امنیت و شبکهبرنامه نویسی و ITبرنامه نویسی وب

راهکارهای مناسب برای افزایش امنیت وب سایت

امنیت وب سایت شامل محافظت از وب سایت‌ها با شناسایی، جلوگیری و پاسخ به حملات است. در ادامه به یازده راهکار ساده خواهیم پرداخت تا خیال شما را از عدم سوء‌استفاده از اطلاعات وب سایت‌تان راحت کنیم. با ما همراه باشید.

مهم ترین راهکارها در امنیت وب سایت چیست؟

ساده ترین و سریعترین راهکارها برای امنیت وب سایت شما عبارتند از:

 1. از یک سیستم عامل امنیتی برنامه وب استفاده کنید (به عنوان مثال: WebARX).
 2. یک میزبان مطمئن خوب را انتخاب کنید.
 3. اجزا / افزونه ها / تم های خود را مرتبا به روز کنید.

چه زمانی باید برنامه وب خود را ایمن کرد؟

بسیاری از توسعه‌دهندگان از امنیت وب سایت بعنوان یک نتیجه تازه یاد می کنند. در واقعیت، افزایش امنیت وب سایت باید از مراحل اولیه توسعه بخشی یک برنامه وب باشد.

 1. همیشه به یاد داشته باشید که امنیت باید موضوعی باشد که قبل از دسترسی برنامه وب برای عموم، در مورد آن فکر شده است.
 2. بسیاری از افراد در هنگام ایجاد وب سایت‌هایشان از امنیت وب سایت بعنوان یکی از عناصر اصلی در توسعه برنامه وب غافل هستند.
 3. بین توسعه کد، مدیریت برنامه و طراحی بصری، خطرات امنیتی برنامه‌های وب غالبا مورد توجه قرار نمی گیرند یا به درستی روی آن ها تمرکز نمی‌شود.

با این وجود، اگر قصد دارید در وب سایت خود به تجارت بپردازید، امنیت وب سایت باید به یکی از اولویت‌‎های اصلی شما تبدیل شود. خوشبختانه، روش‌های زیادی برای بهبود امنیت وب سایت با سهولت وجود دارد.

 

چه زمانی باید برنامه وب خود را ایمن کرد؟

روش های کلیدی افزایش امنیت وب سایت‌های اینترنتی

از حرفه‌ای‌ها بخواهید که به سایت شما “حمله” کنند:

راهی بهتر از این برای آشنایی با خطرات امنیتی وب سایت و باگ‌های نرم‌افزاری شما وجود ندارد، باور کنید! این مورد یکی از بهترین شیوه‌های امنیتی برنامه کاربردی وب برای ارتقای امنیت وب سایت شما است.

با درک تکنیک‌هایی که مهاجمان از طریق آن به برنامه وب شما نفوذ می کنند، می توانید از نقاط ورودی به طور موثر محافظت کنید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش اصول شبکه (Network+)
آموزش اصول شبکه (Network+)

 

اگر قصد دارید این کار را خودتان انجام دهید، مهم است که اطمینان حاصل کنید که با اسکن خودکار، چیزی را خراب نکنید. همچنین ممکن است مشکلاتی پیش بیاید از این قبیل که هاستینگ (میزبانی وب) شما هنگام حمله به سایت شما IP تان را ممنوع کند. البته هرگونه آزمایش باید در محیط ایزوله ای انجام شود.

به طور صحیح تست امنیت وب سایت شامل کسب اطلاعات بیشتر در مورد موارد زیر است:

 • حملات تزریق SQL
 • برنامه نویسی متقاطع
 • ناامنی غیر محفوظ
 • خراب‌ شدن درگاه تأیید هویتی
 • درخواست متقابل حملات جعلی
 • قرار گرفتن در معرض داده های حساس

در نهایت هکرها این آسیب پذیری‌ها را پیدا می کنند و از طریق آنها حمله هایی ترتیب می دهند.

 

روش های کلیدی افزایش امنیت وب سایت‌های اینترنتی

وبلاگ های امنیتی برنامه کاربرد وب را دنبال و مطالعه کنید

اگر تیم نسبتا کوچکی دارید یا فقط بر روی توسعه برنامه خود کار می کنید، لازم است تاکتیک‌های امنیتی را ترسیم کنید. شما قبلا از این موضوع آگاهی دارید و بنابراین مطمئنا قبل از توسعه وب سایت همه چیز را درست انجام می دهید. با این وجود، وبلاگ‌های مختلف امنیتی برنامه کاربردی وب معتبر را جستجو کنید تا با تغییر صنعت و فناوری‌های جدید، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هکرها یک قدم جلوتر از شما و تیم تان هستند. بهترین راه برای مقابله با آسیب پذیری‌ها آگاهی نسبت به ناامنی های جدید است که در طول زمان ظاهر می شوند.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی کامل با هک و امنیت 

همیشه از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید:

در صورت بروز نقض امنیت و یا بدافزارهای مخرب و نیاز به بازیابی وب سایت خود، فاجعه‌آور خواهد بود زمانی که نسخه جدیدی از وب سایت خود را ذخیره نکرده باشید. بنابراین اطلاعات خود را تا حد امکان مرتب کنید.

شایان ذکر است که در صورت وقوع چنین اتفاقی، اکثر ارائه‌دهندگان میزبان از سرورهای خود پشتیبان تهیه می کنند.

غالبا وب سایت خود را برای آسیب‌پذیری اسکن کنید

بررسی‌ها و اسکن‌های امنیتی باید بطور منظم انجام شود تا از نظر امنیت وب سایت همیشه آماده باشید. عاقلانه است که حداقل یک بار در هفته اسکن‌های امنیتی را بر روی وب سایت‌های خود انجام دهید.

شما همچنین باید اسکن‌های بعد از هر تغییر را در برنامه خود انجام دهید.

قابل توجه است که اسکنرهای امنیتی خیلی خوب قادر به تشخیص همه چیز نخواهند بود. اسکنرها بصورت اکتشافی یا مبتنی بر الگو هستند و بدافزارها همیشه به شکل نامرئی از اسکنرها طراحی می شوند.

 

غالبا وب سایت خود را برای آسیب‌پذیری اسکن کنید

 

بعضی از اسکنرها بدافزارها را بهتر می بینند، برخی با نرم‌افزارهای مثبت کاذب مبارزه می کنند و خیلی‌ها اصلا کار نمی کنند. در نتیجه باید خودتان همواره نسبت به نقص و آسیب پذیری‌های امنیت وب سایت آگاه باشید.

روی کارشناسان امنیتی سرمایه گذاری کنید

دستیابی به بالاترین حد امنیت وب سایت، به تنهایی، کار بسیار دشواری است مگر اینکه از کارشناسان خبره اطلاعاتی و علوم کامپیوتری باشید. در حالی که انجام تمامی نکات ذکر شده در بالا مطمئنا مفید هستند، اما در تلاش برای کنار آمدن با آسیب‌پذیری‌های جدید کارآمد نیستند.

یک کارشناس امنیتی یا شرکت خدمات امنیتی می تواند اسکن‌ها و ممیزی‌های امنیتی را انجام داده و بر روی آسیب پذیری های جدید و خطرناک صورت گرفته در وب سایت شما نظارت کند. فقط اطمینان حاصل کنید که قبل از سرمایه‌گذاری در هر شرکت خاص یا متخصص آزاد، نسبت به کارآمد بودن آنها و مورد اعتماد بودنشان تحقیقات کاملی انجام دهید.

 

مقاله پییشنهادی : دانستنی های هک با پایتون
دانستنی های هک با پایتون

از امنیت کامل خروجی خود مطمئن شوید

همانطور که قبلا گفتیم، بسیاری از توسعه دهندگان از امنیت بعنوان یک نتیجه تازه یاد می کنند. در حالی که این امر بایستی جزو مراحل اولیه توسعه بخشی یک وب سایت باشد.

فرض کنیم شما در حال تلاش برای کسب ویژگی‌های کاربر پسند برای برنامه وب خود هستید و در این راستا شاید زمان و یا منابع لازم برای سرمایه گذاری بر روی امنیت وب سایت را نداشته باشید. با این حال، این اشتباه بزرگی است. امنیت باید موضوعی باشد که قبل از دسترسی برنامه وب برای عموم، در مورد آن فکر شده است.

همه چیز را به روز نگه دارید

بسیار مهم است که تمام سیستم عامل‌ها و اسکریپت‌های موجود در پروژه خود را به روز کنید. انجام این کار ریسک بزرگی برای شرکت شما محسوب می‌شود. هکرها هرروز به دنبال نقص‌های امنیتی و بهره‌برداری‌های احتمالی هستند. آنها می توانند در نرم افزارهای پرطرفدار وب باشند و پس از یافتن نقص‌ها، آنها را هدف قرار دهند.

به هر افزونه‌ای که دارید و هر زمان که در دسترس باشد، توجه کنید. این کار زمان بر است اما اولین گام اساسی است که هر توسعه‌دهنده باید هنگام تلاش برای ارتقاء امنیت وب سایت خود، بایستی انجام دهد.

 

همه چیز را به روز نگه دارید

از یک بستر امنیتی برنامه کاربردی وب مانند WebARX استفاده کنید

WebARX ابزاری عالی برای محافظت و نظارت مخصوصا برای توسعه‌دهندگان است. زیرا با WebARX می توانید کل سبد مشتری خود را ایمن کنید و از بسیاری از سایت‌هایی که دوست دارید، حفظ شوید.

بنابراین می توانید از برنامه‌های وب خود محافظت کنید، در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و همچنان به رقابت در دنیای مجازی ادامه دهید (اضافه کردن “برنامه محافظتی WebARX” به سایت‌تان کاری بسیار عالی است).

پلت فرم WebARX شامل چه مواردی است:

فایروال برنامه (WebARX (WAF دارای ویژگی های ممتاز بسیاری است، از جمله:

 1. قوانین پایه‌ای ((OWASP (Open Security Application Application Web) حتی از روز قبل از دسترسی به سایت از آن محافظت می کند.
 2. بر تمامی هویت تهدیدکننده موجود در دامنه شما در انجمن‌های هکرها، لیست های هدف و پایگاه داده‌های بدافزار نظارت می کند.
مقاله پییشنهادی : هک اندروید چیست
هک اندروید چیست

 

در مورد حملات خودکار از قبیل حملات سوء‌استفاده عمومی، ترافیک مخرب و حملات جستجوی فراگیر (Brute-force attack) مسدودسازی محافظت را انجام می دهد.

 • گزارش‌ها و آمارهای مبتنی بر بررسی منظم را جمع آوری می کند.
 • نظارت بر لیست سیاه، ربات‌های Uptime ، Default
 • نظارت بر آسیب‌پذیری نرم افزار هنر (State of the art software)
 • گزارش‌های امنیتی درباره هر سایت و تأیید هویت دو مرحله‌ای
 • ادغام هشدار برای Slack و mail

شما می توانید WebARX را در تمام برنامه‌های وب مبتنی بر PHP استفاده کنید و البته قیمت های خرید این برنامه هم معقولانه هستند. اگر وقت کاملی برای صرف مدیریت امنیت وب سایت خود ندارید، WebARX گزینه پیشنهادی خارق‌العاده‌ای برای این کار است. می توانید آزمایش 7 روزه این برنامه را امتحان کنید.

یک سیاست رمز عبور بسیار قوی در برنامه وب خود داشته باشید

هیچ کس پسورد را دوست ندارد و هیچ کس دوست ندارد رمزهای جدیدی تولید کند. به همین دلیل ما از ابزارهای مدیریت گذرواژه استفاده می کنیم.

ابزارهای مدیریت گذرواژه به چند دلیل عالی هستند:

 1. شما هر رمز عبوری را که به یاد دارید فراموش نخواهید کرد. یک اشتباه بسیار بزرگ، استفاده از یک رمز عبور در بیش از یک حساب کاربری است. با ابزارهای مدیریت رمز عبور می توانید به راحتی با یک کلید اصلی به همه رمزهای عبور خود از یک مکان دسترسی داشته باشید.
 2. از عبارات عبوری استفاده می کنید که از طریق برنامه مدیریت رمزعبور و تنها با یک کلید تصادفی ایجاد شده اند.

مهم است که همه رمزهای عبور شما منحصر به فرد باشد. یک برنامه مدیریت رمزعبور خوب به طور تصادفی کلمات عبوری را برای شما ایجاد می کند و آنها را با خیال راحت ذخیره می کند.

یک سیاست رمز عبور بسیار قوی در برنامه وب خود داشته باشید

از بین برنامه‌های مدیریت رمزعبور، برنامه‌های LastPass و KeePass توصیه می‌شود آنها را بررسی کنید. KeePass برنامه جالبی است، اما LastPass کاربرد گسترده‌ای دارد و از UI خوبی برخوردار است. یکی دیگر از گزینه‌ها Dashlane است، اگر گزینه سومی می خواهید و از لینوکس استفاده نمی کنید. این برنامه نیز می تواند انتخابی خوبی باشد.

کلید اصلی عالی بودن برنامه مدیریت گذرواژه. این برنامه به جای استفاده صرف از اعداد، از یک عبارت عبور استفاده می کند که بسیار طولانی تر است. از بعضی اعداد و حروف بزرگ و کوچک استفاده می کند و البته مطمئن باشید که برای همیشه این عبارت را ذخیره می کند.

ویدیو پییشنهادی : آموزش پایتون
آموزش پایتون

علاوه بر رمزهای عبور قوی از 2FA استفاده کنید

احراز هویت دو عاملی (2FA)، که همچنین تأیید چند فاکتور یا تأیید چند مرحله ای نیز خوانده می‌شود، یک مکانیزم تأیید اعتبار برای بررسی دوباره هویت قانونی شما است.

این چیزی است که باعث می‌شود حساب های شما بیشتر محافظت شود و در واقع علاوه بر گذرواژه ها، لایه محافظتی دیگری نیز به شما ارائه می دهد. بدست آوردن عامل دوم تأیید اعتبار برای مجرمان سایبری دشوار است. این امر به طرز چشمگیری شانس موفقیت آنها را کاهش می دهد.
2FA برای موارد زیر ضروری است:

 • ایمیل شخصی شما
 • حساب‌های ذخیره سازی cloud شما(Google Drive ، Dropbox)
 • بانکداری آنلاین
 • حساب‌های رسانه های اجتماعی(فیس بوک، توییتر، لینکدین)
 • برنامه های ارتباطی(Slack ، Skype)
 • خرید آنلاین(پی پال، آمازون)

در ادامه می توانید از برخی برنامه‌های تلفن همراه، برای تأیید هویت دو عاملی، از آنها استفاده کنید را پیدا کنید:

 1. Google Authenticator) Android ، iOS ، Blackberry).
 2. Authy) Android ، iOS، همچنین به عنوان یک برنامه دسک‌تاپ و پسوند مرورگر نیز در دسترس است).
 3. (Microsoft Authenticator (Windows Phone 7.

بهترین راهکارها برای افزایش امنیت وب سایت

برای صفحات ورود به سیستم از رمزگذاری (SSL (HTTPS استفاده کنید

استفاده از رمزگذاری SSL (یا بهتر است بگوییم TLS) باید یک الزام و اولویت باشد. HTTPS می تواند از اطلاعات آسیب پذیر و در عین حال شخصی مانند شماره های بیمه و کارت های اعتباری محافظت کند و همچنین برای اعضای تیم و کاربران به طور یکسان استفاده می‌شود.

با HTTPS، اطلاعاتی که در یک برنامه وب قرار داده می‌شود رمزگذاری می شوند تا در واقع تلاش بی فایده ای برای هکرها جهت رهگیری اطلاعات باشند. بعلاوه، فقدان گواهی HTTPS اغلب توسط مرورگرهایی مانند Chrome ناامنی تلقی می شوند، بنابراین تعداد زیادی از کاربران بالقوه را محاصره می کنند. HTTPS از داده‌های خصوصی و ساده محافظت می کند.

از میزبان ایمن استفاده نکنید

امنیت وب سایت در واقع از میزبان (هاستینگ سایت‌تان) شروع می‌شود. هر توسعه‌دهنده وب می داند که بایستی از یک شرکت میزبانی وب ایمن با اعتبار برای میزبانی هر برنامه وب استفاده کند.

یک راه خوب برای دانستن اینکه آیا شرکت میزبان مناسب و معقول است یا خیر؟ بررسی این شرکت از چندین سایت است، که به خود شرکت میزبان پیوندی ندارند.

در صورت وجود به صفحات محصول و وبلاگ آنها توجه کنید. آیا آنها فعالانه در مورد تهدیدهای جدید درباره امنیت وب سایت صحبت می کنند؟ آیا مرتبا برای ارتقاء امنیت وب سایت، بستر خود را به روز می کنند؟ آیا پشتیبانی فنی آنها خوب است؟ در مورد صرف مقدار زیادی از وقت خود جهت تحقیق در مورد میزبان برای برنامه وب خود تنبلی نکنید.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا