برنامه نویسی و IT

آموزش آپلود فایل در گیت هاب در چند گام ساده (آموزش تصویری)

کارهای تیمی برای رسیدن به موفقیت، یک راه بیشتر ندارند: «هماهنگی و انسجام». اگر چند نفر دارند به صورت تیمی، یک پروژه را جلو می‌برند، باید با هم هماهنگ باشند تا بتوانند به پیشرفت یک پروژه کمک کنند. هماهنگی اعضای تیم به انسجام آن‌ها ختم می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند که کارشان را به بهترین شکل به سرانجام برسانند. پروژه‌های گیت نیز از این قضیه مستثنا نیستند و باید از ابزارهایی استفاده کنند که به هماهنگی آن‌ها کمک کند. یکی از بهترین ابزارها و پلتفرم‌ها برای پیشبرد انواع پروژه گیت، گیت هاب (GitHub) است. در صورتی که شما هم روی پروژه‌های گیت کار می‌کنید، پیشنهاد می‌شود که برای آموزش گیت هاب، زمان و انرژی صرف کنید. در این مقاله می‌خواهیم به صورت مرحله به مرحله، به آموزش آپلود فیل در گیت هاب بپردازیم و یکی از کارهای اصلی و اولیه برای فعالیت در این پلتفرم را بیاموزیم.

دوره آموزش گیت به زبان ساده برای مبتدیان

 

در صورتی که شما هم تمایل دارید که شیوه آپلود فایل در گیت هاب را فرابگیرید، پیشنهاد می‌‎شود که آموزش‌های این مقاله را به صورت گام به گام اجرا کنید.

گام اول برای آموزش آپلود فایل در گیت هاب: ثبت نام در سایت گیت هاب

پیش از آن‌که بخواهیم به آموزش آپلود فایل در گیت هاب بپردازیم، باید وارد سایت گیت هاب (GitHub) شویم. در ادامه تصویری از صفحه نخست این وب‌سایت را مشاهده می‌کنید.

گام اول برای آموزش آپلود فایل در گیت هاب: ثبت نام در سایت گیت هابپس از ورود به این سایت، کافی است ایمیل خود را در کادری که در صفحه اصلی مشاهده می‌کنید، وارد و روی «Sign up for GitHub» کلیک کنید. در واقع با این کار دیگر، دیگر نیازی به آموزش نصب گیت هاب روی ویندوز نخواهید داشت؛ چون همه کارهای خود را می‌توانید با نسخه تحت وب (وب‌سایت گیت هاب) پیش ببرید. پس از ثبت نام در سایت گیت هاب، تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود:

تصویر صفحه حساب در سایت گیت هاب

گام دوم: ساخت ریپازیتوری جدید در گیت هاب

در گام بعدی، روی آیکون «به‌علاوه یا +» که در بالای سمت راست صفحه دیده می‌شود، کلیک کنید تا منویی مشابه منوی تصویر زیر باز شود:

کلیک روی آیکون به‌علاوه در بالای سمت راست صفحه

 

در منویی که باز می‌شود روی «New repository» کلیک کنید تا صفحه‌ای مشابه تصویر زیر باز شود. برای آپلود فایل در گیت هاب، نخستین کاری که باید انجام دهید این است که یک ریپازیتوری بسازید. معمولاً اساتید برای اموزش ساخت پروژه در گیت هاب ابتدا به ساختن ریپازیتوری یا مخزن (فضای ذخیره‌سازی پروژه) را یاد می‌دهند.

تلاش برای ساخت ریپازیتوری در گیت هابدر کادر «Repository name» باید اسمی برای ریپازیتوری خود انتخاب کنید. باید امکان انتخاب این اسم وجود داشته باشد. در صورت وجود امکان انتخاب این نام، خود گیت هاب، یک تیک سبز زیر کادر اسم ریپازیتوری می‌نشاند. تصویر زیر را ببینید تا کاملاً متوجه این موضوع شوید:

مجاز بودن یک نام برای ریپازیتوری و نمایش تیک سبز
در قسمت «Public» و «Private» می‌توانیم وضعیت عمومی یا خصوصی بودن ریپازیتوری را تعیین کنیم. اگر می‌خواهید که همه کاربران گیت هاب به ریپازیتوری شما دسترسی داشته باشند، «Public» را برگزینید. در صورتی که می‌خواهید که افراد خاصی به اطلاعات ریپازیتوری دسترسی داشته باشند، گزینه «Private» را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید یک فایل توضیح کامل در مورد پروژه بنویسید و در ریپازیتوری قرار دهید، تیک مربوط به کادر « Add a README file» را بزنید. این فایل برای پروژه‌هایی که به صورت مشترک بین چند نفر انجام می‌شود، بسیار مفید است. وقت این کار را انجام دادید، روی دکمه سبزرنگ «Create repository» کلیک کنید. ساخت ریپازیتوری، تقریباً مثل ساخت پوشه در گیت هاب است. پوشه‌های که می‌توانیم فایل‌های مورد نظرمان را در آن قرار دهیم.

گام سوم: اکنون زمان آپلود فایل در گیت هاب فرارسیده است

با کلیک روی دکمه « Create repository»، صفحه‌ای مشابه تصویر زیر به نمایش درمی‌آید. در این صفحه یک عبارت « uploading an existing file» به رنگ آبی دیده می‌شود. برای آپلود فایل در گیت هاب باید روی این عبارت کلیک کنید.

کلیک روی عبارت uploading an existing file

در صورتی که روی عبارت « uploading an existing file » کلیک کنید، صفحه‌ای مشابه تصویر زیر به نمایش درمی‌آید. برای آپلود کردن یک فایل در این پلتفرم باید روی عبارت آبی‌رنگ «Choose your files» کلیک کنید.

کلیک روی عبارت Choose your files برای انتخاب فایل و آپلود در گیت هاب

اکنون می‌توانید فایل مورد نظر خود را انتخاب و این قسمت آپلود کنید. اگر تصمیمتان برای آپلود فایل، قطعی است، کافی است روی دکمه سبزرنگ «Commit changes» کلیک کنید.

چند نکته تکمیلی برای آموزش آپلود فایل در گیت هاب

در این بخش از مقاله می‌خواهیم چند نکته را در مورد کار با گیت هاب با شما در میان بگذاریم. این نکات باعث می‌شود که با آگاهی بیشتری در گیت هاب فعالیت کنید:

مرجع کامل انواع آموزش برنامه نویسی + اعطای گواهینامه دوره مرتبط

 

  • نکته نخست در مورد حذف فایل از گیت هاب است. در این مورد باید بدانید که می‌توانید فایل‌هایی که در گیت هاب بارگذاری کرده‌اید، حذف کنید. برای این کار وارد فایل خود شوید، روی آیکون «سه‌خط» در بالای سمت راست صفحه کلیک و در نهایت «Delete file» را انتخاب کنید.
  • برای دانلود از گیت هاب هم دقیقاً روی آیکون «سه‌خط» کلیک کنید و گزینه «Download» را انتخاب نمایید.
  • آموزش آپلود فایل در گیت هاب، یکی از آموزش‌های اساسی و مهمی است که برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهندگان باید فرابگیرند؛ چون می‌توانند از این آموزش برای قرار دادن نمونه کار در گیت هاب و کارهای مختلف دیگر استفاده کنند. در واقع گیت هاب یکی از ابزارهای اولیه و بنیادین است که معمولاً تیم‌ها برای پیشبرد پروژه‌های برنامه‌نویسی خود از آن استفاده می‌کنند.
  • یکی از پرسش‌هایی که برخی از کاربران مطرح می‌کنند این است که آیا امکان حذف ریپازیتوری در گیت هاب وجود دارد؟ برای این کار، باید چه فرایندی را طی کنیم؟ در حال حاضر امکان حذف ریپازیتوری در گیت هاب وجود دارد. برای این کار کافی است وارد ریپازیتوری خود شوید. سپس به بخش «Settings» بروید. در انتهای صفحه تنظیمات، گزینه «Delete this repository» به چشم می‌خورد. روی آن کلیک کنید.

آموزش جامع و حرفه‌ای Git با پلتفرم آموزشی مکتب‌خونه

در این مقاله تلاش کردیم به آموزش آپلود فایل در گیت هاب بپردازیم و شیوه کار را به صورت مرحله‌به‌مرحله و همراه با تصویر توضیح دهیم. امیدواریم با استفاده از نکات و آموزش‌های این مقاله بتوانید فایل‌ها و پروژه‌های دلخواه خود را به‌راحتی در گیت هاب آپلود کنید و با سایر افراد حاضر در پروژه به اشتراک بگذارید.

گیت هاب، یکی از پلتفرم‌های میزبانی وب برای پروژه‌های گیت محسوب می‌شود. گیت (Git)، نوعی سیستم کنترل نسخه پروژه است که امکان مدیریت پروژه‌های کوچک و بزرگ را برای کاربران خود فراهم می‌کند. افرادی که می‌خواهند از سرویس کنترل نسخه گیت برای پروژه‌های خود استفاده کنند، می‌توانند از گیت هاب کمک بگیرند و با استفاده از آن، کار تیمی خود را به بهترین شکل پیش ببرند.

در صورتی که تمایل دارید پروژه‌های برنامه‌نویسی، نویسندگی و سایر کارهای تیمی خود را به بهترین شکل پیش ببرید، پیشنهاد ما به شما این است که مفهوم و کاربردهای گیت را به بهترین شکل و نزد یک استاد حرفه‌ای و کاربلد یاد بگیرید.

پلتفرم آموزشی مکتب‌خونه، یکی از مراکز معتبری است که دوره آموزش جامع گیت را در وب‌سایت خود عرضه کرده است. با شرکت در این دوره می‌توانید مبانی و شیوه استفاده از گیت را به بهترین شکل فرابگیرید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره و ثبت نام در آن، به صفحه آموزش Git مراجعه کنید.

از نظر شما یادگیری مبانی و شیوه استفاده از گیت چه مزایا و محاسنی دارد؟ از نظر شما پلتفرم گیت هاب بهتر است یا گیت لب؟ لطفاً نظرها، تجربیات و پیشنهادهای خود را با ما و سایر همراهان مکتب‌خونه در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا