زبان خارجی

ضمایر انعکاسی: معرفی ضمایر انعکاسی در انگلیسی و نحوه و زمان استفاده از آن‌ها به همراه مثال

آشنایی با ضمایر انعکاسی

ضمایر انعکاسی یکی از انواع ضمیر در انگلیسی هستند که به «self» یا «Selves» ختم می‌شوند. این ضمایر زمانی به کار می‌روند که فاعل و مفعول جمله یکی باشند. در فارسی ما از کلمه «خود» استفاده می‌کنیم. برای مثال من به خودم اعتقاد دارم.

آموزش گرامر مقدماتی زبان انگلیسی

 

گرامر زبان انگلیسی ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد. با این حال در صورت آشنایی با قواعد آن و تمرین متوجه خواهید شد که یادگیری آن دشوار نیست. به همین دلیل در این یادداشت به بررسی ضمایر انعکاسی در انگلیسی و زمان و مکان استفاده از آن‌ها پرداخته شده است.

تعریف ضمایر انعکاسی

همانطور که اشاره شد زمانی از ضمایر انعکاسی استفاده می‌کنیم که فاعل و مفعول یکی باشند. در حقیقت یعنی نه تنها عمل فعل توسط فاعل صورت می‌گیرد بلکه اثر آن نیز به خود برمی‌گردد. به همین دلیل این ضمایر به عنوان ضمایر انعکاسی شناخته می‌شوند. به مثال زیر توجه بکنید:

She often looks at herself in the mirror

در این مثال «She» فاعل جمله و «Look» فعل جمله به حساب می‌آیند. اما او اغلب به چه کسی در آینه نگاه می‌کند؟ پاسخ این سوال خودش است. در این جمله برای اشاره به این مساله از ضمیر انعکاسی «Herself» استفاده شده است.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش ضمایر موصولی در انگلیسی

 

ضمایر انعکاسی در انگلیسی عبارتند از:

  • مفرد: Myself، Yourself، Himself، Herself و Itself
  • جمع: ourselves، Yourselves و Themselves

انواع ضمایر انعکاسی

مفعول مستقیم یا غیر مستقیم

بخش انتهایی ضمایر انعکاسی در انگلیسی بهترین ابزار شناسایی آن‌ها است. آن‌ها همیشه به «Self» یا «Selves» ختم می‌شوند. یکی دیگر از راه‌های تشخیص آن‌ها این موضوع است که این ضمایر همیشه به عنوان مفعول یک جمله و بعد از فعل به کار گرفته می‌شوند. برای مثال به جملات زیر توجه بکنید:

I taught myself to play the guitar.

You know yourself better than anyone else.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش ضمایر شخصی در انگلیسی

 

ضمایر انعکاسی می‌توانند به عنوان مفعول مستقیم و مفعول غیرمستقیم در جمله به کار بروند. در حال مفعول مستقیم ما می‌توانیم از فعل‌های گذرا استفاده بکنیم.

I hurt myself cutting down the bush.

We have been preparing ourselves for flu season.

هنگام استفاده از ضمیر انعکاسی به عنوان مفعول غیرمستقیم در حقیقت ضمیر انعکاسی نشان می‌دهد که چرا یا برای چه کسی این عمل باید صورت بگیرد.

I bought myself a new car.

We will give ourselves a cheat day.

ضمایر انعکاسی در انگلیسی همچنین می‌توانند برای تاکید بر اسم یا ضمیر به کار گرفته شوند. در این حالت این ضمایر به عنوان ضمایر تاکیدی شناخته می‌شوند. در شرایط تاکیدی در صورت حذف ضمیر جمله بی‌معنی نخواهد شد.

I wrote all the songs myself.

Tom’s not lying. Paul himself admitted it to me.

چه زمانی از ضمایر انعکاسی استفاده بکنیم؟

ضمایر انعکاسی برای مشخص کردن این مساله است که فاعل کاری را توسط یا برای خودش انجام می‌دهد. در حقیقت فاعل به جای اینکه بر شخصی یا چیز دیگری اثر بگذارد مستقیم یا غیرمستقیم خودش را هدف می‌گیرد.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش ضمیر مفعولی در انگلیسی

 

ضمایر انعکاسی در انگلیسی هنگامی که فاعل سوم شخص جمع است به خوبی اهمیت خود را نشان می‌دهند. به دو جمله زیر دقت بکنید:

They amused them.

They amused themselves.

در جمله اول شما نمی‌توانید تشخیص بدهید که ضمیر «Them» به سایر افراد اشاره دارد یا به همان فاعل جمله «They» برمی‌گردد. در جمله دوم شما درک بهتری از جمله دارید زیرا شما به کمک «Themselves» می‌دانید که فاعل و مفعول در این جمله یکی است.

دیدن فیلم‌هایی که ساخته کشورهای متعدد هستند شما را با گویش‌های مختلف (مانند: آمریکایی، بریتانیایی، استرالیایی و…) آشنا خواهد کرد و به تقویت Listening شما کمک می‌کند.

آموزش مکالمه روزمره انگلیسی

 

شما می‌توانید از این ضمایر همراه کلمه «By» استفاده بکنید. این نوع استفاده برای اشاره به این موضوع است که این عمل بدون کمک دیگری صورت گرفته است. به مثال زیر توجه بکنید:

The children tidied up their rooms by themselves.

چه زمانی از ضمایر انعکاسی استفاده بکنیم؟

اشتباه‌های رایج

هنگام استفاده از دو ضمیر یا یک اسم و ضمیر برخی از زبان‌آموزان دچار اشتباه‌ می‌شوند. برای درک بهتر این موضوع به جمله زیر دقت بکنید:

David and myself will be going to the movies.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش ضمایر فاعلی در انگلیسی

 

پس از خارج کردن «David» از معادله شما با جمله‌ای مواجه خواهید شد که فاعل آن «Myself» است. همانطور که در بالا اشاره شد ضمایر انعکاسی به عنوان مفعول جمله به کار گرفته می‌شوند. ما در این جمله به ضمیر فاعلی «I» نیاز داریم:

David and I will be going to the movies.

اگر چه یکی از کاربردهای ضمایر انعکاسی برای اشاره به انجام کاری به تنهایی است اما باید به این مساله دقت بکنید که شما نباید از ضمیر انعکاسی برای فعالیت‌هایی که به طور معمول تنهایی انجام می‌دهید استفاده کنید. در جمله زیر این استفاده نابجا را مشاهده می‌کنید:

She washed herself in the water.

با این حال اگر نشان دادن تاکید و اهمیت هدف گوینده یا نویسنده است این مساله صادق نیست.

He bathed himself in spite of his broken hand.

آموزش مکالمه مقدماتی زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا