مقالات دیجیتال مارکتینگ

نقش برندینگ در تعیین مسیر کسب و کار

برندینگ چه نقشی در مسیر کسب و کار شما دارد؟

در این مقاله می‌خواهیم به موضوع “نقش برندینگ در تعیین مسیر کسب و کار” بپردازیم و از اهمیت پررنگ آن در فضای کسب و کارها بیشتر مطلع شویم. برای توسعه یک برند، حوزه‌های متعددی از جمله بازاریابی، خدمات مشتری، کالاهای تبلیغاتی، اعتبارسنجی و طراحی لوگو،نماد وجود دارند. همه این عناصر با هم‌کار می‌کنند تا در ایجاد یک کسب و کار حرفه‌ای و منحصر به فرد کمک کنند.

 

 

برندینگ چیست؟

برندینگ را در واقع می‌توان یک عملیات بازاریابی دانست که در آن شرکت نام، نماد و طرحی را ایجاد می‌کند که هویت و کار شرکت را معرفی می‌کند. این کار به شناسایی محصول و تمایز آن از محصولات و خدمات دیگر نیز کمک می‌کند.

برندینگ چه نقشی در مسیر کسب و کار شما دارد؟

برندسازی بسیارمهم است، زیرا نه تنها بر ذهن مخاطبان و مشتریان تاثیر خوبی را ثبت می‌کند، بلکه به مشتریان نیزاجازه می‌دهد که بدانند از شرکت شما چه انتظاری داشته باشند. این شیوه، زمینه متمایز شدن کامل از دیگر رقبا و همچنین دلیل روشنی برای اینکه چرا شما انتخاب بهتری هستید را ارائه می‌کند.

چرا برندینگ از اهمیت بالایی برخوردار است؟

هیچ شخصی نمی‌تواند نقش برندینگ در تعیین مسیر کسب و کار خود را نادیده بگیرد، زیرا تاثیر مثبت بسیار بالایی بر روی یک شرکت دارد. این امر برای هویت بخشی، هدایت کسب‌ و کار جدید و طراحی استراتژی‌های بازاریابی کمک می‌کند.

برندینگ می‌تواند ذهنیت افراد را نسبت به شرکت شما تغییر دهد، عملکرد متفاوت‌تری را برای کسب و کار شما طراحی کند و آگاهی مشتریان را از برند شما افزایش دهد.

در اینجا قرار است به چند دلیل این که چرا برندینگ برای کسب‌وکارشما مهم است، بپردازیم:

ایجاد اعتماد از طریق برندینگ

از آنجا که یک برند هویت قابل تشخیصی را به محصول اختصاص می‌دهد، بنابراین اعتماد مشتری به آن را نیز افزایش می‌دهد، چرا که آن‌ها می‌توانند براساس تجربه خود با آن، برای انتخاب سنجیده‌تر محصول و خدمات مورد نظر تصمیم‌گیری کنند.

ایجاد اعتماد از طریق برندینگ

جذب مشتریان بالقوه

یکی از ویژگی‌های بارز یک برند قوی اینست که بتواند مانند آهن‌ربا، مشتریان بیشتری را به خود جذب کند هدف برندینگ این است که تاثیر مثبتی از شرکت در ذهن مشتریان به وجود بیاورد؛ مشتریان نیز به مرور زمان بعد از شناخت کسب و کار شما و کسب رضایت از محصولات و خدمات جزو لیست مشتریان وفادار و بالقوه شما قرار می‌گیرند و افراد دیگر را هم به این لیست دعوت می‌کنند.

زمانی که برندینگ کسب و کار شما شکل گرفت، دهان به دهان در میان مردم نام و هویت تجاری شما می‌چرخد و این در نوع خود بهترین شکل بازاریابی می‌باشد.

افزایش رضایت کارمندان

زمانی که یک کارمند برای یک شرکت با اعتبار و برند قوی کار می‌کند و زیر نظر هویت تجاری شرکت به فعالیت می‌پردازد، در مقایسه با کارمندان شرکت‌های رقیب از رضایت بیشتری در کارشان برخوردار هستند و از کاری که انجام می‌دهند لذت بیشتری می‌برند.

این امر بسیار مهم است که کارمندان شما نسبت به جایی که کار می‌کنند، حس غرور توام با افتخار داشته باشند.

افزایش رضایت کارمندان

همیشه یادتان باشد کارمندان شما سرمایه‌های اصلی شما به حساب می‌آیند و هرچقدر شما در برندینگ کسب و کارتان هوشیارانه عمل کنید، رضایت با دوام بیشتری را هم برای کارمندان خودتان ایجاد کرده‌اید.

شناسایی و معرفی کسب و کار

برندینگ، مقصود و هدفی که دوست داریدکسب و کارتان به افراد معرفی کند را بیان می‌کند.

هر چیزی که کسب و کار شما به عنوان نمونه آن را مطرح می‌کند باید از طریق برندینگ کاملا شفاف و قابل تشخیص باشد. به هر حال، مشتریان شما به سرعت فاصله بین آنچه وعد ه‌داده‌ شده است و آنچه در واقع دریافت خواهد شد، را متوجه می شوند.

نیازی به گفتن نیست که این شکاف نه تنها برای آگاهی‌سازی برند شما، بلکه برای عملکرد و دوام کسب و کارتان نیز می‌تواند فاجعه‌ بار باشد. این هم به این معنی است که اگر مقصود و عمکرد حقیقی شما باهم مغایرت داشته باشد، به برند شما نیز لطمه خواهد زد.

بهره‌وری از استراتژی‌های بازاریابی

بازاریابی ارجاعی، Influencer Marketing، بازاریابی پورسانتی یا وابسته و استراتژی های تبلیغاتی اگر با Branding درستی همراه باشند، کسب و کار شما را بسیار موفق و ثروتمند می‌کند.

استراتژی‌های بازاریابی برای رشد و اثر گذاری به هویتی مشخص و قوی نیاز دارند و این هویت با کمک برندسازی در محصول و خدمات کسب و کار شما ایجاد می‌شود.

بهره‌وری از استراتژی‌های بازاریابی

معرفی هویت شما به صورت مستقل

Branding برای افراد مبتدی فقط به انتخاب نام و رنگ سازمانی محدود نمی‌شود، بلکه شامل تمام فعالیت‌هاییست که تحت نظر هویت کسب و کارتان انجام می‌دهید یا قصد انجام آن‌ها را دارید، حتی اگر کسب و کار کوچک و شخصی هم داشته باشید،باز هم این موضوع صدق می‌کند.

به زبانی دیگر:برند شما یک مجموعه کامل از ادراکات، تصورات و تجربیات مشتریان شما است. درواقع وجه، هویت و ارزش‌هایی است که توسط کسب‌وکار شما شکل می‌گیرد

مقاله پیشنهادی : استارت آپ چیست؟
استارت آپ چیست

از همه مهم‌تر، هر جنبه از کسب‌وکار شما، چه صفحات شبکه‌های اجتماعی شما باشد، چه نوع لحن و بیان ایمیل‌های شما یا خدمات و امکاناتی که ارائه می‌دهید، همه درکنار هم ماهیت تجاری کسب و کار شما را معرفی می‌کند و به صورت مستقیم به مخاطبان و مشتریان شما این پیام را می‌رساند که به چه اندازه برای شما مهم هستند و ارزش رضایت مشتری چقدر برای کسب و کار شما اهمیت دارد.

فراتر از آن، برند شما نشان می‌دهد که شما چه کسی هستید، به چه چیزی فکر می‌کنید و چگونه می‌خواهید توسط مخاطبین خود شناخته شوید. به همین دلیل است که برندسازی برای یک کسب و کار بسیار مهم است.

معرفی هویت شما به صورت مستقل

توسعه و گسترش کسب و کار

شرکتی که برندینگ معتبری دارد را می توان به راحتی گسترش داد؛ حتی برای گسترش بیشتر، محصولات و خدمات جدید را می توان با ترکیبی از محصولات برندهای رقیب و  مرتبط با کسب و کارتان ارائه کرد. این امر به بازاریابی و فروش محصولات جدید با حفظ ارزش هویت فعلیتان، شروعی برای توسعه و گسترش برندینگ کسب و کارتان را می‌دهد.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

Branding به عنوان یک راهنما برای درک اهداف تجاری کسب و کار شما عمل می‌کند و شما را قادر می‌سازد تا این برنامه‌‌های مهم خود را با اهداف برندتان      همسو سازید. برندسازی علاوه بر اینکه مسیر پر چالش کاری شما را همتوار می‌کند، بلکه در دراز مدت با اعتبارسنجی و ایجاد ارزش برای شما مشتریان وفادار  نیز ایجاد می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا