برنامه نویسی و ITمدیریت

سرفصل های icdl – راهنمای کامل سرفصل های ای سی دی ال

در دنیایی زندگی می‌کنیم که اینترنت و رایانه نقش پررنگی در زندگی دارند. برای این‌که بتوانیم در این دنیای دیجیتالی اقدامات مؤثری انجام دهیم، به مهارت «آی سی دی ال» (Icdl) نیاز داریم. مدرك یا گواهینامه icdl، یکی از معتبرترین گواهینامه‌های بین‌المللی است که نشان‌دهنده تسلط شما بر مهارت‌های لازم برای کار با رایانه و اینترنت است. با داشتن مدرک فوق، می‌توانید موقعیت شغلی بهتری داشته باشید زیرا رزومه‌ای قوی‌تر دارید. در این مقاله با دوره و سرفصل های icdl آشنا می‌شویم. پس تا انتها همراه ما باشید.

آیا می‌دانید مدرك icdl چیست؟

ICDL مخفف (International Computer Driving License) مدرکی معتبر در سطح بین‌المللی است. این مدرک در دنیای شغلی بیانگر توانایی شما در کار با رایانه است. زیرا اداره‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی تمایل دارند فردی را استخدام کنند که به مهارت های هفتگانه icdl مسلط باشد. به همین علت وجود این گواهینامه در رزومه کاری شما، اهمیت فراوانی دارد.

مرجع کامل و جامع آموزش تخصصی ICDL

 

سرفصل های ای سی دی ال را آموزشگاه فنی حرفه‌ای مشخص می‌کند. در ابتدا این مهار‌ت هفتگانه icdl در دو دوره مختلف با سرفصل های icdl درجه 1 و سرفصل های icdl درجه 2 برگزار می‌شد؛ اما در چند سال اخیر این دو دوره با یکدیگر ادغام شده‌اند و تمامی مباحث در یک دورة icdl جامع ارائه می‌شود.

مدرك icdl چیست؟

معرفی سرفصل های icdl

سرفصل های ای سی دی ال که در کلاس‌های آنلاین برگزار می‌شوند مطابق سرفصل های icdl فنی حرفه‌ای هستند. اما در آموزش Icdl مدرسه آنلاین مکتب خونه بسیار جامع‌تر درباره مباحث آن صحبت شده است. سرفصل‌های ای سی دی ال شامل مواردی هستند که در ادامه این مطلب آمده است.

پیشنهاد مطالعه: هزینه و مدت دوره ICDL در سال ۱۴۰۳

1. مفاهیم پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات‌

اولین سرفصل در آموزش سی سی دی ال درباره‌ی مفاهیم پایه است. این مفاهیم در دنیای فناوری اطلاعات اهمیت فراوانی دارند که تمامی افراد باید با آنها آشنا باشند. در این آموزش به مباحث زیر پرداخته می‌شود:

سخت‌افزار و نرم‌افزار

در این بخش درباره‌ی مفاهیم پایه‌ی سخت‌افزار، اجزای کامپیوتر، انواع کامپیوترها و تلفن‌های صحبت شده است. همچنین دانشجو با درگاه‌های ورودی_خروجی و انواع ابزارها برای ورود و خروج اطلاعات آشنا خواهد شد. از دیگر مواردی که در این قسمت به آنها پرداخته می‌شود به نحوه‌ی عملکرد کامپیوتر، حافظه و نحوه‌ی ذخیره‌سازی اطلاعات می‌توان اشاره کرد. پس از اتمام آموزش‌های این بخش، آزمونی قرار دارد که دانشجویان این دوره باید به آن پاسخ دهند تا بتوانند ادامه آموزش‌ها را مشاهده کنند.

مسائل حقوقی و امنیت

در این مبحث از سرفصل های icdl، درباره مسائلی مانند حق چاپ، مجوز سایت، حفاظت از اطلاعات (نحوه‌ی نگهداری از هویت، اعتبار و امنیت داده‌ها) و نحوه‌ی مقابله با ویروس‌های رایانه‌ای صحبت شده است.

شبکه و کاربرد ICT در زندگی روزمره

آشنایی با شبکه و انواع آن (اینترنت، اینترانت و اکسترانت) یکی دیگر از مباحثی که در مهارت های کامپیوتری icdl آموزش داده می‌شوند. همچنین آشنایی با نحوه‌ی انتقال اطلاعات در هر کدام از شبکه‌ها اهمیت دارد. به‌طوری کلی می‌توان گفت در این مبحث دانشجویان به‌طور کامل با مفهوم فناوری اطلاعات‌وارتباطات و خدمات اینترنتی آشنا می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: سوالات icdl استخدامی | آشنایی با شیوه سوالات + چندین نمونه سوال به صورت pdf

2. کار با سیستم عامل ویندوز از سرفصل های icdl

سیستم عامل نرم‌افزاری است که به‌عنوان رابط بین سخت‌افزار و کاربر عمل می‌کند. سیستم عامل‌های متفاوتی وجود دارند، اما در آموزش icdl رایگان با سیستم عامل ویندوز آشنا خواهید شد. در این بخش از آموزش تکنیک‌های استفاده از ماوس و تنظیمات آن، نحوه‌ی کار با پنجره‌ها و اجزای مختلف صفحه وجود دارد.

آموزش کامل و تخصصی ویندوز

 

از دیگر مواردی که در سرفصل های icdl و کار با سیستم عامل ویندوز وجود دارد، می‌توان به مباحث زیر شاره کرد:

 • مدیریت فایل‌ها: برای کار با ویندوز باید با نحوه‌ی سازماندهی، ذخیره‌سازی و اندازه‌گیری فایل‌ها آشنا بود. همچنین باید به‌طور کامل به کار با فایل‌ها، پوشه‌ها، سطل زباله (بازیابی اطلاعات پاک شده) و مدیریت چاپ مسلط بود. که در دوره Icdl تمامی این آموزش‌ها وجود دارد.
 • برنامه‌های کمکی و تنظیمات آن: فشرده‌سازی فایل‌ها، کار با آنتی‌ویروس‌ها، نمایش اطلاعات سیستمی، تغییر پیکربندی Desktop و نصب یا حذف نرم‌افزارها از جمله مباحثی است که در سرفصل های ای سی دی ال وجود دارد.

کار با سیستم عامل ویندوز از سرفصل های icdl

3. واژه پرداز WORD

ورد، از پرکاربردترین نرم‌افزارهای ویندوز است که استفاده‌های زیادی از آن می‌شود. به همین علت تسلط بر آن اهمیت فراوانی دارد.

مرجع کامل و تخصصی آموزش ورد از صفر

 

در این بخش، آموزش‌های زیر وجود دارند:

 • کار با سند ورد: باز کردن، ایجاد سند، آشنایی با الگوهای پیش‌فرض ورد، نحوه‌ی ذخیره سازی اسناد، نحوه‌ی جابه‌جایی بین سندهای مختلف، باز کردن سند جدید و آشنایی با اجزای صفحه از موارد اولیه‌ای است که در آموزش نرم‌افزار ورد وجود دارد.
 • بهبودِ بهره‌وری: موارد مختلفی در ورد هستند که می‌توانند بهره‌روی افراد را افزایش دهند. در این دوره تمامی آنها مانند پنهان یا نمایان کردن Ribbon، تنظیمات خط‌کش، حالت‌های نمایش صفحه، سفارشی‌سازی Ribbon، ایجاد تغییرات در ورد و سفارشی‌سازی Quick Access toolbar آموزش داده می‌شوند.
 • کار با انواع متن: در این بخش از سرفصل های icdl آموزش ایجاد فرمت پینتر، انواع روش‌های انتخاب متن، اطلاعات سند، علامت‌های تایپ، خطوط موجدار رنگی، عملیات بازگشت متن، کپی کردن متن، اعمال تغییرات بر روی نوشته، اعمال افکت‌های گرافیکی بر روی متن، نیم‌‌فاصله و ساخت میانبرهای متنی وجود دارد.
 • پاراگراف‌بندی: پاراگراف‌بندی در ورد اهمیت فراوانی دارد، زیرا به خوانایی و زیبایی متن کمک می‌کند. به همین علت دانشجویان در این دوره با تعیین جهت تایپ، تراز کردن متن، تو رفتگی پاراگراف در سطر اول، تعیین فاصله بین سطرها و پاراگراف، فرمول‌نویسی و بسیاری از موارد دیگر آشنا می‌شوند.
 • کار با اشیاء گرافیکی: نحوه‌ی اضافه کردن تصویر، ایجاد افکت‌های گرافیکی در تصویر، تعیین وضعیت تصویر در داخل متن و هرگونه ابزار گرافیکی در این قسمت آموزش داده شده است.
 • آماده‌سازی و چاپ: پیش‌از چاپ، اسناد باید آماده‌سازی شوند. برای مثال تنظیم پاصفحه و سرصفحه، اضافه کردن شماره صفحه و تاریخ و ساعت به سند، پانویس و پی‌نوشت (Footnote & Endnote)، دستورات و تنظیمات پرینت در زمان چاپ اهمیت زیادی دارد که تمامی آنها در دوره مهارتهای هفتگانه وجود دارد. در پایان این بخش پروژه‌ای وجود دارد که انجام دادن آن برای دانشجویان الزامی است.

4. صفحه گسترده EXCEL

یکی از نرم‌افزارهای تخصصی مجموعه آفیس EXCEL است که بدون آموزش نمی‌شود با آن کارهای حرفه‌ای انجام داد. به علت اهمیت و کارایی این نرم‌افزار یکی از سرفصل های icdl به آن اختصاص داده شده است.

مرجع کامل آموزش اکسل از مبتدی تا پیشرفته

 

در این فصل با مباحث زیر آشنا خواهید شد:

 • آشنایی با محیط اکسل: در این بخش نحوه‌ی تعریف خانه فعال، آدرس‌دهی، کار با برگه‌ها و صفحات و ذخیره‌ سازی فایل اکسل آموزش داده شده است.
 • کار با اکسل: شما با شرکت در دوره مهارتهای هفتگانه icdl با تنظیمات فونت و ترازبندی، تکنیک‌های انتخاب سلول و تغییر جهت کاربرگ، نحوه‌ی کار با ردیف و ستون، جنس سلول‌ها و موارد دیگری که در کار با اکسل باید به آنها مسلط باشید، آشنا می‌شوید.
 • کاربرگ‌ها: کاربرگ‌ها تنظیمات مخصوص خود را دارند، در این فصل از دوره آموزش داده می‌شوند. پس از اتمام آموزش نیز پروژه‌ای وجود دارد که بر اساس آموزش‌های اکسل تعریف شده است و دانشجو باید آن را انجام دهد تا بتواند به فصل‌های بعدی دسترسی داشته باشد.
 • فرمول‌ها و توابع: توابع و فرمول‌ها مهم‌ترین قسمت در اکسل هستند و کاربرد زیادی دارند. به همین علت ما در این بخش تمامی موارد از جمله مفهوم فرمول‌نویسی، کار با علائم ریاضی، پیام‌های خطا در فرمول‌نویسی، آدرس‌دهی نسبی و مطلق، تعریف توابع، معرفی توابع (Min ,Max ,Average ,Su:34) و تابع شرطی IF را آموزش داده‌ایم.
 • نمودارها: ساخت نمودار توسط داده‌ها، انجام تنظیمات گرافیکی و ساختاری نمودارها از دیگر مواردی است که در سرفصل های icdl وجود دارد.
 • جدول: در این بخش از آموزش توضیحات کاملی درباره‌ی ساخت جدول، تنظیمات جدول، انواع مرتب‌سازی، فیلتر کردن اطلاعات و محاسبات خودکار در جداول وجود دارد.
 • شخصی‌سازی و چاپ: پیش‌ از چاپ اسناد اکسل لازم است آیتم‌ها شخصی‌سازی شوند، تنظیمات پرینت و برگه انجام شود. در دورة icdl تمامی این مباحث به‌طور کامل وجود دارند که با شرکت در آن و انجام پروژه نهایی این بخش به آن مسلط خواهید شد.

4. صفحه گسترده EXCEL

5. پایگاه داده ACCESS از سرفصل های icdl

پایگاه داده نرم‌افزاری است که در آن امکان جمع‌آوری اطلاعات مختلف وجود دارد. مباحثی که در این قسمت از سرفصل های icdl آموزش داده می‌شوند، عبارت‌اند از:

مرجع آموزش صفر تا صد اکسس

 

 • کار با اکسس: شما در این دوره با اکسس و کاربرد آن آشنا می‌شوید. سپس با مباحثی چون معرفی رکورد، فیلد، انواع داده‌ها، نحوه‌ی ایجاد پایگاه‌داده، استفاده از نماها، موارد امنیتی و موارد اولیه‌ی دیگر آشنایی پیدا می‌کنید.
 • تنظیمات فیلد، اعتبارسنجی و Input Mask: تنظیمات فیلد، Input Mask و قوانین اعتبارسنجی هم در این دوره آموزش داده می‌شوند. پس از آشنایی با این موارد پروژه‌ای وجود دارد که شما به‌عنوان دانشجو باید انجام دهید.
 • ساخت پایگاه داده: از مواردی که در این بخش آموزش می‌توان به تعریف کلید اصلی، فیلتر کردن، طبقه بندی، رابطه‌ها، کوئری‌ها و دیگر مباحث تخصصی اکسس وجود دارد.

5. پایگاه داده ACCESS از سرفصل های icdl

6. ارائه مطلب با POWER POINT

برای ارائه حرفه‌ای مطالب به دیگران باید از نرم‌افزار پاورپوینت استفاده کرد.

مرجع کامل و تخصصی آموزش پاورپوینت

 

در آموزش پاورپوینت موارد زیر را یاد می‌گیرید:

 • کار با پاورپوینت: ایجاد ارائه مطلب جدید، کار با الگوهای پیش‌فرض، جابه‌جایی بین فایل‌ها، مشاهده خصوصیات فایل ارائه مطلب، تغییر view و نماهای مختلف در ارائه مطلب و تغییر در نوارهای ribbon از جمله مفاهیم ابتدایی در آموزش Icdl است.
 • ساخت ارائه مطلب: در این قسمت از آموزش پاورپوینت با ساختار اسلاید، کار با layout، نحوه‌ی استفاده از تم‌ها، تغییر رنگ پس‌زمینه اسلایدها، چگونگی اعمال تغییرات مخصوص برای هر صفحه و موارد دیگری که برای ساخت مطلب نیاز است را یاد می‌گیرید.
 • ویرایش متن و قالب‌‌بندی: برای ویرایش متن و قالب‌بندی مواردی چون نحوه‌ی استفاده از place holderها، سمبل‌ها، تنظیمات پیشرفته متن، قالب‌بندی و ستون‌بندی پاراگراف و مواردی از این دست اهمیت دارند و باید با آنها آشنا شوید.
 • اشیاء گرافیکی: تسلط بر کار با اشیاهء گرافیکی مانند جدول، تنظیمات گرافیکی جدول، ساخت نمودارهای ساده و سازمانی، تنظیمات گرافیکی اشکال، انواع مرتب‌سازی، ترازبندی اشکال و ساخت آلبوم عکس سریع اهمیت فراوانی دارد که در این دوره آموزش تمامی آنها وجود دارد.
 • اسلاید اصلی (Slide Master): در این مبحث با مواردی چون اسلاید اصلی، ایجاد header & footer در اسلایدها، شماره‌گذاری خودکار صفحات و اضافه‌کردن تاریخ و ساعت آشنا می‌شوید.
 • جلوه‌های حرکتی و انیمیشن: جلوه‌های حرکتی بین اسلایدها، اضافه‌کردن یادداشت برای ارائه‌کننده، آشنایی با 4 گروه اصلی انیمیشن، تنظیمات پیشرفته در انیمیشن‌ها، کار با ابزار trigger، وابسته‌سازی اجرای انیمیشن، دکمه‌سازی و موارد دیگر؛ همه و همه در آموزش این قسمت وجود دارند.

در نهایت پروژه‌ای وجود دارد که با انجام آن دانشحویان به کلیه‌ی مباحث پاورپوینت مسلط می‌شوند.

اسلاید اصلی (Slide Master):

7. اینترنت و پست الکترونیک (Email)

همان‌طور که می‌دانید اینترنت به ابتدایی‌ترین نیاز هر شرکتی و سازمانی تبدیل شده است. به همین علت تسلط بر آن اهمیت فراوانی دارد و در سرفصل های icdl نیز وجود دارد. از مباحثی که در این بخش آموزش داده می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصطلاحات و مفاهیم اینترنت: مفاهیم اولیه‌ای که در این قسمت وجود دارند، عبارت‌اند از: اینترنت، شبکه، پروتکل‌های ارتباطی، آدرس IP، ارتباطات الکترونیکی. با اتمام این آموزش‌ها باید در آزمونی شرکت کنید تا میزان اطلاعات کسب کرده خود را بسنجید.
 • صفحات وب و مرورگرها: برای دسترسی به اینترنت باید از مرورگرها استفاده کرد که در این آموزش نحوه‌ی کار با آنها و نصب امکانات جانبی وجود دارد.
 • جستجو در اینترنت: نحوه‌ی کار با کادرهای جستجو، استفاده از کلید واژه‌ها، مشاهده‌ی تاریخچه جستجوها و مواردی مشابه در آموزش مهارتهای هفتگانه icdl وجود دارند.
 • پست الکترونیک: در این قسمت معرفی پروتکل‌ها، نحوه‌ی کار با نرم‌افزار outlook، ساخت gmail، ارسال ایمیل و موارد امنیتی ایمیل مربوط به آن آموزش داده می‌شود.
 • ملاحظات امنیتی: برای کار با اینترنت برای حفظ اطلاعات باید موارد امنیتی رعایت شوند. به همین علت شما در این دوره با خطرات مربوط به فعالیت آنلاین و انواع ویروس‌ها آشنا می‌شوید.

اینترنت و پست الکترونیک (Email)

سخن پایانی

Icdl، گواهینامه‌ای معتبر است که نشان می‌دهد چقدر بر مباحث فناوری اطلاعات تسلط دارید. به همین علت وجود این مدرک در رزومه کاری شما حیاتی است. در این مطلب به‌طور کامل گفتیم که سرفصل های icdl چه چیزهایی هستند و چه مباحثی را آموزش می‌دهند. شما می‌توانید در سایت مکتب خونه نمونه مدرک icdl و هزینه مدرک icdl را مشاهده کنید. چنانچه سوالی در این زمینه دارید در قسمت نظرات بنویسید.

پیشنهاد مطالعه: گرفتن مدرک icdl به صورت اینترنتی – راهنمای کامل دریافت مدرک ای سی دی ال

آموزش Icdl با مکتب خونه

این روزها یکی از شرایط استخدام شدن در شرکت‌ها و ادارات خصوصی یا دولتی داشتن مدرک icdl امری ضروری است. به همین علت شما باید در دوره‌های مربوطه شرکت کنید تا بتوانید این مدرک را بگیرید. مکتب خونه با برگزاری دوره‌های آموزش ای سی دی ال این امکان را فراهم کرده تا شما بتوانید به خوبی به مهارت‌های هفتگانه مسلط شوید. ما در سرفصل های icdl کامل‌ترین مطالب را به‌صورت تئوری و عملی ارائه کرده‌ایم.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا