مقالات دیجیتال مارکتینگ

بک لینک PBN چیست؟

ممکن است قبلاً در مورد شبکه‌های وبلاگ خصوصی (PBN) چیزهایی شنیده باشید، اما شاید به درستی ندانید که آن‌ها چه هستند و چرا استفاده می‌شوند. در این مقاله، ما قصد داریم برای شما شرح دهیم که بک لینک PBN چیست ، چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرند، چرا برای سئو مضر هستند و چگونه می‌توان از این مضرات جلوگیری کرد.

قبل از وارد شدن به بحث اصلی باید به شما بگویم PBN مخفف Private Blog Network است و اشاره به شبکه‌ای از وب سایت‌ها دارد که برای ایجاد لینک و بک لینک به یک وب سایت واحد با هدف دستکاری در رتبه بندی موتور جستجو استفاده می‌شود. این طرح مشابه چرخ لینک (link wheel) یا هرم لینک (link pyramid) است، زیرا شامل چندین وب سایت مختلف است که همه به یکدیگر یا به یک وب سایت مرکزی لینک شده‌اند.

در حالی که این نوع لینک‌ها معمولاً سال‌ها پیش مورد استفاده قرار می‌گرفت، اکنون PBN ها یک تاکتیک سئو کلاه سیاه به حساب می‌آیند که به هر قیمتی باید از آن‌ها دوری کنید، زیرا این امر می‌تواند منجر به از دست دادن رتبه یا حتی مجازات در گوگل شود. PBN ها معمولاً در دراز مدت برای وب سایت‌هایی که به آن‌ها لینک می‌شوند، ارزش پایینی دارند و عملا هیچ ارزشی ندارند.

بک لینک PBN چیست؟

PBN دقیقا چیست و به چه کار می‌آید؟

PBN در تعریف ساده شبکه‌ای از وب سایت‌ها است که برای افزایش رتبه یک یا چند وب سایت از آن‌ها برای ایجاد لینک استفاده می‌کند. شبکه وبلاگ خصوصی، زنجیره‌ای از وب سایت‌ها با یک مالک واحد است. هر کسی می‌تواند با خرید چندین دامنه وب سایت، دارای زنجیره PBN باشد.

با این حال، توسعه PBN های ارزشمند یک فرایند پیچیده است که می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد. بهترین PBN شامل وب سایت هایی با بک لینک با کیفیت است. بک لینک عالی منبع اصلی اقتدار ارگانیک برای یک سایت است. بدون لینک های موجود ، PBN هیچ صلاحیت قابل انتشار برای وب سایت مورد نظر را ندارد.

 

ویدیو پیشنهادی : آموزش دیجیتال مارکتنیگ
آموزش دیجیتال مارکتنیگ

 

بک لینک‌ها به چه دلیلی ایجاد شدند؟

هدف از ایجاد چنین شبکه‌ای ایجاد لینک به یک وب سایت بود. سازندگان PBN اغلب دامنه‌های منقضی شده را خریداری می‌کنند که دارای نمایه بک لینک موجود هستند و از اقتدار خاصی برخوردارند. آن‌ها سپس محتوا و لینک‌ها را به یک وب سایت تجاری اضافه می‌کنند تا رتبه بندی آن سایت را افزایش دهند.

این تکنیک قبلاً کار می‌کرد تا زمانی که گوگل از این روش برای دستکاری رتبه بندی مطلع شد. روی کاغذ، بک لینک از وب سایت‌های معتبر به افزایش عملکرد SEO یک وب سایت کمک می‌کند، اما اگر (یا وقتی که) Google دست به کار شود، بک لینک PBN می‌تواند مضر باشد.

پس نه تنها استفاده از PBN ها برای ایجاد لینک دیگر ارزشمند نیست، بلکه خطرناک هم هست چرا که بیشتر PBN ها به سرعت توسط Google شناسایی و مجازات می‌شوند. در گذشته موسسات به اصطلاح SEO وجود داشتند که در ساخت PBN تخصص داشتند و آن را به عنوان یک استراتژی لینک سازی معتبر می‌فروختند. برخی از آن‌ها هنوز در دسترس هستند و هنوز هم این خدمات را به کسانی که در مورد بک لینک‌ها اطلاعی ندارند، می‌فروشند. به همین دلیل تشخیص خط قرمزها مهم است.

بک لینک PBN چیست؟

چرا استفاده از بک لینک PBN خطرناک است؟

دلیل اینکه این استراتژی لینک دهی، از نظر گوگل ناخواسته تلقی می‌شود این است که شخصی که PBN را اجرا می‌کند باید با اختیارات موجود دامنه‌های منقضی شده را خریداری کند. ایجاد لینک‌ها از یک دامنه کاملاً جدید که هیچ گونه تأثیری در رتبه بندی جستجوی ارگانیک تأثیری نخواهد داشت و از نظر SEO نیز ارزشی نخواهد داشت، چرا که شما برای یک بک لینک در وب سایتی که فاقد صلاحیت است هزینه می‌کنید.

مالک PBN باید دامنه‌هایی با اعتبار دامنه بالا خریداری کند و آن‌ها باید مطمئن شوند که دارای نمایه لینک ارگانیک یا نمره اعتماد هستند. این بدان معنی است که دامنه‌ها نمی‌توانند هرگونه لینک ناخواسته‌ای را نشان دهند که به آن‌ها باز می‌گردد.

مقاله پیشنهادی : الگوریتم مرغ مگس خوار 
الگوریتم مرغ مگس خوار

 

اکنون که صاحب PBN دامنه‌ها را با اعتبار بالا خریداری کرده است،  نیاز به ایجاد وبلاگ در هر یک از دامنه‌ها دارند. آن‌ها معمولاً مشاغل و صنایع مختلفی را هدف قرار می‌دهند و مطالب كلی را می‌نویسند كه خاص یا فنی نباشد. این به آن‌ها کمک می‌کند تا کاربران مختلفی را از زمینه‌های مختلف جذب کنند تا مجبور نشوند کسی را پس بزنند و تا آنجا که ممکن است درآمد کسب کنند.

مراقب مجازات شدن توسط گوگل باشید

استفاده از PBN برای بک لینک‌ها اغلب منجر به ضعیف‌ترین رتبه بندی کلمات کلیدی می‌شود و حتی می‌تواند منجر به مجازات گوگل شود. لینک‌های PBN به عنوان SEO کلاه سیاه شناخته می‌شود. در حالی که تکنیک‌های کلاه سفید ارگانیک‌تر و “صادقانه‌تر” هستند، SEO کلاه سیاه شامل اسپم استفاده از سیستم برای دستیابی به رتبه های بالاتر است.

قبلاً اینگونه بود که می توانستید چند ده وب سایت پر از هرزنامه کامل راه اندازی کنید، لینکها را به “سایت پول” خود در آن محتوا بریزید و سپس در حالی که بر SERP تسلط دارید، آسوده خاطر باشید.

اما در حال حاضر گوگل مدت هاست که با PBN ها مبارزه می کند. یکی از این موارد طرح لینک J.C. Penney بود که در سال ۲۰۱۱ توسط نیویورک تایمز افشا شد. همانطور که گوگل هوشمندتر می شود و فناوری بهتری را برای مبارزه با تکنیک های هرز لینک ها ایجاد می کند، موفقیت استفاده از بک لینک PBN برای سئوکاران کلاه سیاه، دشوارتر می شود.

اگر می خواهید میزان بازدید ارگانیک وب سایت خود را افزایش دهید، نمی توانید از اهمیت ایجاد لینک چشم پوشی کنید. گوگل در سال ۲۰۱۶ تأیید کرد که بک لینک ها در کنار محتوا و Rank Brain یکی از سه فاکتور برتر رتبه بندی هستند.

 

بک لینک گرفتن آسان نیست!

ایجاد لینکها تاکتیک قدرتمندی در جستجوگرها است و لینکهای صحیح می توانند از لحاظ رتبه(SEO) شما را شارژ کنند. با این حال، کسب بک لینک آسان نیست. حداقل هنگام استفاده از تاکتیک‌هایی نیست که رهنمودهای وب مستر گوگل را نقض نمی کند.

چند دلیل برای گوگل وجود دارد که SEO کلاه سیاه را مجازات کند. در وهله اول با هدف بک لینک آغاز می شود. اولویت گوگل وب سایت های دارای بک لینک معتبر است زیرا این لینک‌ها به عنوان پلی از یک سایت به سایت دیگر عمل می کنند. اولویت اصلی Google AI رتبه بندی منابع معتبر از نظر کیفیت برای کاربران است.

چرا استفاده از بک لینک PBN خطرناک است؟

آیا بک لینک PBN ارزش استفاده دارد؟

فقط برای مدت زمان کوتاه ، بله.

اگرچه خرید بک لینک PBN می تواند رتبه بندی جستجوی ارگانیک شما را از بین ببرد، اما برخی از سایت ها در شرایط خاص می توانند از آنها استفاده کنند. متداول ترین داستان موفقیت لینکهای PBN از سایت های وابسته به فروش یا خدمات فصلی ناشی می شود که قبل از بی ربط بودن، به یک پنجره کوتاه رتبه بندی نیاز دارند.

این سایت ها کلمات کلیدی مانند عبارات محصول در تعطیلات یا کالاهای آینده را با چند هفته محبوبیت هدف قرار می دهند. چنین وب سایت هایی با اینکه طول عمر کوتاهی دارند اما در معرض جریمه شدن هستند زیرا این مالکان معمولاً فقط به دنبال سود سریع هستند.

با یک جستجو در وب می توانید بسیاری از صاحبان وب سایت هایی را مشاهده کنید که یک روز صبح از خواب بیدار شده و دیده اند که رتبه آنها به دلیل مجازات های کلاه سیاه تخریب شده است. اگر شما علاقه مند به ایجاد اختیارات طولانی مدت در وب سایت خود بدون خطر استرس زا هستید، روی روش های ارگانیک تری مانند تکنیک های کلاه سفید یا بک لینک های ارزشمند سرمایه گذاری کنید. برخی از سایت ها دارای سیستم PBN مفیدی هستند که هماهنگ با Google AI هستند و به وب سایت شما رونق می بخشند.

چگونه می توان یک شبکه وبلاگ ساخت؟

ایجاد دستی PBN گران است و تلاش زیادی را می طلبد، اما اگر درست انجام شود امن ترین و پرسودترین استراتژی PBN است. هنگام ساخت PBN، بهترین کار برای شروع، خرید وب سایت های موجود است که زمانی به صورت ارگانیک برای اهداف قانونی کار می کردند. وقتی دامنه وب سایت منقضی می شود، هرکسی می تواند آن سایت را با صفحات موجود و نمونه بک لینک ها خریداری کند. پس از خرید، می توانید از لیست دامنه های معتبر سایت های دیگر از طریق لینک های خروجی استفاده کنید. اغلب افراد از PBN ها برای تقویت وب سایت خود یا ایجاد سرویس PBN و فروش لینک به سایت های دیگر استفاده می کنند.

بهترین اقدام پس از خرید شبکه ای از سایت ها، پاک سازی SEO ارگانیک و از بین بردن هرگونه مشکل برگشتی مانند خطاهای ۴۰۴ یا لینکهای هرزنامه موجود است. پس از پاک کردن وب سایت های خود، هر سایت را در یک زمینه طبیعی به هدف لینک دهید. به طور طبیعی لینک دادن شامل لینکها در یک زمینه مفید است، جایی که ذکر بیشترین معنی را برای کاربران بالقوه دارد. اما مطمئن شوید که به یکباره به سایت خود لینک نمی دهید. حداقل سه روز بین هر لینک فاصله باشد تا از قرار گرفتن در لیست سیاه و جریمه شدن توسط گوگل جلوگیری کنید. هدف این است که هر لینک تا حد ممکن “ارگانیک” به نظر برسد. حتی خدمات گران قیمت با کیفیت بالا PBN نمی توانند تضمین کنند که سایت شما به دلیل سئو کلاه سیاه کشف و مجازات نخواهد شد.

بک لینک PBN

چگونه از سایت خود در برابر PBN محافظت کنیم؟

هیچ مشاور معتبری در زمینه جستجوگرها، شبکه های وبلاگ خصوصی را برای ایجاد لینک یا افزایش بازدید وب سایت توصیه نمی کند. متأسفانه، سایت شما ممکن است در یک PBN درگیر شود بدون اینکه شما حتی از آن مطلع باشید، خصوصاً اگر فعالیتهای ایجاد لینک خود را به شخص ثالثی سپرده باشید. خرید لینک در سایتهایی مانند Fiverr یا سایر خدمات دهنده ها ممکن است سایت شما را در معرض خطر جدی قرار دهد.

ممکن است از خود بپرسید از کجا بدانم که بک لینک PBN می گیرم یا بک لینک عادی؟ آیا علائمی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشم؟ بله، وجود دارد! علائم شناسایی آنها به شرح زیر است:

  • وبلاگها دارای چندین لینک خروجی هستند

اگر به وبلاگی برخوردید که دامنه یا لینکهای خروجی زیادی در صفحه آنها وجود دارد و اگر بیش از ۵ خروجی باشد؛ این بدان معناست که آنها قبلاً آن وبلاگ یا وبلاگ ها را به چندین نفر پیشنهاد داده اند تا از قبل از آنها بک لینک بگیرند و شما فقط شخص دیگری هستید که بخشی از کلاهبرداری آنها هستید.

  • افراد تصادفی که از طریق ایمیل به شما می گویند دارای چندین وب سایت دارای مرجع عالی برای لینک دهی هستند

دلیل اینکه همه آنها وب سایت هایی را به شما پیشنهاد می دهند این است که آن‌ها در شبکه وبلاگ خصوصی خود صاحب آن هستند. برای آ‌ن‌ها آسان است که این وب سایت ها را ارائه دهند زیرا لازم نیست برای تأیید به هیچ مدیری مراجعه کنند.

  • وب سایت هایی که در مدت زمان کوتاهی افزایش ترافیک ارگانیک دارند

اگر به وب سایت هایی که به شما پیشنهاد لینک ارائه می دهند نگاه کنید و ببینید شش ماه پیش هیچ ترافیکی نداشته اند، ناگهان هزاران ترافیک ارگانیک دارند این یک هشدار است، آنها فقط این دامنه را خریداری کرده و شروع به اضافه کردن مطلب وبلاگ روی آن می کنند تا به راحتی در کلمات کلیدی رتبه بندی شوند. مورد بعدی که در صورت پیگیری این دامنه مشاهده خواهید کرد این است که ترافیک ارگانیک افزایش چشمگیری خواهد داشت زیرا گوگل از تاکتیک هرزنامه آنها استفاده کرده است. پس از این اتفاق صاحب شبکه وبلاگ خصوصی آن دامنه را قطع می کند زیرا دیگر برای آنها با ارزش نیست و اگر یک دامنه را از آنها بخرید سرانجام این لینک برگشت را از دست خواهید داد.

در مورد قوانین استفاده گوگل از لینکها بیاموزید و اطمینان حاصل کنید که هر کسی که مسئول ایجاد لینک سایت شما است کاملاً از این دستورالعمل ها پیروی می کند. هر سازنده معتبر لینک باید موافقت کند که در مورد لینکهایی که برای شما ایجاد می کند، با شما صادق باشد. جلوگیری از بک لینک  PBN به تلاش شما هم بستگی دارد، همچنین درنظر داشته باشید؛ اینکه اگر شما از آنچه در پشت پرده می گذرد آگاهی ندارید، به این معنی نیست که در قبال عواقب آن مسئولیتی نخواهید داشت!

استراتژی لینک سازی و بک لینک PBN

بهترین شیوه ها در نهایت پیروز میدان خواهند بود.

ممکن است از رقبایی که از تکنیک های ایجاد لینک ناخواسته مانند PBN استفاده می کنند ناامید شوید. (گرچه می‌توانید آنها را از طریق شکایت در مورد اسپم وب گزارش دهید.) اما حتی اگر این کار را انجام ندهید، به یاد داشته باشید که تاکتیک های کلاه سیاه آنها، سرانجام آنها رابه دام خواهد انداخت! در حالی که رقیب شما برای دریافت لینکها به PBN متکی است ، شرکت شما می‌تو‌‌اند بر اساس بهترین روش هایی که قدرت ماندگاری بیشتری دارند و موتورهای جستجوگر آنها را ناخوشایند نمی دانند ، کمپین های لینک سازی قوی تری ایجاد کند. سپس ، هنگامی که رقیب شما دچار تنزل رتبه، وادار به از بین بردن اطلاعات و یا مجازات و جریمه شده است، سایت شما از مزیت برخوردار خواهد شد.

به طور کلی، شبکه‌های وبلاگ خصوصی یک استراتژی ایجاد لینک خطرناک و غیرقابل قبول است. لینک فقط زمانی باید ارائه شود که واقعاً ارزشی را برای کاربر فراهم کند. هر چیزی که برعکس آن باشد ممکن است باعث کاهش دیده شدن در صفحات نتیجه موتور جستجو یا حتی مجازات شود. شما و یا شرکت شما باید منبع مالی و زمانی ذخیره کنید و روی تاکتیک‌های بهتر ایجاد لینک متمرکز شوید که بدون درگیری به نتیجه می‌رسد!

چرا افراد اقدام به خرید بک لینک PBN می‌کنند؟

به نظر من، دو دلیل وجود دارد که مردم بک لینک PBN می‌خرند. اولین دلیل این است که آن‌ها نمی‌دانند که چیزی که خریداری کرده‌اند یک لینک دهنده PBN است و ندانسته مورد کلاهبرداری قرار می‌گیرند. این اتفاق برای صاحبان وب سایت‌هایی که تازه در مورد SEO جستجو می‌کنند و می‌خواهند ترافیک ارگانیک بیشتری کسب کنند یا مبتدیان سئو اتفاق می‌افتد.

دلیل دوم این است که شما می‌خواهید نتایج فوری کوتاه مدت را در رتبه بندی جستجو مشاهده کنید. با این حال، ظرف شش ماه یا کمتر متوجه خواهید شد که میزان ترافیک شما کاهش می‌یابد. این به این دلیل است که گوگل متوجه دامنه‌های شبکه وبلاگ خصوصی شده و تمام سایت‌های مرتبط را که غیرمستقیم بر سایت شما تأثیر می‌گذارند جریمه کرده است زیرا شما به آن‌ها لینک داده‌اید. امتیاز اعتماد سایت و هرزنامه نیز تحت تأثیر منفی قرار خواهد گرفت. اگر با نتایج کوتاه مدت که پیامدهای طولانی مدت دارند مشکلی ندارید، ممکن است شبکه‌های PBN را دوست داشته باشید. با این حال، بیشتر افراد به دنبال رشد تجارت خود در دراز مدت هستند.

آیا این امکان وجود دارد که ناخودآگاه از بک لینک PBN، آن استفاده کنید؟

بسیاری از سازندگان لینک به استفاده از بک لینک PBN متوسل می‌شوند زیرا به محض اینکه شبکه آن‌ها برقرار شود، ایجاد لینک‌های جدید برای آن‌ها سریع، آسان و مقرون به صرفه است. به عبارت دیگر، اگر آن بخش از SEO خود را برون سپاری می‌کنید، ممکن است از PBN استفاده کنید بی‌اینکه از آن اطلاعی داشته باشید. این امر در مورد لینک سازان مستقل تا بزرگترین شرکت‌های خدمات ارسال بازدیدکننده که شما شاهد تبلیغات مداوم آ‌ن‌ها در این صنعت هستید، صادق است؛ حتی بسیاری از متخصصان سئو که ادعا می‌کنند “کاملا کلاه سفید” هستند. این امر لزوماً چیز بدی نیست، فقط شما باید از آن آگاه باشید زیرا اگر سایت شما گرفتار موتورهای جستجو شود با خطر احتمالی مجازات و جریمه همراه است.

بک لینک PBn

دردسر PBN

بدترین قسمت ماجرا این است که حتی اگر میلیون‌ها برای دامنه های موجود خرج کنید و همه کارها را با دقت انجام دهید، باز هم الگوریتم‌های گوگل الگوهای لینک عجیب و غریب را تشخیص می‌دهند و اگر سایت‌هایی که قبلاً غیرفعال بودند ناگهان از شما نام ببرند، به مقام رتبه بندی شما آسیب می‌رسانند. در نتیجه تقریباً ارزش این را دارد که به هیچ وجه اختلاف رتبه‌ای نداشته باشیم، چه رسد به افزایش مثبت. به علاوه احتمال عبور از الگوریتم‌های گوگل به کنار، رقبای شما می‌توانند با استفاده از ابزارهای جستجوگر، نمونه کارهای لینک شما را بررسی کرده و PBN شما را به صورت دستی گزارش دهند.

بالاخره از PBN استفاده کنیم یا نه؟

دریافت بک لینک از PBN یک موضوع واقعاً تفرقه انگیز است. افرادی وجود دارند که از PBN برای افزایش مشخصات لینک خود استفاده می‌کنند. اما، همانطور که قبلا ذکر شد، هنگام استفاده از بک لینک PBN، در تلاش جستجوگرها برای بالا بردن رتبه بندی وب سایت، خطرات زیادی وجود دارد. سعی کنید از روش‌های ایجاد لینک SEO و کلاه سفید برای رشد موفق وب سایتتان استفاده کنید. با وجود اینکه این استراتژی‌ها وقت گیرتر و سخت‌تر هستند، نتایج موفقی در دراز مدت برای شما به ارمغان می‌آورند که وب سایت شما را به بالای SERP ها می‌رساند و آن را در آنجا نگه می‌دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا