00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 14 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 14 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوا
359,000 تومان
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
449,000 تومان
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش مدیریت استراتژیک

دوره‌های مکتب‌پلاس
52 ساعت
94٪ (541 رای)

چرا به آموزش مدیریت استراتژیک نیاز داریم؟؟ در دوره مدیریت استراتژیک که یکی از مباحث مهم در مدیریت است، پس از اینکه با مفاهیم پایه‌ای مدیریت استراتژیک آشنا می‌شویم، در خواهیم یافت که چگونه افراد و شرکت‌های مختلف با پیاده‌سازی مراحل مدیریت استراتژیک به موفقیت می‌رسند و به این سوال جواب خواهیم داد که چگونه می‌توان موفقیت را ایجاد کرد.

چگونه با مدیریت استراتژیک می‌توان سود بیشتری داشت و از رقبا جلو زد؟

اگر در راه و روش موفقیت برندها و شرکت‌های بزرگ دنیا دقیق شویم، خواهیم دید که انتخاب استراتژی درست و ایجاد مزیت رقابتی یکی از اصلی‌ترین حربه‌های کسب و کارها در مسیر پیشرفتشان بوده است.

بر فرض مثال نام برند مک دونالد زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که اکثر فست‌فودها در تلاش بودند تا کیفیت غذایشان را بالا ببرند و خیلی از فست‌فودهای زنجیره‌ای نیز کیفیت بالایی را عرضه می‌کردند.

مک‌دونالد استراتژی  بلند مدت خود را فقط بر پایه کیفیت بالا یا سرعت سرویس‌دهی بالا پایه‌ریزی نکرد. یکی از ایده‌های خلاقانه مک‌دونالد، خرید  زمین بود. مدیران این شرکت با وام بانکی در مکان‌های کم رفت و آمد زمین‌های وسیعی خریداری می‌کردند و شعبه‌های جدیدشان را با هزینه‌های پایین‌تر در این محل‌ها افتتاح می‌کردند.

 این امر باعث می‌شد تا مردم بیشتری به آن محل سر بزنند، راه‌های بیشتری برای دسترسی به این شعبه‌ها کشیده می‌شد و در نتیجه قیمت زمین‌های مالکان مک‌دونالد افزایش پیدا می‌کرد و در واقع به جز سودی که از فروش محصولات نصیبشان می‌شد، از فروش زمین نیز کسب درآمد کردند.

مثال دیگری که در رابطه با مدیریت استراتژیک و برنامه‌ریزی استراتژی سازمان‌ها می‌توان زد، شرکت مایکروسافت است. در آخرین دهه از قرن بیستم میلاد، مایکروسافت همگام با رقبایش برای کسب سهم بازار بزرگ‌تری از دنیای تکنولوژی آنلاین در رقابت بود.

ویندوز، اینترنت اکسپلورر و مجموعه نرم‌افزارهای آفیس، هر سه از مهم‌ترین محصولات مایکروسافت بودند که رقبای زیادی نیز داشتند. مایکروسافت در تمام کشورهای آفریقایی و کشورهای کم  بضاعت آسیایی تعداد بسیار زیادی کامپوتر دست دوم و یا کامپیوترهایی که عیب‌های جزئی داشتند را به صورت رایگان بین مردم توزیع کرد.

در نگاه اولیه این‌گونه به نظر می‌رسید که مایکروسافت کاری انسان دوستانه انجام داده و این کار مایکروسافت تحسین همگان را برانگیخت. اما پشت این حرکت انسان دوستانه مایکروسافت اهداف و استراتژی‌های دیگری نهفته بودند.

مایکروسافت بر روی تمامی این کامپیوترها به صورت پیش فرض، ویندوز، اینترنت اکسپلورر و مجموعه نرم‌افزارهای آفیس را نصب کرده بود.

این استراتژی مایکروسافت باعث شد تا با اینکه اینترنت اکسپلورر بهترین مرورگر نبود، سیستم‌عامل‌های بهتری نسبت به ویندوز در بازار وجود داشتند، و نرم‌افزارهای دیگری نیز بودند که می‌توانستید با آن‌ها کارهای اداری را انجام دهید، اما میلیون‌ها نفر به استفاده از محصولات مایکروسافت عادت کرده بودند و این باعث شد تا در وهله اول شرکت‌های رقیب به دلیل فروش پایین یکی یکی ورشکست شوند و در وهله دوم مایکروسافت توانست مشتریانی بالقوه برای خودش دست و پا کند تا اگر نسخه جدیدی از این محصولات را روانه بازار کرد، فروش بیشتری داشته باشد.

اما همیشه اینگونه نیست که استراتژی‌هایی که سازمان‌ها انتخاب می‌کنند موفق باشد و همچنین مدیریت استراتژیک در سازمان‌ها باید به گونه‌ای باشد که پیاده‌سازی استراتژی شما توسط رقبایتان به آسانی ممکن نباشد.

 

سرفصل‌های دوره آموزش مدیریت استراتژیک

فصل سوم- تحلیل استراتژی (تحلیل خارج)
02:45 ساعت
02:43
Combined Shape Created with Sketch. 17 جلسه
بارم:
2%
نمایش جلسات فصل  
فصل چهارم- تحلیل استراتژی (تحلیل داخل)
01:17 ساعت
01:16
Combined Shape Created with Sketch. 8 جلسه
بارم:
2%
نمایش جلسات فصل  

در این فصل به مباحث منابع، قابلیت ها و شایستگی محوری و روش رابرت گرنت در ارزیابی منابع و تدوین استراتژی برپایه منابع (رویکرد منبع محور) خواهیم پرداخت.

مقدمه فصل چهارم
"09:34
منابع و قابلیت ها-1
"09:19
منابع و قابلیت ها-2
"07:28
شایستگی محوری-1
"13:37
شایستگی محوری-2
"10:09
اهمیت استراتژیک
"10:39
تدوین استراتژی بر اساس رویکرد منبع محور
"15:15
تحلیل درون سازمان
100.0%
     
"01:00
فصل پنجم- روش‌های تدوین استراتژی
20:40 ساعت
00:39
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
32%
نمایش جلسات فصل  
فصل ششم- استراتژی‌های عمومی سطح کسب و کار
01:46 ساعت
01:45
Combined Shape Created with Sketch. 12 جلسه
بارم:
2%
نمایش جلسات فصل  
فصل هفتم- استراتژی بنگاه مادر (استراتژی گروه)
01:15 ساعت
01:14
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
2%
نمایش جلسات فصل  
فصل هشتم- مقدمه‌ای بر پیاده‌سازی استراتژی و جمع‌بندی
00:51 ساعت
00:49
Combined Shape Created with Sketch. 6 جلسه
بارم:
2%
نمایش جلسات فصل  
پروژه نهایی
20:00 ساعت
Combined Shape Created with Sketch. 1 جلسه
بارم:
50%
نمایش جلسات فصل  

این بخش مربوط به پروژه نهایی دوره می باشد.

بررسی مطالعه موردی شرکت ایران دارو

 (الزامی)

100.0%
     
"1200:00

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
آرش خلیلی نصر آرش خلیلی نصر

آرش خليلی نصر، عضو هيأت علمی دانشكده مديريت و اقتصاد دانشگاه صنعتي شريف هستند. ايشان سابقه پروژه‌های متعددی را در حوزه مديريت استراتژيك دارند و در صنايع گوناگون از قبيل صنعت بانكداری، پتروشيمی، سلامت، برق و ... تجارب درخشانی در تدوين و پياده‌سازی استراتژی دارند. 
ایشان، همكاري بسيار نزديكی با دانشمندان درجه اول و مطرح در اين حوزه مانند رابرت گرنت داشته و كتاب ايشان را به زبان فارسی برگردانده‌اند. همچنين به همكاری مشترك عملی با اساتيد برجسته ايرانی مانند دكتر علينقی مشايخی و دكتر محمدرضا آراستی پرداخته‌اند. 
دكتر خليلی نصر، جزو معدود مشاوران و مدرسان تاييد شده شركت فنلاندی QPR در ايران هستند و دانش پياده‌سازی نرم افزارهای مختلف در اين حوزه را به ايران وارد كرده‌اند. 
در دانشكده مديريت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شريف، ايشان درس پياده‌سازی استراتژی، تدوين استراتژی، سمينار مديريت استراتژيك (ويژه دانشجويان دكتری) و روش تحقيق را ارايه كرده‌اند. اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
65.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

پیش‌نیاز‌های دوره آموزش مدیریت استراتژیک

برای حفظ کیفیت دوره، بهتر است شرکت­‌کنندگان، با مفاهیم اولیه مدیریت و اقتصاد آشنا باشند.

ویژگی‌های دوره آموزش مدیریت استراتژیک

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (2 نظر)

علیرضا
23:58 - 1400/05/16
دانشجوی دوره
بسیار عالی ، ممنون از استاد بزرگوار ، ای کاش دوره ی پیاده سازی استراتژی هم اضافه بشه
محمد
18:37 - 1399/05/17
فارغ‌التحصیل دوره
دوره بسیار خوب و کاربردی سطح دوره بالاست و تمرین‌ها واقعاٌ تصحیح می‌شوند. برگزاری دوره جاری سازی استراتژی و دوره مدیریت استراتژیک شرکت‌های گروه هم با دکتر خلیلی نصر هم توصیه می شود کمی زمان بیشتری داشت بهتر بود.
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز ممنون از نظر شما پیام شما به واحد مربوطه ارجاع داده خواهد شد

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
پس از صدور گواهی نامه، نسخه الکترونیکی گواهی نامه در اختیار شما قرار می گیرد. در صورت درخواست شما، نسخه فیزیکی گواهی نامه نیز می تواند برای شما ارسال شود. هزینه ارسال بر عهده کاربر خواهد بود.
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

چندین سال قبل یکی از کارخانه‌های تولید کنسرو ماهیِ تن، تصمیم گرفت تا از جانب بدن‌سازها سهم بازار بیشتری کسب کند. به همین دلیل استراتژی فروش محصولاتش را تا اندازه‌ای تغییر داد. این برند به این نتیجه رسیده بود که با وجود اینکه ماهیِ تن پروتئین بالایی دارد، تنها به این دلیل که ماهی در روغن قرار دارد، اقبال بدن‌سازها و ورزشکاران برای خرید این محصول پایین است،در نتیجه تصمیم گرفت تا دو محصول جدید نیز تولید کند. ماهیِ تن در آب و ماهیِ تن در روغن زیتون.

برای رسیدن به این سهم بازار نیز هزینه‌های تبلیغات بسیار زیادی متحمل شد. با اینکه پس از عرضه‌ی این نوع کنسروها به بازار فروشش به طرز چشم‌گیری بالا رفت، اما به این خاطر که تولید این محصول کار سختی نبود، رقبای آن برند نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام به تولید کنسروهای ماهیِ تن در آب و ماهیِ تن در روغن زیتون نمودند و دوباره فروش همه‌ی برندها به حالت قبل بازگشت.

در واقع برند اولیه هزینه‌ی بسیار زیادی کرد، اما به دلیل انتخاب استراتژی نامناسب و مدیریت استراتژیک نامطلوب نتوانست آن‌طور که باید و شاید نتیجه‌ی فروش محصولات جدیدش را ببیند.

شما در آموزش مدیریت استراتژیک مکتب‌خونه، تمام مراحل مدیریت استراتژیک را در هشت فصل به طور کامل و جامع، همراه با دکتر آرش خلیلی نصر، استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، خواهید آموخت.

 

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟