مهندسی

تحصیل در دانشگاه های روسیه، گزینه ای مناسب برای دانشجویان رشته برق

آشنایی با شرایط تحصیل در دانشگاه های روسیه

دانشگاه های روسیه جهت تحصیل در رشته‌های مختلف به عنوان یکی از اهداف عمده دانشجویان در ایران و سایر نقاط جهان محسوب می‌شود و به همین دلیل مهاجرت تحصیلی به روسیه به عنوان یکی از گزینه‌‎های اصلی دانشجویان سراسر جهان بدل شده است. با ما در مورد اهمیت تحصیل در دانشگاه‌ های روسیه صحبت می‌کنیم.

دولت روسیه در سالیان اخیر شرایط ویژه‌ای برای جذب دانشجویان خارجی در نظر گرفته است که از مهمترین آنها می‌توان به شرایط عالی بورسیه دانشگاه‌های روسیه اشاره نمود که با توجه به آن دانشجویان خارجی قادر خواهند بود که از بورسیه‌های دولتی به صورت رایگان برخوردار شوند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش میکروکنترلر ARM
آموزش میکروکنترلر ARM

انتخاب دانشگاه های روسیه برای مهاجرت تحصیلی

کشور روسیه به عنوان پهناورترین کشور جهان، دارای سیستم آموزشی بسیار مطلوبی می‌باشد و در این کشور تحصیلات آکادمیک به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد به طوری که حدود نصف جمعیت این کشور دارای تحصیلات آکادمیک هستند و از میان تمام کشورهای جهان رتبه نخست تعداد افراد تحصیل کرده را دارا می‌باشد.

 

انتخاب دانشگاه های روسیه برای مهاجرت تحصیلی

 

در سالیان اخیر دولت روسیه اقدام به اصلاحات گسترده در تعامل دوستانه با جامعه جهانی نموده است و سیستم آموزشی این کشور نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد، به طوری که با تسهیل شرایط تحصیل در دانشگاه های روسیه سعی کرده است تا حد امکان دانشجویان خارجی را جهت تحصیل جذب دانشگاه های روسیه کند. در حال حاضر حدود 200000 دانشجو از 170 کشور جهان، روسیه را برای تحصیلات دانشگاهی انتخاب نموده‌اند.

شرایط تحصیل در دانشگاه های روسیه برای ایرانیان

شرایط تحصیل در دانشگاه های روسیه برای ایرانیان بسیار ویژه می باشد و یکی از بهترین گزینه‌های موجود جهت انتخاب محسوب می شود. حکومت روسیه از لحاظ سیاسی روابط بسیار مناسب و خوبی با کشور ایران دارد و تا حد زیادی شرایط برای ایرانیان در کشور روسیه مساعد می‌باشد.

یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در کشور روسیه همسایگی و هم‌مرزی این کشور با ایران می باشد که باعث می گردد دانشجویان ایرانی که جهت تحصیل در این کشور حضور می‌یابند به راحتی بین دو کشور در تردد باشند و با توجه به احساسی بودن اکثر ایرانیان به اندازه کشورهایی مانند آمریکا و کانادا غم غربت را احساس نکنند.

 

 

از دیگر ویژگی‌هایی که ایرانیان مشتاق تحصیل را به انتخاب دانشگاه‌های روسیه تشویق می‌کند وجود دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم کشور ما می‌باشد. بسیاری از افراد پس از تحصیل قصد برگشتن و خدمت به کشور را دارند و در صورتی که از دانشگاهی غیر معتبر که مورد تایید وزارت علوم نباشد؛ فارغ التحصیل شده باشند بدون شک جز هدر دادن عمر و مال خود هیچ کار مثبتی انجام نداده‌اند.

اخذ ویزای تحصیلی ساده برای ثبت نام و تحصیل در دانشگاه های روسیه

یکی از مواردی که برای تحصیل در دانشگاه‌‌های کشورهای پیشرفته دنیا بایستی مورد توجه قرار گیرد اخذ ویزای تحصیلی می باشد که در برخی از کشورها بسیار پرهزینه و دارای فرآیندی دشوار می باشد اما این شرایط جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه متفاوت می باشد.

جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه نیاز به صرف هزینه بسیار پایین تری نسبت به ویزای کشورهای پیشرفته دیگر می باشد. اخذ ویزا به صورت حضوری صورت می پذیرد و جهت تحصیل در مقطع کارشناسی مدرک دیپلم مورد نیاز است. یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های روسیه این مورد است که مدارک دانشگاه‌های ما مورد تایید دانشگاه‌های روسیه می باشد و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مدارک پایان دوره دانشگاه‌های دولتی، آزاد و پیام نور کشور ما را مورد پذیرش قرار می دهند.

ویزا جهت تحصیل در دانشگاه های روسیه در ابتدا به صورت موقت و سه ماهه صادر می‌شود که این مدت پس از اتمام به مدت یک سال قابلیت تمدید را خواهد داشت و پس از اتمام مدت زمان هر دوره نیز قابلیت تمدید یک ساله وجود خواهد داشت و این فرآیند تمدید تا پایان تحصیل دانشجو امکان‌پذیر خواهد بود.

 

اخذ ویزای تحصیلی ساده برای ثبت نام و تحصیل در دانشگاه های روسیه

تحصیل چند زبانه در دانشگاه های روسیه

جهت تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور زبان کشور مورد نظر و زبانی که در دانشگاه مورد نظر تدریس می‌گردد بسیار مهم می‌باشد. در دانشگاه‌های بین‌المللی و معتبر کشور روسیه از دو زبان روسی و انگلیسی جهت تدریس استفاده می‌گردد.

در زمان اخذ ویزای تحصیلی بایستی زبان مورد نظر برای تحصیل در دانشگاه های روسیه را انتخاب نمود که در صورت انتخاب زبان روسی جهت تحصیل یا بایستی دانشجو از مدرک معتبر زبان روسی برخوردار باشد یا در غیر این صورت خود دانشگاه یک دوره آموزش زبان روسی که پادفک نامیده می شود را برای دانشجویان برگزار می کند اما اگر زبان انگلیسی انتخاب گردد در صورت برخورداری از مدارک معتبر زبان انگلیسی امکان شروع تحصیل امکان پذیر خواهد بود.

 

 

ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی امکان تحصیل با زبان فرانسوی را نیز فراهم ساخته‌اند که همین امکان تحصیل با سه زبان معتبر دنیا کشور روسیه را در این حوزه متمایز ساخته است.

بهترین دانشگاه های روسیه

کشور روسیه در سالیان اخیر پیشرفت‌های بسیار زیادی در مدرن سازی دانشگاه‌های خود در جهت بین المللی ساختن داشگاه‌های این کشور انجام داده است به طوری که بر اساس آمار چندین میلیارد دلار در این راه هزینه کرده است.

هر ساله لیست برترین دانشگاه های معتبر دنیا بر اساس شاخص هایی همچون مقالات پذیرش شده، کیفیت آموزش، تجهیزات دانشگاه و غیره منتشر می شود که در این میان ده تا از بهترین دانشگاه های روسیه در این لیست بر اساس رتبه بندی QS قرار گرفته است که در پایین به نام این دانشگاه ها اشاره می کنیم:

  1. دانشگاه دولتی مسکو لومونوسف
  2. دانشگاه دولتی نووسیبیرسک
  3. دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ
  4. دانشگاه ایالتی تومسک TSU
  5. دانشگاه دولتی فیزیک و فناوری مسکو
  6. دانشگاه بائومان مسکو BMSTU
  7. دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI
  8. دانشگاه ملی تحقیق، دانشکده اقتصاد HSE
  9. موسسه دولتی روابط بین الملل MGIMO
  10. دانشگاه پلی تکنیک نامسک TPU

بهترین دانشگاه های روسیه

برترین دانشگاه های کشور روسیه

البته برخی دیگر از دانشگاه‌های روسیه وجود دارند که در لیست نامی از آنها نیامده است که می‌توان به دانشگاه ITMO اشاره نمود که در حوزه فناوری اطلاعات، مکانیک و اپتیک یکی از برترین دانشگاه‌های دنیا می باشد که تمامی کشورهای اروپایی و آمریکایی در راستای پیشرفت و توسعه کشور خود پذیرای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف این دانشگاه برتر می‌باشند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه

هزینه تحصیل در روسیه نسبت به سایر دانشگاه‌های معتبر دنیا بسیار پایین تر می باشد به طوری که با توجه به نوسانات ارزی و افزایش قیمت ارز که هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور را بسیار هنگفت کرده است برای ایرانیان بهترین گزینه ممکن انتخاب دانشگاه‌های روسیه می‌باشد.

 

مقاله پییشنهادی : معرفی دانشگاه هنر تهران
معرفی دانشگاه هنر تهران

 

تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه به طور میانگین حدود 7 هزار دلار جهت تحصیل دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی هزینه لازم دارد. اما در مورد رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی دانشجویان به طور میانگین نیازمند صرف حدود 4 هزار دلار هزینه در طول یک سال می‌باشند.

البته تحصیل در دانشگاه‌ های روسیه برای نخبگان دارای مزایای بسیار بالایی از جمله تحصیل رایگان می‌باشد که با توجه به این مزیت این کشور بهترین گزینه برای تحصیل نخبگان می‌باشد.

 

برترین دانشگاه های کشور روسیه

رشته های مهندسی در دانشگاه های روسیه

کشور روسیه در زمینه پیشرفت‌های فنی و مهندسی بسیار سرآمد می باشد و دلیل این پیشرفت‌ها نیز وجود دانشگاه‌های سطح بالای موجود در این کشور می‌باشد.

از جمله دانشگاه های مهندسی در این کشور دانشگاه های مهندسی برق روسیه می باشد که علاقمندان ورود به بازار کار رشته برق در روسیه و سایر کشورها از جمله کشور ایران می‌توانند با تحصیل در این دانشگاه ها شروع به کار کنند.

کلام آخر در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه های روسیه

هر ساله افراد بسیار زیادی به قصد تحصیل و پیشرفت کشور عزیزمان ایران را به مقصد کشورهای پیشرفته ترک می کنند. تصمیم به مهاجرت بسیار دشوار و پیچیده می‌باشد به طوری که جهت انجام مهاجرت بایستی تمامی زوایای مختلف را مورد ارزیابی قرار دهند.

 

کلام آخر در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه های روسیه

 

اساسی ترین موردی که بایستی مورد توجه قرار گیرد انتخاب بهترین گزینه در میان کلیه گزینه‌های موجود می باشد که بایستی بر اساس بودجه مورد نظر بهترین تصمیم گرفته شود. با توجه به مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت انتخاب یکی از دانشگاه‌های روسیه برای مهاجرت می تواند انتخابی بسیار بهینه باشد.

با توجه به اعتبار بالای دانشگاه‌های روسیه در سطوح بالای جهانی و صرف هزینه بسیار پایین‌تر برای دانشجویان متقاضی، مهاجرت برای ایرانیان توجیه‌پذیر خواهد شد. در کنار این مزایا گزینه‌هایی همچون هم مرز بودن دو کشور، مراودات سیاسی مطلوب، دانشگاه‌های چند زبانه و غیره نیز مهر تاییدی بر انتخاب کشور روسیه برای مهاجرت تحصیلی می‌باشد.

یکی از دلایلی که دانشجویان را برای تحصیل در دانشگاه های روسیه ترغیب می‌نماید کسب اقامت دائم این کشور از طریق ویزای تحصیلی می‌باشد. دانشجویان پس از فراغت از تحصیل به سادگی می توانند در کشور روسیه با پیدا کردن کار شاغل شوند و ویزای خود را به ویزای کار تبدیل نمایند و پس از مدتی پرداخت مالیات اقامت دائم این کشور را کسب نمایند.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا