مقالات دیجیتال مارکتینگ

نحوه ایجاد بک لینک

به لینک‌هایی که از سایت‌هایی دیگر به سایت شما داده می‌شود، بک لینک گفته می‌شود که اکثر موتورهای جست و جو به بک لینک‌ها، بیشترین درصد اهمیت و ارزش را می‌دهند و این امر منجر به افزایش ورودی ارگانیک به سایت شما می‌شود.

از این جهت می‌توان گفت که بک لینک‌ها از اهمیت بالایی برای هر سایت برخوردار هستند. ترافیک ورودی به سایت شما از طریق بک لینک‌ها به سایتی که به شما بک‌لینک داده است برمی‌گردد، در نتیجه اگر از سایت‌هایی که دامنه قدرتمندتر (Domain Authority) و کاربرانی مشابه با کاربران دارند بک لینک دریافت کنید، احتمالا ترافیک با کیفیت‌تری خواهید داشت و ارزش صفحه‌ای که به آن بک لینک داده شده راحت‌تر بالا می‌رود.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتینگ
آموزش دیجیتال مارکتنیگ

 

نحوه ایجاد بک لینک

البته به هیچ وجه نباید از جایگاه لینک هر صفحه در گوگل غافل شد. گوگل زمانی که صفحات محتلف در اینترنت را کرال می‌کند، با استفاده از معیارهای خاصی جایگاه صفحات را مشخص می‌کند که یکی از پراهمیت‌ترین معیارها، میزان لینک‌ها و بک لینک‌های صفحات مختلف است.

اینکه صفحات مختلف به صورت زنجیره‌ای به یکدیگر متصل باشند، از سایت‌های با دامنه قدرتمند و مرتبط به صفحات بک لینک داده شده باشد، فالو یا نو فالو بودن این بک‌ لینک‌ها و رعایت کردن اصول سئو هنگام گرفتن بک لینک، همگی از معیارهای تاثیرگذار در تعیین جایگاه هر صفحه در گوگل هستند.

مقاله پیشنهادی : کوتاه سازی لینک 
کوتاه سازی لینک

 

نحوه ایجاد بک لینک و گرفتن بک لینک‌های با کیفیت عموما راحت نیست. در این مقاله راهکارهایی ارائه کرده‌‌ایم که می‌توانید با پیروی از آن‌ها بک لینک‌های با کیفیتی را ایجاد و یا دریافت کنید:

۱) خرید رپورتاژ و بک لینک

اولین راهکار پیشنهادی در نحوه ایجاد بک لینک، خرید آن است. شما می‌توانید از سایت‌ها و یا وبلاگ‌های مختلف رپورتاژ خریداری کنید و در ازای مبلغی که پرداخت می‌کنید مقاله‌ای تحت عنوان رپورتاژ در آن سایت منتشر می‌شود که یک یا چند لینک مستفیم نیز به سایت شما دارد.

شاید برای شما این سوال ایجاد شود که چرا یک وب‌سایت باید به سایتی دیگر در ازای مبلغی نه چندان زیاد، بک لینک بدهد و با دادن لینک فالو بخشی از قدرت دامنه خود را از دست بدهد؟ در جواب این سوال باید گفت که معمولا سایت‌هایی که این کار را می‌کنند آن قدر دامنه قدرتمندی دارند که دادن چند لینک به سایت‌های دیگر، تاثیر قابل توجهی در کاهش قدرت دامنه‌ی آن‌ها نخواهد داشت. در نتیجه مبلغی که در ازای دادن بک لینک دریافت می‌کنند برایشان صرفه اقتصادی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که در هنگام گرفتن بک لینک از سایت‌های دیگر، ضروری است تا نکاتی را رعایت کنیم. اولین نکته این است که اگر سایتی که به شما بک لینک داده است پس از مدتی لینکتان را بر دارد، از سمت گوگل ضربه خواهید خورد و ممکن است یا حتی لینک شما را به جایگاه‌های بسیار پایینی منتقل کند.

چرا که در این شرایط گوگل این احتمال را می‌دهد که آن سایت به صورت طبیعی به شما بک لینک نداده، چرا که اگر قرار بود این روند به صورت طبیعی طی شود، دلیلی برای حذف بک لینک از آن سایت نبود.

دیگر نکته‌ای که توجه به آن در نحوه ایجاد بک لینک پر اهمیت است، رعایت انکر تکست است. بهترین حالت برای ایجاد لینک و یا بک لینک این است که لینک داده شده، دقیقا بر روی کلمه کلیدی قرار گرفته شود.

یعنی اگر شما قصد دارید تا مردم پس از سرچ کلمه x وارد سایت شما بشوند و صفحه‌ای که قرار است به آن لینک داده شود نیز در مورد کلمه x است، بهتر است تا واژه x در آن رپورتاژ هایپرلینک شود و کاربران پس از کلیک بر روی واژه x به سایت شما ورود کنند.

مقاله پیشنهادی : بک لینک PBN 
بک لینک PBN

 

نحوه ایجاد بک لینک

۲) نحوه ایجاد بک لینک در شبکه‌های اجتماعی

شما می‌توانید در اکثر شبکه‌های اجتماعی بک لینک‌های پر قدرتی برای صفحات خود ایجاد کنید. مثلا شخصی که در شبکه اجتماعی لینکدین کانکشن‌های زیادی دارد، می‌تواند با نوشتن مطلبی مشابه رپورتاژ، به سایت شما بک لینک بدهد تا تعداد زیادی از دنبال کنندگان این فرد، از طریق آن لینک وارد سایت شما شوند.

این امر که با نام سوشال سیگنال شناخته می‌شود، در سالیان اخیر به معیاری پر اهمیت نزد گوگل تبدیل شده و کارشناسان بهینه‌سازی موتورهای جست و جو نیز به آن توجه ویژه‌ای داشته‌اند.

هرچه در شبکه‌های اجتماعی بیشتری فعالیت داشته باشید، احتمال اینکه در آن شبکه‌های اجتماعی در رابطه با شما صحبت شده و به وب‌سایت شما بک لینک داده شود، افزایش پیدا خواهد‌ کرد و همچنین تنوع بک لینک‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف نیز، یکی از معیارهای پر اهمیت نزد گوگل است.

در واقع اگر ۱۰۰۰ لینک از یک شبکه اجتماعی به سایت شما داده شود، نسبت به اینکه از ۵ شبکه اجتماعی مختلف  ۱۰۰۰ لینک به سایت شما داده شود ارزش کمتری دارد.

البته ارزش بک لینک‌ها در بین شبکه‌های اجتماعی مختلف نیز یکسان نیست و گفتنی است که ارزش بک لینک‌های فیسبوک نسبت به دیگر شبکه‌های اجتماعی بسیار بیشتر است.

۳) نحوه ایجاد بک لینک در وبلاگ‌ها

سایت‌هایی در خارج و داخل ایران هستند که برای کاربرانشان امکان روزنوشت و ثبت وقایع را فراهم می‌کنند. معروف‌ترین وبلاگ در دنیا مدیوم است که به هر شخص این امکان را می‌دهد تا هر مطلبی که به نظرش می‌رسد را بنویسد و در اختیار دیگران قرار دهد.

از آنجایی که ترافیک ورودی به این سایت بسیار بالاست، دامنه آن نیز قدرتمند شده است و بک لینک‌هایی که از این سایت به دیگر سایت‌ها داده می‌شود، از اعتبار بالایی برخوردارند.

یکی از روش‌های کارآمد برای ایجاد بک لینک و افزایش قدرت دامنه سایت، ایجاد بک لینک در وبلاگ‌ها است. نحوه ایجاد بک لینک در این روش هم بدین شکل است که مثلا شما در ارتباط با محصولات موجود در سایتتان مطلبی را می‌نویسید و با رعایت اصول سئو، به صفحه مد نظر از سایتتان بک لینک می‌دهید.

نحوه ایجاد بک لینک

خیلی از سایت‌هایی که دامنه قدرتمندی ندارند از این روش استفاده می‌کنند تا به جای بالا آمدن وبلاگ خودشان، مطالبی که در این نوع از وبلاگ‌ها می‌نویسند بالا بیاید. توجه داشته باشید که از آن جایی که با احتمال زیاد دامنه این سایت‌ها از دامنه سایت شما قوی‌تر است و مطالبش زودتر در گوگل ایندکس می‌شود، با احتمال بسیار بالا برای کلمه‌های کلیدی یکسان، مطالب این سایت‌ها در گوگل بالاتر از سایت شما قرار می‌گیرند.

پس تلاش کنید تا در کلمه‌هایی که برای سایت شما پر اهمیت است و یا سایتتان در آن‌ها جایگاه خوبی دارد، برای خودتان رقیب نتراشید و در کیووردهایی که سایت شما حرفی برای گفتن ندارد از وبلاگ‌نویسی استفاده کنید.

۴) پارتنرشیپ و تبادل بک لینک

دیگر نحوه ایجاد بک لینک، تبادل لینک با سایر وب‌سایت‌ها و کسب و کارها است. به این صورت که شما با کسب و کار مد نظرتان صحبت می‌کنید تا در ازای بک لینک‌هایی که به شما می‌دهد، شما نیز به وب‌سایت طرف مقابل بک ‌لینک بدهید.

با این کار بخشی از اعتبار خود را به وب‌سایت طرف مقابل می‌دهید و آن وب‌سایت نیز بخشی از اعتبار خودش را به شما می‌دهد. مثلا شما در یک صفحه از سایتتان با کلمات کلیدی متنوع، جایگاه اول گوگل را دارید و پیش‌بینی می‌کنید تا به راحتی نیز جایگاه خود را از دست نخواهید داد.

می‌توانید تا در صفحه مربوط به این لینک به سایت مقابل بک لینک بدهید و سایت مقابل نیز برای شما همین کار را انجام دهد. این کار باعث می‌شود تا در کلمات و صفحات پر اهمیتی که دو کسب و کار مختلف جایگاه خوبی ندارند، به یکدیگر کمک کرده و جایگاه‌های بهتری را در گوگل کسب کنند.

تفاوت میان لینک‌های فالو و نو فالو

شما در وبسایتتان به دو شکل می‌توانید به وب‌سایت‌های دیگر بک لینک بدهید. یکی از این روش‌ها دادن بک لینک به صورت فالو است. هنگامی که شما به یک وب‌سایت دیگر به صورت فالو لینک می‌دهید، در واقع دارید اذعان می‌کنید که شما از اعتبار سایت مقابل مطلع هستید و قصد دارید تا بخشی از اعتبار وب‌سایت خود را به وب‌سایت دیگر بدهید.

دادن لینک فالو به یک وب‌سایت دیگر به مثابه این است که شما به گوگل می‌گویید در رابطه با مسئله‌ای خاص، وب‌سایت ثانویه مرجع شما است. همانند مقاله‌های پژوهشی که در پایان این مقاله‌ها به پژوهش‌های دیگر اشاره شده است. هرچه تعداد لینک‌های فالو به یک صفحه بیشتر باشد، گوگل بیش‌تر قانع می‌شود که آن صفحه ارزشمند است.

دقیقا مثل اینکه اگر افراد زیادی به شما بگویند که در رابطه با مسئله‌ای خاص به شخص x مراجعه کنید، قانع خواهید شد که شخص x در آن مسئله متخصص است که نفرات زیادی آن شخص را توصیه کرده‌اند.

در سوی دیگر لینک‌های نو فالو قرار دارند که اگرچه ارزشمند هستند، اما ارششان از ارزش لینک‌های فالو نزد گوگل پایین‌تر است. لینک‌های نو فالو نزد گوگل اینگونه تفسیر می‌شوند که شما به دیگران شخص x را توصیه کرده‌اید، اما از توصیه خود مطمئن نیستید و اطمینان ندارید که شخص x در آن زمینه متخصص باشد.

در نحوه‌ی ایجاد بک لینک لازم است تا به فالو و نو فالو بودن بک لینک‌‌ها توجه کنید. چرا که هرچه بک لینک‌های فالو داده شده به وب‌سایت شما بیشتر باشد، موتورهای جست و جو نیز جایگاه صفحات شما را نزد خود راحت‌تر بالا می‌برند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا