مقالات دیجیتال مارکتینگ

آموزش ساخت کانال تلگرام

آموزش ساخت کانال تلگرام

در سال ۲۰۲۱، مخاطبان تلگرام به ۲۰۰ میلیون نفر رسیدند و روزانه نیز ۵۰۰ هزار کاربر جدید به این پیام رسان می‌پیوندند. حضور کاربران گسترده در تلگرام به دلیل امکانات و ویژگی‌های منحصربه فردی است که این شبکه اجتماعی در اختیار افراد قرار می‌دهد. یکی از این ویژگی‌ها، امکان ساخت کانال است. به همین دلیل، ما در مقاله دیگری از مکتبخونه می‌خواهیم در مورد آموزش ساخت کانال تلگرام صحبت کنیم.

ویدئو پیشنهادی : دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ

 

کانال تلگرام چیست؟

از طریق کانال تلگرام می‌توانید پیام را به طور همزمان به چندین کاربر ارسال کنید. مانند رسانه‌های اجتماعی، کاربران برای دسترسی به محتوای شما که توسط یک یا چند سرپرست منتشر می‌شود، باید در کانال شما مشترک شوند.

از به اشتراک گذاری مطالب مفید گرفته تا اجرای یک استراتژی فروش، کانال‌های تلگرام می‌توانند اهداف مختلفی را دنبال کنند. همچنین، می‌توانید با موفقیت از کانال خود برای ایجاد و بهبود تصویر برندتان، افزایش فروش، کسب درآمد از تبلیغات، افزایش وفاداری مشتری و سایر موارد استفاده کنید.

برای مخاطبان خود باید محتوای منحصر به فردی تولید کنید که مفید و سرگرم کننده باشند. تولید محتوای مناسب کار دشواری است، بنابراین مطمئن شوید که مهارت‌های تولید محتوای خود را قبل از ساخت کانال تلگرام بهبود داده‌اید.

آموزش ساخت کانال تلگرام چگونه است؟

کانال‌های تلگرامی به دو نوع تقسیم می‌شوند:

 • کانال خصوصی فقط برای اعضا قابل دسترسی است و در جستجوی عمومی ظاهر نمی‎شود. برای پیوستن به یک کانال خصوصی، باید لینکی را از مالک (سرپرست) دریافت کنید. یک کانال خصوصی یک راه حل عالی برای شرکت‌ها و تیم‌های کاری است. همچنین می‌توانید از این نوع کانال برای نوشتن یادداشت‌های شخصی و سایر موارد استفاده کنید. به هر حال، هر لحظه می‌توانید کانال خصوصی خود را عمومی سازید.
 • كانال عمومي بدون در نظر گرفتن عضويت يا عدم عضويت، در دسترس همه كاربران است. یک کانال عمومی در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود و دارای آدرس کوتاه (لینک) است.

در زیر اطلاعات مفیدی در مورد محدودیت ساخت کانال تلگرام وجود دارند که باید آنها را بدانید:

 • کانال شما باید شامل ۵ تا ۳۲ کاراکتر باشد.
 • نام کانال و بیوگرافی شما نباید بیش از ۲۵۵ کاراکتر باشد.
 • برای هر حساب می‌توانید حداکثر ۱۰ کانال عمومی ایجاد کنید.
 • تعداد مشترکین نامحدود است.
 • می توانید حداکثر ۲۰۰ کاربر از مخاطبین خود را برای پیوستن به کانالتان دعوت کنید.
 • می‌توانید حداکثر ۵۰ ادمین اضافه کنید.
 • می‌توانید حداکثر ۲۰ ربات را فعال کنید.
 • می‌توانید محتوای خود را ظرف ۲ روز پس از انتشار ویرایش کنید.
 • برای حذف کانالی که بیش از هزار عضو دارد، باید با پشتیبانی کاربران تماس بگیرید.
ویدئو پیشنهادی : گوگل آنالیتیکس
گوگل آنالیتیکس

 

نحوه ساخت کانال تلگرام

می‌توانید از طریق دسکتاپ یا برنامه تلفن همراه (برای اندروید و آی او اس) یک کانال تلگرام راه اندازی کنید:

 • برنامه دسکتاپ: در گوشه سمت چپ بالا، روی نماد منو (یکی با سه خط) کلیک کنید. از منوی کشویی «Create Channel» را انتخاب کنید.
 • اپ اندروید: لیست گپ‌ها را باز کنید، روی نماد منو کلیک کرده و «New Channel» را انتخاب کنید.
 • اپ آی او اس: در برگه «Chats»، روی نماد پیام جدید در گوشه بالا سمت راست کلیک کرده و «New Channel» را انتخاب کنید.

بیایید نحوه ایجاد و راه اندازی کانال تلگرام از طریق برنامه دسکتاپ را گام به گام بررسی کنیم. با کلیک روی نماد منو شروع کنید:

نحوه ساخت کانال تلگرام

«Create Channel» را انتخاب کنید.

آموزش ساخت کانال تلگرام

پنجره جدیدی باز می‌شود. نام کانال و بیوگرافی خود را وارد کنید. (محدودیت نویسه‌ها را در بالا مشاهده کنید.) روی «Create» کلیک کنید.

آموزش ساخت کانال تلگرام

در پنجره بعدی، نوع کانال خود را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید کانال شما عمومی باشد، باید لینکی برای آن تهیه کنید. اگر لینک انتخابی شما در دسترس نیست، باید گزینه دیگری را پیشنهاد دهید.

نحوه ساخت کانال تلگرام

در مرحله بعد، می‌توانید حداکثر ۲۰۰ نفر را از مخاطبین خود دعوت کنید تا به کانال شما بپیوندند. کاربرانی که می‌خواهید اضافه کنید را انتخاب و روی «Invite » کلیک کنید. شما می‌توانید این مرحله را به طور کامل کنار بگذارید.

آموزش ساخت کانال تلگرام

اکنون شما آموزش ساخت کانال تلگرام را یاد گرفتید. مرحله بعدی تنظیم و سفارشی کردن کانال است.

نحوه راه اندازی کانال تلگرام

نحوه راه اندازی کانال تلگرام

در حالی که محتوا و استراتژی‌های تبلیغاتی شما مطمئناً بر میزان اعضا و نرخ تبدیلتان تأثیر می‌گذارند، این‌ها تنها مواردی نیستند که اهمیت دارند. جنبه بصری کانال شما نیز مهم است. در واقع، طراحی اولین چیزی است که مخاطبان بالقوه به آن توجه می‌کنند. عناصر اصلی طراحی کانال تلگرام شما شامل نام، بیوگرافی (شرح مختصر) و لوگو می‌باشند. بیوگرافی شما باید موارد زیر را شامل شود:

 • مختصر بودن
 • واضح بودن
 • آموزنده بودن

در حالی که محدوده کاراکتر ۲۵۵ است، سعی کنید در ۲۰۰ کاراکتر جای دهید. به این ترتیب، کاربران قادر خواهند بود تا متن شما را سریع و آسان دریافت کنند. ماهیت کانال خود را نشان و اطلاعات تماس خود را ارائه دهید. به عنوان مثال، می‌توانید یک نام ربات، لینک به برنامه‌های قیمت گذاری خود و سایر موارد را اضافه کنید.

برای مشاهده بیوگرافی خود، روی نماد منو کلیک کنید و «View channel info» را انتخاب کنید.

نحوه راه اندازی کانال تلگرام

هنگام انتخاب نام مناسب برای کانال تلگرامی خود، از زبان مخاطبان مورد نظرتان استفاده نمایید. نام باید محتوای کانال شما را در ۱ تا ۳ کلمه خلاصه کند. اگر قصد دارید مخاطبان تلگرام خود را گسترش دهید، منطقی است که کلمات کلیدی را در نام خود وارد کنید.

نحوه راه اندازی کانال تلگرام

برای ویرایش نام یا نام خانوادگی، روی نماد منو کلیک کرده و «Manage Channel» را انتخاب کنید.

نماد شما، چهره کانال تلگرامتان می‌باشد. این تصویر کوچک، مسئول ایجاد ارتباطات مناسب در ذهن مخاطبان شما است. برای شناخت بهتر برند توصیه می‌کنیم که از لوگوی شرکت خود به عنوان نماد خود استفاده کنید.

نحوه راه اندازی کانال تلگرام

همانطور که ممکن است متوجه شده باشید، تلگرام از آواتارهای گرد استفاده می‌کند. با این حال، نیازی به برش تصویر خود ندارید و این پیام رسان به طور خودکار این کار را انجام می‌دهد. شما فقط باید یک تصویر مربع ۳۰۰پیکسل  در ۳۰۰ پیکسل را بارگذاری کنید. مطمئن شوید که عناصر اصلی طراحی شما در مرکز چیده شده‌اند.

نحوه راه اندازی کانال تلگرام

برای بارگذاری لوگو، روی نماد منو کلیک و «Manage Channel» را انتخاب کنید. در یک پنجره جدید، نماد دوربین را فشار دهید.

نحوه راه اندازی کانال تلگرام

لوگو را از سیستم خود اضافه کنید. ناحیه قابل مشاهده تصویر خود را تنظیم کنید.

روی «Save» کلیک کنید. تبریک می‌گوییم، حالا کانال تلگرام شما شخصیت پیدا کرد.

نحوه مدیریت کانال تلگرام

بعد از آموزش ساخت کانال تلگرام حالا به سراغ نحوه مدیریت آن می‌رویم:

 • مدیران

خالق کانال به طور پیش فرض مدیر آن می‌شود. اگر به مدیریت کانال خود نیاز دارید، می‌توانید سرپرستان بیشتری را از پایگاه اعضای خود اضافه کنید. می‌توانید به هر سرپرست، حقوق محدود یا کاملی برای مدیریت کانال ارائه دهید. به عنوان مثال، می‌توانید به سرپرست اجازه دهید تا محتوا را منتشر و ویرایش کند، در حالی که از حق افزودن عضوهای جدید محروم است.

نحوه راه اندازی کانال تلگرام

 • هشتگ‌ها

هشتگ‌ها راهی سریع برای یافتن اطلاعات مناسب در رسانه‌های اجتماعی هستند. حتما هشتگ‌ها را به هر پست خود اضافه کنید. ما دو نکته هوشمندانه داریم که به شما ارائه می‌دهیم:

 • از هشتگ‌های مرکب که شامل چندین کلمه هستند، خودداری کنید. اگر هشتگی مانند #marketingnewsinusa دارید، آن را به هشتگ‌های کوچک‌تری تقسیم مانند#marketing, #news, #usa  تقسیم کنید.
 • هشتگ‌های خود را به زبان مخاطب موردنظرتان بنویسید (از هشتگ فارسی استفاده کنید).
 • نظرسنجی‌ها

چند سال پیش برای انجام نظرسنجی در تلگرام، باید از ربات خاصی استفاده می‌شد. حالا شما به راحتی می‌توانید این کار را با دو کلیک انجام دهید. روی نماد منو را ضربه بزنید و « Create Poll» را انتخاب کنید. سؤال خود را بنویسید و حداکثر ۱۰ گزینه به آن اضافه نمایید. اجرای نظرسنجی یک استراتژی قدرتمندی برای دریافت بازخورد از مخاطبان است. اگر به هر طریقی امکان اصلاح کانال خود را در نظر دارید، ابتدا نظر مشترکین خود را جویا شوید.

قوانین هوشمند برای انتشار محتوا

نکات مدیریت محتوای زیر را بررسی کنید:

 • محتوای جدید را در شب منتشر نکنید: از آنجا که همه کاربران اعلان‌ها را برای شب غیرفعال نمی کنند، شما ممکن است ناخواسته مزاحم آنها شوید.
 • برنامه ارسال بهینه خود را پیدا کرده و به آن پایبند باشید: در رسانه‌های اجتماعی، حداکثر زمان ارسال شامل ۸ صبح، ۶ بعد از ظهر و ۸ شب است. سعی کنید مطالب جدی را صبح منتشر کنید و مطالب کمتری را برای ساعات بعد بگذارید.
 • کیفیت را بر کمیت ترجیح دهید: به یاد داشته باشید که یک پست با کیفیت، بهتر از ۵ پست کوتاه با ارزشی کم است.
 • فرکانس ارسال شما بستگی به موضوع کانالتان دارد: اگر کانال خبری دارید، انتشار مطالب جدید هر روز یا حتی هر ساعت مشکلی ندارد. برای صنایع دیگر، ۲ تا ۳ پست بزرگ در هفته داشته باشید.
 • کاربران بیش از تعطیلات آخر هفته در معرض اطلاعات جدیدی در روزهای کاری هستند.
 • ربات‌های تلگرامی

ربات‌ها برنامه‌های شخص ثالث هستند که به کاربران تلگرام در موارد زیر کمک می‌کنند:

 • ایجاد پست‌های زیبا
 • ارتباط موثرتر با عضوها
 • زمان بندی انتشارات
 • اندازه گیری معیارهای حیاتی
 • تنظیم هشدارها، اعلان‌ها و سایر

ربات‌ها عملکرد تلگرام را افزایش می‌دهند. نگاهی به برخی از ربات‌های محبوب تلگرام بیندازید:

 • ControllerBot: به شما در ایجاد و انتشار پست (از جمله ارسال برنامه ریزی شده) کمک می‌کند. با استفاده از این ربات، می‌توانید ایموجی‌ها را به پست خود اضافه کرده و معیارهای تحلیلی را مشاهده کنید.
 • Botfather: این یک سازنده Chatbot از Sendpulse است. از آن برای ایجاد جریان پاسخ خودکار و اطلاع رسانی، مشاوره و حتی فروش کالا به مخاطبان خود استفاده کنید.
 • Vote: متخصص ایجاد نظرسنجی است.
 • LivegramBot: به پیام‌های مشترکان شما پاسخ می‌دهد، خبرنامه ایجاد می‌کند و آمارهای مهمی را در اختیارتان قرار می‌دهد.
 • Mrkdwnrbt: به شما کمک می‌کند تا مطالب خود را ویرایش و زمان بندی کنید.
مقاله پیشنهادی : بازاریابی تعاملی
بازاریابی تعاملی

 

نحوه جاسازی ربات (ControllerBot) در کانال تلگرام

ابتدا باید ربات خود را ایجاد کنید. نامBotFather  را کپی کرده و در کادر جستجوی تلگرام وارد کنید. به صفحه BotFather بروید و دستور /start را به ربات ارسال کنید. سپس با ارسال دستور /newbot یک ربات جدیدی ایجاد کنید.

سیستم از شما می‌خواهد که نام ربات جدید خود را بگذارید.

اکنون باید یک نام کاربری برای ربات خود تهیه کنید. باید در انتها کلمه Bot داشته باشد. اگر نام کاربری قبلاً گرفته شده است، باید گزینه دیگری را ارائه دهید.

ربات با موفقیت ایجاد شد. حالا باید توکن آن را کپی کنید.

ControllerBot را در کادر جستجو وارد کنید. به صفحه Controller Bot بروید. دستورات /start و /addchannel را به ربات ارسال نمایید.

توکن ربات خود را جایگذاری کنید.

ربات تازه ایجاد شده خود را به عنوان مدیر به کانال تلگرامتان اضافه کنید (به بالا مراجعه کنید).

لینک کانال خود را از بیو کپی کرده و در پنجره محاوره‌ای ControllerBot  قرار دهید.

برای تنظیم منطقه زمانی، نام شهر خود را وارد کنید. انجام شد. ربات شما اکنون راه اندازی شده است.

نحوه جاسازی ربات (ControllerBot) در کانال تلگرام

کلام آخر

آموزش ساخت کانال تلگرام را در بالا شرح دادیم. حالا می‌دانید که تلگرام یک بستر پیشرو برای ایجاد، گسترش و پرورش مخاطبان هدف است. شرکت‌ها، برند‌ها و کارآفرینان به طور فعال از کانال‌های تلگرامی خود برای دستیابی به مجموعه‌ای از اهداف، از توسعه وفاداری مشتریان گرفته تا بهبود عملکرد فروش، استفاده می‌کنند.

تلگرام مجموعه‌ای قدرتمند برای ایجاد، مدیریت و ردیابی پست‌های شما ارائه می‌دهد. توصیه ما این است که تلگرام را به عنوان وبلاگ شرکت خود مشاهده کنید. از این پیام رسان برای کشف سبک منحصر به فرد خود، ایجاد اعتماد با مخاطبان و تقویت مهارت‌هایتان در تولید محتوای منحصر به فرد و افزایش فروش استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی : تبلیغات همسان چیست ؟
تبلیغات همسان چیست ؟

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا