معرفی نرم افزار پرایماورا (Primavera)

نرم افزار کنترل پروژه پریماورا یک نرم ­افزار مدیریت پرتفوی پروژه­ای سازمانی می­ باشد. این برنامه شامل مدیریت پروژه، برنامه ­ریزی، تجزیه و تحلیل ریسک، مدیریت فرصت ­ها، مدیریت منابع، ظرفیت­ های کنترل و همکاری بوده و با نرم­افزارهای سازمانی دیگری چون سیستم­های اوراکل (Oracle) و SAP’s ERP ادغام می­ شود. پریماورا در سال ۱۹۸۳ بوسیله Primavera Systems Inc راه ­اندازی شد که توسط شرکت اوراکل در سال ۲۰۰۸ بدست آمد.

 

تعریف مدیریت پرتفوی پروژه (RPM) در نرم افزار کنترل پروژه پریماورا

مدیریت پرتفوی پروژه­ای مدیریت متمرکزشده از فرآیندها، روش ­ها و تکنولوژی های استفاده شده توسط مدیران پروژه و ادارات مدیریت­ کننده پروژه می­ باشد که برای تحلیل و به طور جمعی اداره ­کردن پروژه­ های جاری یا پیشنهاد شده بر اساس مشخصه­ های کلیدی بی­شمار بکار می­ رود. اهداف RPM تعیین ترکیبی بهینه­ ای از منابع برای تحویل و برنامه­ریزی فعالیت­ ها جهت دست­یابی به بهترین اهداف عملیاتی و مالی سازمانی می ­باشد، در حالیکه محدودیت­ های اعمال شده توسط مشتریان، اهداف استراتژیک یا فاکتورهای جهان واقعی خارجی را نیز در نظر می ­گیرد. استاندارد بین­المللی چارچوب مدیریت پرتفوی پروژه را تعریف می­ کند.

تعریف مدیریت پرتفوی پروژه سازمانی (EPPM)

مدیریت پرتفوی پروژه سازمانی یک رویکرد بالا به پایین برای مدیریت کلیه کارهای فشرده پروژه­ا و منابع در سراسر سازمان (شرکت) می­ باشد. این با رویکرد سنتی ترکیب فرآیندهای دستی، ابزارهای نمایش پروژه و کاربردهای EPM برای هر پرتقوی پروژه مغایرت دارد.

کاربردهای نرم افزار کنترل پروژه پریماورا

در حال حاضر نسخه P6 یا نرم افزار کنترل پروژه پریماورا از این نرم­ افزار در سراسر جهان در کاربردهایی مثل مهندسی و ساخت و ساز، هوا فضا و صنایع دفاع، نفت و گاز، تولید صنعتی، انرژی و حتی فناوری اطلاعات مورد استفاده قرار می ­گیرد. در حالی که ابزارهای مدیریت پروژه زیادی در بازار وجود دارد، اما نسخه Primavera P6 EPPM (پرایماورا) در توانایی مدیریت پروژه های بزرگ و پیچیده و انجام آن به خوبی می­ درخشد.

مجموعه P6 از یک واسط پنجره استاندارد، معماری مشتری / سرور، تکنولوژی وب – فعال-شده و یک پایگاه داده مستقل (Oracle XE) یا بر پایه شبکه (Oracle and Microsoft SQL Server) استفاده می­ کند. یادگیری Primavera (پریماورا) می ­تواند مزایای آن را داشته باشد و حتی منجر به یک حرفه عالی در طرح ریزی و برنامه­ ریزی پروژه بشود.

نرم افزار کنترل پروژه پریماورا

 

آشنایی بیشتر با برنامه Primavera P6 EPPM (پریماورا) از شرکت اوراکل و بررسی جنبه­ های مختلف کاری آن

مدیریت پرتفوی پروژه سازمانی (EPPM) نرم افزار کنترل پروژه پریماورا P6 از شرکت اوراکل، قدرتمندترین، مقاوم­ ترین و کاربردی­ ترین راه ­حل برای اولویت­ بندی، برنامه­ ریزی، مدیریت و ارزیابی پروژه ­ها، برنامه­ ها و پرتفوها می­ باشد.

این برنامه یک نرم­ افزار کنترل پروژه  مبتنی بر ابر است و به عنوان یک راه ­حل خدماتی، توسط یک شبکه جهانی از متخصصان مدیریت پرتفوی پروژه اوراکل و با اطمینان از امنیت، مقایس ­پذیری و عملکرد پشتیبانی می­ شود و توسط بزرگترین فروشندگان ابر در جهان حمایت می ­شود.

این برنامه ۱۰۰ درصد راه­ حلی بر پایه وب را برای مدیریت پروژه­ ها از هر اندازه تأمین می­ کند و سطوح مختلف پیچیدگی در پروژه­ ها و مقیاس ­های هوشمندانه را تطبیق می  ­دهد که نیازهای همه نقش ­ها، عملکردها یا سطوح مهارت در سازمان و تیم پروژه شما را برآورده می ­سازد.

فواید تجاری  کلیدی نرم افزار کنترل پروژه primavera در یک نگاه:

  • بازده افزایش یافته برنام ه­ریزی
  • کاهش خطر ران بیش از حد برنامه
  • قابلیت شناسایی مشکلات و اقدامات اصلاحی در مراحل اولیه
  • بینش نسبت به بکارگیری منابع حال و آینده برای پیش­ بینی دقیق و تصمیم­ گیری
  • تعیین سطح از طریق ترازکردن یا تغییر ارزیابی ­های منابع

 

بررسی جنبه ­های مختلف کاری در نرم ­افزار کنترل پروژه پریماورا:

الف) اطمینان از موفقیت­ های تحویل پروژه برای همه پروژه ­ها و برنامه­ ها

Primavera P6 EPPM (پریماورا) یک کاربرد مدیریت پرتفوی پروژه ادغام شده است که شامل عملکرد بر پایه نقش برای مطابقت با نیازها و مسئولیت­ های هر یک از اعضای تیم می­ باشد. این برنامه یک دید زمان واقعی از عملکرد پروژه سازمانی را برای مدیرانش فراهم می ­کند، شرکت ­کنندگان پروژه را با ترکیب صحیح از قابلیت استفاده، قدرت و انعطاف­پذیری در اجرای مؤثر پروژه ­ها تجهیز می ­کند و کارگران را در تمام سطوح سازمان قادر می ­سازد تا اطلاعات معتبری را تجزیه و تحلیل، ثبت و مخابره کنند و تصمیم­گیری به موقع انجام دهند.

مقیاس کار Primavera P6 EPPM (پریماورا) گستره­ای از تک کاربر در یک پروژه کوچک تا ده هزار کاربر درگیر در میلیون­ها فعالیت در صدها پروژه را هم در فرضیه و هم در حالت ابری در برمی­ گیرد. راه ­حل در یک معماری قوی ساخته می­ شود و به منظور ارائه کارایی بالا با امنیت محکم، ادغام انعطاف­ پذیر و گزارش زمانی واقعی و تجزیه و تحلیل طراحی شده است.

ب) مدیریت پروژه – دسترسی در هر زمان و در هر جا

Primavera P6 EPPM (پریماورا) به تیم پروژه در هر زمان و در هر مکان اجازه دسترسی به اطلاعات پروژه­ شان را از طریق واسطه­ های کاربری انعطاف ­پذیر بر پایه وب می ­دهد. کاربران دارای واسطه­ های متناوب از جمله داشبورد تعاملی، برنامه­ های وب و فرم­ های ساده برای استفاده از اطلاعات مربوط به قانون می­ باشند.

بعلاوه اعضای تیم می ­توانند به آسانی و سریع وضعیت خود را بوسیله واسطه­ ها که به بهترین شکل خط کار آن ها را در برمی­ گیرد، بروز کنند. واسطه­ ها عضو تیم P6 برای ios، عضو تیم P6 برای اندروید، وب سایت عضو تیم P6 (که برای راه ­اندازی در تبلت بهینه می­ شود) و یک گزینه وضعیت­ بندی ایمیل را شامل می­ شود. 

نمودارهای فعالیت تعاملی گانت به طرح­ ریزان، برنامه­ ریزان و مدیران پروژه اجازه می ­دهد تا یک نمایش گرافیکی کامل و دقیق­تری را از برنامه پروژه برقرار کنند، در حالیکه نماهای شبکه فعالیت و تقویم، یک نمای بصری را برای نمایش تکالیفشان همراه با اطلاعات لازم برای انجام کار به اعضای تیم ارائه می­ دهد.

ج) مدیریت برنامه و پرتفوی درپروژه های اولویت ­بندی شده و بهینه­ سازی ظرفیت سازمانی

با Primavera P6 EPPM (نرم افزار کنترل پروژه پریماورا) ، مدیران پروژه می­ توانند اطمینان داشته باشند که برنامه­ ها و پروژه­ هایشان با اهداف استراتژیک شرکت در یک راستا قرار دارد. با ارائه یک مرور کلی و تجزیه و تحلیل مداوم از نمونه­ کارها یا برنامه­ ها، در زمانی که پروژه­ ها اضافه یا حذف می­ شوند، ماژول مدیریت برنامه و پرتفوی، به مدیران پروژه اجازه می ­دهد که تقاضای دریافتی را مدیریت کنند و فقط تعادل درستی از پروژه­ ها را انتخاب کنند. برنامه تضمین­ می­ کند که منابع بیش از حد اضافه نشوند و عملکرد پروژه می ­تواند به آسانی برای ذینفعان پروژه تعیین کمی شده و ابلاغ شود.

نرم افزار کنترل پروژه پریماورا

د) برنامه ­ریزی و مدیریت ریسک واجرای پروژه­ های پیچیده با سهولت

بسیاری از سازمان­ ها دارای صدها و حتی هزاران  پروژه در حال انجام در هر زمان معین هستند. این پروژه­ ها با عبور از سلسله مراتب تجاری عادی و زنجیره­ های فرمان، یک چالش مدیریتی در سطح سازمان را بوجود می­ آورند. Primavera P6 EPPM (پریماورا) به مدیریت تجارت کمک می­ کند که تا با یک ماژول طرح ­ریزی و برنامه ­ریزی، چالش ­های پیشرو را برآورده سازد.

Primavera P6 EPPM (پریماورا) برای سازمان­ هایی ایده آل است که نیاز به اداره همزمان چند پروژه و حمایت از دسترسی چند کاربره دارند، زیرا عملکرد چند کاربره چند پروژه­ ای را (با توانایی توسعه عملکرد بر اساس داده قابل تعریف توسط کاربر) تأمین می ­کند. همچنین برنامه ­ریزی و ظرفیت­ های کنترل منابع را پیشنهاد داده و از سلسله مراتب چند لایه ­ای پروژه، برنامه ­ریزی منابع، ضبط داده و نماهای قابل تنظیم حمایت می­ کند.

ه) مدیریت منابع و تطبیق مردم با پروژه­ ها

با پشتیبانی از هر دو درخواست منابع بالا به پایین و پایین به بالا و فرآیندهای پرسنلی، Primavera P6 EPPM (پریماورا) باعث می ­شود که برای مدیران پروژه و منابع آسان شود که نیازها و تصمیمات خود را در طول چرخه عمر یک پروژه در نظر بگیرند. با تأمین یک تحلیل گرافیکی از منبع و بکارگیری نقش، Primavera P6 EPPM (پریماورا) به تیم­ های پروژه کمک می­ کند که منابع را در یک محیط دینامیکی مدیریت کنند.

این اجازه می ­دهد تا مدیران ببینند که از کجا منابع در کلیه برنامه­ ها و پروژه­ ها استفاده می­ شود و همچنین استفاده­ پیش­بینی شده آینده آن ها را هم میسر می­ کند. چون تمام اطلاعات در یک سیستم متمرکز قرار دارند، درگیری­ های منابع برای مدیران پروژه و منابع آشکار می­ شود و تأخیرهای غیرمنتظره یا محدودیت­ های پیش­بینی نشده منابع را از بین می­ برد. نتیجه اینکه: دید بیشتر به تقاضا و ظرفیت منابع به معنای استفاده حداکثر از منابع است.

و) پیشروی برنامه برای بدست­ آوردن دید کافی نسبت به هزینه­ ها و استفاده از منابع

Primavera P6 EPPM (پریماورا) برای مدیران پروژه روند ردیابی، ضبط و تحلیل زمانی را که اعضای تیم صرف کارهای پروژه محور می­ کنند، تسهیل می­ کند، بدین صورت که واسطه ­هایی را برای آن ها تأمین می­ کند که به طور اتوماتیک با همه ارزیابی­ هایشان در کل پروژه ­ها جمع می ­شود. اعضای پروژه سپس می­ توانند هر دوی زمان پروژه (زمان صرف شده روی هر کار) و زمان غیر از پروژه (مثل زمان شخصی استراحت) را یادداشت کنند. سپس می­ توانند همچنین اطلاعات اضافی را به طور مستقیم برای مدیر پروژه تأمین کنند که شامل بروزرسانی­ های اسناد، اعلان­های وضعیت و سایر بازخوردهای مرتبط می­ شود.

primavera software

 

ز) مدیریت محتوا و همکاری و بهبود عملکرد سازمان از طریق همکاری

Primavera P6 EPPM (نرم افزار کنترل پروژه پریماورا) همکاری تیمی را برای بهبود تصمی م­گیری، هماهنگی ساده و بهبود بازده با ظرفیت­های اتوماسیون فرآیند تجارت جدید تسهیل می­ کند. برای مثال، همکاری و ارتباطات را از طریق مدل­ سازی گردش کار گرافیکی و فرم ­های قابل تنظیم تعاملی در فرآیند کار نمونه بهم پیوسته می­ کند، در عوض اینکه احتیاج به اعضای تیم پروژه باشد تا کار خود را برای برقراری همکاری و ارتباط کنار بگذارند.

یکپارچگی راه ­حل برای وسایل ایمیل و موبایل، ارتباطات را بین مدیران پروژه، برنامه ­ریزان و کارکنان حوزه بر اساس هر فعالیت بهبود می­ دهد، به این ترتیب اطمینان حاصل می ­شود که برنامه ­های پروژه همچنان در مسیر باقی می ­ماند و تأخیرها به حداقل می­ رسد. علاوه بر این، قابلیت­ های سیستم­ های مدیریت محتوای سازمانی موجود می ­تواند از طریق Primavera P6 EPPM (پریماورا) برای برآورده­ کردن افزایش تقاضای کنترل اسناد پروژه و در دسترس­ بودن قابل استفاده باشد.

 

ح) گزارش­گیری و تحلیل

Primavera P6 EPPM (پریماورا) به شما اجازه می­ دهد که اطلاعات زمانی و مربوط به پروژه را از طریق ایمیل، مخزن محتوا، اشتراک فایل و چاپگر برنامه­ ریزی کرده و تحویل بدهید. کاربران می­ توانند بیش از ۷۰ گزارش استانداردشده را انتخاب کنند یا گزارش­ های دستی را در فرمت­ های مختلف مثل .pdf ، .csv و .xml از طریق سیستم گزارش­ گیری یکپارچه تولید کنند. بعلاوه اوراکل تحلیل ­های پریماورا قدرتمندی را پیشنهاد می ­دهد، یک افزونه که به کاربران امکان می­دهد که گزارش­ های عملیاتی و هوش تجاری را در مورد پروژه­ ها و برنامه­ ها ایجاد کنند.

Primavera P6 Visualizer به طور گرافیکی عملکرد پروژه را در مقابل برنامه نظارت می­ کند و Primavera Analytics را با نماهای زمان فاز شده تکمیل می­کند. حتی برنامه­ های بزرگ و پیچیده­ای به وجود آمده و می­ تواند برای تسهیل اشتراک ­گذاری وارد شده یا از برنامه بیرون داده شود.

نرم افزار پریماورا

 

طرح ­ریزی، کنترل و مدیریت پروژه­ ها:

قبل از پیاده­ سازی P6 برای برنامه­ ریزی پروژه­ ها، اعضای تیم و شرکت­ کنندگان دیگر در پروژه باید فرآیندهای درگیر در مدیریت پروژه و توصیه­ های مرتبط با آن را درک کنند که به هموارسازی پیاده ­سازی­ کمک می­ کند و به بهترین وجه از مأموریت شرکتی شما پشتیبانی می­ کند. 

اگر شما به سمت جایی که هرگز ندیده ­اید، رانندگی کنید، تمایل دارید که بدون راهنمایی یا نقشه وارد ماشین شوید؟ احتمالاً نه. شما به احتمال زیاد دوست دارید با درنظرگرفتن مسیرهای جایگزین و تخمین زمان رسیدن، برای سفرتان برنامه­ ریزی کنید. برنامه ­ریزی برای سفر قبل از اینکه شما راه بیفتید، کمک می­ کند که سفرتان موفقیت­ آمیزتر باشد. و در راستای همین، اگر با بسته­ بودن جاده یا تأخیرهای ترافیکی مواجه شوید، باید راه­ های متفاوتی را برای رسیدن به مقصد خود مشخص کرده باشید.

مدیریت پروژه با توجه به کاربرد نرم افزار کنترل پروژه پریماورا:

مدیریت پروژه هم متودولوژی و هدف مشابه­ ای را دنبال می­ کند؛ برای رسیدن به اهداف هر پروژه، باید آنها را از قبل برنامه ­ریزی کنید. مدیریت خوب پروژه دیگر در دنیای شرکت های امروزی گزینشی نیست؛ آن یک ابزار بحرانی برای شرکت شماست که در هدفش باقی بماند و همچین یک ابزار برای تحقق اهداف شماست.

به بیان ساده، مدیریت پروژه فرآیند دستیابی به اهداف تعیین­ شده در محدویت­ های زمان، بودجه و محدودیت­ های کارکنان است. نرم ­افزار کنترل پروژه پریماورا این امکان را به شما می­ دهد که  از منابع موجود خود نهایت استفاده را ببرید. منابع موردنظر شامل مردم، مواد، پول، تجهیزات، اطلاعات، تسهیلات و نقش­ ها می ­شود. عامل های مدیریت پرتفوی پروژه در همه این متغیرها در چندین پروژه، مدیران پروژه و مدیران شرکت را قادر می­ سازد تا تصویری دقیق از چگونگی تأثیر منابع پروژه روی پروژه­ های دیگر داشته باشند.

توجه داریم که فرآیند مدیریت پروژه توسط سه اصل مهم هدایت می ­شود که این سه اصل در نرم افزار کنترل پروژه پریماورا قابل پیاده سازی است:

  • طرح ­ریزی 
  • کنترل­ کردن
  •  مدیریت

 

ویدیو پیشنهادی :  مدیریت پروژه
 مدیریت پروژه

 

نصب و دانلود نرم افزار کنترل پروژه پریماورا:

در این قسمت برای شما عزیزان لینک دانلود نرم­ افزار  کنترل پروژه پریماورا را قرار داده ­ایم. برای نصب حتماً از راهنمای نصب که به صورت لینک مجزا قرار داده شده، استفاده کنید.

(لینک  دانلود  نرم افزار مدیریت پروژه)