زبان خارجی

ضمیر مفعولی در انگلیسی: معرفی و بررسی نحوه استفاده از ضمایر مفعولی در زبان انگلیسی

آشنایی با ضمیر مفعولی در انگلیسی

یک ضمیر مفعولی در انگلیسی فاعل جمله به حساب نمی‌آید. این ضمیر مفعولی است که به نوعی تحت تاثیر فاعل جمله قرار می‌گیرد. اگر چه ممکن است در ابتدا دستیابی به درک این تعریف کمی گمراه‌کننده به نظر برسد اما بدون شک پس از پی بردن به این موضوع که به چه میزان از ضمیر مفعولی در گفت‌وگوها و نوشته‌های خود استفاده می‌کنید شگفت‌زده خواهید شد. برای آشنایی بیشتر با انواع ضمیرها می‌توانید مقاله ضمایر انگلیسی را مطالعه فرمایید.

 

تعریف ضمیر مفعولی در انگلیسی

تعریف ضمیر مفعولی در انگلیسی

ضمیر مفعولی در انگلیسی کلمه‌ای است که در جمله جایگزین اسم می‌شود. اسمی که ضمیر به جای آن می‌نشیند نمی‌تواند فاعل جمله باشد. در حقیقت ضمیر مفعولی جایگزین اسم مفعول می‌شود که از فعل جمله اثر گرفته است.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش گرامر زبان انگلیسی

 

نحوه شناسایی اسم مفعول

برای شناسایی اسم مفعول ابتدا باید مشخص کنید که کدام اسم ذکر شده در جمله تحت تاثیر فعل جمله است. برای مثال به جمله زیر دقت بکنید:

Samira ate the chocolate.

«Samira» در این جمله فاعل و «ate the chocolate» گزاره‌ی جمله است. فعل جمله «ate» و اسم مفعول در اینجا «the chocolate» است.

جایگزینی اسم مفعول با ضمیر مفعولی در انگلیسی

شناسایی اسم مفعول به این معنی است که شما می‌دانید که کدام کلمه را می‌توان با ضمیر مفعولی جایگزین کرد. برای جمله‌ای که در بالا بیان شد می‌توان عبارت «the chocolate» را با ضمیر مفعولی مناسب جایگزین کرد.

Samira ate it.

ضمیر فاعلی در برابر ضمیر مفعولی در انگلیسی

نکته قابل توجه‌ای در مورد مثال بالا وجود دارد که باید به آن اشاره شود. در این جمله از ضمیر مفعولی «it» استفاده شده است که می‌تواند هم به عنوان یک ضمیر فاعلی و هم به عنوان ضمیر مفعولی در انگلیسی عمل بکند. به دو مثال زیر دقت بکنید:

It is my favorite movie. (ضمیر فاعلی)

I am not interested in reading it. (ضمیر مفعولی)

در جمله اول کلمه «it» به عنوان ضمیر فاعلی عمل می‌کند. با این حال در جمله دوم به عنوان یک ضمیر مفعولی ظاهر شده است. سایر ضمایر به این شکل عمل نمی‌کنند و شکل مفعولی و فاعلی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. برای درک بهتر این مساله به جملات زیر توجه بکنید:

She is a gorgeous girl. (ضمیر فاعلی)

Mehran wants to meet her. (ضمیر مفعولی)

همانطور که مشاهده می‌کنید در جمله اول «She» یک ضمیر فاعلی است در حالی که در جمله دوم به نظر می‌رسد «her» همان شخص را نمایندگی می‌کند اما در شکل دیگری از ضمایر است. به عبارت دیگر «her» در این جمله ضمیر مفعولی است.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی از صفر

 

نحوه ساخت ضمیر مفعولی در انگلیسی

نحوه ساخت ضمیر مفعولی در انگلیسی

اغلب مردم در شناسایی ضمایر فاعلی مشکلی ندارند. به همین دلیل یکی از راه‌های یادگیری ضمیر مفعولی در انگلیسی نوشتن شکل مفعولی ضمیر فاعلی در یک جدول به شکل زیر است است.

نحوه ساخت ضمیر مفعولی در انگلیسی

گاهی اوقات ممکن است هنگام استفاده از دو ضمیر در یک جمله دچار اشتباه بشوید. برای مثال ممکن است نتوانید جمله صحیح را بین دو جمله should people speak to she and me? و should they speak to me and her? تشخیص بدهید.

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش گرامر آیلتس
آموزش گرامر

با این حال راه‌حل این مساله بسیار آسان است. ابتدا باید بدانید که هر دو ضمیر باید یا در حالت فاعلی باشند یا به صورت ضمیر مفعولی ظاهر بشوند. سپس برای رفع مشکل یکی از دو ضمیر را حذف بکنید و جمله را یک بار دیگر تکرار بکنید. برای درک بیشتر به مثال‌های زیر توجه بکنید:

She and I went the movies.

Her and Me went the movies.

She and me are old friends.

همانطور که مشاهده می‌کنید در جمله اول هر دو ضمیر به شکل فاعلی به کار رفته‌اند که با توجه به جمله به درستی انتخاب شده‌اند. در بالا به این موضوع اشاره شد که نمی‌توان از ضمیر مفعولی در انگلیسی به عنوان فاعل استفاده کرد. به همین دلیل جمله دوم نمی‌تواند درست باشد. جمله سوم نیز با توجه به این مساله که هر دو ضمیر باید به یک شکل باشند اشتباه است.

برای شناسایی ضمایر مفعولی تمرین بکنید

شناسایی و انتخاب ضمیر فاعلی و ضمیر مفعولی در انگلیسی در متن از پیش نوشته شده می‌تواند راهی عالی برای تمرین و یادگیری آن‌ها باشد. متن زیر را بررسی بکنید و ببینید آیا می‌توانید ضمایر را در آن پیدا بکنید. آیا آن‌ها ضمیر فاعلی هستند یا مفعولی؟ پاسخ آن‌ها در ادامه ارائه شده است:

Maryam woke up. She wanted to go to the store. She walked out the door towards it, where she met the Mahsa and Shayan. They said that it was good to see Maryam. She said goodbye to them, then ran into me and told me all about it.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش زمان‌ها در انگلیسی
آموزش گرامر

 

پس از بررسی کامل جملات و مشخص کردن ضمایر و نوع آن‌ها پاسخ‌‌های صحیح زیر را بررسی بکنید.

Maryam woke up. She (ضمیر فاعلی) wanted to go to the store. She (ضمیر فاعلی) walked out the door towards it (ضمیر مفعولی), where she (ضمیر فاعلی) met the Mahsa and Shayan. They (ضمیر فاعلی) said that it was good to see Maryam. She (ضمیر فاعلی) said goodbye to them (ضمیر مفعولی), then ran into me (ضمیر مفعولی) and told me all about it (ضمیر مفعولی).

آیا توانستید به درستی آن‌ها را تشخیص بدهید؟ برای تمرین بیشتر در بخش نظرات به این سوال پاسخ بدهید که هر ضمیر جایگزین کدام اسم فاعل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا