مقالات دیجیتال مارکتینگ

تبلیغات همسان یا نیتیو ادز چیست؟

تبلیغات همسان یا نیتیو ادز (Native ads) به مفهوم ایجاد تبلیغاتی منسجم، طراحی شده و با رفتاری سازگار است که بیننده احساس می‌کند تبلیغ متعلق به خود وبسایت دارد. با مقاومت بیشتر مصرف کنندگان در برابر تبلیغات سنتی، کسب و کارهای بزرگ و استارتاپ‌ها مصرف بودجه زیادی را برای بازاریابی محتوا از طریق از تبلیغات همسان صرف می‌کنند. انتظار می‌رود بازار جهانی تبلیغات نیتیو ادز تا سال ۲۰۲۰ به بیش از ۸۵ میلیارد دلار درآمد سالانه برسد. برای شناخت بیشتر این نوع شیوه تبلیغات، با مقاله دیگری از وبلاگ مکتبخونه همراه باشد.

مقاله پیشنهادی : نیچ مارکتینگ
نیچ مارکتینگ

 

پیدا کردن نیچ مارکتینگ مناسب

 

تبلیغات همسان چیست؟

تبلیغات همسان به عنوان نوعی تبلیغات پولی تعریف می‌شود که در آن تبلیغات با فرم (رابط کاربری) و عملکرد (تجربه کاربری) محیط/پلتفرم که در آن ظاهر می‌شود تطبیق داده می‌شود. یک مثال از تبلیغات بومی تلفن همراه، محتوای ویدیویی پولی در یوتیوب (Youtube) است. این رسانه به گونه‌ای طراحی شده است که با سبک بصری و عملکرد محتوای مرجع مطابقت داشته باشد و در فید ویدیوهای توصیه شده کاربر ظاهر شود.

تبلیغات نیتیو رسانه‌ای پولی است که برای مطابقت با محتوای منبع رسانه طراحی شده است. به عبارتی، «تبلیغات همسان یا نیتیو ادز، مفهوم قرار دادن تبلیغات در یک زمینه مرتبط و براساس علائق کاربران است.» این بدان معناست که تبلیغ کننده با محتوای مناسب، در زمان مناسب و به مخاطب مناسب می‌رسد.

استراتژی تبلیغات همسان

تبلیغات همسان چگونه کار می‌کند؟

تبلیغات همسان تاکتیکی است که از بازاریابی عملکردی پشتیبانی کرده و براساس عرضه و تقاضا کار می‌کند. در سمت عرضه ناشران، نیتیو برای منظور کسب درآمد از وبسایت است، از طرف تقاضا نیز تبلیغاتی است که به دنبال جلب مخاطب و دستیابی به اهداف حول آگاهی از برند، فروش یا تولید لید می‌باشد.

تبلیغات نیتیو ادز مانند سایر مقالات و مطالب پیرامون وبسایت ظاهر می‌شوند و به ویژه در مواردی که هدف آگاهی از برند، فروش محصولات، اشتراک در خبرنامه، ثبت نام یا سایر موارد کاربرد دارد.

مقاله پیشنهادی : تبلیغات بنری چیست
تبلیغات بنری چیست

 

پیدا کردن نیچ مارکتینگ مناسب

 

چه کسی از تبلیغات همسان سود می‌برد؟

تبلیغ کنندگان: کسب و کارهای بزرگ و استارتاپ‌های نوپا به طور یکسان از تبلیغات نیتیو برای رسیدن به مخاطبان هدف خود استفاده می‌کنند. این کمپین‌ها می‌توانند اهداف خود را در زمینه آگاهی از برند در سطوح بالا و فروش محصولات برنامه ریزی کنند.

ناشران: ناشران تبلیغات همسان را به عنوان ابزاری ضروری در کسب درآمد از محتوا در سیستم عامل‌ها و دستگاه‌های خود پذیرفته‌اند. این شیوه تبلیغات بدون قربانی کردن تجربه کاربری (UX) به تشویق کاربران برای کلیک کردن کمک می‌کنند.

کاربران: تبلیغات نیتیو ادز از مشکلات مخرب تبلیغات پاپ آپ (pop-up) یا تبلیغات پری رول (pre-roll)، به نفع یک معامله بهتر با کاربران جلوگیری می‌نند و به مخاطبان این امکان را می‌دهد تا محتوای مورد نظر خود را کشف کنند.

چه کسی از تبلیغات همسان سود می‌برد؟

چگونه بستر مناسب تبلیغات همسان را انتخاب کنیم؟

به منظور به حداکثر رساندن بازدهی هرگونه تبلیغات نیتیو ادز، بسیاری از ناشران و تبلیغ کنندگان با سیستم عامل‌های مختلف همکاری می‌کنند که این مهم می‌تواند در جنبه‌هایی مانند توزیع محتوا، جذب مخاطب، کسب درآمد و موارد دیگر نیز مفید باشد. به طور خاص، محبوبیت سیستم عامل‌های کشف محتوا (مانند یکتانت) افزایش یافته است. آنها ماهانه به میلیاردها کاربر را رصد کرده و با مقیاس شبکه‌های اجتماعی رقابت می‌کنند. این پلتفرم‌های کشف، از الگوریتم‌های پیش بینی کننده‌ای مانند فیس بوک استفاده می‌کنند که تا بر نوع علاقه مندی‌های کاربر تمرکز کنند.

چرا باید از تبلیغات نیتیو ادز استفاده کنیم؟

محتوا بخش مهمی از زندگی همۀ ماست. از لحظه‌ای که بیدار می‌شویم تا لحظه‌ای می‌خوابیم، مقالات خبری، برنامه‌های تلویزیونی، عکس‌ها و پست‌های رسانه‌های اجتماعی را نگاه می‌کنیم. به طور متوسط ​​یک فرد بالغ روزانه ۱۲ ساعت را صرف مشاهده انواع مختلف رسانه می‌کند.

با وجود محتوای بسیار زیادی که در زندگی ما تأثیر می‌گذارند، امروزه مصرف کنندگان از تبلیغات چشم پوشی می‌کنند. کاربران بیشتری از نرم افزارهای مسدود کننده تبلیغات (Block Ad) برای حذف تبلیغات استفاده می‌کنند. تبلیغات همسان به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شبیه یک تبلیغ نباشند و این نادیده گرفتن آن را سخت‌تر می‌کند.

در عوض، نیتیو ادز طوری طراحی شده است که شبیه بقیه محتویات وبسایت باشد. در نتیجه، مصرف کنندگان ۲۰ تا ۶۰ درصد بیشتر از تبلیغات بنری، با با تبلیغات نیتیو تعامل دارند. تبلیغات همسان نیز پتانسیل افزایش تبدیل را خواهند داشت (منظور فروش محصول است). مطالعه‌ای که انجام شد نشان داد که این شیوه تبلیغات، نسبت به تبلیغات نمایشی ۱۸ درصد اقدام به خرید را افزایش می‌دهد.

ویدئو پیشنهادی : دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ

 

مزایای تبلیغات همسان

مزایای تبلیغات همسان

دلیل اینکه تبلیغات نیتیو به طور فزاینده‌ای برای تبلیغ کنندگان محبوب شده است، به دلیل مزایای فراوان آن است که به تقویت استراتژی بازاریابی دیجیتال کمک می‌کند. شما، به عنوان تبلیغ کننده می‌توانید محتوایی ایجاد کنید برای تبلیغات همسان نمایش داده شود. این نوع محتوا کاربران را تا مرحله تبدیل سوق می‌دهد و آنها را به صفحات فرود رهنمون می‌کنند.

یک مثال از نیتیو ادز، تبلیغات مبتنی بر ویدئو است که می‌تواند برای آموزش کاربران در مورد ویژگی‌های خاص هر محصولی که می‌فروشید، مورد استفاده قرار گیرد و سپس آنها را در مسیر تبدیل راهنمایی کند. تبلیغات نیتیو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در هر پلتفرم یا سایتی قرار گیرند، بدون آنکه باعث خستگی کاربر شوند.

از این شیوه تبلیغات برای هدف گیری مخاطبی که می‌خواهید به افزایش آگاهی از برند و افزایش فروش کمک کند، استفاده کنید. مخاطبان ایده آل را از طیف وسیعی از جنبه‌های هدف گذاری، از جمله معیارهایی مانند جمعیت شناسی، جغرافیا، کانال‌های رسانه‌ای و قصد مشتری را ایجاد کنید. کمپین‌های هدفمند، به تبلیغ کنندگان این امکان را می‌دهند تا مشتریان را با محتوایی که متناسب با تجربه و علایق کاربر ارگانیک است، آشنا کنند.

ویدئو پیشنهادی : گوگل آنالیتیکس
گوگل آنالیتیکس

 

انواع تبلیغات نیتیو ادز

به طور کلی، تبلیغات همسان یا به عنوان آگهی‌های بسته و باز طبقه بندی می‌شوند. بسته آنهایی هستند که در بسترهای بسته نمایش داده می‌شوند، یعنی فقط توسط افرادی که در آن پلتفرم حساب کاربری دارند، قابل مشاهده است. برنامه‌های باز آنهایی هستند که به طور همزمان بر روی بسیاری از سیستم عامل‌های آنلاین با موضوع مشابه پخش می‌شوند اما دسترسی به آنها بیشتر از بسترهای بسته امکان پذیر است.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که فرمت مناسب برای محصول یا خدمات خود را انتخاب کنید، بنابراین برای کمک به شما در انتخاب نوع تبلیغ، بیایید به محبوب‌ترین انواع تبلیغات نیتیو نگاهی بیندازیم:

  • تبلیغ در میان محتوا (In-Feed Units): این‌ها محتواهای حمایتی هستند که در خوراک خبری شبکه‌های اجتماعی یا سایر وبسایت‌ها و در بین سایر مطالب سرمقاله بدون پرداخت ظاهر می‌شوند.
  • محتوای اسپانسرشده (Sponsored Content): این‌ها تبلیغات هستند که در صفحات وبسایت‌های فروشگاهی فاقد محتوای تحریریه ظاهر می‌شوند، یعنی در میان لیست محصولات یا خدمات نمایش داده خواهند شد. وقتی کاربر روی این تبلیغ کلیک می‌کند، به صفحه تبلیغ کننده هدایت می‌شود.
  • محتوای برند محور (Branded content): نوعی تبلیغات است که توسط اشخاص ثالث ایجاد و منتشر می‌شود اما توسط یک برند حمایت خواهد شد. یک مثال واضح، پست‌های حمایت شده از اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی است که از دیدگاه خود برند را تبلیغ می‌کنند تبلیغ کننده مبلغی را بابت تبلیغ پرداخت می‌کند.
  • تبلیغات نمایشی بومی (Native Display ads): آن‌ها مانند تبلیغات نمایشی هستند اما ۱۰۰ درصد با محیطی که در آن قرار گرفته‌اند سازگار هستند. بنابراین، به عنوان شیوه‌ای تبلیغاتی محسوب می‌شوند.
  • ابزارک‌های توصیه شده (Recommended widgets): این مطالب برای خواننده توصیه می‌شوند و معمولاً به عنوان ابزارک‌های یکپارچه‌ای در سمت راست یا انتهای صفحه ظاهر خواهند شد.
  • نتایج جستجو (Search Results): مشابه لیست محصولات، تفاوت آنها در ابتدای جستجو و بر اساس کلمات کلیدی است. آنها همسان یا نیتیو ادز تلقی می‌شوند زیرا براساس نتایج جستجوی ارگانیک دسته بندی می‌شوند.
ویدئو پیشنهادی : بازاریابی
بازاریابی

 

تبلیغات همسان چیست؟

استراتژی تبلیغات همسان

هر نوع استراتژی در تبلیغات نیتیو باید دارای اجزای زیر باشد:

  • طراحی: طراحی نیتیو باید شبیه به بخشی از وبسایت باشد و در طراحی تجربه کاربری در نظر گرفته شود و از بقیه محتوا متمایز نباشد.
  • موقعیت مکانی: قرار دادن تبلیغ در وبسایت بسیار مهم است. این مهم ممکن است در پایین مقالات یا در میان صفحات مختلف قرار گیرند.
  • رفتار تبلیغاتی: وقتی کاربر روی تبلیغ کلیک می‌کند، آیا به صفحه دیگری در وبسایت منتقل می‌شود یا به طور کلی وارد وبسایت دیگری می‌شود؟
ویدئو پیشنهادی : بازاریابی محتوایی
بازاریابی محتوایی

 

کلام آخر

از آنجا که تبلیغات همسان می‌تواند بخشی ضروری از استراتژی تبلیغات دیجیتال باشد، برای درک مفهوم این شیوه تبلیغاتی باید برخی از نکات را در نظر آورد. برای مثال، معیارهای مربوط به تجربه کاربری باید ابتدا نیازهای و اهداف کسب و کار خود را سنجید و سپس مشاهده کرد که تبلیغات نیتیو ادز تا چه اندازه سودمند هستند؛ اما بر طبق شواهد، تبلیغات Native ads همچنان بستری قوی و کارآمد برای حضور مؤثر در فضای آنلاین است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا