مدیریت

مهم ترین ابزارهای مدیریت موجودی در زنجیره تامین

مدیریت موجودی در زنجیره تامین : دید واضح در معاملات که بر کل روند سفارش، ذخیره و استفاده از موجودی کالا تأثیر مثبت می‌گذارد، برای رشد بلند مدت شرکت‌ها ضروری است.

مدیریت موجودی برجسته یکی از مولفه‌های اصلی زنجیره تأمین در نظر گرفته می‌شود و جایی است که تمام مناطق زنجیره تأمین به طور همزمان به هم می‌پیوندند. در این مقاله به بررسی این امر می‌پردازیم که چرا مدیریت موجودی در زنجیره تامین رمز موفقیت پایدار است؟

مدیریت موجودی چیست؟

مدیریت موجودی کالا یا موادی است که یک شرکت به منظور کسب سود به مشتریان خود می فروشد. به عنوان بخشی از زنجیره تأمین، مدیریت موجودی کالا چندین جنبه مختلف از جمله کنترل و نظارت بر خرید از تأمین کنندگان و مشتریان، حفظ ذخیره سهام، کنترل میزان محصول برای فروش و تحقق سفارش را شامل می‌شود. سه مرحله اصلی مدیریت موجودی وجود دارد:

موجودی خرید: مواد اولیه یا اجزای اولیه خریداری شده و به انبار تحویل داده می شود.

ذخیره موجودی: موجودی تا زمان نیاز ذخیره می‌شود. مواد اولیه به تأسیسات تولیدی منتقل می‌شوند تا کالاهای تمام شده ساخته شده و تا زمان آماده شدن برای حمل به مناطق ذخیره سازی بازگردانده شوند.

سود حاصل از موجودی کالا : مقدار محصول برای فروش کنترل می‌شود. کالاهای تمام شده برای انجام سفارشات خارج می‌شوند و سپس محصولات به مشتریان ارسال می‌شود.

غول بانکی IBM معتقد است که موجودی کالا می‌تواند مهمترین دارایی یک شرکت باشد. این شرکت پنج مرحله را برای شروع سفری با دید مدیریت موجودی تاسیس کرده است.

مدیریت موجودی در زنجیره تامین

 

چرا مدیریت موجودی مهم است؟

تحقق در قلب تجربه مشتری است و به هر آنچه واقعاً مهم است، می پردازد. مدیریت موجودی باعث وفاداری می‌شود و اطمینان بازگشت مشتری به تجارت شما را تضمین می‌کند. برای رشد تجاری بسیار اهمیت دارد که به وعده‌های خود و به طور موثر به سفارشات قابل ارائه خود عمل کنید. در ادامه بیشتر با مفهوم مدیریت موجودی در زنجیره تامین آشنا می‌شویم.

 سیار مهم است که شرکت های دارای زنجیره تأمین و فرآیندهای تولید پیچیده، تعادل درستی از اندازه موجودی داشته باشند.

مدیریت موجودی کالا برای هر شرکتی ضروری است تا سهام اضافی در شرکت ذخیره نشود ضمن اینکه همزمان از تأمین تقاضای مشتری اطمینان حاصل گردد.

تلاش برای ایجاد تعادل در تقاضای مشتریان ممکن است دشوار بوده و عدم دقت ناشی از روند در حال تکامل، تغییر در ترجیحات مشتری و نیاز به حفظ عرضه کافی مواد و کالاها را حل کند. تعادل بهینه اغلب از طریق موجودی برنامه ریزی شده و مدیریت شده بدست می آید.

مدیریت موجودی در زنجیره تامین

برای کمک به دستیابی به این توازن، بسیاری از مشاغل فرآیند فروش و عملیات(S&OP) را اجرا می‌کنند. هدف اصلی فرآیند فروش و عملیات آوردن توابع مدیریت تقاضای یک شرکت، پیش بینی فروش و بازاریابی، همراه با عملکردهای یک شرکت مانند تولید، زنجیره تأمین، تدارکات و خرید برای تسطیح برنامه‌های تاکتیکی و استراتژیک است.

این فرآیند به طور منظم شامل مدل سازی و بحث‌های گسترده در مورد موجودی شرکت در حین حمل و نقل و کار در فرآیند است.

آشنایی با ابزارهای کنترل موجودی

این بحث‌ها به تیم های فروش و بازاریابی این امکان را می‌دهد تا با به دست آوردن تصویری واقعی از سطح موجودی برای فروش یا درک بهتر آینده در دسترس(ATP)، برای دوره خاصی به طور موثر برنامه ریزی کنند.

همچنین، تیم های عملیاتی با اطلاعات پیش بینی فروش مستقیم به روز می شوند که می تواند به برنامه ریزی تولید موجودی در کوتاه مدت و آینده کمک کند.

این اطلاعات می‌تواند باعث تغییر در برنامه‌های تولیدی یا تغییر در نیازهای خرید به دلیل تصمیم S&OP با تمرکز بر روی محصولات خاص شود، بنابراین نیاز به موجودی اضافی را نیز اینگونه برطرف می‌کند.

 

راه دیگر برای رسیدن به تعادل از طریق داده های نقطه فروش(POS) برای مدیریت موجودی کالا در صنعت خرده فروشی است. هر بار که بارکدی در هنگام پرداخت اسکن می‌شود، داده‌ها را ضبط می‌کند.

این اطلاعات نه تنها توسط خرده فروش ردیابی می‌شود بلکه اغلب در فروشندگان بالادستی توزیع می‌شود. با حذف مواردی از موجودی کالا، در برخی موارد، خرده فروش و فروشنده با هم همکاری می‌کنند تا تعیین کنند که چه زمانی مجدداً سفارش داده شود.

مدیریت موجودی در زنجیره تامین

اطلاعات تقاضا برای تعیین بهترین زمان انجام سفارشات بر اساس مدت زمان مورد نیاز و تنوع موجود هنگام انتقال موجودی کالا به مکان پایین دستی، ردیابی می‌شود.

در هسته اصلی این کار، تصمیم گیری در مورد موجودی اتخاذ می‌شود تا زمان لازم برای خروجی تقاضا به تعداد ناخواسته ورودی وجود داشته باشد.

مدیریت موجودی در زنجیره تامین: 

اگر به دنبال روش‌هایی برای بهبود عملکرد مدیریت موجودی هستید، TransVoyant Inventory Insight رفتار موجودی موجود در گره‌های شما و گره‌های شریک تجاری شما از جمله مواد اولیه، کالاهای آماده شده، محصولات نهایی و همچنین موجودی حمل و نقل برنامه ریزی شده برای ورود به گره‌ها و خارج از آن را کنترل می‌کند.

این ابزار همچنین موجودی فعلی و آینده را با موجودی برنامه ریزی شده در هر مکان را بر اساس سیاست‌های موجودی، جریان‌ها و سطح موجودی پیش بینی شده مقایسه می‌کند.

TransVoyant  می‌تواند عملکرد شرکت را از طریق فروش مجدد از طریق اکوسیستم تأمین کننده خود ادغام و پیش بینی کند، این ابزار نه تنها دید کامل بلکه هوشمندی به هنگام تصمیم گیری به شما ارائه می‌دهد تا جریان تجارت جهانی خود را بهینه کنید.

در نهایت، کنترل موجودی از طریق Inventory Insight سطح موجودی، سرعت و تغییر پذیری پیش بینی شده‌ای را ارائه می‌دهد که براساس رویدادهای برنامه ریزی شده و مبتنی بر رفتار تنظیم می‌شود(به عنوان مثال زمان دقیق ورود، دید زنده، چرخه پویا، تنوع پویا). توانایی که از این بینش کسب می‌کنید نه تنها شامل قابلیت مشاهده می‌شود بلکه درک رفتار موجودی پیش بینی شده در کل شبکه و اکوسیستم شما را نیز در بر می‌گیرد.

مدیریت موجودی در زنجیره تامین

 

همچنین می‌توانید از کسب و کار خود در معرض ایجاد اختلال در موجودی کالا در یک خط یا گره و توانایی شناسایی روند بین موجودی کالا و سایر معیارها، مانند سطح خدمات و عملکرد تأمین کننده، مطلع شوید.

بنابراین دانستیم که مدیریت موجودی نظارت بر دارایی‌های غیر سرمایه‌ای یا موجودی کالا و اقلام سهام است. به عنوان مولفه‌ای از مدیریت زنجیره تأمین، مدیریت موجودی کالا بر جریان کالاها از تولیدکنندگان به انبارها و از این امکانات به محل فروش نظارت دارد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا