آموزش های اپلای

رشته تربیت بدنی در کانادا

آشنایی با رشته تربیت بدنی در کانادا

تربیت بدنی در کانادا مانند همه‌ی رشته‌های دیگر به نوعی در جهت ارتقای جایگاه آن کمک می‌کند؛ به همین دلیل نیاز به این رشته در کانادا هم احساس می‌شود که به تبع با استقبال خوب مسئولین برای جذب دانشجو از کشورهای دیگر هم همراه است. تحصیل رشته تربیت بدنی در کانادا می‌تواند به اشتغال فارغ‌التحصیلان آن منجر شود چرا که با آموزش‌هایی که میبینند به راحتی قادر هستند در حوزه‌های مختلف ورزشی مشغول به کار شوند.

 

ویدئو پییشنهادی :نقشه راه اپلای-آموزش فوت و فن های اپلای

 

در این مقاله سعی داریم تا شما را با تربیت بدنی در کانادا، بازار کار این رشته در این کشور، هزینه‌های تحصیل، گرایش‌ها و شرایط ادامه تحصیل آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

رشته تربیت بدنی

تحصیل در رشته تربیت بدنی در دانشگاه‌های کانادا علاوه بر گذراندن چهار سال تحصیل با رویکرد آموزش اصول سلامت نگهداشتن و ترویج ارتقای سلامتی همراه است؛ به همین دلیل در کنار آموزش‌های تئوری مباحث عملی را هم در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا بتوانند داخل و خارج دانشگاه‌ها به فعالیت مشغول شوند.

دانشگاه‌های کانادا در رشته تربیت بدنی برنامه‌ی جامعی را برای آموزش دانشجویان در نظر گرفته که افزایش سلامت جسمانی و روحی آن‌ها را به دنبال دارد.

دوره‌های روانشناسی ورزشی، فیزیولوژی و مباحث مربوط به پیشگیری از آسیب، دوره‌های تغذیه، مربیگیری و… می‌تواند در برنامه‌های تحصیلی دانشجویان دانشگاه‌های کانادا گنجانده شده است.

به طور کلی دروس عملی هم در همین راستا ارائه می‌شود مانند:

 • آب درمانی
 • شنای تخصصی
 • والیبال تخصصی
 • فوتسال
 • نجات غریق
 • کشتی
 • وزنه برداری
 • کاراته
 • و…

مقطع کارشناسی در تربیت بدنی با مبانی این رشته همراه است که شامل : برنامه‌ریزی درسی، روش‌های تدریس و آموزش مبانی تربیت بدنی است که برخی دانشگاه‌های کانادا مانند: دانشگاه مموریال نیوفالدلند، دانشگاه وینیپگ، دانشگاه لتبریج، کالج هامبر، دانشگاه وسترن، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه براندون و دانشگاه مانیتوبا این سرفصل‌ها را ارائه می‌دهند.

ورزش در کاناد

ورزش در کانادا
ورزش در کانادا

با توجه به شرایط آب و هوایی موجود در کانادا مردم این کشور از زمینه‌های مختلف ورزشی اسقبال خوبی می‌کنند و به همین علت هم دولت بودجه‌ی خوبی را برای این موضوع کنار گذاشته است؛ این مسئله عاملی برای تبدیل شدن تربیت بدنی در کانادا به تجارت شده است که روز به روز مرزهای خود را بیشتر بزرگتر می‌کند.

تنوع رشته‌های ورزشی در کانادا و محبوبیت آن بین مردم این کشور باعث شده تا فارغ‌التحصیلان تربیت بدنی در کانادا خیلی نگران آینده‌ی تحصیلی و کاری خود در این کشور نباشند.

 

ویدئو پییشنهادی : شرایط و مراحل اپلای به کانادا

 

هاکی روی یخ، اسکی، راگبی، بیسبال، کرلینگ، فوتبال، کریکت و فوتبال از جمله رشته‌های ورزشی پرطرفدار در کانادا است؛ لازمه‌ی ورود دانشجویان به این رشته‌ها علاوه بر گذراندن دروه‌های آکامیک، تحصیل در رشته‌ی جرکت شناسی است که در مدت دو سال در کالج‌های کانادا انجام می‌شود.

افرادی که از رشته‌ی حرکت‌شناسی هم فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند در موضوعات آموزش و پژوهش، حرکت شناسی و زیست شناسی هم فعالیت داشته باشند.

کسانی که حرکت شناسی را برای ادامه در تربیت بدنی انتخاب کرده‌اند، تحصیل در رشته‌های فیزیوتراپی و تحقیقات بالینی و پزشکی را هم می‌توانند در برنامه تحصیلی خود قرار دهند.

دروس تئوری در دوره کارشناسی رشته تربیت بدنی

دانشجویان در این مقطع می‌بایست ۱۴۱ واحد را گذارنده که ۳۶ واحد از آن عملی و مابقی تئوری است؛ این دروس توری به شرح زیر است:

 • آناتومی انسانی
 • فیزیولوژی انسانی
 • بیوشیمی
 • بیومکانیک ورزشی
 • حرکت درمانی
 • تاریخ تربیت بدنی
 • تربیت بدنی در مدارس
 • کمک‌های اولیه در ورزش
 • بهداشت و ورزش
 • اصول و مبانی تربیت بدنی
 • مدیریت سازمان‌های ورزشی
 • یادگیری حرکتی
 • رشد و تکامل حرکتی در طول عمر
 • زبان تخصصی
 • روانشناسی ورزشی

مقطع کارشناسی تربیت بدنی در کانادا به مدت سه سال طول می‌کشد و دانشجویان مباحث زیر را یاد می‌گیرند:

 • روش‌های آموزش تربیت بدنی
 • ارزیابی در تربیت بدنی
 • مدیریت رفتار
 • طراحی آموزشی
 • مطالعه تحقیقاتی

گرایش‌های تربیت بدنی در دانشگاه‌های کانادا

علاقه‌مندان به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی در کانادا، می‌توانند روشهای مختلف آموزشی در زمینه‌های ورزشی و حرکات بدن یاد بگیرند. برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا دانشگاه‌های ویکتوریا، آلبرتا، بریتیش کلمبیا و برک در اولویت متقاضیان قرار داد.

افراد برای انتخاب گرایش خود درمقطع کارشناسی ارشد باید به ملاحضاتی نطیر بازرا کار، علاقه و امکان ادامه آن در مقاطع بالاتر و دانشگاه‌های دیگر وجود دارد یا نه؛ اما به طور کلی گرایش‌های برتر و پرطرفدار تربیت بدنی در کانادا به شرح زیر است:

فیزیولوژی ورزشی
فیزیولوژی ورزشی
 • روانشانسی ورزشی
 • بیومکانیک ورزشی
 • آسیب شناسی و حرکات اصلاحی با ۲ زیر شاخه
 • رفتار حرکتی با ۳ زیر شاخه
 • مدیریت ورزشی با ۶ زیر شاخه
 • فیزیولوژی ورزشی با ۵ زیر شاخه

تحصیل در مقطع دکتری تربیت بدنی در کانادا

زیر مجموعه‌های فیزیولوژی ورزشی پرطرفدارترین گرایش در مقطع دکتری است که زیر شاخه‌های فیزیولوژی ورزشی عصبی و عضلانی، فیزیولوژی ورزش قلب و عروق، بیوشیمی و متابولیسم ورزشی و فیزیولوژی ورزشی تنفسی را شامل می‌شود.

آسیب شناسی ورزشی هم یکی از پرطرفدارها است که تحصیل در این گرایش علم لازم برای بالا بردن سلامت عمومی جامعه را موجب می‌شود؛ این گرایش در حوزه‌های امدادگر ورزشی، تربیت بدنی ویژه معلولین و حرکات اصلاحی تمرکز دارد.

ورزشکاران حرفه‌ای که حین تمرین‌های خود دچار آسیب‌های شدید می‌شوند، متخصصان آسیب شناسی ورزشی به کمک آن‌ها آمده تا بتوانند بهبودی خود را بدست آورده و به فعالیت‌های قبلی خود باز گردند. این متخصصان با دایر کردن کلینیک‌های ورزشی به درمان‌ ناهنجاری‌های ستون فقرات می‌پردازند.

گرایش آسیب شناسی ورزشی بر روی اصول تجارت، بازاریابی و مدیریت اماکن ورزشی تمرکز داشته و فارغ‌التحصیلان آن می‌توانند در موقعیت مدیریت صحیح صنعت ورزش راهکارهایی را ارائه دهند.

شرایط تحصیل تربیت بدنی در کانادا چیست؟

یکی از مزیت‌های تحصیل این رشته در کانادا دارا بودن فضاهای ورزشی گسترده و توجه ویژه مردم و دولت این کشور به ورزش و ورزشکاران است؛ چرا که از گذشته ورزش در این کشور از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است. یکی از مواردی که افراد باید به آن توجه داشته باشند دانشگاه محل تحصیل آن‌ها می‌باشد.

اغلب دانشگاه‌های کانادا از موقعیت‌های علمی خوبی در دنیا برخوردار هستند اما برخی از آن‌ها در فضایی که برای دانشجویان رشته تربیت بدنی فراهم کرده‌اند شهرت دارند، از طرفی نحوه پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های مختلف با قوانین متفاوتی هم همراه است که دانستن این ضوابط در انتخاب دانشگاه یا حتی نوع گرایش تأثیرگذار خواهد بود.

بازار کار تربیت بدنی در کانادا

بازار کار تربیت بدنی
بازار کار تربیت بدنی

دانشجویان با داشتن مدرک کارشناسی این رشته می‌توانند به عنوان مربی در حوزه‌های مختلف ورزشی فعالیت داشته باشند؛ در بخش‌های خصوصی هم با استفاده از همین عنوان قادر هستند در موقعیت‌های مدیریت تجهیزات هم مشغول به کار شوند. حوزه معروف و شناخته شده رشته تربیت بدنی در بازار کار فعالیت در باشگاه‌های ورزشی و ارائه سانس‌ها و برنامه‌های تغذیه‌ای است.

یکی از نقاط قوت تحصیل در دانشگاه‌های تربیت بدنی کانادا اجازه کار در حین تحصیل است به طوری که دانشجویان می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته در محیط داخل یا خارج دانشگاه مشغول به کار شوند، که برای فعالیت در خارج از دانشگاه به داشتن مجوز در دانشگاه مبداء نیاز دارد.

یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل تربیت بدنی در کانادا اشتغال در همین کشور و در زمینه‌ی ورزشی است که برای این کار دانشجویان باید درخواست مجوز اقامت تا ۳ سال بعد از فار‌غ‌التحصیلی در این کشور را بدهند و در این ۳ سال به کار مرتبط با رشته تربیت بدنی مشغول فعالیت شوند.

اگر در طی این ۳ سال در کار مورد نظر خود استخدام شدند، می‌توانند ویزای کاری خود را هم دریافت کنند؛ علاوه بر آن افرادی که از امتیاز بالایی برخوردار باشند از طریق ورود سریع Express Entry بعد از تمام شدن دوره تحصیل خود در کانادا می‌توانند اقامت دائم خود را هم دریافت کنند.

یکی از نکات مثبت کانادا نسبت به سایر کشورها برای تحصیل و اقامت این است که راحت‌تر و سریع‌تر اقامت دائم و پاسپورت را صادر می‌کند.

معلمی در حوز‌های ورزشی هم غالب فعالیت‌های کاری دانشجویان در این کشور است.

هزینه‌های تحصیل تربیت بدنی در کانادا

هزینه‌های تحصیل
هزینه‌های تحصیل

اگر بخواهیم از شروع فرآیند پذیرش هزینه‌ها برآورد کنیم، به هزینه‌هایی که برای ثبت درخواست و تهیه کردن مدارک مورد نظر مانند هزینه‌های پاسپورت و مدرک و… هم اشاره کرد؛ ارائه نامه تمکن مالی از طرف بانک مبنی بر اینکه فرد حداقل هزار دلار کانادا در حساب خود دارد موضوع مهمی است.

پرداخت هزینه‌های ویزای تحصیلی، ویزای کاری و ویزای توریستی که به تربیت شامل ۱۵۰، ۱۵۵ و ۱۰۰ دلار کانادا است، هزینه‌های سفارت کشور کانادا را در برمی‌گیرد.

برای کسانی که از طریق بورسیه تحصیلی در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش گرفته‌اند هزینه‌های تحصیل متوجه آن‌ها نخواهد شد؛ اما افرادی هم که با بورسیه تحصیلی پذیرش می‌گیرند هزینه‌های زندگی و تحصیلی بالایی در انتظار آن‌ها نیست؛ چون کانادا نسبت به سایر کشورها هزینه‌های زندگی پایین‌تری دارد.

جالب است بدانید انتخاب شهر برای زندگی روی هزینه‌های شما تأثر خواهد داشت به طوری که هزینه‌های تحصیل در شهر تورنتو بسیار بالا است ؛ اما به طور متوسط هزینه‌های زندگی بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار کانادا و هزینه‌های تحصیل بین ۱۲ تا ۲۰ هزار دلار کانادا به طور ماهیانه است. هزینه‌ی بیمه در کشور کانادا هم مبلغ ۴۸۰ دلار در سال است.

درآمد معلمی تربیت بدنی

با توجه به اینکه اکثر فارغ‌التحصیلان تربیت بدنی در کانادا به شغل معلمی روی می‌آورند، جالب است بدانید حداقل و حداکثر درآمد این افراد در سال بین ۴۸۷۰۰ تا ۱۴۳۰۰۰ دلار کانادا است که برای افراد با سابقه کم درآمدی در حدود ۳۹۰۰۰ دلار کانادا را دریافت می‌کنند.

برای افرادی که غیر معلمی تربیت بدنی تمایل داشته باشند در حوزه‌های دیگر مانند مربیگری، برنامه‌ریزی تغذیه‌ای و مدیریت فعالیت داشته باشند، متناسب به ساعات کاری، تخصص و رشته‌ای که در وارد شده‌اند در سطوح مختلف درآمدهای متفاوتی را هم خواهند داشت.

میزان درآمد در حوزه‌ای به غیر از معلمی تربیت بدنی به مهارت‌های شخص بستگی دارد که به تبع هر چه از مهارت‌های بیشتر و تخصصی‌تری برخوردار باشند شانس آن‌ها در پیدا کردن شغل با درآمد بالا بیشتر خواهد بود.

کلام پایانی

تربیت بدنی در کانادا رشته‌ای پرطرفدار برای دانشجویان این کشور و سایر افرادی است که به حوزه‌های ورزشی علاقه دارند؛ دانستن پیچ و خم‌هایی که باید در مسیر اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر پشت سر گذاشت، اهمیت بالایی به همین دلیل مشورت با افرادی که با این مسیرها آشنایی دارند می‌تواند روند شما را سرعت داده و نتایج دلخواهی را ایجاد کند.

مکتبخونه هم برای کمک به افرادی که قصد ادامه تحصیل خود در کشورهای خارجی هستند دوره‌هایی را در نظر دارد تا فرد از تمامی مراحل و قوانین آن آگاهی پیدا کرده و بدون اتکا به کسانی دیگر خودش روند اخذ پذیرش را دنبال کند؛ به نوعی با آموزش دیدن بهتر می‌تواند برنامه‌ریزی کرده و بهتر هدف خود را محقق کند.

بنابراین به علاقه‌مندان مهاجرت‌های تحصیلی و کاری پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی در مراحل پذیرش در کشور و دانشگاه مقصد، از دوره نقشه راه اپلای ما استفاده کامل را داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا