مقالات دیجیتال مارکتینگ

اصول بازاریابی اجتماعی

اصول بازاریابی اجتماعی :

اصول بازاریابی اجتماعی و رازهای موفقیت در بازاریابی اجتماعی موضوعی است که در اینجا می‌خواهیم آن را توضیح دهیم. برای افزایش آگاهی از یک برند، شرکت یا تبلیغ محصولات خاص، از شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند که بازاریابی اجتماعی گفته می‌شود.

طبق یک  نظرسنجی در سال ۲۰۲۰، متوسط بودجه بازاریابی که صرف این روش شده ۱۳% بوده است. بازاریابی با افزایش آگاهی از یک برند، تعامل با مشتری و فروش محصول  باعث افزایش تجارت می‌شود. با افزایش رسانه‌های آنلاین، بازاریابی اجتماعی هم توسعه پیدا کرده است.

این نوع بازاریابی به کسب‌و‌کار، جان تازه بخشیده و نشان می‌دهد مثلا بخش خدمات مشتری چقدر ساده و مشتری‌پسند عمل می‌کند.

با به اشتراک‌گذاری محتوای معنی‌دار و مفید به مشتری این فرصت را می‌دهد تا درباره محصولات شما حرف بزنند و دیگران را تحت تاثیر قرار دهند. با افزایش بینش و تفکر افراد درباره محصولات، اگاهی از برند و خدمات شما هم بالا می‎رود

محصول، قیمت

توجه کنید که محتوای شما، محصول شماست، پس تلاش کنید در تمام مراحل، از جمله در رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات مشخص و بدون اغراقی داشه باشید.

قیمت مشخص می‌کند که هزینه محصول یا خدمات چقدر است و همینطور میزان حاشیه سود، عرضه و تقاضا و استراتژی بازاریابی را هم نشان می‌دهد. باید بدانید مشتریان بیشتر از کدام رسانه استفاده می‌کنند. LinkedIn، YouTube

چگونه می‌توان در حوزه بازاریابی محتوایی موفق بود؟

 • سطح مخاطب را رشد دهید

برای بالا بردن تعداد مخاطب، باید توجه مخاطب را جلب کنید .چطور؟ به علایق او توجه کنید. محتوای جذاب، مناسب حال و وضعیت او طراحی کنید.

اگر می‌خواهید آن‌ها شما را دنبال کنند ابتدا شما بدنبال آن‌ها بروید تا پست‌های شما را به اشتراک بگذارند و از محصولات شما دفاع کنند. این مشتریان در آینده تبدیل به ماشین تبلیغ رایگان شما می‌شوند!!.

 • تعامل داشته باشید

یکی دیگر از اصول بازاریابی اجتماعی داشتن تعامل مناسب است .به موقع به پست یا نظر مشتریان پاسخ دهید. برچسب‌های هشتک‌دار داشته باشید تا سریعا به موضوع مورد نظر برسند و مخاطب مشتاق به سوال و جواب شود.

 • بخش‌های دیداری

بیشتر رسانه‌های اجتماعی دیداری هستند. برای اطمینان از تناسب تصاویر، روش‌های بهینه‌سازی تصویر را یاد بگیرید. محتوای شما باید از بخش‌های متنوعی مثل فیلم، تصاویر و متن تشکیل شده باشد و به طور موثر مخاطبان را درگیر کند.

 • به اشتراک بگذارید

فکر کنید مردم دوست دارند چه چیزی را به اشتراک گذارند؟ همان را منتشر و تبلیغ کنید. این کار را با یک عنوان قابل اشتراک و جذاب شروع کنید.

 • زمان واقعی را در نظر بگیرید

انتشار در زمان واقعی باید انجام شود، نه هفته آینده یا ماه آینده . پست‌ها و توییت‌های موقت باعث می‌شوند بتوانید در زمان لازم بر روی موج جامعه سوار شده و بهره کافی ببرید.

همچنین در زمان واقعی به شکایات، مسائل و سوالات پاسخ دهید. پاسخ دادن بعد از سه یا شش ماه اصلا خوب نیست. شاید در آن زمان دیگر بازاری در کار نباشد یا  بازار هدف را از دست داده باشید.الان، اطلاعات مورد نیاز مرم است!

 • اطلاع‌رسانی کنید

اطلاع‌رسانی و حل مشکلات مردم با هر وسیله‌ای مانند وبلاگ، پیوندهای توییت یا به روزرسانی‌ها، یکی از وظایف رسانه است. مردم دیگر نمی‌خواهند “چیزی به آن‌ها فروخته شود”. دستورالعمل‌های کاملاً واضحی را در مورد آنچه انجام می‌دهید، ارائه دهید.

آیا می‌خواهید مخاطب بر روی وب سایت کلیک کنند؟ پس مستقیم این مسئله بیان کنید و در پست‌ها، حتما لینک مربوطه را قرار دهید.

پیشنهادات شما باید به روزباشد. همواره آن‌ها را با مهلت‌های مشخص تغییر دهید. برای خرید محصول، انتخاب، نظردادن یا به اشتراک‌گذاری، هدیه هفتگی بدهید. همیشه برای هر کاری یک مهلت و انگیزه مشخص کنید.

 

اصول بازاریابی اجتماعی

 • سرگرمی بسازید

در عصر حاضر دیگر کسی جدی حرف نمی‌زند. صفحات سرگرمی، مسابقات، مطالب طنزومطالبی از این قبیل، پیوندهای مورد علاقه غالب مردم است که مرتب به اشتراک گذاشته می‌شود.

 ویدئو پیشنهادی : آموزش گوگل آنالیتیکس
آموزش گوگل آنالیتیکس

 

 • درچند مسیره هم‌زمان حرکت کنید

امروزه یک کانال کافی نیست. مجله، ایمیل، فیس‌بوک، توییتر، یوتیوب و بلاگ‌ها، همه جا حضور داشته باشید. رسانه‌های اجتماعی می‌توانند ۲۴ ساعته‌ ۷ روز هفته با تمام امکانات در خدمت شما باشند.

 • اطلاعات را به صورت رایگان ارائه دهید.

رایگان به اشتراک گذاشتن، یعنی کمی از مطلب را بیان کنید تا مورد اعتماد قرار گیرید. مخاطب تا شما را نشناسد به محتوای شما علاقه نشان نمی‌دهد.

 • چند رسانه‌ای فکر کنید

متن به تنهایی جاذب نیست. اطلاعات باید به روشی ارائه شود که انتظارات و خواسته‌های مخاطبان مختلف را برآورده کند. محتوا را در رسانه‌های مختلف پخش کنید.

 

اصول بازاریابی اجتماعی

 • تفکر یک ناشر

دوره ارسال ایمیل با پیشنهاد ویژه یا پخش بروشور، دیگر گذشته است. امروزه مصرف‌کنندگان مرتبا در حال تحقیق و جستجو در گوگل و اینترنت، در مورد شما و بقیه رقبا هستند.

همه بدنبال محتوای آموزنده‌ی منتشر شده هستند تا جواب و راه‌حلی برای سوالات و مشکلات خود پیدا کنند. انتشارات آنلاین مانند کتاب‌های الکترونیکی، پادکست‌ها، آموزش‌های ویدئویی و PDF نمونه‌هایی هستند که همیشه مشتری خود را دارند

مقاله پیشنهادی : مهارت های دیجیتال مارکتر
مهارت های دیجیتال مارکتر

 

 • هدف‌گذاری

علاقه‌مندان، شما را پیدا می‌کنند و در جمع خود به اشتراک می‌گذارند. در رسانه‌هایی مانند توییت، رهبران و افرادی مهم را دنبال کنید، تا با توییت شما، آن‌ها هم برای دنبال‌کنندگان خود، شما را بازتوییت کنند. بازاریابی در فیس‌بوک هم می‌تواند محیط‌های متفاوتی مثل جغرافیای مخاطب را هدف قرار دهد.

 • اشتیاق خود را نشان دهید

به یاد داشته باشید بازاریابی اجتماعی مشتاقانه باید دنبال شود. شما نمی‌توانید با اشتیاق تقلبی، ناشری پرشور و درخشنده و پرمخاطب دیده شوید. مخاطب در این موارد خیلی باهوش است.

 • یک شنونده خوب

اگر به مخاطب خوب گوش بدهید می‌فهمید که چه می‌خواهند، دنبال چه راه‌حل‌هایی می‌گردند. نظرات داده شده در فیس‌بوک، توییتر، لینکدین و بلاگ، اطلاعات زیادی در مورد بازار هدف نشان می‌دهد. پس از گوش‌دادن، در زمان واقعی با سیستم‌های پیام‌رسان ارتباط برقرار کنید.

 • از همان ابتدا برای فروش برنامه داشته باشید.

نمی‌توانید هر لحظه میزان فروش خود را بررسی کنید، اما طرفداران شما همیشه باید فرصت ارتباط و تجارت با شما را داشته باشند. اگر این کار را نکنید، متوجه بازپرداخت مبالغ بازاریابی که به صورت آنلاین خرج کرده‌اید نمی‌شوید.

 • ردیابی و اندازه‌گیری

از گزینه‌های ردیابی که در شبکه رسانه اجتماعی و بستر تبلیغاتی قرار داده شده استفاده کنید. همه آن‌ها گزینه تبدیل، تجزیه و تحلیل و نتیجه‌گیری را دارند. باید فرم‌های منحصربه فرد، صفحات آدرس‌دهی و آدرس‌ها را هم ردیابی کنید. همه این گزینه‌ها به برنامه پشتیبان شما وابسته است.بازاریابی محتوا چیست و چرا اهمیت دارد؟

 

 • نام تجاری

همه پست‌ها، تبلیغات، عکس‌ها و مطالب ارسالی شما، باید به منظور فروش کار کند نه به عنوان مارک تجاری. اگرچه در ظاهر این هدف با ارائه محتوای ارزشمند در تضاد است، اما در واقع عکس این مطلب واقعیت دارد.

تمام محتوای شما باید با هدف فروش تولید شود، به این معنی که پست‌ها باید علاقه و نیاز به هر فردی که به سراغ محصول شما آمده برطرف کند.

پس پول فقط باید صرف حمل و نقل هدایا و دیگر کالاها شود، نه صرف ارسال پست یا ساختن صفحه. حتی اگر یک میلیون طرفدار داشته باشید بیشتر به بازگشت سرمایه بازاریابی فکر کنید تا اینکه محبوبیت خود را افزایش بدهید.

 • قانون نتایج

حدس و گمان‌هایی که توسط “متخصصان” رسانه‌های اجتماعی وجود دارد گاهی قابل اعتماد است. اما در هر حالتی که هستید جانب احتیاط را رعایت کنید.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

نتیجه:

طبق تحقیقات، اغلب مردم ترجیح می‌دهند پای یک ویدیوی آنلاین در اتاق نشیمن خود بنشینند و از آ‌نجا همه چیز را کنترل کنند، این حرکت به سرعت تبدیل به یک حالت عادی شده است. حتی برای پاسخ به نیازهای خود هم از این روش استفاده می‌کنند.

فرآیند بازاریابی یک پروسه زمان‌بر و تدریجی است. رسانه‌های اجتماعی دائماً در حال پیشرفت هستند. می‌توانید در کوتاه مدت حرکتی انجام دهید و بیشترین نتیجه را از تلاش مستمر خود بگیرید و استراتژی بعدی خود را برنامه‌ریزی کنید. پس زمان را از دست ندهید.امیدواریم که مقاله اصول بازاریابی اجتماعی برای شما مفید واقع شده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا