مدیریت

موفقیت در محیط کار به چه عواملی بستگی دارد؟

برای این که با مهمترین عوامل تأثیرگذار بر روی موفقیت کاری افراد آشنا شویم ابتدا باید به این مورد توجه کنیم که چطور رفتار افراد بر روی موفقیت آن هادر کارشان تاثیر می گذارد و از این طریق به شما کمک کنیم تا مهارت های رفتاری خود را تغییر و ارتقاء  دهید. این نوع مهارت هایی که برای موفقیت در کار مهم هستند عمدتا به دو دسته مهارت های نرم و مهارت های سخت تقسیم می شوند.

مهارت‎های نرم در محیط کار همان مهارت‎های مردمی یا ویژگی ‎های فردی افراد هستند که سطح هوش هیجانی افراد را نشان می ‎دهند.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش مدیریت
آموزش مدیریت

 

عوامل مؤثر بر موفقیت در محیط کار

مهارت ‎های سخت همان مهارت‎ های فنی یک کارمند یا به عبارتی توان انجام یک کار متمایز در محیط کار مثل یک عنوان شغلی خاص یا یک حوزه ی صنعتی خاص که غالبا با تجربه ی فرد نیز رابطه ی مستقیم دارد هستند.به بیانی دیگر مهارت‎های سخت به فرد در یافتن یک شغل کمک می‎کنند ، چون تجربه فرد در این قضیه نقش دارد ولی مهارت نرم به فرد کمک می کند که شغل خود را در یک شرکت حفظ کند و همواره در مسیر پیشرفت باشد،پس به اختصار مهارت های نرم را می توانیم همان ارتباط فرد با سایر همکارانش تعریف کنیم،از نام های دیگر این مهارت می توان به«مهارت ‎های فردی»،«مهارت‎ های مردمی» و «مهارت‎ های قابل انتقال» اشاره کرد،فعالیت های این مهارت با هوش هیجانی ارتباط مستقیم دارند یعنی توان درک احساس دیگران و خودتان در محیط کاری و مدیریت این موضوع،برای جمع کثیری از افراد مهارت های نرم از فراگیری و به کار گیری مهارت های سخت دشوار تر است گرچه این امر نگرانی ندارد و فرد اگر واقعا تمایل ایجاد چنین ارتباطی باشد حتما آن را فرا می گیرد،باید به یاد داشته باشید یادگیری و فراگیری مهارت های نرم به مراتب سخت تر است اما مستقیما به میزان موفقیت شما بستگی ندارد.

روی خودتان سرمایه گذاری کنید.

 انواع مهارت ‎های نرم مهم در محیط کار

به جرأت می توان گفت مهارت‎ نرم به تمرین بیشتری نیاز دارد تا بتوان مهارت ‎های خود را به شکل عالی به کار گرفت،این نوع مهارت نه تنها در زندگی شغلی فرد بلکه در زندگی شخصی او هم بسیار مهم است.

 • مهارت‎ های ارتباطی

مهمترین مهارت برای کار در هر سازمانی مهارت ارتباطی است. باید اطمینان داشته باشید با همکاران بالا دست و حتی زیر دستان خود به درستی ارتباط برقرار می‎ کنید تا هیچ گونه سوء تفاهم و سوء برداشت در محیط کار برایتان به وجود نیاید. در کنار برقراری ارتباط به شکل صحیح، استفاده کردن از مقداری دموکراسی و لحن صحبت صحیح و بجا در جلوگیری از بوجود آمدن مشکل در محیط کار به فرد کمک می کند.

فعالیت ‎های توسعه مهارت نرم مانند برقراری ارتباط اگر به درستی انجام شوند می‎ توانند به فرد کمک کنند با همکاران خود یک ارتباط به وجود آورد. ایجاد یک ارتباط خوب در محیط کار از آن جهت بسیار حائز اهمیت است که باید به صورت تیمی کار کنید و با داشتن ارتباط مناسب و با کمک کردن و کمک گرفتن از افراد مختلف می ‎توانید بهترین نتیجه را دریافت کنید.

مهارت های ارتباطی

 • مهارت‎ های شنیداری

درست و به موقع صحبت کردن اهمیت زیادی دارد، اهمیت زیادی دارد. توجه به گفته های افراد بهترین راه برای رسیدگی به مشکلات آن‎ها و نشان دهنده ی احترام به سخنانی است که آن ها بیان می ‎کنند. مهارت‎ های شنیداری یکی از مهمترین بخش های مهارت نرم محسوب می ‎شوند.

 • پیروی از تصمیمات خودتان

یک تصمیم ‎گیری به موقع و صحیح همان بانک اطلاعاتی و تحلیل‎ های یک سازمان است و از طرف دیگری نشان دهنده ی در نظر گرفتن فضا و فرهنگ کاری اطراف است. لذا، فرد تصمیم گیرنده باید مطمئن باشد تصمیماتی که می‎ گیرد را به درستی پیروی می‎ کند و به سرانجام می رساند.

 • مهارت‎ های خود انگیزشی و ایجاد انگیزه

انگیزه داشتن در بین افراد یک گروه یعنی گذر از هر نوع مشکلی، گاها، کم پیش می ‎آید رهبر یک تیم توانایی بالایی برای ایجاد انگیزه داشته باشد. هر چند که، ایجاد انگیزه در یک تیم از مهم ترین و بزرگ ترین عوامل و یک مهارت بسیار مهم و کارآمد است که یک عضو تیم باید داشته باشد. باید اینگونه بگوییم که اگر افراد در خود توانایی خود انگیزشی را داشته باشند، کار خود را به بهترین شکل انجام می ‎دهند و این افراد نیاز به نظارت و سرپرستی مستقیم و همیشگی ندارند زیرا در بیشتر مواقع خودشان می‎ توانند از عهده انجام وظایف شان به خوبی برآیند.

 • مهارت ‎های مدیریتی یا رهبری

افرادی هستند که از بدو تولد و دوران کودکی ذاتا در خود شایستگی ‎های رهبری را دارند در حالی که بسیاری از افراد این مهارت‎ را با کمک آموزش و تجربه به دست می‎آورند. امروزه می توان با استفاده از اینترنت و مقالات موجود در آن،فیلم های آموزشی و.. اطلاعات بسیار جامع و کاربردی در مورد مهارت های نرم کسب کرد.

 • مهارت‎ های همکاری با اعضای یک تیم

هنگامی که در یک سازمان مشغول به کار می شوید مسئولیت‎ های فردی خود را دارید، البته همچنان به عنوان یک عضو تیم و بخشی از سازمان مسئولیت ‎هایی بر عهده ی شما هستند.  به عنوان بخشی از تیم و برای خوب کار کردن در یک تیم ، باید با کمک تیم خود وظایف و مسئولیت‎ ها را تقسیم بندی کنید و درک کاملی از آن ها داشته باشید و چنین مواردی را به آن‎ها یاد دهید و به تیم خود کمک کنید تا به اهداف خود برسد. بنابراین همکاری و هماهنگی با سایر اعضای تیم بسیار مهم است. در بسیاری از شرکت‎ ها کارگاه ‎های آموزشی برقرار میشود تا نحوه کار تیمی را به کارمندانشان آموزش دهند.

 • مهارت‎ های خلاقانه

خلاقیت نیز مانند رهبری یکی از ویژگی هایی است که از بدو تولد در ذات انسان یا به صورت ژنتیکی قرار دارد و لزوما همه ی افراد مهارت‎های خلاقانه را ندارند ،این مهارت را می توان به کمک آموزش و تمرین زیاد توسعه داد و تقویت کرد. در نظر تعداد کمی از افراد خلاقیت بسیار ساده و آسان است زیرا به صورت بالقوه از آن بهره مند هستند در حالی که برای برخی از افراد استفاده از آن فوق ‎العاده مشکل است.

 • مهارت‎ های حل مساله

مهارت‎ های نرم حل مسأله با توجه به تجربه ی کافی در زمینه و حوزه کاری هر شخص به دست می‎ آید.برخی افراد در ارائه راه حل‎ های دقیق و کارآمد بسیار با با استعداد هستند، در حالی که حل مشکل برای برخی دیگر از افراد یک چالش است.

زمان یکی از مهم ترین و با ارزش ترین فاکتور های شرکت هاست و بنابراین مدیریت زمان بی ‎نهایت اهمیت دارد. زمانی که در یک سازمان فعالیت می‎ کنید نیز باید بحث مدیریت زمان برایتان اهمیت داشته باشد،پس اولویت ‎بندی کارها و دسته بندیشان بسیار حائز اهمیت می باشد.

 •  توانایی مدیریت استرس

توانایی مدیریت استرس اقداماتی نظیر قابلیت تصمیم ‎گیری، تحلیل و تفکر بدون دستپاچه شدن و حفظ خونسردی حتی تحت شرایط پر فشار و استرس‎ زا را شامل می‎شود. استرس و فشار بخشی از کار روزانه هستند و در شرایط مختلف فقط کم یا زیاد می‎ شود. در صورتی که مهارت‎های نرم مناسب و توانایی های لازم را داشته باشید می‎ توانید به سادگی در چنین شرایطی بهترین واکنش ها را داشته باشید.

 

 نحوه ی توسعه مهارت نرم در جهت موفقیت کاری

 1. مطمئن شدن از برقراری ارتباط به شکل صحیح

درک اثر برقراری ارتباط صحیح بسیار موضوع مهمی است. ارتباط برقرار نکردن با همکاران یا ارتباط صحیح برقرار نکردن باعث سو برداشت در بسیاری از موارد می شود برای جلوگیری از این مشکل روش هایی را به شما پیشنهاد می دهیم تا مهارت ‎های ارتباطی فردی خود را از طریق تلفن، ایمیل و حتی فردی بهتر ‎کنید و ارتقا دهید:

 • هنگام صحبت با افراد با تمامی آن ها ارتباط چشمی برقرار کنید،در این صورت شما به صورت غیر مستقیم از او بابت حضورش قدر دانی کرده اید.
 • استفاده از زبان بدن را فراموش نکنید البته توجه کنید به درستی از آن استفاده کنید.
 • در محیط کار، سعی کنید به شکل محاوره ‎ای و رسمی با افراد مختلف صحبت ‎ کنید.
 • در زمان ایمیل زدن و با نامه های رسمی از این موضوع مطمئن شوید که متن شما فاقد هرگونه غلط املایی می باشد و حتما متن را یک دور بخوانید.
 1. به عنوان یک تیم کار کنید

در دنیای امروز مهارت کار تیمی بسیار با ارزش و فوق ‎العاده مهم است. کار تیمی به این معنا نیست که افراد توانایی انجام تنهایی کار کردن را ندارند ، بلکه کار در یک تیم همیشه با مزایا و پاسخدهی بیشتری روبرو است. برای همکاری بهتر با اعضای یک تیم می ‎توانید نکات زیر را رعایت کنید:

 • کار ها را به صورت مساوی بین اعضای تیم تقسیم کنیم.
 • با دید و ذهنی باز و خلاق به مسائل بنگرید.
 • مطمئن شوید اهداف اعضای تیم واضح هستند.
 • هر زمانی که امکان آن وجود دارد همکاران و اعضای تیم خود را تحسین کنید و قدر دان آن ها باشید.
 • برای همه ی اعضای تیم با هر سمتی اهمیت قائل شوید.
 1. اجازه دهید خلاقیت ‎تان نقش خود را نشان دهد

خلاقیت منجر به بروز نوآوری و خلق ایده ‎های جدید می ‎شود که برای خود فرد و همچنین سازمان مفید است. شما می‎توانید به کمک نکات زیر مهارت ‎های خلاقیت خود را توسعه دهید:

 • ایجاد فضای کار خلاقانه.
 • به صورت منظم طوفان ذهنی را انجام دهید.
 • استراحت منظم، خلاقیت و توسعه فردی شما را بهتر می‎ کند.
 • خود را در نزدیکی افراد بسیار خلاق قرار دهید و از آن‎ ها درس بگیرید.
 1. به انتقادها با دید مثبتی بنگرید.

اما تنها کسانی اشتباهات تان را می‎ گویندکه شما را درک می‎  کنند و خواهان پیشرفت‎تان هستند. فردی که نظر خود را در مورد کارتان می‎  گوید می‎خواهد بهتر شوید و رشد کنید.

 1.  منش و انگیزه مثبت

هیچکس کار با فردی که دائما اخمو است و بدخلقی می‎ کند را دوست ندارد. حفظ رفتار و منش و همچنین انگیزه کاری مثبت داشتن باعث می‎شود افرادی که اطراف شما قرار دارند از شما الهام بگیرند و همیشه یک محیط کاری بسیار سالم به وجود آید.

 1. به صورت هوشمندانه چندین کار را انجام دهید.

انجام چندین کار و پیش بردن آن واقعا یک هنر است و اگر به درستی و با برنامه ریزی انجام دهید دارایی و سرمایه ‎ای است که باعث افزایش بهره ‎وری شما می‎ شود،برای انجام چندین کار مهارت های خاصی لازم است و البته هر چه بیشتر این کار انجام دهید به مرور زمان متبحر­تر می شوید.در نتیجه نکات زیر را از یاد نبرید:

 • همیشه برنامه‎ ریزی کنید.
 • برای کارهای خود جدول زمانی تهیه کنید.
 • فهرستی از کارهایی که لازم است انجام دهید دم دست داشته باشید.
 • وظایفتان را به صورت جداگانه گروه‎  بندی کنید.
 1. سازگاری را تمرین کنید

سازگاری یکی از مهمترین مهارت‎ ها در بین تمامی مهارت‎های نرم در محیط کار است. سازگار بودن از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا افرادی که این ویژگی را دارند بسیار منطقی هستند، مسائل را کاملا درک می‎کنند و رهبرانی کامل و آگاه محسوب می ‎شوند. سازگاری به دلیل افزایش توانایی فرد در محیط کار ، باعث ایجاد روابط قوی می‎شود، بنابراین بسیار مهم است هر رهبری این مهارت را داشته باشد و از آن استفاده کند،پس یاد بگیرد و تمرین کند.

 1. مهارت‎‌ های شنیداری را تمرین کنید

در بالا از مزایای مهارت های شنیدار صحبت کردیم،در حقیقت زمانی که با گوشی شنوا به حرف افراد توجه می‎کنید به گوینده و افکار او احترام می‎گذارید از جمله راه‎ های افزایش مهارت‎های شنیداری می‎توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • در هر رابطه و برخورد حواس خود را کاملا جمع کنید.
 • نقطه نظر فرد گوینده را درک کنید.
 • اجازه دهید طرف مقابل ابتدا حرف های خود را بزند و شما سپس اظهار نظر کنید.
 1. تغییر دادن خودتان ساده‎ تر است

ارتقای مهارت های نرم در محیط کار به معنای تغییر دیگران یا کمک به کنترل بهتر خودتان است.باید بگوییم توسعه مهارت‎های نرم به معنای تغییر خودتان و بهبود مهارت ‎های فردیتان است.

به علاوه به معنای تغییر دیدگاه‎ تان و نحوه برخورد با هر موقعیت است تا بتوانید واکنش ‎های خود را تغییر دهید و باعث تغیر رفتار اطرافیانتان هم بشوید. مهارت های فردی نه تنها در زندگی شغلی بلکه در زندگی شخصی هر فرد هم تأثیرات مفید زیادی دارد

 1. تمرین به هر مقداری کافی نیست

مانند تمرین مهارت های سخت که می ‎تواند باعث بهتر شدن تکنیک‎ ها و استعداد شما شود، مهارت‎های نرم هم به تمرین زیادی نیاز دارند. برای تمرین می ‎توانید با هر فردی در محیط کار خود این مهارت ها را تمرین کنید و به آن به چشم یک فرصت برای ارتقای خود بنگرید.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا