برنامه نویسی و ITمهندسی

کتاب آموزش سیمولینک متلب برای افراد مبتدی و حرفه‌ای

آموزش سیمولینک متلب یکی از مهم‌ترین موضوعات برای مهندسان است. سیمولینک کمک می‌کند تا آن‌چه را که می‌خواهید بسازید، به‌صورت نرم افزاری و مجازی ساخته و بعد از انجام آزمایشات و رفع نقایص، به‌طور واقعی پیاده‌سازی کنید. برای یادگیری سیمولینک، منابع آموزشی بسیار زیادی وجود دارد. کتاب آموزشی برای سیمولینک متلب از محبوب‌ترین منابع آموزشی در این زمینه به حساب می‌آید. در این مطلب، لیستی از بهترین کتاب‌ها را ذکر کرده‌ایم. اگر به دنبال یادگیری کامل نرم افزار متلب و سیمولینک هستید، می‌توانید از این کتاب‌های معرفی شده استفاده کنید.

متلب در مهندسی

متلب از پرکاربردترین محیط‌های برنامه نویسی برای مهندسان است. این نرم افزار قدرتمند به مهندسان کمک می‌کند تا محاسبات ریاضی خود را ساده‌تر انجام داده و به شبیه سازی سیستم‌های مورد مطالعه، بپردازند. محیط کار با متلب، ساده نیست و باید دوره‌های آموزشی ویژه‌ی کاربرد متلب در شاخه‌ی مد نظر را بگذرانید تا مهارت کار با آن را به‌دست آورید.

آموزش کامل سیمبولینک با نرم افزار متلب

 

البته بهتر است منابع آموزشی را به‌طور تخصصی انتخاب کنید تا در هزینه‌ها و زمان خود صرفه‌جویی به عمل آورید. به عنوان مثال برای یک مهندس عمران، ضرورت دارد تا با ابزارهای خاص متلب آشنا شده و مهارت لازم برای کار با آن را به دست آورد. این در حالی است که ابزارهای کاربردی متلب برای مهندسی برق و مدارهای الکتریکی یا دیگر شاخه‌ها، متفاوت به نظر می‌رسد.

سیمیولینک چیست؟

سیمیولینک (simulink) یک ابزار شبیه سازی است که در نرم افزار متلب اجرا می‌شود. با استفاده از Matlab simulink می‌توان رفتار سیستم را تحلیل کرد. تحلیل نرم افزاری رفتار سیستم به دلیل نبودِ هزینه‌های ساخت و زمان، اهمیت فراوانی دارد. این برنامه کمک می‌کند تا کارایی و معایب یک سیستم را پیش از ساخت واقعی آن، شناسایی کنیم.

همان‌طور که اشاره کردیم، سیمولینک برای اجرا شدن به نرم افزار متلب نیاز دارد. سپس می‌توان از طریق محیط برنامه نویسی متلب، به سیمولینک دسترسی داشت. به دلیل همین پیوند، برای آموزش سیمولینک، به یادگیری متلب نیز نیاز خواهید داشت. البته در انتهای این مطلب، کتاب‌هایی ویژه‌ی آموزش متلب را نیز معرفی کرده‌ایم.

آموزش سیمولینک متلب

مهندسانی که با ساخت و تولید سیستم‌های دینامیکی سروکار دارند، به یادگیری سیمولینک نیازمند خواهند بود. این افراد می‌توانند از کتاب آموزش سیمولینک متلب و یا دوره‌های آموزشی مربوطه در این زمینه بهره‌مند شوند. در ادامه، برخی از بهترین منابع و کتاب‌های آموزش کار با سیمولینک متلب را معرفی کرده‌ایم.

جا دارد یادآور شویم که شما می‌توانید برای خرید کتاب آموزش متلب (نسخه‌ی فیزیکی یا الکترونیکی) از طریق سایت‌های معتبر اقدام کنید. هم‌چنین برخی از وب سایت‌ها، امکان دانلود رایگان کتاب آموزش متلب را به کاربران خود ارائه می‌دهند.

کتاب آموزش سیمولینک متلب

یادگیری از روی کتاب، یکی از محبو‌ترین شیوه‌های آموزشی است. اگر کتاب خوبی را برای یادگیری انتخاب کرده باشید، هیچ‌گونه ابهام و حفره‌ای در روند آموزش ندارید. یادگیری با کتاب (البته به‌طور منظم و با برنامه) به شما کمک می‌کند تا فرصت کافی برای مرور متن و تکرار آن داشته باشید. هم‌چنین به دلیل به‌کار گرفتن قوای بصری، تأثیر زیادی در به‌خاطر سپاری متون و تصویرهای مربوطه در ذهن شما خواهد داشت.

یادگیری با کتاب

کتاب برنامه نویسی پیشرفته MATLAB & SIMULINK در مهندسی کنترل

یکی از بهترین انواع کتاب متلب در مهندسی کنترل،‌ کتاب برنامه نویسی پیشرفته MATLAB & SIMULINK در مهندسی کنترل است. این کتاب توسط رضا براتی بلداجی نوشته شده و انتشارات سها دانش آن‌ را به بازار ارائه کرده است. تعداد صفحات کتاب ۱۷۸ صفحه بوده و در سال ۱۳۹۷ چاپ شده است.

کتاب Introduction to Simulink with Engineering Applications

بعید می‌دانیم موضوع آموزشی در زمینه‌ی سیمولینک متلب در این کتاب جا مانده باشد. این کتاب ۷۱۶ صفحه دارد و به‌طور حرفه‌ای شما را با ابزار سیمولینک در نرم افزار متلب آشنا خواهد کرد. نویسنده‌ی این کتاب استیون تی کریس است. توصیه می‌کنیم تا نسخه‌ی انگلیسی این کتاب را تهیه و مطالعه کنید و زیاد وقتتان را برای پیدا کردن ترجمه‌ی آن هدر ندهید.

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین کتاب‌ آموزش متلب برای مهندسی برق

کتاب MATLAB for control engineers

یکی از بهترین کتاب آموزش متلب، کتاب MATLAB for control engineers نوشته‌ی کاتسوهیکو اوگاتا است. سطح این کتاب کمی بالا و تخصصی‌تر است و تقریباً بیش‌تر برای افرادی مناسب خواهد بود که در ترم‌های آخر رشته‌ی مهندسی هستند. این کتاب ۴۳۸ صفحه دارد و به زبان انگلیسی نوشته شده است.

کتاب راهنما و کاربرد متلب و سیمولینک

یکی دیگر از انواع کتاب آموزش سیمولینک متلب، An Enginner’s Guide to MATLAB with Application است. نسخه‌ی اصلی این کتاب نوشته‌ی Magrab ،Azarm ،Balachandran ،Duncan Herold and walsh است. شما می‌توانید نسخه‌ی مجازی و الکترونیکی را به صورت رایگان از وب سایت‌های مختلف بیابید.

کتاب MATLAB and Simulink In-Depth

کتاب MATLAB and Simulink In-Depth نوشته‌ی Priyanka Patankar و Swapnil Kulkarni نیز از کتاب‌های خوب برای یادگیری و آموزش برنامه نویسی متلب و سیمولینک به حساب می‌آید. کتاب MATLAB and Simulink In-Depth

مزیت این کتاب آن است که تمام مراحل برای کار با سیمولینک و متلب به‌صورت گام به گام و بسیار ساده شرح داده شده است. این شکل آموزش، برای افراد مبتدی و سطوح پایین، بسیار ایده‌آل و کاربردی خواهد بود. این کتاب در نسخه‌ی انگلیسی موجود است.

کتاب شبیه سازی و سیمولینک در متلب (مخابرات و برق) از طریق پروژه‌های کاربردی

این کتابی است که توسط حمیدرضا قنبری، لیانا خسروی زاده و محمدمهدی ذوالفقاری نوشته شده و توسط ناشر موسسه فرهنگی هنری دیباگران به بازار ارائه شده است. استفاده از این کتاب به‌خصوص برای دانشجویان رشته‌ی مهندسی برق (به گفته‌ی کاربران برق گرایش قدرت) بسیار کاربردی و مفید است.

کتاب آموزش کاربردی متلب و سیمولینک در مهندسی

این کتاب هم از کامل‌ترین کتاب‌هایی است که در زمینه‌ی آموزش سیمولینک یافت می‌شود. این کتاب در بالغ بر ۷۰۰ صفحه و به زبان فارسی بوده و توسط آقای علیرضا اقوامی نوشته شده است.

آموزش متلب برای مهندسین

 

اگر می‌خواهید صفر تا صد سیمولینک در مهندسی را یاد بگیرید، مطالعه‌ی این کتاب گزینه‌ی خوبی خواهد بود.

کتاب Beginning MATLAB and Simulink

یکی از بهترین کتاب‌هایی که برای یادگیری سیمولینک متلب از مبتدی تا پیشرفته طراحی شده، کتاب Beginning MATLAB and Simulink است. زبان شیوا و ساده از ویژگی‌های اصلی این کتاب است. این کتاب توسط Sulaymon Eshkabilow نوشته شده است.

کتاب Beginning MATLAB and Simulink

کتاب راهنمای کاربردی سیمولینک

این کتاب توسط نیما جمشیدی و سینا خواجه امیر عطاری به نگارش درآمده است. کتاب نسبتاً مختصر و در ۲۷۶ صفحه تهیه شده است. اگر به دنبال یک کتاب جمع و جور و مختصر برای سیمولینک هستید، مطالعه‌ی این کتاب را از دست ندهید. البته به افرادی که در سطح مقدماتی هستند، مطالعه‌ی کتاب‌های مفصل‌تر توصیه می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: کتاب آموزش متلب – 12 کتاب آموزشی برتر فارسی و انگلیسی

کتاب کاربرد Simulink در مهندسی

از بهترین کتاب آموزش سیمولینک متلب، کتاب کاربرد Simulink در مهندسی است. این کتاب در حدود ۴۰۰ صفحه توسط انوشیروان فرشیدیان‌فر، هادی کلانی و نادر دولت آبادی تهیه شده است. اگر دانش آموخته‌ی مهندسی هستید، این کتاب به شما نشان می‌دهد که یادگیری Simulink متلب چه کمکی در محاسبات مهندسی می‌کند.

کتاب سیمولینک و کاربرد آن در مهندسی

این کتاب مختصر حدود ۲۰۰ صفحه دارد و نکات خوبی از کاربردهای سیمولینک در مهندسی را در خود جای داده است. این کتاب توسط حامد منصف و حامد نوذری به نگارش درآمده است. از تعداد صفحات پایین این کتاب مشخص است که مطالب آموزشی به‌صورت چکیده و کاربردی تهیه شده است. بنابراین مطالعه‌ی این کتاب بعد از یادگیری سیمولینک و متلب، می‌تواند سودمند باشد.

تحلیل ارتعاشات به کمک سیمیولینک MATLAB

اگر مهندس عمران هستید (به‌خصوص برای مهندسین زلزله) مطالعه‌ی این کتاب را از دست ندهید. این کتاب با بیانی ساده، سیمیولینک و کاربرد آن در تحلیل ارتعاشات را به شما آموزش خواهد داد. این کتاب نوشته‌ی مهندس رضا جوانمردی است.

راهنمای جامع MATLAB و Simulink

همان‌طور که از عنوان این کتاب برمی‌آید، راهنمای کاملی برای سیمولینک متلب در آن ارائه شده است. این کتاب توسط آقای دکتر علی‌رضا محمدی به نگارش درآمده است.

کتاب راهنمای مقدماتی تا پیشرفته Simulink

کتاب راهنمای مقدماتی تا پیشرفته Simulink نوشته‌ی محند فتحی، علی اکبر داستان پور و فرینا اسکویی از بهترین کتاب‌هایی است که به علاقه‌مندان به یادگیری سیمیولینک توصیه می‌کنیم. کتاب حدود ۵۰۰ صفحه دارد و با زبانی ساده و روان شما را با Simulink متلب آشنا می‌کند.

شبیه سازی و سیمولینک در متلب (مخابرات و برق) از طریق پروژه‌های کاربردی

اگر دانش آموخته‌ی رشته‌های مهندسی برق گرایش مخابرات هستید، این کتاب عالی را از دست ندهید. آموزش‌های این کتاب با تمرین عملی و پروژه‌های کاربردی همراه شده که برای به‌خاطرسپاری نکات، بسیار عالی است. این کتاب توسط حمیدرضا قنبری، مهدی ذوالفقاری و لیانا خسروی زاده نوشته شده است. شبیه سازی و سیمولینک در متلب (مخابرات و برق) از طریق پروژه‌های کاربردی

کامل‌ترین مرجع کاربردی Simulink

این کتاب هم جزو مراجع خوب برای یادگیری Simulink است. این کتاب توسط علی‌اکبر علمداری و رابعه کریمی مهابادی تهیه شده است. این کتاب به زبان فارسی نوشته شده است.

پیشنهاد مطالعه: نصب متلب روی گوشی

جزوات مختلف یادگیری سیمولینک

کتاب‌های pdf و جزوات مختلفی به عنوان راهنمای جامع متلب و سیمولینک تهیه و در اینترنت در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. بسیاری از این جزوات، آموزش‌ها را برای سطوح مبتدی چیده‌اند و اگر هیچ‌گونه آشنایی با متلب ندارید، می‌توانید از این منابع استفاده کنید.

به افراد مبتدی توصیه می‌شود تا Simulink basics tutorial، Simulink for beginners و دیگر عبارات مشابه را در اینترنت جست‌وجو کنید تا به لیستی از بهترین جزوات آموزشی در این زمینه دسترسی داشته باشید.

www.mathworks.com یکی از بهترین منابع آموزشی برای یادگیری سیمولینک و متلب است. شما می‌توانید به سند pdf و مثال‌های ویژه‌ای در این زمینه دسترسی داشته باشید. هم‌چنین ویدیوهای آموزشی متنوع در این سایت قرار داده شده است.

معرفی چند کتاب جامع برای یادگیری متلب

کتاب‌هایی که تا این‌جا معرفی کردیم، برای آموزش سیمولینک متلب بودند. در این بخش، قصد داریم برخی از مشهورترین کتاب‌های آموزش متلب به زبان فارسی را معرفی کنیم. این کتاب‌ها را می‌توانید در نسخه‌های pdf یا فیزیکی خریداری کنید.

 • ریاضیات و برنامه نویسی با MATLAB نوشته‌ی مجتبی کوشا
 • ریاضیات مهندسی با MATLAB نوشته‌ی محمد امام زاده، مهران امیدوار و مائده قاسمی شفع
 • آمار و احتمالات مهندسی با کاربردهایی از نرم افزار MATLAB نوشته‌ی دکتر غلامرضا مرادی
 • کتاب دو جلدی MATLAB ابزاری برای مهندسین فردا نوشته‌ی فرهاد شریف و مهدی مصطفائیان
 • پردازش تصویر از اصول تا اجرا با کمک نرم افزار متلب نوشته‌ی فاطمه کاظمی، محمودرضا گلزاریان و زینب حاجی ابوالحسنی
 • راهنمای جامع MATLAB نوشته‌ی عادل قسمتی
 • آموزش برنامه نویسی با MATLAB برای مهندسان مکانیک نوشته حامد منتظری
 • آموزش تصویری و گام به گام ساخت نرم افزار با متلب نوشته‌ی مهدی محامی
 • آموزش منحصر به فرد اصول و مبانی MATLAB نوشته‌ی رامین مولانا پور، سارا مولانا پور و نینا اسدی پور
 • یادگیری عمیق با MATLAB نوشته‌ی فیل کیم و ترجمه‌ی جواد وحیدی و محمد رحیمی
 • دینامیک سازه‌ها و کنترل ارتعاشات با MATLAB نوشته‌ی سید مهدی زهرائی، اکبر رسول‌نیا و محسن عظیمی
 • اصول کدنویسی و شبیه سازی با MATLAB برای مهندسی برق و رباتیک

البته لیست کتاب‌های فارسی آموزش متلب بسیار بلندبالاتر از چیزی است در این‌جا ارائه شده است. با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید به بهترین کتاب‌های آموزشی متلب دسترسی داشته باشید.

هزینه‌ی کتاب آموزشی سیمولینک متلب

بسیاری از افراد، بودجه‌ی محدودی برای یادگیری و آموزش دارند. اگر به هر دلیلی شما نیز بودجه‌ی کافی برای پرداخت و تهیه‌ی کتاب‌های آموزشی ندارید، می‌توانید یادگیری را از منابع رایگان آغاز کنید. بسیاری از وب سایت‌ها، کتاب‌های آموزشی را در قالب pdf به‌صورت رایگان در اختیار کاربران خود می‌گذراند. اگر در اینترنت جست‌وجو کنید، این وب سایت‌ها را خواهید یافت.

مرجع کامل آموزش متلب + اعطای گواهینامه

 

طبیعتاً برای نسخه‌های پولی نیز کتاب‌های مجازی قیمت پایین‌تری به نسبت کتاب‌های چاپی فیزیکی دارند. بنابراین می‌توانید با پرداخت هزینه‌های کم‌تر، به محتوای کتاب‌های آموزشی به‌صورت مجازی نیز دسترسی داشته باشید.

اگر زبان انگلیسی‌تان قوی است و می‌توانید متون خارجی را به‌راحتی بخوانید، توصیه می‌کنیم از کتاب‌های زبان اصلی استفاده کنید. بیش‌تر این کتاب‌ها آموزش را به‌صورت ساده دنبال می‌کنند و اگر پایه‌ی انگلیسی خوبی داشته باشید به راحتی می‌توانید با آن کتاب پیش بروید.

جمع بندی

در این مطلب، به معرفی منابع مختلف و کتاب آموزش سیمولینک متلب پرداختیم. کتاب‌های آموزشی جامع، منبع ایده‌آلی برای یادگیری صفر تا صد متلب و سیمولینک هستند. شما می‌توانید با عضویت در انجمن‌های مهندسی و نرم افزار متلب، به لیستی از بهترین مقالات و منابع آموزشی دیگر نیز دسترسی داشته باشید. توصیه می‌کنیم اگر سطح قابل قبولی در زبان انگلیسی دارید، از منابع انگلیسی زبان که کامل‌تر هستند، بهره بگیرید.

آموزش سیمولینک متلب در مکتب خونه

شما می‌توانید بهترین آموزش‌های سیمولینک متلب را در مقالات آموزشی و دوره‌های مکتب خونه بیابید. آموزش‌ های متلب مکتب خونه از صفر تا صد کار با متلب و سیمولینک را پوشش‌دهی کرده‌اند. هم‌چنین امکان دانلود کتاب آموزش متلب برای رشته های مهندسی در مکتب خونه وجود دارد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا