مدیریتمقالات مدیریت پروژه

آشنایی با نرم افزار کنترل پروژه پریماورا

 معرفی نرم افزار پرایماورا (Primavera)

نرم افزار کنترل پروژه پریماورا یک نرم ­افزار مدیریت پرتفوی پروژه­ای سازمانی می­ باشد. این برنامه شامل مدیریت پروژه، برنامه ­ریزی، تجزیه و تحلیل ریسک، مدیریت فرصت ­ها، مدیریت منابع، ظرفیت­ های کنترل و همکاری بوده و با نرم­افزارهای سازمانی دیگری چون سیستم­های اوراکل (Oracle) و SAP’s ERP ادغام می­ شود. پریماورا در سال ۱۹۸۳ بوسیله Primavera Systems Inc راه ­اندازی شد که توسط شرکت اوراکل در سال ۲۰۰۸ بدست آمد.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش اکسل 
آموزش اکسل

 

تعریف مدیریت پرتفوی پروژه (RPM) در نرم افزار کنترل پروژه پریماورا

مدیریت پرتفوی پروژه­ای مدیریت متمرکزشده از فرآیندها، روش ­ها و تکنولوژی های استفاده شده توسط مدیران پروژه و ادارات مدیریت­ کننده پروژه می­ باشد که برای تحلیل و به طور جمعی اداره ­کردن پروژه­ های جاری یا پیشنهاد شده بر اساس مشخصه­ های کلیدی بی­شمار بکار می­ رود. اهداف RPM تعیین ترکیبی بهینه­ ای از منابع برای تحویل و برنامه­ریزی فعالیت­ ها جهت دست­یابی به بهترین اهداف عملیاتی و مالی سازمانی می ­باشد، در حالیکه محدودیت­ های اعمال شده توسط مشتریان، اهداف استراتژیک یا فاکتورهای جهان واقعی خارجی را نیز در نظر می ­گیرد. استاندارد بین­المللی چارچوب مدیریت پرتفوی پروژه را تعریف می­ کند.

تعریف مدیریت پرتفوی پروژه سازمانی (EPPM)

مدیریت پرتفوی پروژه سازمانی یک رویکرد بالا به پایین برای مدیریت کلیه کارهای فشرده پروژه­ا و منابع در سراسر سازمان (شرکت) می­ باشد. این با رویکرد سنتی ترکیب فرآیندهای دستی، ابزارهای نمایش پروژه و کاربردهای EPM برای هر پرتقوی پروژه مغایرت دارد.

کاربردهای نرم افزار کنترل پروژه پریماورا

در حال حاضر نسخه P6 یا نرم افزار کنترل پروژه پریماورا از این نرم­ افزار در سراسر جهان در کاربردهایی مثل مهندسی و ساخت و ساز، هوا فضا و صنایع دفاع، نفت و گاز، تولید صنعتی، انرژی و حتی فناوری اطلاعات مورد استفاده قرار می ­گیرد. در حالی که ابزارهای مدیریت پروژه زیادی در بازار وجود دارد، اما نسخه Primavera P6 EPPM (پرایماورا) در توانایی مدیریت پروژه های بزرگ و پیچیده و انجام آن به خوبی می­ درخشد.

مجموعه P6 از یک واسط پنجره استاندارد، معماری مشتری / سرور، تکنولوژی وب – فعال-شده و یک پایگاه داده مستقل (Oracle XE) یا بر پایه شبکه (Oracle and Microsoft SQL Server) استفاده می­ کند. یادگیری Primavera (پریماورا) می ­تواند مزایای آن را داشته باشد و حتی منجر به یک حرفه عالی در طرح ریزی و برنامه­ ریزی پروژه بشود.

نرم افزار کنترل پروژه پریماورا

 

آشنایی بیشتر با برنامه Primavera P6 EPPM (پریماورا) از شرکت اوراکل و بررسی جنبه­ های مختلف کاری آن

مدیریت پرتفوی پروژه سازمانی (EPPM) نرم افزار کنترل پروژه پریماورا P6 از شرکت اوراکل، قدرتمندترین، مقاوم­ ترین و کاربردی­ ترین راه ­حل برای اولویت­ بندی، برنامه­ ریزی، مدیریت و ارزیابی پروژه ­ها، برنامه­ ها و پرتفوها می­ باشد.

این برنامه یک نرم­ افزار کنترل پروژه  مبتنی بر ابر است و به عنوان یک راه ­حل خدماتی، توسط یک شبکه جهانی از متخصصان مدیریت پرتفوی پروژه اوراکل و با اطمینان از امنیت، مقایس ­پذیری و عملکرد پشتیبانی می­ شود و توسط بزرگترین فروشندگان ابر در جهان حمایت می ­شود.

این برنامه ۱۰۰ درصد راه­ حلی بر پایه وب را برای مدیریت پروژه­ ها از هر اندازه تأمین می­ کند و سطوح مختلف پیچیدگی در پروژه­ ها و مقیاس ­های هوشمندانه را تطبیق می  ­دهد که نیازهای همه نقش ­ها، عملکردها یا سطوح مهارت در سازمان و تیم پروژه شما را برآورده می ­سازد.

فواید تجاری  کلیدی نرم افزار کنترل پروژه primavera در یک نگاه:

  • بازده افزایش یافته برنام ه­ریزی
  • کاهش خطر ران بیش از حد برنامه
  • قابلیت شناسایی مشکلات و اقدامات اصلاحی در مراحل اولیه
  • بینش نسبت به بکارگیری منابع حال و آینده برای پیش­ بینی دقیق و تصمیم­ گیری
  • تعیین سطح از طریق ترازکردن یا تغییر ارزیابی ­های منابع

 

بررسی جنبه ­های مختلف کاری در نرم ­افزار کنترل پروژه پریماورا:

الف) اطمینان از موفقیت­ های تحویل پروژه برای همه پروژه ­ها و برنامه­ ها

Primavera P6 EPPM (پریماورا) یک کاربرد مدیریت پرتفوی پروژه ادغام شده است که شامل عملکرد بر پایه نقش برای مطابقت با نیازها و مسئولیت­ های هر یک از اعضای تیم می­ باشد. این برنامه یک دید زمان واقعی از عملکرد پروژه سازمانی را برای مدیرانش فراهم می ­کند، شرکت ­کنندگان پروژه را با ترکیب صحیح از قابلیت استفاده، قدرت و انعطاف­پذیری در اجرای مؤثر پروژه ­ها تجهیز می ­کند و کارگران را در تمام سطوح سازمان قادر می ­سازد تا اطلاعات معتبری را تجزیه و تحلیل، ثبت و مخابره کنند و تصمیم­گیری به موقع انجام دهند.

مقیاس کار Primavera P6 EPPM (پریماورا) گستره­ای از تک کاربر در یک پروژه کوچک تا ده هزار کاربر درگیر در میلیون­ها فعالیت در صدها پروژه را هم در فرضیه و هم در حالت ابری در برمی­ گیرد. راه ­حل در یک معماری قوی ساخته می­ شود و به منظور ارائه کارایی بالا با امنیت محکم، ادغام انعطاف­ پذیر و گزارش زمانی واقعی و تجزیه و تحلیل طراحی شده است.

ب) مدیریت پروژه – دسترسی در هر زمان و در هر جا

Primavera P6 EPPM (پریماورا) به تیم پروژه در هر زمان و در هر مکان اجازه دسترسی به اطلاعات پروژه­ شان را از طریق واسطه­ های کاربری انعطاف ­پذیر بر پایه وب می ­دهد. کاربران دارای واسطه­ های متناوب از جمله داشبورد تعاملی، برنامه­ های وب و فرم­ های ساده برای استفاده از اطلاعات مربوط به قانون می­ باشند.

بعلاوه اعضای تیم می ­توانند به آسانی و سریع وضعیت خود را بوسیله واسطه­ ها که به بهترین شکل خط کار آن ها را در برمی­ گیرد، بروز کنند. واسطه­ ها عضو تیم P6 برای ios، عضو تیم P6 برای اندروید، وب سایت عضو تیم P6 (که برای راه ­اندازی در تبلت بهینه می­ شود) و یک گزینه وضعیت­ بندی ایمیل را شامل می­ شود. 

نمودارهای فعالیت تعاملی گانت به طرح­ ریزان، برنامه­ ریزان و مدیران پروژه اجازه می ­دهد تا یک نمایش گرافیکی کامل و دقیق­تری را از برنامه پروژه برقرار کنند، در حالیکه نماهای شبکه فعالیت و تقویم، یک نمای بصری را برای نمایش تکالیفشان همراه با اطلاعات لازم برای انجام کار به اعضای تیم ارائه می­ دهد.

ج) مدیریت برنامه و پرتفوی درپروژه های اولویت ­بندی شده و بهینه­ سازی ظرفیت سازمانی

با Primavera P6 EPPM (نرم افزار کنترل پروژه پریماورا) ، مدیران پروژه می­ توانند اطمینان داشته باشند که برنامه­ ها و پروژه­ هایشان با اهداف استراتژیک شرکت در یک راستا قرار دارد. با ارائه یک مرور کلی و تجزیه و تحلیل مداوم از نمونه­ کارها یا برنامه­ ها، در زمانی که پروژه­ ها اضافه یا حذف می­ شوند، ماژول مدیریت برنامه و پرتفوی، به مدیران پروژه اجازه می ­دهد که تقاضای دریافتی را مدیریت کنند و فقط تعادل درستی از پروژه­ ها را انتخاب کنند. برنامه تضمین­ می­ کند که منابع بیش از حد اضافه نشوند و عملکرد پروژه می ­تواند به آسانی برای ذینفعان پروژه تعیین کمی شده و ابلاغ شود.

نرم افزار کنترل پروژه پریماورا

د) برنامه ­ریزی و مدیریت ریسک واجرای پروژه­ های پیچیده با سهولت

بسیاری از سازمان­ ها دارای صدها و حتی هزاران  پروژه در حال انجام در هر زمان معین هستند. این پروژه­ ها با عبور از سلسله مراتب تجاری عادی و زنجیره­ های فرمان، یک چالش مدیریتی در سطح سازمان را بوجود می­ آورند. Primavera P6 EPPM (پریماورا) به مدیریت تجارت کمک می­ کند که تا با یک ماژول طرح ­ریزی و برنامه ­ریزی، چالش ­های پیشرو را برآورده سازد.

Primavera P6 EPPM (پریماورا) برای سازمان­ هایی ایده آل است که نیاز به اداره همزمان چند پروژه و حمایت از دسترسی چند کاربره دارند، زیرا عملکرد چند کاربره چند پروژه­ ای را (با توانایی توسعه عملکرد بر اساس داده قابل تعریف توسط کاربر) تأمین می ­کند. همچنین برنامه ­ریزی و ظرفیت­ های کنترل منابع را پیشنهاد داده و از سلسله مراتب چند لایه ­ای پروژه، برنامه ­ریزی منابع، ضبط داده و نماهای قابل تنظیم حمایت می­ کند.

ه) مدیریت منابع و تطبیق مردم با پروژه­ ها

با پشتیبانی از هر دو درخواست منابع بالا به پایین و پایین به بالا و فرآیندهای پرسنلی، Primavera P6 EPPM (پریماورا) باعث می ­شود که برای مدیران پروژه و منابع آسان شود که نیازها و تصمیمات خود را در طول چرخه عمر یک پروژه در نظر بگیرند. با تأمین یک تحلیل گرافیکی از منبع و بکارگیری نقش، Primavera P6 EPPM (پریماورا) به تیم­ های پروژه کمک می­ کند که منابع را در یک محیط دینامیکی مدیریت کنند.

این اجازه می ­دهد تا مدیران ببینند که از کجا منابع در کلیه برنامه­ ها و پروژه­ ها استفاده می­ شود و همچنین استفاده­ پیش­بینی شده آینده آن ها را هم میسر می­ کند. چون تمام اطلاعات در یک سیستم متمرکز قرار دارند، درگیری­ های منابع برای مدیران پروژه و منابع آشکار می­ شود و تأخیرهای غیرمنتظره یا محدودیت­ های پیش­بینی نشده منابع را از بین می­ برد. نتیجه اینکه: دید بیشتر به تقاضا و ظرفیت منابع به معنای استفاده حداکثر از منابع است.

و) پیشروی برنامه برای بدست­ آوردن دید کافی نسبت به هزینه­ ها و استفاده از منابع

Primavera P6 EPPM (پریماورا) برای مدیران پروژه روند ردیابی، ضبط و تحلیل زمانی را که اعضای تیم صرف کارهای پروژه محور می­ کنند، تسهیل می­ کند، بدین صورت که واسطه ­هایی را برای آن ها تأمین می­ کند که به طور اتوماتیک با همه ارزیابی­ هایشان در کل پروژه ­ها جمع می ­شود. اعضای پروژه سپس می­ توانند هر دوی زمان پروژه (زمان صرف شده روی هر کار) و زمان غیر از پروژه (مثل زمان شخصی استراحت) را یادداشت کنند. سپس می­ توانند همچنین اطلاعات اضافی را به طور مستقیم برای مدیر پروژه تأمین کنند که شامل بروزرسانی­ های اسناد، اعلان­های وضعیت و سایر بازخوردهای مرتبط می­ شود.

primavera software

 

ز) مدیریت محتوا و همکاری و بهبود عملکرد سازمان از طریق همکاری

Primavera P6 EPPM (نرم افزار کنترل پروژه پریماورا) همکاری تیمی را برای بهبود تصمی م­گیری، هماهنگی ساده و بهبود بازده با ظرفیت­های اتوماسیون فرآیند تجارت جدید تسهیل می­ کند. برای مثال، همکاری و ارتباطات را از طریق مدل­ سازی گردش کار گرافیکی و فرم ­های قابل تنظیم تعاملی در فرآیند کار نمونه بهم پیوسته می­ کند، در عوض اینکه احتیاج به اعضای تیم پروژه باشد تا کار خود را برای برقراری همکاری و ارتباط کنار بگذارند.

یکپارچگی راه ­حل برای وسایل ایمیل و موبایل، ارتباطات را بین مدیران پروژه، برنامه ­ریزان و کارکنان حوزه بر اساس هر فعالیت بهبود می­ دهد، به این ترتیب اطمینان حاصل می ­شود که برنامه ­های پروژه همچنان در مسیر باقی می ­ماند و تأخیرها به حداقل می­ رسد. علاوه بر این، قابلیت­ های سیستم­ های مدیریت محتوای سازمانی موجود می ­تواند از طریق Primavera P6 EPPM (پریماورا) برای برآورده­ کردن افزایش تقاضای کنترل اسناد پروژه و در دسترس­ بودن قابل استفاده باشد.

 

ح) گزارش­گیری و تحلیل

Primavera P6 EPPM (پریماورا) به شما اجازه می­ دهد که اطلاعات زمانی و مربوط به پروژه را از طریق ایمیل، مخزن محتوا، اشتراک فایل و چاپگر برنامه­ ریزی کرده و تحویل بدهید. کاربران می­ توانند بیش از ۷۰ گزارش استانداردشده را انتخاب کنند یا گزارش­ های دستی را در فرمت­ های مختلف مثل .pdf ، .csv و .xml از طریق سیستم گزارش­ گیری یکپارچه تولید کنند. بعلاوه اوراکل تحلیل ­های پریماورا قدرتمندی را پیشنهاد می ­دهد، یک افزونه که به کاربران امکان می­دهد که گزارش­ های عملیاتی و هوش تجاری را در مورد پروژه­ ها و برنامه­ ها ایجاد کنند.

Primavera P6 Visualizer به طور گرافیکی عملکرد پروژه را در مقابل برنامه نظارت می­ کند و Primavera Analytics را با نماهای زمان فاز شده تکمیل می­کند. حتی برنامه­ های بزرگ و پیچیده­ای به وجود آمده و می­ تواند برای تسهیل اشتراک ­گذاری وارد شده یا از برنامه بیرون داده شود.

نرم افزار پریماورا

 

طرح ­ریزی، کنترل و مدیریت پروژه­ ها:

قبل از پیاده­ سازی P6 برای برنامه­ ریزی پروژه­ ها، اعضای تیم و شرکت­ کنندگان دیگر در پروژه باید فرآیندهای درگیر در مدیریت پروژه و توصیه­ های مرتبط با آن را درک کنند که به هموارسازی پیاده ­سازی­ کمک می­ کند و به بهترین وجه از مأموریت شرکتی شما پشتیبانی می­ کند. 

اگر شما به سمت جایی که هرگز ندیده ­اید، رانندگی کنید، تمایل دارید که بدون راهنمایی یا نقشه وارد ماشین شوید؟ احتمالاً نه. شما به احتمال زیاد دوست دارید با درنظرگرفتن مسیرهای جایگزین و تخمین زمان رسیدن، برای سفرتان برنامه­ ریزی کنید. برنامه ­ریزی برای سفر قبل از اینکه شما راه بیفتید، کمک می­ کند که سفرتان موفقیت­ آمیزتر باشد. و در راستای همین، اگر با بسته­ بودن جاده یا تأخیرهای ترافیکی مواجه شوید، باید راه­ های متفاوتی را برای رسیدن به مقصد خود مشخص کرده باشید.

 

ویدیو پیشنهادی :  آموزش مدیریت
آموزش مدیریت

 

مدیریت پروژه با توجه به کاربرد نرم افزار کنترل پروژه پریماورا:

مدیریت پروژه هم متودولوژی و هدف مشابه­ ای را دنبال می­ کند؛ برای رسیدن به اهداف هر پروژه، باید آنها را از قبل برنامه ­ریزی کنید. مدیریت خوب پروژه دیگر در دنیای شرکت های امروزی گزینشی نیست؛ آن یک ابزار بحرانی برای شرکت شماست که در هدفش باقی بماند و همچین یک ابزار برای تحقق اهداف شماست.

به بیان ساده، مدیریت پروژه فرآیند دستیابی به اهداف تعیین­ شده در محدویت­ های زمان، بودجه و محدودیت­ های کارکنان است. نرم ­افزار کنترل پروژه پریماورا این امکان را به شما می­ دهد که  از منابع موجود خود نهایت استفاده را ببرید. منابع موردنظر شامل مردم، مواد، پول، تجهیزات، اطلاعات، تسهیلات و نقش­ ها می ­شود. عامل های مدیریت پرتفوی پروژه در همه این متغیرها در چندین پروژه، مدیران پروژه و مدیران شرکت را قادر می­ سازد تا تصویری دقیق از چگونگی تأثیر منابع پروژه روی پروژه­ های دیگر داشته باشند.

توجه داریم که فرآیند مدیریت پروژه توسط سه اصل مهم هدایت می ­شود که این سه اصل در نرم افزار کنترل پروژه پریماورا قابل پیاده سازی است:

  • طرح ­ریزی 
  • کنترل­ کردن
  •  مدیریت

 

ویدیو پیشنهادی :  مدیریت پروژه
 مدیریت پروژه

 

نصب و دانلود نرم افزار کنترل پروژه پریماورا:

در این قسمت برای شما عزیزان لینک دانلود نرم­ افزار  کنترل پروژه پریماورا را قرار داده ­ایم. برای نصب حتماً از راهنمای نصب که به صورت لینک مجزا قرار داده شده، استفاده کنید.

(لینک  دانلود  نرم افزار مدیریت پروژه)

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا