزمون جامع ICDL طراحی شده که بیشتر آزمون‌ها به این شکل هستند. این سطح‌ بندی icdl در کشور‌های اروپای ۳ درجه دارد در کشور ما به اشکال زیر برگزار می‌شود.

امتحان ICDL

آزمون ICDL درجه ۲

گفتیم که برگزاری آزمون ICDL به صورت استاندارد دارای دو سطح است. مانند دریافت گواهینامه رانندگی که ابتدا پایه سوم سپس پایه دوم و اول را داریم، در این آزمون هم ابتدا باید گواهینامه ICDL درجه دو را دریافت کنید. سرفصل‌های این سطح عبارت‌اند از:

 • مبانی کامپیوتر
 • ویندوز
 • اینترنت

چنانچه مشخص است این سطح برای آشنایی کاربر با پایه و اساس کار کردن با یک کامپیوتر با سیستم‌عامل ویندوز است. برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای‌تر باید دوره درجه یک را نیز بگذرانید که در ادامه معرفی می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه: هزینه و مدت دوره ICDL در سال ۱۴۰۳

آزمون ICDL درجه ۱

این آزمون برای آموزش مفاهیم پیشرفته‌تر طراحی شده است. در این مرحله با مفاهیم اولیه آشنایی کافی دارید و قرار است کار کردن با نرم‌افزارهای زیر را یاد بگیرید.

 • نرم‌افزار Word
 • نرم‌افزار Excel
 • نرم‌افزار Access
 • نرم‌افزار PowerPoint

آزمون جامع ICDL

همان‌طور که از سرفصل‌های دوره ICDL متوجه شدید این آزمون برای آموزش کار با محصولات مایکروسافت طراحی شده است. به نظر می‌رسد دلیل طراحی آن گسترده‌تر بودن کاربران این پلتفرم‌ها باشد. به هر حال باید بگوییم که سطح‌بندی این آزمون بیشتر به نفع کارآموزان است؛ چرا که آموزش مرحله به مرحله یادگیری را آسان‌تر و ماندگارتر می‌کند.

دوره آموزش جامع ای سی دی ال از مبتدی تا پیشرفته

 

اما با توجه به این که جامعه امروز با سرعت و بی‌صبری عجین شده است، کارشناسان امر متد دیگری با عنوان آزمون جامع ICDL طراحی کردند که تمام سرفصل‌های معرفی شده را یکجا داشته و زمان کمتری برای گذراندن دوره نیاز دارد. از آنجایی که این متد طرف‌داران بیشتر به سمت خود کشانده باید بگوییم طراحی آن تصمیم درست و بجایی بوده است.

مدرک ICDL از کجا بگیرم؟

در تکمیل مبحث «آزمون ICDL چیست» با بدانید دو مدل مدرک ICDL در ایران داریم. مدل اول مدرک ICDL داخلی یا آموزشگاهی است که تنها در ایران و شرکت‌‌ها و سازمان‌های داخلی قابل استفاده خواهد بود. اما در صورتی که قصد مهاجرت دارید باید مدرک بین‌المللی و قابل ترجمه دریافت کنید. برای دریافت این گواهینامه باید مدل دوم، یعنی مدرک ICDL صادره توسط سازمان فنی حرفه‌ای را داشته باشید.

جهت دریافت این گواهینامه از فنی حرفه‌ای باید زمان بیشتری برای گذراندن دوره و انتظار تا دریافت مدرک صرف کنید. اما در صورت دریافت مدرک داخلی، آموزشگاه مربوطه با توجه به دامنه اختیارات خود می‌تواند مراحل مربوط به صدرو گواهی را سریع‌تر انجام دهد.

از نظر هزینه نیز لازم به ذکر است سازمان فنی حرفه‌ای مبلغ بسیار کمتری دریافت می‌کند. این تعرفه به صورت کشوری تعیین شده و در همه شهر‌ها یکسان است. اما آموزشگاه‌ها با توجه به کیفیت آموزش و سیاست‌های خود مبالغ بیشتر و متفاوتی برای آن تعیین می‌کنند. تصویر زیر نمونه مدرک ICDL صادر شده توسط فنی حرفه‌ای است.

نمونه مدرک آی سی دی ال

مدرک ICDL به چه دردی می‌خورد

حال که فهمیدیم آزمون ICDL چیست نوبت به این رسیده که بفهمیم چه کارهایی با این مدرک می‌توانیم انجام دهیم. افرادی که این گواهینامه را دریافت می‌کنند دو هدف کلی دارند. گروهی می‌خواهند مهاجرت کنند که تکلیف آن‌ها روشن است. مدرک خود را دریافت و ترجمه کرده و در کشور مقصد به شرکت مورد نظر خود برای استخدام ارائه خواهند کرد.

گروه بعدی این مدرک را می‌گیرند تا به استخدام یکی از ارگان‌ها یا سازمان‌های داخلی درآیند. سازمان‌هایی که با مدرک ICDL استخدام می‌کنند عبارت‌اند از:

 • بانک‌ها
 • آموزش و پرورش
 • شهرداری
 • اداره آب، برق و گاز
 • سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی
 • شرکت نفت
 • قوه قضائیه

البته باید در نظر داشته باشید، داشتن این مدرک به تنهایی دلیل استخدام شما در سازمان مورد نظر نخواهد بود اما یک امتیاز مهم به شمار می‌رود.

پیشنهاد مطالعه: کانال آموزش icdl در تلگرام – معرفی چند کانال برتر آموزشی

مهارت‌های هفتگانه ICDL برای آزمون استخدامی

داشتن مهارت‌های هفتگانه حتی بدون دارا بودن مدرک و گواهینامه نیز می‌تواند در آزمون‌های استخدام به شما کمک کند؛ چرا که اگر از افرادی که تجربه شرکت در این آزمون‌ها را دارند بپرسید خواهند گفت که سؤالات مربوط به این مهارت‌ها در بخشی مجزا از آزمون استخدامی طرح می‌شوند. از این رو اجباری بر دریافت گواهینامه برای استخدام نیست.

مهارت‌های هفتگانه ICDL برای آزمون استخدامی

اگر برای دریافت مدرک اقدام کردید و آزمون استخدامی قبل از صدور گواهینامه انجام می‌شود نگران نباشد. کافی است مهارت خود را در آزمون مربوطه اثبات کنید تا سازمان مربوطه فرصت لازم را برای ارائه مدرک را در اختیار شما قرار دهد.

آزمون آنلاین ICDL

آزمون ICDL فنی حرفه‌ای به صورت دوره‌ای ماهی یک بار برگزار می‌شود. همچنین اگر از آموزشگاه‌های شخصی در دوره ثبت‌نام کردید هم ممکن است بین آزمون فعلی با آزمون بعدی در صورت قبول نشدن فاصله قابل توجهی باشد. شما می‌توانید برای حفظ آمادگی خود برای آزمون و ارزیابی وضعیتتان در این فاصله زمانی از آزمون‌های آنلاین استفاده کنید. این آزمون‌ها معمولاً توسط آموزشگاه‌های وابسته به فنی حرفه‌ای طراحی و در اختیار کارآموزان قرار می‌گیرند.

آموزش ICDL رایگان

شرکت در دوره ICDL در فنی حرفه‌ای با توجه به هزینه‌های پایینی که برای آن در نظر گرفته شده است به خودی خود رایگان محسوب می‌شود. اما حتی در صورت نبود چنین امکانی شرکت دوره ICDL و مهارت‌های هفتگانه آن لزوماً نیاز به هزینه ندارد. خیلی راحت می‌توانید دوره‌های جامع رایگان یا دوره آموزشی هر مهارت را به صورت رایگان و جداگانه بگذرانید. این دوره‌ها در سطح اینترنت به وفور در دسترس شما هستند. تنها کاری که باید بکنید این است که کیفیت دوره مورد نظر را ارزیابی کنید.

سخن پایانی

همه ما دوست داریم در زندگی شغلی و درسی خود به درجات بالای موفقیت برسیم. رسیدن به قله‌های پیشرفت نیاز به کسب مهارت‌های زیادی دارد که مهارت‌های اولیه کار با کامپیوتر یکی از آن‌ها به شمار می‌رود.

مهارت‌های هفت‌گانه کامپیوتر (ICDL) برای کودکان

 

در این مقاله با مطرح کردن سؤال «آزمون ICDL چیست» تلاش کردیم تمام آنچه باید در مورد آی سی دی ال و کاربرد‌های آن بدانید را مطرح کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی برگزاری این آزمون یا شرکت در دوره‌های مجازی می‌توانید سری به آکادمی مکتب خونه بزنید.

پیشنهاد مطالعه: سرفصل های icdl – راهنمای کامل سرفصل های ای سی دی ال

آموزش مهارت‌های هفتگانه ICDL در مکتب خونه

امروزه منابع آموزشی زیادی وجود دارند که هر کس با توجه به نیاز و شرایط خود یکی را انتخاب می‌کند. در سال‌های اخیر با توجه به عبور جامعه بشری با خطر بزرگی به نام کرونا، همه ما با مزایای انکار ناپذیر آموزش مجازی آشنا شده و کاملاً آن را لمس و درک کردیم.

آموزش مجازی مزایای بسیار زیادی دارد که شاید از حوصله این بحث خارج باشد؛ بنابراین اگر شرایط کاری و زندگی شما اجازه شرکت در دوره حضوری آموزش ICDL را به شما نمی‌دهد می‌توانید از دوره‌های مجازی و آنلاین استفاده کنید.

یکی از منابع معتبر و شناخته شده ایرانی در این زمینه که توسط دانشگاه‌های بزرگ و اساتید آن‌ها مورد تأیید قرار دارد مکتب خونه است. محصولات متنوعی در زمینه یادگیری مهارت‌های هفتگانه  و آموزش آی سی دی ال در این سایت موجود هستند. کافیست وارد سایت شده و با جستجوی دوره مورد نظر خود محصولات ما را با دیگران مقایسه کنید. خدمات آموزشی مکتب خونه و کیفیت آموزش‌های آن به مراتب بیشتر و بهتر از موسسه‌های دیگر است. به علاوه می‌توانید از تخفیف‌های دوره‌ای که به هر بهانه‌ای برایتان در نظر می‌گیریم استفاده کنید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا