آموزش های اپلای

چگونه ویزای کار آلمانی بگیریم

شرایط مهاجرت کاری به آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهای صنعتی و پیشرفته و از قدرتمندترین کشورهای اروپایی است. به همین خاطر افراد زیادی از کشورهای سراسر جهان به مهاجرت به آلمان از طریق کار تمایل دارند. این کشور در میان کشورهای صنعتی بازار کار پررونق و نرخ بیکاری بسیار پایینی دارد و به افراد با مهارت و متخصص اجازه ورود به این کشور را برای زندگی و کار می‌دهد و همین امر هم باعث شده است تا افراد به دنبال مهارت‎ها و تخصص‎هایی باشند که مدارک آن قابل‌قبول برای کشور آلمان باشد.

 

صفحه پییشنهادی: اپلای و مهاجرت
اپلای و مهاجرت

 

از نظر کاریابی و شرایط ماندگاری نیز بسیاری از افراد که به این کشور مهاجرت کرده‎اند به‌راحتی توانسته‎اند خود را با شرایط آن وفق دهند. رشته‎‌های فنی و مهندسی، مکانیک، کامپیوتر، تأسیسات و برق در میان رشته‎‌های دیگر می‎‌توانند شانس بیشتری مهاجرت به آلمان از طریق کار داشته باشند.

بازار کار آلمان نسبت به کشورهای دیگر صنعتی رشد بیشتری داشته است. اما بیماری کرونا بازار و اقتصاد این کشور را نیز مانند سایر کشورها تحت تأثیر قرار داده است و نرخ بیکاری در این کشور افزایش داشته است. اما چیزی که در اقتصاد آلمان جالب است بدانید این است که با اینکه نرخ بیکاری در آلمان رشد داشته، اما در مقابل دستمزد و حقوق افزایش داشته است و همین امر نیز باعث شده است که افراد تمایل بیشتری به مهاجرت به آلمان از طریق کار داشته باشند.

مهم‌ترین شرایط و مدارک موردنیاز برای مهاجرت کاری به آلمان

باید بدانید که نیاز است پیش از اقدام به مهاجرت باید شرایط این کار را فراهم کنید.

شرایط مهاجرت کاری به آلمان:

  • داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی معتبر که قابل‌ارائه به مجامع بین‌المللی باشد. حداقل مدرک موردنیاز برای مهاجرت به آلمان از طریق کار لیسانس است.
  • باید سابقه کار داشته باشید. توجه کنید که این سابقه کار بهتر است که با بیمه همراه باشد. در غیر این صورت حتماً باید نامه کاری داشته باشید.
  • مدرک تحصیلی و دانشگاه شما باید در لیست آنابین تأیید شده باشد. این لیست به ارزیابی دانشگاه‌ها پرداخته و طبق لیست آنابین دانشگاه‌‎ها و رشته‎‌های تحصیلی دسته‌بندی شده‌اند. در این لیست دانشگاه‎‌ها به سه دسته تقسیم شده‌اند. اگر دانشگاه شما در گروه H+ باشد، یعنی مدرک آن برای کشور آلمان قابل‌قبول است و می‎‌توانید برای مهاجرت به آلمان از طریق کار اقدام کنید. اگر دانشگاهتان در لیست H+/- بود یعنی باید مدرکتان را برای تأیید و ارزیابی ارسال کنید و اگر H- بود، یعنی دانشگاه شما از نظر دولت آلمان قابل‌قبول نیست و متأسفانه نمی‎توانید برای کار به این کشور سفر کنید.
  • داشتن تسلط مناسب و کافی در زبان آلمانی. برخی رشته‌ها باید به زبان انگلیسی نیز مسلط باشند در سطح آیلتس ۵٫۵٫ البته داشتن مدرک زبان الزامی نیست. اما بهتر است با توانایی و مهارت کافی به فکر مهاجرت به آلمان برای کار باشید.
  • کشور آلمان بیشتر تمایل دارد افراد زیر چهل سال را برای کار بپذیرد. اما افراد با داشتن مهارت خاص و مدرک تحصیلی معتبر از این قاعده مستثنی هستند. به دلیل اینکه ممکن است این کشور به مهارت این افراد نیاز بیشتری داشته باشد.

کدام شهرهای آلمان از نظر کاری بهتر هستند؟

بستگی به شغل و مهارتی که دارید می‌‎توانید به یکی از شهرها برای مهاجرت به آلمان از طریق کار اقدام کنید. اگر شما هم جزو افرادی هستید در کارهای فنی مهارت دارید باید بدانید که در شهرهای هامبورگ، دوسلدورف، مونیخ، لایپزیک و کلن از نظر شغلی شانس بیشتری برای پیشرفت خواهید داشت.

پیشنهاد ما برای مهاجرت کاری به آلمان

بسیاری از افرادی که برای مهاجرت به آلمان از طریق کار اقدام کرده‌اند توانسته‌اند در دوره ۶ ماه‌ه‎ای که دولت آلمان در اختیار آن‎ها قرار داده است خود را نشان بدهند و با کارفرمایان قرارداد طولانی‎تر ببندند. اما بهتر است پیش از هر اقدامی ابتدا اطلاعات موردنیاز در این زمینه را به طور کامل کسب کنید و شرایط مهاجرت را برای خود هموار کنید تا پس از ورود به آلمان با مشکل پیداکردن شغل مواجه نشوید.

 

 

پیشنهاد ما به شما این است که پس از اینکه اطلاعات کاملی در مورد نحوه مهاجرت کاری کسب کردید یک رزومه کامل و جامع تهیه نموده و برای سایت‎های کاریابی این کشور ارسال کنید تا پیش از ورود بتوانید چند قرار مصاحبه با کارفرما را برای خود تدارک ببینید. احتمالاً یکی از همین مصاحبه‌‎ها به شما نوید یک قرارداد کاری طولانی‌مدت را خواهد داد.

پس از اینکه شما برای مهاجرت به آلمان از طریق کار اقدام کردید و وارد این کشور شدید ۶ ماه به شما فرصت داده می‌شود تا بتوانید در یک شغل خود را نشان بدهید و قرارداد کار امضا کنید. اگر ظرف این مدت این امر اتفاق افتاد شما می‎‌توانید از این کشور اقامت از طریق کار را درخواست بدهید که در این صورت معمولاً به شخص یک اقامت یک‌ساله داده می‌‎شود.

اگر بتوانید به مدت سه سال در این کشور کار کنید در این صورت شرایط اقامت دائم در این کشور برای شما و خانواده‌تان فراهم خواهد شد. اگر حقوق شما بالای ۵۰۰۰۰ یورو باشد نیاز نیست این سه سال را طی کنید و در عرض ۲۱ ماه می‎‌توانید برای دریافت بلوکارت اقدام کنید.

شرایط دریافت بلوکارت برای زندگی در آلمان

بلوکارت توسط کشور آلمان ارائه شده است. کسانی که دارنده این کارت هستند می‌‎توانند در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا فعالیت شغلی داشته باشند. پس از مهاجرت به آلمان از طریق کار برای اینکه بتوانید بلوکارت را دریافت کنید باید مدرک تحصیلی معتبر ارائه دهید.

 

 

باید یک قرارداد کاری داشته باشید که مبلغ آن حداقل ۴۹۰۰۰ یورو باشد. البته این مبلغ برای شغل‎های معمولی است. شغل‎های خاص می‎‌توانند با قرارداد ۳۸۰۰۰ یورو برای دریافت این کارت اقدام کنند. شامل: مهندسان، پزشکان، دانش‌آموختگان در رشته‏‌های علوم طبیعی، ریاضیات، علوم کامپیوتر جزو مشاغل خاص برای دریافت بلوکارت هستند.

دوره موردنیاز دانشجویان برای ادامه تحصیل در آلمان

بسیاری از دانشجویان دوست دارند برای ادامه تحصیل آلمان را برای مهاجرت انتخاب می‎‌کنند. تا علاوه بر ادامه تحصیل بتوانند شغل مناسبی برای خود دست‌وپا کنند. در دوره نقشه راه اپلای به تمامی سؤالات دانشجو در زمینه نگارش رزومه، مصاحبه با استاد و… پاسخ داده می‌شود و تمامی نکات به او آموزش داده می‌شود.

کلام پایانی

در این مطلب تمامی شرایط موردنیاز برای مهاجرت به آلمان از طریق کار بررسی شد. توجه داشته باشید که مهارت و مدرک تحصیلی شما برای مهاجرت شغلی حرف اول را می‌زند. اگر شرایط مطرح شده در این مطلب را برای خود فراهم کنید به‌راحتی می‌توانید برای مهاجرت اقدام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا